Rozhovor - V létě se česká armáda pustila do náborové kampaně. Aniž by tedy o tom ministryně obrany Vlasta Parkanová něco věděla. Což ji mrzí, protože stovky vojáků, kteří momentálně chybí, by raději lákala na vzletnější myšlenky, než nabídku "fleku".
Nyní ji čekají bitvy se stranickým kolegou, ministrem financí Miroslavem Kalouskem, který chce zrušit vojákům nezdanitelné výjimky. "V každém případě dávám vojákům slovo, že jejich reálné příjmy se nesníží," říká Parkanová v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz, který vedla s novinářkou Barborou Tachecí.
V něm hovořila i o zahraničních misích českých vojáků: Parkanová věří, že ČSSD, která účasti armády v cizině není nakloněna, nakonec ve sněmovně bude pro.
Pro snazší přehled jsme rozhovor rozdělili do několika kapitol: Zde najdete část, v níž hovoří o podpoře Mirka Topolánka Zde hovoří Parkanová o výhodách života v armádě Zde se dočtete o jejím postoji k lidovecké politice V této části říká: Píseň pro Obamu klidně nazpívám |
BT: Víme od policejního prezidenta, jak hluboký podstav existuje v řadách policistů a jak obtížné je údajně nabírat nové. Česká armáda žádným podstavem netrpí? Myslím pokud jde o řadové vojáky?
Rekrutace se nedaří úplně dobře, ale není to dramatické.
BT: Tak kolik vojáků chybí?
Je to v řádu stovek. Je to jako všude - zase to souvisí s penězi a s odměňováním vojáků. Protože ti vojáci na nejnižších stupních, například řidiči vozidel, si vydělají méně, než v civilu.
"Armáda, to není flek"
BT: Nebudete chystat nějakou náborovou kampaň jako policie? Ostatně letos jste vyzkoušeli tramvaje i mobily v Liberci se sloganem "Pojď mezi nás, máme flek pro tebe" - to byla hodně netradiční kampaň. (více o náboru čtěte ve článku zde) Zabralo to?
Nemyslím, že to výrazně pomohlo. Ostatně ani s podobou té kampaně jsem nebyla nijak spokojena, dělal si ji Generální štáb. Ten slogan flek pro tebe se snažil jakoby přiblížit té neformální lidové mluvě, jako že takhle si to říkáme někde v hospodě. Jenže to heslo v sobě neslo něco, co mně se dost příčí. Možná jsem idealista, ale já v tom cítila jen zištnou stránku věci.
Jenže já dobře vím, že ti vojáci, jak se s nimi setkávám zejména v zahraničních misích, do toho dávají i srdce. Že by tomu říkali "flek", to ne.
BT: Tohle měl být pilotní projekt, který se měl posléze rozjet i v jiných městech. Rozjede?
Tohle si rozjel Generální štáb a se mnou to ani nekonzultoval.
BT: Vy ani nevíte, jestli v tom chce Generální štáb pokračovat?
Předpokládám, že si do budoucna dají pozor a přijdou to odkonzultovat.
BT: Jaký je dnes průměrný příjem v české armádě včetně všech složek?
Průměr je, jak víme, zavádějící, ale je to tak 25 000.
O historických příplatcích
BT: V posledních dnech prý největší zděšení na vašem ministerstvu vyvolal návrh ministerstva financí zrušit nezdanitelné výjimky - co se u vojáků nedaní, že to způsobilo takový rozruch?
Například kázeňské odměny, příplatek na bydlení.
BT: Já jako obyčejný smrtelník nechápu, proč by třeba kázeňské odměny neměly být řádně zdaňovány, vždyť je to příjem jako každý jiný, ne?
Ano, já vám to historicky neumím vysvětlit, proč toto přežívá.
BT: Takže směr ministra Kalouska k rušení těchto výjimek je správný?
Já to vůbec nezpochybňuji.Myslím, že redukce daňových výjimek je vykročení správným směrem...
BT: Jenom se nesmějí týkat vojáků?
Ne, ne, ne. Jenom nesmí mít dopad na reálný příjem vojáků. Jinými slovy pokud se tyto Kalouskovy návrhy redukce daňových výjimek podaří prosadit, pak vojákům budu muset příjmy o tyto částky navýšit.
BT: A máte na takové navýšení peníze?
Budeme je muset mít.
Ve zkratce:
Vlasta Parkanová
- Vystudovaná právnička je od ledna 2007 ministryní obrany za KDU-ČSL.
- O politiku se začala zajímat s listopadem 1989, kdy zakládala Občanské fórum v Táboře. Do té doby pracovala jako podniková právnička ve Státním plemenářském podniku v Plané nad Lužnicí.
- V lednu 1990 se stala poslankyní Sněmovny lidu Federálního shromáždění, na konci téhož roku vsotupila do ODA. Za téže stranu neúspěšně kandidovala v dalších volbách. Práci našla nejprve na ministerstvu zahraničních věcí (1992-95), posléze byla ředitelkou sekretariátu náměstka ministra vnitra (do roku 1997).
- V lednu 1997 se stala ministryní spravedlnosti v trojbarevné vládě ODS, KDU-ČSL, ODA.
- Na podzim téhož roku, po tzv. Sarajevském atentátu, podali ministři demisi, Parkanová si místo udržela i v úřednickém kabinetu Josefa Tošovského, který vládl do mimořádných voleb v létě 1998.
- ODA odešla po volbách pozvolna do politického zapomnění a Vlasta Parkanová začala hájit zájmy KDU-ČSL, tentokrát jako poslankyně v parlamentu. Do lidové strany vstoupila v roce 2001.
- Současná místopředsedkyně KDU-ČSL je vdaná, manžel Zdeněk se zabývá počítačovým a finančním poradenstvím. Mají již dospělou dceru Adélu.
- Sedmapadesátiletá Vlasta Parkanová, rodným jménem Trnovcová, ráda zpívá, čte a cestuje. Trvalé bydliště má v Sezimově Ústí.
BT: Takže na toho samého Kalouska vy pak budete útočit, ať vám dá peníze z rozpočtu?
Nebo si můžeme - tedy to by bylo hodně těžké - poradit z vlastního rozpočtu. Ale takové peníze by zase chyběly jinde. V každém případě dávám vojákům slovo, že jejich reálné příjmy se nesníží.
Tři ministerské audity
BT: Trošku dusno je teď kolem auditu, který měl zanalyzovat chod vašeho ministerstva a navrhnout zlepšení. S firmou, která ho dělala, jste už po třech měsících zrušili smlouvu. Proč?
Ta firma nám dodala první a druhou fázi auditu a potom jsme se domluvili na tom, že dál ten audit nebude pokračovat. Není pravda, že tato firma nemá zkušenosti - auditovala například slovenské Ministerstvo obrany.
BT: A proč jste se dohodli, že dál audit nebude pokračovat?
Přišli se třetí fází auditu, který už jsme nepřijali a nezaplatili. V této fázi už navrhovali konkrétní postupy a ukázalo se, že ty věci je třeba diskutovat se znalostí toho, jak to tady na ministerstvu chodí. Proto jsme tuto část auditu už nepřijali a budeme pokračovat buď vlastními silami, nebo s jinou firmou.
BT: Ty první části auditu jsou z vašeho pohledu kvalitní, užitečné pro vás?
Ty jsou velmi hodnotné.
BT: To je zvláštní, protože podle oponentury k tomuto auditu, který vypracovala Univerzita obrany, není výsledek vámi zadaného auditu kvalitní , vykazuje údajně celou řadu nedostatků. Jak tomu mám rozumět?
Toto se vztahuje k té třetí fázi, která nebyla převzata. Tou první částí se zaobíral Výbor pro obranu a neměl k tomu žádné připomínky, pouze žádal, aby byl dál informován.
BT: Ten audit vás vyšel na 7 milionů korun - podle vás ten výstup odpovídá?
Pokud byste o tom chtěla pochybovat, musela byste to porovnat s cenami jiných dodavatelů auditů - podle toho, co já vím, je cena zcela odpovídající. Navíc měli jsme víc nabídek a o tom, že jsme zvolili tuto firmu, rozhodla právě nižší cena.
BT: Žádný jiný nový audit zadávat nebudete? Stačí vám to, co máte v rukou?
To nám stačí. Teď se to všechno rozparceluje do jednotlivých úseků a úseky budou hledat, jak dál.
Snižování stavu? V řádu měsíců
BT: Globální cíl bude snížení počtu lidí na ministerstvu, předpokládám.
To taky. Ale ta firma pracovala taky pomocí anonymních dotazníků, kdy ti lidé říkali, co dělají, jak často chodí na porady atd. a zjistilo se, že se tady spoustu věcí dělá duplicitně.
BT: Což jinými slovy znamená nutnost snížení počtu lidí. Kdy uvidíme efekt těchto auditů?
Myslím, že to bude v horizontu měsíců, nebo v horizontu jednoho roku. Ale já nevím, to se nedá dělat tak, že si dáme socialistický závazek a potom to bude. Když to bude narychlo, bude to na úkor kvality.
BT: Ani si nemyslím, že dát si rámcový termín je jako dávat si socialistický závazek. Termíny fungují, ne?
Udělá se to v příštím roce.
Zahraniční mise ČSSD schválí
BT: Příští rok chcete posílit vojáky v Afghánistánu a Kosovu, piloti stíhaček mají zamířit do Pobaltí... Celkem to má být 1400 lidí. Máte je?
Samozřejmě. Už teď máme čtyřicetiprocentní nasaditelnost, což jsou lidé, kteří jsou takového nasazení schopni.
BT: Navíc jste slíbili EU, že příští rok vyčleníte jednorázově přes 2 tisíce vojáků do bezpečnostních sil EU a do sil rychlé reakce. Nemáme moc velké oči? Vážně byste všechny tyto závazky uměla splnit, kdyby k tomu došlo?
Máte asi na mysli tzv. evropské Battlegroups, ty síly rychlé reakce jsou v NATO. Což jsou sbory, které jsou připraveny vyjet někam, kde je aktuální potřeba zásahu. Jinak jsou doma a čekají v pohotovostním režimu. Nikdy v minulých letech zatím nebyly použity.
BT: Ale kdyby k tomu došlo, tak jsou za nás připraveny?
Ano. Jen jsem si vymínila, že financování těchto sil v případě nasazení by šlo mimo rozpočet Ministerstva obrany.
BT: Ovšem i případné vyslání těchto sil záleží na souhlasu parlamentu, je to tak?
Ano.
BT: Takže je stále otevřená možnost, že opozice řekne ne - jak už říká teď. S tím, že je nerozumné vydávat peníze na vojenské mise, když chybějí jinde.
Nevěřím tomu, že by zodpovědný sociální demokrat řekl takovouto větu.
BT: To má být psychologický nátlak na sociální demokraty?
Pod vedením sociálních demokratů jsme vstoupili do NATO a je to naše naprosto zásadní a základní bezpečnostní opora. A myslím, že sociální demokraté to vědí a vámi vyslovená věta není spravedlivá ani k nim.
BT: Suchá pravda je ovšem taková, že zatím sociální demokraté pro naše zahraniční vojenské mise, respektive jejich navýšení, ruku zvednout nechtějí. Vy si myslíte, že nakonec zvednou? Že je dotlačíte pomocí Jiřího Paroubka, se kterým o tom jednáte?
Dotlačíte - nevkládejte do toho takové sloveso. Jsem přesvědčená, že najdeme takovou podobu, kdy - nevím, jestli všichni - ale sociální demokraté to prostě podpoří. Vždyť do těchto misí se chodí už od roku 2003, to byla vláda opět sociální demokracie. A je to v našem společném zájmu a nemůže na to ani sociálně-demokratická strana rezignovat.
Pro snazší přehled jsme rozhovor rozdělili do několika kapitol: Zde najdete část, v níž hovoří o podpoře Mirka Topolánka Zde hovoří Parkanová o výhodách života v armádě Zde se dočtete o jejím postoji k lidovecké politice V této části říká: Píseň pro Obamu klidně nazpívám |