Kauza Vondrova ProMoPro: Policie obvinila devět lidí

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
11. 4. 2012 21:20
Kvůli zakázce, kvůli níž přišel stát o 390 milionů, se ocitl pod tlakem ministr Vondra
Alexandr Vondra jako ministr pro evropské záležitosti v roce 2009.
Alexandr Vondra jako ministr pro evropské záležitosti v roce 2009. | Foto: Reuters

Praha - Protikorupční policie ve středu zadržela v souvislosti se spornou zakázkou pro firmu ProMoPro, která je spojená s ministrem Alexandrem Vondrou, pět lidí. Dalším čtyřem obvinění doručila.

Podezírá je z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz a porušování povinnosti při správě cizího majetku, napsal server E15.cz.

"Pět lidí bylo během středy zadrženo," řekla bez dalších podrobností mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Potvrdily se tak informace online deníku Aktuálně.cz z loňského podzimu, kdy uvedl, že v kauze zakázky, kvůli níž stát přišel podle znaleckého posudku o zhruba 390 milionů, bude obviněno okolo deseti osob.

Obviněna Vondrova náměstkyně

Podle zjištění Aktuálně.cz byl doručen dopis o zahájení trestního stíhání i Janě Hendrichové, tehdejší náměstkyni Alexandra Vondry.

"Převzala jsem si to a byla jsem předvolána k výslechu. Trvám na tom, že jsem nevinná. Proti zahájení trestního stíhání podám stížnost, protože s tím nesouhlasím," řekla Aktuálně.cz Hendrichová, která má pověst pečlivé a loajální státní úřednice.

O co v kauze jde?

ProMoPro, svět kongresové techniky...
Foto: Repro: Aktuálně.cz

  • Tým Alexandra Vondry během českého předsednictví EU v roce 2009 vyplatil bez výběrového řízení půl miliardy korun společnosti ProMoPro za služby spojené s jednáním v Česku.
  • Společnost si najala subdodavatele, firmu NWDC, a poslala jí 387 milionů.
  • NWDC zase poslala 135 milionů na rakouský účet londýnské společnosti Deeside Service Solutions a 60 milionů firmě Boreno Consulting.
  • Miliony v Rakousku zajistily tamní úřady pro podezření z praní špinavých peněz.
  • České ministerstvo financí v lednu podalo trestní oznámení pro podezření, že během zakázky stát přišel o zhruba 150 milionů korun.
  • Ministr Vondra i jednotlivé firmy jakékoli okradení státu popírají.
  • Policie po půl roce konstatovala, že zakázka byla skutečně předražená, a obvinila devět lidí.

Tím, že byla obviněna i tehdejší Vondrova nejbližší spolupracovnice, se začne znovu řešit jeho pozice ve vládě.

Byl to právě Vondra, který před časem prohlásil, že až policie někoho obviní, zváží svou budoucnost v křesle ministra obrany.

Mezi obviněnými je zřejmě také majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý, Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala, a také Libor Veverka, který měl přístup k rakouským účtům, na něž odteklo asi 135 milionů korun.

Policie dopis o zahájení trestního stíhání podle dostupných informací doručila i tehdejšímu šéfovi logistiky předsednického týmu Radomíru Karlíkovi.

Nikdo z nich ale Aktuálně.cz telefon nebere, všichni ho mají v současné době vypnutý.

Stát přišel o 390 milionů

Tým Alexandra Vondry během českého předsednictví Evropské unie v roce 2009 vyplatil bez výběrového řízení půl miliardy korun společnosti ProMoPro za služby spojené s jednáním v Česku. Společnost si najala subdodavatele, firmu NWDC, a poslala jí 387 milionů.

NWDC zase poslala 135 milionů na rakouský účet londýnské společnosti Deeside Service Solutions a 60 milionů firmě Boreno Consulting.

Miliony v Rakousku zajistily tamní úřady pro podezření z praní špinavých peněz. Následně bylo podáno i trestní oznámení.

Zveřejnění smluv mezi Úřadem vlády ČR a společností ProMoPro:

Podle informací týdeníku Euro ukázal znalecký posudek, který si nechalo zpracovat státní zastupitelství, že stát na podivně řešené zakázce tratil téměř 390 milionů korun.

Vondra sice již dříve připustil, že náklady na zajištění předsednictví enormně narostly. Trvá ale na tom, že opodstatněně.

"Ale to bylo proto, že se zvýšil i počet akcí, na jejichž zajištění se firma podílela. Navíc se neustále měnily požadavky, například na bezpečnost," vysvětloval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy