Parkanová: Píseň pro Obamu? Kdyby chtěl, zazpívám

Barbora Tachecí
22. 11. 2008 16:30
Být ženou v čele armády je handicap, říká ministryně
Foto: Aktuálně.cz

Rozhovor - Je vůbec první ženou v čele české armády. Do novinových titulků ji však více než co jiného dostala upravená píseň, v níž místo majora Gagarina oslavovala Vlasta Parkanová radar americké protiraketové obrany.

Dnes uznává, že to od ní byla chyba, že naprosto neodhadla náladu ve společnosti. Ale zpívat chce Vlasta Parkanová dál.

Nejen o zpěvu, ale i o postavení žen v politice a o mužích s machistickými přístupy hovořila ministryně lidové strany v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz s novinářkou Barborou Tachecí.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Pro snazší orientaci jsme rozhovor rozdělili do několika částí:
Zde Parkanová říká, proč podporuje Mirka Topolánka
Zde hovoří o výhodách, které plynou z života v armádě
Zde obhajuje, proč posílat Čechy bojovat do zahraničí
V této části pak komentuje politiku Jiřího Čunka

BT: Je to poprvé v našich dějinách, kdy resort obrany řídí žena. Myslíte si, že je to spíš handicap nebo plus?

Po zkušenostech, které tu mám, se kloním spíš k handicapu.

BT: V čem?

Myslím, že v naší společnosti máme ještě příliš mnoho mužů s machistickými přístupy.

Ve zkratce:

Vlasta Parkanová

  • Vystudovaná právnička je od ledna 2007 ministryní obrany za KDU-ČSL.
  • O politiku se začala zajímat s listopadem 1989, kdy zakládala Občanské fórum v Táboře. Do té doby pracovala jako podniková právnička ve Státním plemenářském podniku v Plané nad Lužnicí.
  • V lednu 1990 se stala poslankyní Sněmovny lidu Federálního shromáždění, na konci téhož roku vsotupila do ODA. Za téže stranu neúspěšně kandidovala v dalších volbách. Práci našla nejprve na ministerstvu zahraničních věcí (1992-95), posléze byla ředitelkou sekretariátu náměstka ministra vnitra (do roku 1997).
  • V lednu 1997 se stala ministryní spravedlnosti v trojbarevné vládě ODS, KDU-ČSL, ODA.
  • Na podzim téhož roku, po tzv. Sarajevském atentátu, podali ministři demisi, Parkanová si místo udržela i v úřednickém kabinetu Josefa Tošovského, který vládl do mimořádných voleb v létě 1998.
  • ODA odešla po volbách pozvolna do politického zapomnění a Vlasta Parkanová začala hájit zájmy KDU-ČSL, tentokrát jako poslankyně v parlamentu. Do lidové strany vstoupila v roce 2001.
  • Současná místopředsedkyně KDU-ČSL je vdaná, manžel Zdeněk se zabývá počítačovým a finančním poradenstvím. Mají již dospělou dceru Adélu.
  • Sedmapadesátiletá Vlasta Parkanová, rodným jménem Trnovcová, ráda zpívá, čte a cestuje. Trvalé bydliště má v Sezimově Ústí.

BT: V armádě asi speciálně, ne?

Pokud jsou, tak to nedávají najevo.

BT: Kdy vám dal naposledy někdo pocítit, že jste jako žena v čele Ministerstva obrany?

Oni muži v tomto smyslu nejsou tak moc otevření. To byste musela být zlatou muškou a někde poletovat v jejich komunitách.

BT: Čili otevřeně nikdo nic.

Ne, to v žádném případě. Ale to, co se děje tam, kam já nevidím a neslyším, to snad ani slyšet a vidět nechci. Tak je to pro mě lepší.

BT: Ale když jste řekla, že v naší zemi je hodně machistických mužů, tak to jste asi řekla na základě nějaké zkušenosti.

To jsou zkušenosti letité, v posledních dvou letech zvlášť intenzívní.

Zpívat chci dál

BT: Vzpomínáte si ještě, jak jste nazpívala Dobrý den, prapore hvězd a pruhů ? Vy jste to myslela jako vtip - nebo nemyslela?

Myslela jsem to jako odlehčení situace, která byla nesmírně vypjatá až hysterická. A mně se zdálo, že ta vypjatost a hysterie tam nepatří a že to tímto odlehčím. Velmi jsem se mýlila, byl to můj velmi špatný odhad nálady, chování a postojů většiny veřejnosti.

Za zpěv se nestydím, říká Vlasta Parkanová
Za zpěv se nestydím, říká Vlasta Parkanová | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

BT: Takže Baracku Obamovi už nic nenazpíváte?

Pokud si myslíte, že mě to nějakým způsobem zlomilo, zastrašilo a že bych si řekla: tak pro jistotu už radši nikde nevystrčím nějakým nestandardním způsobem nos, tak to tedy ne. Protože to hlavní, o co stojím, je moje vnitřní svoboda.

BT: Takže Obamovi místo cédéčka DVD?

Kdyby o to Obama stál, vůbec bych se nebránila.

BT: Dostala jste tehdy od někoho z týmu George Bushe informaci o tom, že si to poslechl?

Jestli si to poslechl sám Bush, to nevím, ale jeden z lidí v jeho velmi blízkém okolí si to poslechl.

BT: Nepřipadá vám to v dnešní situaci, kdy opravdu zdaleka není jisté, zda radar českým parlamentem projde, ta vaše píseň jako hop, dokud jsme nepřeskočili? 

Ne, ta písnička neříkala žádné hop.

BT: Ona říkala Dobrý den, radare, já ti tleskám.

To znamená, že radar vítala. Já nebudu poměřovat svoje postoje podle toho, jestli mi to vynese nějaké procento preferencí navíc nebo namíň. Jsou politici, kteří to dělají, já to dělat nebudu. Jsem bytostně přesvědčená, že toto je správná cesta, kudy má jít naše bezpečnostní politika - a jestli jsem to vyjádřila písničkou a to si vzal jako klacek každý, kdo je proti tomuto směru - pak mě mrzí, že jsem jim ten klacek dala. Netlačím na čas, ale myslím si, že nakonec se ta věc uskuteční.

"Kvůli radaru odcházet nehodlám"

BT: Ministr Schwarzenberg už řekl, že jestli radar parlamentem neprojde, dá premiérovi svoji funkci k dispozici. Cítíte to stejně silně?

Ne. Já nevím, proč on si to vzal tak osobně. Ale když jsem vstupovala na ministerstvo, tak toto nebyl cíl, který jsem deklarovala.Ten radar mi tak říkajíc spadl do klína.

BT: To znamená, že by případné neschválení radaru v parlamentu  pro vás nebylo důvodem k ničemu?

Pro mě by mohlo být důvodem k případné rezignaci to, že by se ukázalo, že jsme vyjednali zcela chybnou smlouvu. Že jsem já nebo mí podřízení udělali nějakou chybu.

BT: Takže kdyby Ústavní soud, který tyto smlouvy posuzuje, řekl, že smlouvy jsou v rozporu s ústavou - to už by byl důvod k rezignaci?

To už by bylo na vážné zamyšlení. To ano.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Lidovecké lavírování nebude"

BT: Lidovci už jako celek mají jasno, jak se k radaru postaví? Když jsem nedávno mluvila s Petrem Pithartem,  říkal, že si to musí ještě rozmyslet, protože například neví, proti komu je radar namířen.

Tak to mě mimořádně zaráží, protože ten, kdo je informace ochoten a schopen vstřebávat, už je dávno má. Politik na takto vysoké pozici by už měl mít tuto otázku zodpovězenou. Nejsem žádný fanda tuhých stranických disciplín, ale pokud by si Petr Pithart vzpomněl na celostátní sjezd KDU letos v dubnu, tak tam jedním z významných usnesení je naprosto jednoznačná podpora radaru.

BT: To znamená, že lidovci by měli mít jasno a žádné lavírování.

To znamená, že všichni lidovci, ať už v poslanecké sněmovně nebo v senátu, jsou vázáni sjezdovým usnesením a v případě, že by se od něj chtěli odklonit, tak to vidím jako vážný problém.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Pro snazší orientaci jsme rozhovor rozdělili do několika částí:
Zde Parkanová říká, proč podporuje Mirka Topolánka
Zde hovoří o výhodách, které plynou z života v armádě
Zde obhajuje, proč posílat Čechy bojovat do zahraničí
V této části pak komentuje politiku Jiřího Čunka
 

Právě se děje

před 38 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy