Tlak na Vondru sílí. Musí z vlády, vzkazují TOP 09 a VV

ČTK Jan Němec (redaktor) Radek Nohl ČTK, Jan Němec (redaktor), Radek Nohl, Jakub Novák
12. 4. 2012 16:38
Ministr obrany by podle nich měl kvůli padlým obviněním v kauze ProMoPro kabinet opustit
Kateřina Klasnová.
Kateřina Klasnová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koaliční partneři ODS sice uznávají, že osud ministra Alexandra Vondry v souvislosti s kauzou ProMoPro je v rukou jeho samotného a jeho strany, přesto je jejich názor poměrně jednoznačný: za daných okolností by měl opustit vládní kabinet.

"Zatím jsme o tom ve straně nemluvili, ale můj osobní názor se nemění: jiní ministři odcházejí z mnohem méně závažných důvodů. Tady jde o stovky milionů korun a minimálně politická odpovědnost tady je. Pan Vondra by ji měl vyvodit," říká místopředsedkyně sněmovny za Věci veřejné Kateřina Klasnová.

TOP 09, která vloni na jaře velmi razantně tlačila na Vondrův odchod z vlády a její 1. místopředseda ho k tomu vyzýval dokonce z řečniště sněmovny, říká, že vše je v rukou ODS.

"Náš postoj z loňska se nemění. Pan premiér tehdy jasně řekl, že je to vnitřní věcí ODS a také její odpovědnost. Věřím panu premiérovi, že tu odpovědnost teď vyvodí," říká v reakci na poslední vývoj za TOP 09 předseda jejích poslanců Petr Gazdík.

Odchod Vondry z funkce ministra žádá i místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Současně vyzval premiéra, aby vyloučil, že peníze ze zakázky skončily v pokladně ODS.

"Pokud dnes premiér vyzývá občany k tomu, aby počítali s tím, že budou mít nižší mzdy, důchodce, že budou mít nižší důchody, rodiny, že budou mít nižší rozpočty, tak mi připadá naprosto nepřijatelné, aby zůstával ten stav, kdy má demisi pana Vondry v šuplíku a odmítá v této kauze konat," dodal Zaorálek.

Ministr Vondra už ve svém prohlášení, které rozeslal, řekl, že počká až na soudní rozhodnutí.

V tom má prozatím podporu i premiéra Petra Nečase: "Beru zatím pouze na vědomí, že mezi obviněnými v této věci není ministr obrany Alexandr Vondra. Pokud by byl přímo obviněn, znamenalo by to jeho okamžitý odchod z vlády."

"Za sebe tam žádný posun nevidím, ale více informací nemám," říká místopředseda ODS Pavel Drobil, který přitom sám odešel z ministerské funkce ihned poté, co se objevilo podezření v souvislosti s fondem životního prostředí a financováním ODS.

"K politickým krokům teď nevidím důvod, pan Vondra vše už vysvětlil a nevím, že by se objevily nějaké nové skutečnosti," říká předseda senátorů za ODS a člen grémia strany Richard Svoboda.

Podobně mluví i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka: "Jakou roli v tom ministr Vondra hrál, nevím, až budu mít podrobnosti, budu moci cíleněji reagovat."

Sám Vondra už před časem prohlásil, že až policie někoho obviní, zváží svou budoucnost v křesle ministra obrany.

Projděte si smlouvy mezi Úřadem vlády a firmou ProMoPro

Podle textu obvinění vznikla státu stamilionová škoda, a to kvůli spletitému řetězci fiktivních služeb souvisejících s předsednictvím v Evropské unii. Znalci ji v posudku vyčíslili na 388 356 677,57 korun.

Celkem přitom stát zaplatil firmě ProMoPro, kterou v roce 2008 vybral bez výběrového řízení, 525 milionů korun.

Obviněna i přímá Vondrova podřízená

Protikorupční policie ve středu zadržela v souvislosti se spornou zakázkou pro firmu ProMoPro pět lidí, dalším čtyřem doručila obvinění. Je mezi nimi i Jana Hendrichová, která byla přímou podřízenou Alexandra Vondry v době, kdy byl vicepremiérem pro evropské záležitosti.

Vedle ní protikorupční policie obvinila i Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka z tehdejšího Vondrova týmu.

Všichni tři bývalí Vondrovi podřízení jsou podle textu obvinění zodpovědní za to, že nezajistili, aby firmy, které pro stát organizaci summitu zajišťovaly, své služby nepředražily. Podle policie měli důsledněji kontrolovat, zda předložené faktury odpovídají skutečně odvedené práci.

Hendrichová, Karlík i Mlíčko ale podle informací Aktuálně.cz veškerou vinu popírají, proti obvinění hodlají podat stížnost.

"Převzala jsem si to a byla jsem předvolána k výslechu. Trvám na tom, že jsem nevinná. Proti zahájení trestního stíhání podám stížnost, protože s tím nesouhlasím," řekla Aktuálně.cz Hendrichová, která má pověst pečlivé a loajální státní úřednice.

Mezi devíti stíhanými podnikateli je podle textu obvinění majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý, majitel subdodavatelské firmy NWDC Vlastimil Maxa a Libor Veverka, který měl přístup k účtu v Rakousku, kam dorazilo 130 milionů za fiktivní práce.

Veselý, Maxa ani Veverka zatím po svém čtvrtečním zadržení veřejně nepromluvili. Již dříve ale popřeli, že by jejich práce byla, byť o jedinou korunu, předražená.

Jména dalších obviněných už v příběhu nehrají tak zásadní roli, jde o zástupce drobnějších firem, které v celém řetězci figurovaly: Václava Čadu, Radka Müllera, Marcela Příkopu, Pavla Girstla, Ivana Komárka a Romana Pekaroviče.

 

Právě se děje

Další zprávy