Policii chyběl jeden papír. Proto Vondru neobvinila

Domácí Sabina Slonková, Domácí, Tereza Šídlová
12. 4. 2012 16:15
Policie stíhá tři bývalé Vondrovy podřízené a 9 podnikatelů. Samotného ministra ale obvinění minulo
Alexandr Vondra.
Alexandr Vondra. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ačkoliv v kauze ProMoPro policie obvinila 12 osob, včetně tří podřízených nynějšího šéfa resortu obrany Alexandra Vondry, sám ministr tomu unikl.

A to navzdory faktu, že podle závěrů detektivů před čtyřmi lety coby vicepremiér pro evropské záležitosti věděl jak o rostoucích nákladech obří vládní zakázky, tak o vystavení sporných faktur, a nijak nezasáhl.

Policistům totiž chybělo, že nikdo Vondrovi písemně neuložil či ho nevyzval, aby situaci řešil.

Ve svém čtvrtečním vydání o tom informoval deník Insider.

Co ukázaly policejní dokumenty

Policie možnou trestní odpovědnost dnešního ministra obrany Vondry během ročního vyšetřování řešila. On sám sice od loňského ledna, kdy kauza vypukla, trval na tom, že o potížích v průběhu zakázky nevěděl, policejní výslechy však následně ukázaly, že tomu tak nebylo.

"Jak všichni shodně tvrdí, byl RNDr. Alexandr Vondra o veškerých záležitostech podrobně informován, tedy věděl o sporných fakturách a způsobu řešení, navýšení nákladů oproti plánovanému rozpočtu a mohl do těchto sporů kdykoli vstoupit, navrhnout jiná řešení či se jinak angažovat. Toto však neučinil," stojí podle deníku Insider v jednom z policejních dokumentů k případu.

To ale bylo málo. Podle policie by mohl být ministr obviněn jen tehdy, kdyby byl výslovně požádán, aby jednal. Nebo mu to ukládala nějaká směrnice.

"Nebyl dohledán žádný dokument, na základě kterého by byl ze své pozice vyzván ke zjednání nápravy, či jeho povinnost v daném případě konat by vyplynula z dané situace nebo interních směrnic. Samotná sekce pro předsednictví pod vedením Jany Hendrichové se průběžně snažila na různé podněty reagovat a vzniklé problémy řešit, s čímž byl RNDr. Alexandr Vondra patrně i srozuměn, ovšem tím způsobem, který je shora popsán a který se jeví jako účelový a naprosto nedostatečný," zdůvodnili policisté, proč Vondru nechtějí stíhat.

Kromě tří Vondrových podřízených policie stíhá také devět podnikatelů z firem, které se podle vyšetřovatelů zapojily do spletitého řetězce fiktivních služeb, na jejichž konci byla stamilionová škoda pro český stát.

Tu vyčíslili znalci v posudku pro policii na 388 356 677,57 korun. Celkem přitom stát zaplatil firmě ProMoPro, kterou v roce 2008 vybral bez výběrového řízení, 525 milionů korun.

Vyplývá to podle zjištění Aktuálně.cz z pětasedmdesátistránkového textu obvinění.

Těsně vedle Vondry

Jak už Aktuálně.cz informovalo, mezi obviněnými podřízenými Vondry z týmu EU je jeho tehdejší nejbližší spolupracovnice při pořádání summitu náměstkyně Jana Hendrichová.

Vedle ní protikorupční policie obvinila i Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka z tehdejšího Vondrova týmu. Samotný ministr obviněný nebyl.

Všichni tři bývalí Vondrovi podřízení jsou podle textu obvinění zodpovědní za to, že nezajistili, aby firmy, které pro stát organizaci summitu zajišťovaly, své služby nepředražily. Podle policie měli důsledněji kontrolovat, zda předložené faktury odpovídají skutečně odvedené práci.

O co v kauze jde

  • Tým Alexandra Vondry během českého předsednictví EU v roce 2009 vyplatil bez výběrového řízení půl miliardy korun společnosti ProMoPro za služby spojené s jednáním v Česku.
  • Společnost si najala subdodavatele, firmu NWDC, a poslala jí 387 milionů.
  • NWDC zase poslala 135 milionů na rakouský účet londýnské společnosti Deeside Service Solutions a 60 milionů firmě Boreno Consulting.
  • Miliony v Rakousku zajistily tamní úřady pro podezření z praní špinavých peněz.
  • České ministerstvo financí loni v lednu podalo trestní oznámení pro podezření, že během zakázky stát přišel o zhruba 150 milionů korun.
  • Znalecký posudek nově pro policii vyčíslil škodu vzniklou státu na 388 milionů korun.
  • Ministr Vondra i jednotlivé firmy jakékoli okradení státu popírají.

Hendrichová, Karlík i Mlíčko ale podle informací Aktuálně.cz veškerou vinu popírají, proti obvinění hodlají podat stížnost. Oficiálně to potvrdila například Hendrichová, která má pověst pečlivé státní úřednice: "S obviněním nesouhlasím. Nejsem si vědoma své viny."

Zbývající dva obvinění úředníci veřejně nechtějí policejní akci komentovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," uvedl Radomír Karlík, který po odchodu z Vondrova týmu přešel do diplomacie a pracuje jako zástupce velvyslankyně na české ambasádě v Sýrii.

Ve státní správě působí i Hendrichová, která je zaměstnaná na ministerstvu financí. David Mlíčko je na rodičovské dovolené.

Obviněn i majitel ProMoPro

Z textu obvinění nicméně vyplývá, že úředníci nesou odpovědnost "jen" za to, že nešlapali firmě ProMoPro, která byla pro stát partnerem pro organizaci summitu, víc na paty.

Naopak samotní zástupci firem jsou stíhaní za to, že zakázku pro stát úmyslně předražili. Peníze pak prohnali přes několik firem, až skončily na zahraničních účtech.

Mezi devíti stíhanými podnikateli je podle textu obvinění majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý, majitel subdodavatelské firmy NWDC Vlastimil Maxa a Libor Veverka, který měl přístup k účtu v Rakousku, kam dorazilo 130 milionů za fiktivní práce.

Veselý, Maxa ani Veverka zatím po svém čtvrtečním zadržení veřejně nepromluvili, jejich mobilní telefony jsou stále nedostupné. Již dříve ale popřeli, že by jejich práce byla, byť o jedinou korunu, předražená.

Jména dalších obviněných už v příběhu nehrají tak zásadní roli, jde o zástupce drobnějších firem, které v celém řetězci figurovaly: Václava Čadu, Radka Müllera, Marcela Příkopu, Pavla Girstla, Ivana Komárka a Romana Pekaroviče.

 

Právě se děje

Další zprávy