reklama
 
 

Kauza Vondrova ProMoPro: Policie obvinila devět lidí

11. 4. 2012 21:20
Kvůli zakázce, kvůli níž přišel stát o 390 milionů, se ocitl pod tlakem ministr Vondra

Praha - Protikorupční policie ve středu zadržela v souvislosti se spornou zakázkou pro firmu ProMoPro, která je spojená s ministrem Alexandrem Vondrou, pět lidí. Dalším čtyřem obvinění doručila.

Podezírá je z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz a porušování povinnosti při správě cizího majetku, napsal server E15.cz.

"Pět lidí bylo během středy zadrženo," řekla bez dalších podrobností mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Potvrdily se tak informace online deníku Aktuálně.cz z loňského podzimu, kdy uvedl, že v kauze zakázky, kvůli níž stát přišel podle znaleckého posudku o zhruba 390 milionů, bude obviněno okolo deseti osob.

Obviněna Vondrova náměstkyně

Podle zjištění Aktuálně.cz byl doručen dopis o zahájení trestního stíhání i Janě Hendrichové, tehdejší náměstkyni Alexandra Vondry.

"Převzala jsem si to a byla jsem předvolána k výslechu. Trvám na tom, že jsem nevinná. Proti zahájení trestního stíhání podám stížnost, protože s tím nesouhlasím," řekla Aktuálně.cz Hendrichová, která má pověst pečlivé a loajální státní úřednice.

O co v kauze jde?

O co v kauze jde?

 • Tým Alexandra Vondry během českého předsednictví EU v roce 2009 vyplatil bez výběrového řízení půl miliardy korun společnosti ProMoPro za služby spojené s jednáním v Česku.
 • Společnost si najala subdodavatele, firmu NWDC, a poslala jí 387 milionů.
 • NWDC zase poslala 135 milionů na rakouský účet londýnské společnosti Deeside Service Solutions a 60 milionů firmě Boreno Consulting.
 • Miliony v Rakousku zajistily tamní úřady pro podezření z praní špinavých peněz.
 • České ministerstvo financí v lednu podalo trestní oznámení pro podezření, že během zakázky stát přišel o zhruba 150 milionů korun.
 • Ministr Vondra i jednotlivé firmy jakékoli okradení státu popírají.
 • Policie po půl roce konstatovala, že zakázka byla skutečně předražená, a obvinila devět lidí.

Tím, že byla obviněna i tehdejší Vondrova nejbližší spolupracovnice, se začne znovu řešit jeho pozice ve vládě.

Byl to právě Vondra, který před časem prohlásil, že až policie někoho obviní, zváží svou budoucnost v křesle ministra obrany.

Mezi obviněnými je zřejmě také majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý, Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala, a také Libor Veverka, který měl přístup k rakouským účtům, na něž odteklo asi 135 milionů korun.

Policie dopis o zahájení trestního stíhání podle dostupných informací doručila i tehdejšímu šéfovi logistiky předsednického týmu Radomíru Karlíkovi.

Nikdo z nich ale Aktuálně.cz telefon nebere, všichni ho mají v současné době vypnutý.

Stát přišel o 390 milionů

Tým Alexandra Vondry během českého předsednictví Evropské unie v roce 2009 vyplatil bez výběrového řízení půl miliardy korun společnosti ProMoPro za služby spojené s jednáním v Česku. Společnost si najala subdodavatele, firmu NWDC, a poslala jí 387 milionů.

NWDC zase poslala 135 milionů na rakouský účet londýnské společnosti Deeside Service Solutions a 60 milionů firmě Boreno Consulting.

Miliony v Rakousku zajistily tamní úřady pro podezření z praní špinavých peněz. Následně bylo podáno i trestní oznámení.

Zveřejnění smluv mezi Úřadem vlády ČR a společností ProMoPro:

Podle informací týdeníku Euro ukázal znalecký posudek, který si nechalo zpracovat státní zastupitelství, že stát na podivně řešené zakázce tratil téměř 390 milionů korun.

Vondra sice již dříve připustil, že náklady na zajištění předsednictví enormně narostly. Trvá ale na tom, že opodstatněně.

"Ale to bylo proto, že se zvýšil i počet akcí, na jejichž zajištění se firma podílela. Navíc se neustále měnily požadavky, například na bezpečnost," vysvětloval.

autoři: Domácí, Radek Nohl | 11. 4. 2012 21:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama