Praha - Podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla je armáda s financemi pod hranicí udržitelnosti a snižování výdajů státu na obranu povede ke ztrátě některých schopností vojska.
V projevu na konferenci k výročí vstupu do NATO na Pražském hradě se vyjádřil také k tomu, že evropské státy budou muset zvyšovat výdaje na armádu. A to proto, že USA již nechtějí být nejvýznamnějším tahounem společné alianční obrany.
"Já chci s veškerou zodpovědností říct, že armáda je dnes pod hranicí udržitelnosti. Pokud se s tím velice rychle něco neudělá, některé její schopnosti budou degradovat do míry, že prostě zaniknou," řekl Pavel.
"Blížíme se k době, že se armáda v budování svých schopností nebo vůbec zabezpečení svých činností zadrhne," zdůraznil.
Ministerstvo obrany se v posledních letech vyrovnávalo s vládními rozpočtovými škrty. Úřad by měl letos hospodařit s výdaji ve výši téměř 43 miliard korun. Armáda by přitom podle některých svých představitelů měla mít rozpočet zhruba o 12 miliard vyšší.
USA už nebude zodpovídat za obranu Evropy
Podle Pavla se se škrty obranných výdajů vyrovnává velká část aliančních partnerů. "Tak jako jsme dlouho nedávali pozornost signálům, které se týkají dnešní situace na východě od našich hranic, tak jsme stejně nevěnovali pozornost signálům, které vysílali Američané k nám," uvedl Pavel.
USA v současnosti omezují svou vojenskou přítomnost v Evropě a zaměřují pozornost na pacifickou oblast. "Evropské země tak budou muset převzít odpovědnost za svoji obranu do vlastních rukou," uvedl Pavel.
Problém postupného navyšování obranných výdajů by se tak podle něj měl stát celospolečenským tématem, o němž budou živě diskutovat především politici.
Jako příměr použil opakované povodně v Česku, díky nimž si lidé uvědomili důležitost pojištění. V otázce obrany si podle něj důležitost zatím ještě neuvědomili.