Kauza Vondrova ProMoPro: Policie obvinila devět lidí

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
11. 4. 2012 21:20
Kvůli zakázce, kvůli níž přišel stát o 390 milionů, se ocitl pod tlakem ministr Vondra
Alexandr Vondra jako ministr pro evropské záležitosti v roce 2009.
Alexandr Vondra jako ministr pro evropské záležitosti v roce 2009. | Foto: Reuters

Praha - Protikorupční policie ve středu zadržela v souvislosti se spornou zakázkou pro firmu ProMoPro, která je spojená s ministrem Alexandrem Vondrou, pět lidí. Dalším čtyřem obvinění doručila.

Podezírá je z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz a porušování povinnosti při správě cizího majetku, napsal server E15.cz.

"Pět lidí bylo během středy zadrženo," řekla bez dalších podrobností mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Potvrdily se tak informace online deníku Aktuálně.cz z loňského podzimu, kdy uvedl, že v kauze zakázky, kvůli níž stát přišel podle znaleckého posudku o zhruba 390 milionů, bude obviněno okolo deseti osob.

Obviněna Vondrova náměstkyně

Podle zjištění Aktuálně.cz byl doručen dopis o zahájení trestního stíhání i Janě Hendrichové, tehdejší náměstkyni Alexandra Vondry.

"Převzala jsem si to a byla jsem předvolána k výslechu. Trvám na tom, že jsem nevinná. Proti zahájení trestního stíhání podám stížnost, protože s tím nesouhlasím," řekla Aktuálně.cz Hendrichová, která má pověst pečlivé a loajální státní úřednice.

O co v kauze jde?

ProMoPro, svět kongresové techniky...

  • Tým Alexandra Vondry během českého předsednictví EU v roce 2009 vyplatil bez výběrového řízení půl miliardy korun společnosti ProMoPro za služby spojené s jednáním v Česku.
  • Společnost si najala subdodavatele, firmu NWDC, a poslala jí 387 milionů.
  • NWDC zase poslala 135 milionů na rakouský účet londýnské společnosti Deeside Service Solutions a 60 milionů firmě Boreno Consulting.
  • Miliony v Rakousku zajistily tamní úřady pro podezření z praní špinavých peněz.
  • České ministerstvo financí v lednu podalo trestní oznámení pro podezření, že během zakázky stát přišel o zhruba 150 milionů korun.
  • Ministr Vondra i jednotlivé firmy jakékoli okradení státu popírají.
  • Policie po půl roce konstatovala, že zakázka byla skutečně předražená, a obvinila devět lidí.

Tím, že byla obviněna i tehdejší Vondrova nejbližší spolupracovnice, se začne znovu řešit jeho pozice ve vládě.

Byl to právě Vondra, který před časem prohlásil, že až policie někoho obviní, zváží svou budoucnost v křesle ministra obrany.

Mezi obviněnými je zřejmě také majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý, Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala, a také Libor Veverka, který měl přístup k rakouským účtům, na něž odteklo asi 135 milionů korun.

Policie dopis o zahájení trestního stíhání podle dostupných informací doručila i tehdejšímu šéfovi logistiky předsednického týmu Radomíru Karlíkovi.

Nikdo z nich ale Aktuálně.cz telefon nebere, všichni ho mají v současné době vypnutý.

Stát přišel o 390 milionů

Tým Alexandra Vondry během českého předsednictví Evropské unie v roce 2009 vyplatil bez výběrového řízení půl miliardy korun společnosti ProMoPro za služby spojené s jednáním v Česku. Společnost si najala subdodavatele, firmu NWDC, a poslala jí 387 milionů.

NWDC zase poslala 135 milionů na rakouský účet londýnské společnosti Deeside Service Solutions a 60 milionů firmě Boreno Consulting.

Miliony v Rakousku zajistily tamní úřady pro podezření z praní špinavých peněz. Následně bylo podáno i trestní oznámení.

Zveřejnění smluv mezi Úřadem vlády ČR a společností ProMoPro:

Podle informací týdeníku Euro ukázal znalecký posudek, který si nechalo zpracovat státní zastupitelství, že stát na podivně řešené zakázce tratil téměř 390 milionů korun.

Vondra sice již dříve připustil, že náklady na zajištění předsednictví enormně narostly. Trvá ale na tom, že opodstatněně.

"Ale to bylo proto, že se zvýšil i počet akcí, na jejichž zajištění se firma podílela. Navíc se neustále měnily požadavky, například na bezpečnost," vysvětloval.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy