O případné úpravě termínu voleb kvůli záplavám v části regionů se musí podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) rozhodnout dnes. Kdyby se volby do krajů a třetiny Senátu nakonec nekonaly, mohla by být legitimita rozhodnutí napadána, míní. Na ministerstvu vnitra vznikla pracovní skupina, která má pomoct, aby se volby konaly regulérně. O odložení voleb chce žádat vládu opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO).
Argumenty jsou podle prezidenta pro i proti odložení voleb. Zákonný termín, aby se mohlo datum změnit, podle něj vyprší v pondělí. "Dnes (v pondělí, pozn. red.) by musel Parlament rozhodnout. To už se zřejmě nestane. Takže určitě právníci hledají cestu, jak to vyřešit, aby to bylo v souladu se zákonem," uvedl.
"Asi všichni máme zájem, aby volby proběhly nejen v souladu se zákonem, ale také regulérně, pro což dnes ne všude jsou podmínky," řekl Pavel. "Když nebudeme schopni zajistit regulérnost ve všech místech, kde by volby měly proběhnout, pak by asi byly dobré argumenty k tomu, aby byly odloženy, pokud k tomu najdeme právní cestu," dodal.
Uvedl také, že si nedokáže představit, zda v povodněmi nejvíce zasažených obcích bude skutečně možné zajistit náhradní volební místnosti s veškerými náležitostmi, zda lidé, kteří by měli sedět v komisích, budou dostatečně připravení a soustředění. "To jsou věci, které asi bude muset vláda zvážit, aby rozhodla, které riziko je menší," řekl prezident.
K záplavám řekl, že v některých místech jsou horší než při velkých povodních v letech 1997 a 2002. Krizový systém je ale připraven a schopen mnohem efektivněji reagovat než v minulosti, míní.
"Připravit volby v tomto stavu bude velmi náročné. Některé volební místnosti nebudeme moci vůbec otevřít. Pravděpodobně ani nedokážeme zajistit roznesení volebních lístků," uvedl primátor Opavy Tomáš Navrátil.
Dodal, že problém může nastat i se členy volebních komisí. Řada z nich žije v zaplavených oblastech a budou mít podle primátora starosti s úklidem či opravami svých domovů. Avizoval, že chce žádat vládu o odložení.
Někteří hejtmani však uvedli, že se přiklánějí k uspořádání voleb v původním termínu. Podle ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) odložení není možné. Podle libereckého hejtmana Martina Půty (SLK) by měl stát udělat všechno pro to, aby se volby odehrály v původním termínu, a pomoci obcím, aby se volby mohly řádně odehrát. Zlínský hejtman Radim Holiš (ANO) řekl, že nepředpokládá posunutí termínu voleb. "I z procesního hlediska, kdy změnu voleb musí určit změna zákona a všechny procesy s tím spojené. V tuto chvíli Zlínský kraj a kolegové z krajského úřadu se chystají na to, že volby proběhnou standardně v termínu, jak byl avizován," dodal.
"Myslím, že volby na většině území kraje nějakým způsobem proběhnout mohou. Budeme k tomu přistupovat velmi pragmaticky. Pokud volby budou probíhat, uděláme maximum proto, aby se všichni mohli do volebních místností dostavit a volby byly zajištěny řádně a tak, jak mají, je to naše povinnost. Druhá strana je, jak moc to bude náročné, kolik to bude stát a v případě, že volby budou probíhat, kdo bude schopen nést ty zvýšené náklady na jejixh zajištění," uvedl ostravský hejtman Josef Bělica. Podle něj bude nutné zajistit například náhradní volební místnosti, ale i lidi do volebních komisí, protože některé z nich mohla postihnout povodeň.
Zákon umožňuje v případě nouzového stavu, stavu ohrožení státu nebo válečného stavu pouze prodloužit volební období, a to maximálně o půl roku. Tuto možnost obsahuje Ústavní zákon o bezpečnosti České republiky, který v článku 10 uvádí: "Jestliže po dobu nouzového stavu, stavu ohrožení státu nebo válečného stavu podmínky na území České republiky neumožní konat volby ve lhůtách, které jsou stanoveny pro pravidelná volební období, lze zákonem lhůty prodloužit, nejdéle však o šest měsíců."