Padla první hlava za ProMoPro, diplomat v Sýrii končí

Simona Holecová
13. 4. 2012 17:10
Ministerstvo zahraničí k 18. dubnu odvolává ze Sýrie Radomíra Karlíka
Tak se slavil konec českého předsednictví. Naposledy "se to" osladilo. Ilustrační snímek.
Tak se slavil konec českého předsednictví. Naposledy "se to" osladilo. Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Praha/Damašek - Obvinění, které ve středu rozdala policie v kauze ProMoPro, bude Radomíra Karlíka stát diplomatickou funkci.

Někdejší šéf logistiky českého předsednictví patří mezi dvanáct osob, které policie kvůli předraženým zakázkám stíhá. Sám si obvinění dosud nemohl přečíst, po odchodu z týmu Alexandra Vondry přešel do diplomacie a od roku 2010 působí jako zástupce velvyslankyně na české ambasádě v Sýrii.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se jej nyní podle informací Aktuálně.cz rozhodl odvolat.

Podle zdrojů z Černínského paláce, které jsou detailně obeznámeny se záměrem ministra, nepovažuje Schwarzenberg za možné, aby Česko v zahraničí reprezentoval člověk, kterého trestně stíhá policie.

"Stahujeme ho zpátky. Jde o odvolání s okamžitou platností - k 18. dubnu," uvedl jeden z vysoce postavených úředníků.

Na přímý dotaz Aktuálně.cz potvrdil odvolání i mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. "Pokud se u soudu obvinění neprokáže, bude moci opět pracovat v zahraničí na zastupitelském úřadě," řekl.

Karlík jakoukoli vinu popírá a k aféře se nechce vyjadřovat. Kromě něj policie obvinila například Davida Mlíčka z tehdejšího Vondrova týmu, nebo jeho někdejší nejbližší spolupracovnici při pořádání summitů, náměstkyni Janu Hendrichovou.

Všichni tři bývalí Vondrovi podřízení jsou podle textu obvinění zodpovědní za to, že nezajistili, aby firmy, které pro stát organizaci summitu zajišťovaly, své služby nepředražily. Podle policie měli důsledněji kontrolovat, zda předložené faktury odpovídají skutečně odvedené práci.

Sám Vondra obviněn nebyl a zdráhá se přijmout politickou odpovědnost. Byť ho k tomu značná část politické reprezentace tlačí.

Kromě tří Vondrových podřízených policie stíhá také devět podnikatelů z firem, které se podle vyšetřovatelů zapojily do spletitého řetězce fiktivních služeb, na jejichž konci byla stamilionová škoda pro český stát.

Tu vyčíslili znalci v posudku pro policii na 388 356 677,57 korun. Celkem přitom stát zaplatil firmě ProMoPro, kterou v roce 2008 vybral bez výběrového řízení, 525 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy