Ovčáček: Zeman zvažuje "gesto dobré vůle" vůči Bradymu. Kvůli Hermanovi prý Peking zrušil fórum

Domácí Domácí
Aktualizováno 25. 10. 2016 12:59
Zvážit vyznamenání pro Jiřího Bradyho je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka "ochoten" prezident Miloš Zeman, a to jako "gesto dobré vůle". Mluvčí dodal, že kvůli setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlámou Peking zrušil česko-čínské investiční fórum. Zeman podle něj dělá vše pro to, aby se konference uskutečnila na Pražském hradě.
Jiří Ovčáček.
Jiří Ovčáček. | Foto: ČTK

Praha – Prezident Miloš Zeman je ochoten zvážit vyznamenání Jiřího Bradyho při první vhodné příležitosti. Na úterní tiskové konferenci to řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který to označil za "gesto dobré vůle". Zdůraznil ale, že teď už je seznam uzavřen, a k ocenění Bradyho by tak mohlo dojít při další vhodné příležitosti. Brady v úterý prohlásil, že teď už vyznamenání ze Zemanových rukou nepřijme.

"Tato pseudokauza byla založena na lži, že pan prezident vyškrtl pana Bradyho ze seznamu vyznamenaných," prohlásil mluvčí. Státní vyznamenání podle něj není možné vynucovat žádnou kampaní.

Mluvčí i šéf hradního protokolu Jindřich Forejt odmítli, že by byl Brady na základě setkání svého synovce a ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlámou ze seznamu vyznamenaných vyškrtnut.

"Všichni, kdo mají dostat vyznamenání, disponují písemným protokolem. Nikdo z nich není odkázán na vágní rozhovor," řekl Forejt. Odmítl však potvrdit, zda s Bradym telefonicky hovořil. "Nechtějte po mně, abych před 28. říjnem mluvil o neveřejném seznamu oceněných," prohlásil.

Ovčáček dodal, že kvůli Hermanovu setkání s dalajlámou Peking zrušil česko-čínské investiční fórum. Zeman podle něj dělá vše pro to, aby se konference uskutečnila na Pražském hradě. "Pan prezident obdržel informaci, že k tomuto kroku došlo v důsledku setkání ministra Hermana s dalajlámou. Aktuálně pan prezident dělá vše proto, aby se podařilo navzdory zásahu ministra Hermana toto fórum uskutečnit zde na Pražském hradě," prohlásil mluvčí.

Prezident podle Ovčáčka dvakrát Hermana upozornil, že setkáním s dalajlámou ohrožuje české ekonomické zájmy. Totéž varování obdržel Herman i od ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, dodal Ovčáček.

Mluvčí zároveň odmítl, že by Hermana vyzval k demisi. "Nevyzýval jsem pana ministra k demisi, pouze jsem poznamenal, že pokud se chce scházet s dalajlámou, nemá být ve vládě," sdělil.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek považuje Ovčáčkův návrh na vyznamenání Bradyho při jiné příležitosti za rozumný. "Jsem přesvědčen, že by i premiér měl zvážit, zda neudělí pan Bradymu medaili Karla Kramáře," navrhl Bělobrádek na tiskové konferenci KDU-ČSL.

O tom, že prezident neudělí vyznamenání Jiřímu Bradymu, informovalo v pátek Aktuálně.cz. Strýc ministra Hermana sdělil, že mu chystané vyznamenání k 28. říjnu cenou T. G. Masaryka telefonicky oznámil ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. 

Hrad jej podle Hermana vyřadil ze seznamu poté, co se Herman sešel s dalajlámou. Byl prý na to dopředu upozorněn. To, že Brady měl být původně vyznamenán, potvrdila médiím i jeho dcera Lara. Hrad to však popřel, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka nebyl žádný seznam oceněných oficiálně ani neoficiálně uveřejněn.

Jiří Brady přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti. Jeho třináctiletá sestra Hana zemřela v plynové komoře, v Osvětimi zemřeli i oba rodiče. V roce 1949 emigroval do Rakouska, odkud se dostal v roce 1951 do Kanady. Pomáhal zde dalším emigrantům, s jedním založil úspěšnou instalatérskou firmu. Obhajoval také lidská práva a vydával svědectví o hrůzách holocaustu.

Nečekal jsem, že něco takového bude v demokratické zemi možné, říká Jiří Brady, který měl dostat vyznamenání od prezidenta republiky. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy