Papaláši bývalého režimu: Co dělali v listopadu 1989 a potom

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 17. 11. 2014 0:01
Projděte si v naší grafice vizitky devíti činitelů KSČ. Jakeše, Štěpána, Adamce, Čalfy, Husáka, Bilaka, Štrougala, Fojtíka a Hoffmana.
Foto: Aktuálně.cz

Jan Fojtík

Člen a ideologický tajemník Ústředního výboru KSČ od roku 1969. Měl na starosti ideologické otázky a dohled nad médii (či "sdělovacími prostředky", jak se tehdy říkalo). Proslul tím, že v pondělí 20. listopadu na poradě zhodnotil velké demonstrace na Václavském náměstí slovy: "Jestli je plnej Václavák, tak jsme v prdeli i s milicionáři."

V prosinci 1989 složil mandát poslance Federálního shromáždění a v únoru 1990 byl vyloučen z KSČ.

Po několika letech v rozhovoru pro agenturu ČTK řekl, že stále věří v socialismus a je přesvědčen, že jeho nastolení je v budoucnosti nevyhnutelné. Invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 označil v rozhovoru za přemrštěnou reakci, ale neodsoudil ji.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy