Papaláši bývalého režimu: Co dělali v listopadu 1989 a potom

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 17. 11. 2014 0:01
Projděte si v naší grafice vizitky devíti činitelů KSČ. Jakeše, Štěpána, Adamce, Čalfy, Husáka, Bilaka, Štrougala, Fojtíka a Hoffmana.
Bývalý čelný představitel Komunistické strany Československa Vasil Biľak ve svém bytě v Bratislavě. Biľaka 30. března 2000 obžalovala slovenská prokuratura z vlastizrady
Bývalý čelný představitel Komunistické strany Československa Vasil Biľak ve svém bytě v Bratislavě. Biľaka 30. března 2000 obžalovala slovenská prokuratura z vlastizrady | Foto: ČTK

Vasil Biľak

Jeden z pilířů normalizačního režimu, který aktivně podporoval invazi v srpnu 1968, podepsal takzvaný zvací dopis a chtěl být členem kolaborantské dělnicko-rolnické vlády.

V roce 1989 už byl "jen" poslancem Federálního shromáždění. Z jeho předsednictva odstoupil 12. prosince a poslanecký mandát složil o týden později. Později byl vyloučen ze strany.

Odešel do důchodu, žil v Bratislavě ve vile s výhledem na město a za rozhovory si nechal od novinářů platit. Vyslovil se proti rozdělení Československa. 

V jednom z posledních interview řekl rakouskému novináři Siegfriedu Kogelfranzovi: "Šel jsem svou životní cestou v přesvědčení, že je správná. A zůstal jsem svému přesvědčení věren, ať už se dnes zdá, že je správné, nebo nesprávné. Nekradl jsem, neloupil a žádného člověka jsem vědomě nepoškodil. Možná přispějí dokonce mé chyby k tomu, aby vznikla dobrá a spravedlivá společnost. V každém případě lepší, než je ta současná."

Soud za vlastizradu skončil Biľakovým osvobozením kvůli nedostatku důkazů. Zemřel letos 6. února ve věku sedmadevadesáti let.

 

Právě se děje

Další zprávy