Angola podle Pavla prochází stejnou snahou o diverzifikaci své ekonomiky, jakou v minulosti prošlo Česko. "Angola má zájem zvýšit podíl jiných odvětví průmyslu, než je pouze těžební, zvýšit kapacitu své ekonomiky i zemědělství, aby nemusela být závislá ve své výrobě, ale i exportu na nerostných surovinách, především fosilních palivech," řekl Pavel.
Obě strany podepsaly memorandum o porozumění o politických konzultacích mezi ministerstvy zahraničí. Podle českého prezidenta se jedná o první krok, který by měl být základem pro další smluvní uspořádání, například o vzájemné spolupráci, ochraně a podpoře investic, případně o zamezení dvojího zdanění.
Česko má podle Lourenca velmi rozvinuté zemědělství a průmysl. Kromě již zmíněných oblastí také poznamenal, že Angola má zájem o spolupráci v obraně. Africká země se podle prezidenta snaží modernizovat své ozbrojené síly. Pavla zároveň Lourenco pozval na návštěvu Angoly.
"Angola je stabilizačním prvkem v regionu"
Český prezident také ocenil postoj Angoly, která podle něj jednoznačně odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině, ale i k dalším konfliktům včetně regionálních. "Angola je stabilizačním prvkem v regionu. Staví se jednoznačně za zachování mezinárodního řádu založeného na pravidlech, respektu k Chartě OSN," poznamenal. Nabízí se podle Pavla prostor k tomu, aby stanoviska k ruské invazi na Ukrajinu země sdílely a společně hlasovaly v multilaterálních formátech.
Lourenco nyní zavítá do Senátu, kde se mimo jiné setká s předsedou Milošem Vystrčilem (ODS). Ve Sněmovně se hlava afrického státu poté sejde s první místopředsedkyní Věrou Kovářovou (STAN). Vpodvečer Lourenca přivítá v Kramářově vile premiér Petr Fiala (ODS), jednat budou o ekonomické i obranně-průmyslové spolupráci či podpoře českého exportu a investic. Večer se vrátí angolský prezident na Hrad, kde povečeří s Pavlem.