Policie rozbila drogový gang. V trojici obviněných je i 72letá žena, pomáhala s léky

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2021 13:46
Moravskoslezští kriminalisté rozbili organizovanou skupinu výrobců pervitinu. Tři obvinění podle policie na trh dodali od roku 2018 desítky kilogramů drogy a vydělali několik desítek milionů korun. Mezi obviněnými je dvaasedmdesátiletá seniorka, která s výrobou pervitinu dvěma známým pomáhala. Novinářům to v úterý řekl šéf moravskoslezského policejního Toxi týmu Jakub Mohyla.

Dva muži a žena podle policistů vyráběli drogy ve dvou varnách od roku 2018 na Ostravsku a Olomoucku. Celou dobu je kriminalisté sledovali a sbírali proti nim důkazy. "Byli jsme stínem hlavního pachatele," uvedl policista a dodal, že právě proto měla několikaletá operace krycí jméno Shadow, tedy anglicky stín.

Při zadržení podezřelých policisté zajistili i větší množství materiálu a chemikálií potřebných k výrobě pervitinu. Odhadují, že skupina vyrobila či mohla vyrobit celkem víc než 130 kilogramů narkotik za přibližně 150 milionů korun.

Skupinu řídil šestačtyřicetiletý muž, který byl dvakrát v minulosti za drogové delikty odsouzen. Sám aktivní uživatel pervitinu podle Mohyly patří mezi respektované postavy podsvětí nejen v Moravskoslezském kraji. Jeho o dva roky starší komplic zajišťoval nákup léků potřebných k výrobě v Polsku a 72leté ženě platili za to, že vyloupávala léky z blistrů. Podle policie jich mohlo být několik set až tisíc. 

Oba muži se snažili policistům práci co nejvíce zkomplikovat. "Znali naše postupy. Tak se snažili konspirovat. Například vůbec nepoužívali mobily," uvedl kriminalista. Dodal, že se scházeli v pravidelných intervalech na stejných místech. "Hlavní pachatel je známý tím, že drží slovo a vždy chodí včas," doplnil policista.

Vyrobenou drogu hlava skupiny distribuovala dalším velkoodběratelům v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. I těm je nyní policie na stopě. "Nemůžeme vyloučit obvinění dalších," doplnil policista.

Sbírání důkazů proti skupině částečně zkomplikovala epidemie koronaviru. Po omezení pohybu mezi okresy totiž podezřelí museli omezit činnost, a policisté neměli koho sledovat. Se zadržením proto čekali na rozvolnění, aby je mohli chytit při činu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy