reklama
 
 

Parkanová: Nepůjdu z vlády, abych to ulehčila jiným

21. 11. 2008 14:00
Ministryně o vládě a penězích, které se točí v armádě

Rozhovor - Krátce po prohraných volbách připustil premiér Mirek Topolánek, že debakl vládních stran je jasným vzkazem od voličů. A řekl, že na tento vzkaz bude reagovat obměnou ministerského týmu.

Nepadla žádná jména. A neexistuje termín, do kterého se má Topolánek rozhodnout, koho pošle na střídačku. Přesto mezi kandidáty odchodu, o nichž spekuluje tisk, se občas objeví i jméno ministryně Vlasty Parkanové, první ženy, která v Česku stanula v čele resortu obrany. Kde - jak sama říká - se točí obrovské množství peněz.

Parkanová odejít nechce: "Pokud někdo udělá hrubou chybu, odchází. Pokud by ale takový odchod měl být nějakým vyřizováním vnitrostranických účtů, tak bych neodešla," říká v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz s novinářkou Barborou Tachecí.

Rozhovor jsme pro lepší orientaci rozdělili do několika kapitol:
Zde naleznete část, v níž hovoří o výhodách života v armádě
Zde se dočtete, proč posílat Čechy bojovat do ciziny
V této části ministryně komentuje politiku Jiřího Čunka
Zde si můžete přečíst, proč by Parkanová zazpívala Obamovi

BT: Váš vládní šéf, premiér Topolánek, oznámil úmysl po volbách výrazně rekonstruovat vládu - jak se pracuje v takové atmosféře, kdy nevíte dne ani hodiny?

Je to samozřejmě práce pod silným tlakem a v silné nejistotě, ale to k politice patří. A myslím si, že to každému z ministrů jen prospěje, aby si utužil kondici.

BT: Takřka denně se v tisku objevují tipy na to, kdo nakonec vládu opustí a taky vzkazy, kdo se komu líbí a nelíbí - otvíráte v takových dnech noviny s nervozitou?

Ne, vůbec ne.

"Nechci být oběť vnitrostranických bojů"

BT: Co říkáte tomu, že mezi ohroženými druhy se objevujete i vy? Dokonce se psalo o tom, že odejdete z vlády ze zdravotních důvodů.

To už byl vrchol ubohosti, taky jsem to četla.

BT: Takže jste zdravá?

Jsem asi tak zdravá, jako většina lidí v této zemi. Jsem zdravá přiměřeně věku. Že bych vteřinu uvažovala o tom, že ze zdravotních důvodů odejdu v této situaci z ministerstva nebo z vlády, abych to ulehčila jiným, kteří by měli být na tapetě, tak to ani náhodou.

BT: Kdybyste mezi těmi, co musí opustit vládu, nakonec byla vy, jak byste to nesla? Měla byste pocit, že jde o nespravedlnost, byla byste zklamaná? Co byste cítila?

Ministr musí být každý den připraven k odchodu z funkce, ale musí to mít nějakou logiku. Pokud někdo udělá hrubou chybu, odchází. Pokud by ale takový odchod měl být nějakým vyřizováním vnitrostranických účtů, tak bych neodešla.

BT: Myslíte u lidovců?

Ve zkratce:

Vlasta Parkanová

 • Vystudovaná právnička je od ledna 2007 ministryní obrany za KDU-ČSL.
 • O politiku se začala zajímat s listopadem 1989, kdy zakládala Občanské fórum v Táboře. Do té doby pracovala jako podniková právnička ve Státním plemenářském podniku v Plané nad Lužnicí.
 • V lednu 1990 se stala poslankyní Sněmovny lidu Federálního shromáždění, na konci téhož roku vsotupila do ODA. Za téže stranu neúspěšně kandidovala v dalších volbách. Práci našla nejprve na ministerstvu zahraničních věcí (1992-95), posléze byla ředitelkou sekretariátu náměstka ministra vnitra (do roku 1997).
 • V lednu 1997 se stala ministryní spravedlnosti v trojbarevné vládě ODS, KDU-ČSL, ODA.
 • Na podzim téhož roku, po tzv. Sarajevském atentátu, podali ministři demisi, Parkanová si místo udržela i v úřednickém kabinetu Josefa Tošovského, který vládl do mimořádných voleb v létě 1998.
 • ODA odešla po volbách pozvolna do politického zapomnění a Vlasta Parkanová začala hájit zájmy KDU-ČSL, tentokrát jako poslankyně v parlamentu. Do lidové strany vstoupila v roce 2001.
 • Současná místopředsedkyně KDU-ČSL je vdaná, manžel Zdeněk se zabývá počítačovým a finančním poradenstvím. Mají již dospělou dceru Adélu.
 • Sedmapadesátiletá Vlasta Parkanová, rodným jménem Trnovcová, ráda zpívá, čte a cestuje. Trvalé bydliště má v Sezimově Ústí.

Vnitrostranické účty se, myslím, vyřizují ve všech stranách.

BT: Máte pocit, že premiérovo rozhodování o tom, kdo nakonec vládu opustí, bude dáno vážně tím, že hůř pracuje? Nebo bude chtít spíš vyjít vstříc volání mas?

To není otázka na mě.

"Se mnou se premiér neradí"

BT: Ale něco si přece o Mirku Topolánkovi musíte myslet, když s ním dva roky pracujete.

To ano, ale tenhle přetěžký úkol, který je před ním po prohraných volbách, ten se mnou nekonzultuje a neměli jsme čas o tom mluvit. Jediné, co mohu říci: já za ním pevně stojím a nerada bych, aby se jeho pozice zhoršila.

BT: Vyčetl vám někdy něco premiér?

Ne. Premiér mě vždy jen chválil.

BT: Chválil všechny, takže to se mu teď ministři budou těžko vyměňovat. Nicméně nikdo soudný není se svojí prací stoprocentně spokojen. Kde si vy sama myslíte, že vás - pokud jde o řízení resortu obrany - tlačí bota? Jaký největší problém na obraně vidíte?

Největší problém, který tu vidím, není typicky český - zmiňují ho i ministři obrany jiných zemí. Točí se tu obrovské množství peněz a to je veliké pokušení. I když musím zdůraznit, že každá korupční aféra, každý trapný skandál, který už za mé éry médii probíhal, vždy začal za éry mých předchůdců.

"Já ne, to ti přede mnou"

BT: To se týká i posledního zveřejněného případu téměř čtyřmiliardové smlouvy mezi Ministerstvem obrany a Poličskými strojírnami, v jejichž čele stojí Richard Háva. V té podivné smlouvě na likvidaci munice má jet váš náměstek Radek Šmerda, je to tak?

Ano, má jet. Ale je to takhle: začalo ta za ministra Tvrdíka, rozhodl to ministr Kostelka. Potom byl tento projekt opakovaně policí vyšetřován a opakovaně policií zastavován.

BT: Jenže ho znovu otevřeli.

Na to můžu říci jediné: jakmile policie získá cokoliv, co by bylo relevantní a postoupí to dál v procesu vyšetřování, budu jen ráda. Na Ministerstvu obrany je ten projekt ukončen.

BT: A dívala jste se do té smlouvy?

Kdybych se měla dívat do všech smluv, které tady byly uzavřeny v minulosti. To nemůžete po nikom fyzicky chtít.

Rozhovor jsme pro lepší orientaci rozdělili do několika kapitol:
Zde naleznete část, v níž hovoří o výhodách života v armádě
Zde se dočtete, proč posílat Čechy bojovat do ciziny
V této části ministryně komentuje politiku Jiřího Čunka
Zde si můžete přečíst, proč by Parkanová zazpívala Obamovi

autor: Barbora Tachecí | 21. 11. 2008 14:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama