Praha - Údaje o tom, komu, kdy a odkud jste volali svým mobilním telefonem, už napříště nebudou jen osobním "tajemstvím".
Senát schválil novelu telekomunikačního zákona, která ukládá operátorům evidovat informace o tom, kdo, kdy, odkud a kam telefonoval svým mobilním telefonem. Shromažďovat by se měli i údaje o neuskutečněných hovorech.
Podle organizace Iuridicum remedium, která se zabývá ochranou soukromí, jde jednozančně o útok na lidské soukromí.
Chce to po nás Brusel, tvrdí ministr
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman ovšem tvrdí, že novela pouze promítá do českého práva požadavky příslušné evropské směrnice.
- Čtěte dále: Nové paragrafy: Stát plánuje útoky na soukromí
"Předkladatelé zákona se ohánějí evropskou směrnicí, kterou prý musíme přijmout, ale zapomněli dodat, že směrnici řeší evropský soudní dvůr a několik ústavních soudů," oponuje Filip Pospíšil z organizace Iuridicum remedium. Výhrady k zákonu má i Úřad na ochranu osobních údajů.
Podle Posíšila navíc evropská směrnice umožňuje, aby operátoři údaje "skladovali" pouze půl roku. V české verzi zákona stojí 6 až 12 měsíců. S tím, že konkrétní dobu stanoví až speciální vyhláška. Získat od operátorů tyto citlivé údaje zatím může jenom policie. V zákoně ale zůstala mezera, aby k policii v budoucnu mohly přibýt i tajné služby.
Stačí podpis prezidenta
Senát přijal novelu telekomunikačního zákona bez širší rozpravy. I sněmovnou prošla předloha bez větších debat. Předseda bezpečnostního výboru sněmovny a bývalý ministz vnitra František Bublan pouze novele vyčetl, že veškeré náhrady za uchovávání dat o telefonování bude i nadále platit stát.
Any novela začala platit, musí ji ještě podepsat prezident Václav Klaus.
- Čtěte dále: Odposlouchává vás policie? Teď už se to musíte dozvědět