Piráti prosazují místa, kde lze bezpečně brát drogy. Z parků zmizí stříkačky, říkají

Radek Dragoun Radek Dragoun
26. 5. 2021 10:09
Pirátský poslanec Tomáš Vymazal prosazuje, aby v Česku vznikla místa, kde by lidé pod dohledem zdravotníků mohli užívat návykové látky. V ideálním případě by jim zde drogu i otestovali, jestli neobsahuje nebezpečné příměsi, aby nedocházelo k předávkování a smrti závislých. Ministerstvo zdravotnictví se však proti tomuto nápadu postavilo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Méně předávkovaných lidí v ohrožení života přímo na ulicích i úbytek použitých injekčních stříkaček v parcích či na dětských hřištích. To si od svého návrhu slibuje pirátský poslanec Tomáš Vymazal, který se po vzoru některých evropských zemí snaží i do Česka dostat takzvané aplikační místnosti, kde by drogově závislí mohli pod dohledem zdravotníků brát drogy.

"Kdyby bylo možné tyto lidi kouzelným proutkem odnaučit užívat drogy, tak to samozřejmě podpořím jako první možnost, ale za ty dlouhé roky, co má lidstvo se závislostmi zkušenost, jsme nic takového nenašli," vysvětluje Vymazal.

Aplikační místnosti by sloužily především pro nejohroženější skupiny drogově závislých, kteří například přišli o rodinu, skončili na ulici a nemají zájem s užíváním drog skončit. O substituční léčbu tak nestojí nebo si ji nemohou dovolit. Do centra by sami přišli a sami si dávku aplikovali, zdravotnický personál by však byl na místě připraven zasáhnout v případě, že by došlo například k předávkování.

Kromě toho by měli závislí možnost na místě využít teplé sprchy, případně drobného občerstvení. Právě to by mělo být důvodem, proč by lidé tyto místnosti využívali. "Teplá voda a hrnek čaje znamená pro tyto lidi strašně moc, takže tam ochotně chodí. Oni tam nechodí s tím, že když se předávkují, tak je někdo zachrání, ale právě kvůli těmto maličkostem. A při této příležitosti se nevyhnutelně potkají se sociálními pracovníky, kteří se je snaží závislosti zbavit a nebo je dostat alespoň do nějaké terapeutické komunity, ve které by jejich problémy řešily," popisuje Vymazal.

Vznik aplikačních místností by měl ale pomoct i okolí. Pokud by závislí užívali drogy v nich, nemuseli by tak činit na veřejnosti, a navíc by odpadlo riziko, že se v parcích či na dětských hřištích budou povalovat použité injekční stříkačky.

Nefunkční politika represe

Návrh podporuje i think-tank racionální politiky závislostí, podle kterého je v souladu s dlouhodobou strategií minimalizace rizik, která se ve světě osvědčila. Koneckonců podobná zařízení fungují například v Německu, Švýcarsku, Španělsku, Kanadě či Austrálii. "Současný systém v České republice je v převážné míře založen na represivní regulaci návykových a psychotropních látek, a to se zaměřením na výrobce a distributory, ale také uživatele," upozorňuje think-tank, za kterým stojí bývalý národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil.

Vymazalův návrh ale nemá podporu ve sněmovně. Ve zdravotnickém výboru se proti němu postavilo například vládní hnutí ANO. "Mně se obecně myšlenka aplikačních místností zdá dobrá, to ano," připouští však poslanec Rostislav Vyzula (ANO), který je zpravodajem novely zákona o návykových látkách. "Bylo by to v podstatě pro ty, kteří užívají velmi tvrdé drogy, což u nás není tak rozšířené. Když bychom ale aplikační místnosti povolili, tak tím bychom vlastně legalizovali držení drog," vysvětluje Vyzula.

Novela by skutečně musela rozšířit právo na držení návykových látek o lidi, kteří si hodlají dávku aplikovat na určitém místě, které je pod dohledem zdravotníků. "V případě zapracování tohoto principu do českého právního řádu naše společnost získá více kontroly a bezpečí v procesu, který se jinak odehrává zcela živelně, a to za cenu zcela nepatrného ústupku z prakticky nefunkční politiky represe," uvádí think-tank.

Stávající národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová je k nápadu poněkud zdrženlivější. "Vyžaduje to analýzu, která bude brát v potaz výsledky širší diskuse odborníků, zástupců samospráv, bezpečnostních složek a dalších zúčastněných stran, bude založená na faktech a ukáže jasně benefity a rizika zavedení takovéhoto programu v Česku. Ani v jednom případě pozměňovací návrhy tuto analýzu neobsahují," vysvětluje Vedralová. 

Česko nemá otevřenou drogovou scénu, říká ministerstvo

Proti záměru poslance Vymazala se postavilo ve sněmovně i ministerstvo zdravotnictví. "Aplikační místnosti se zpravidla zavádí ve společnostech, kde existuje takzvaná otevřená drogová scéna. Tu Česká republika zase tak moc nemá. Aplikační místnosti s sebou nesou i negativa a nemyslím si, že je potřeba je tady zavádět," vysvětloval poslancům vedoucí inspektorátu omamných a psychotropních látek na ministerstvu zdravotnictví Petr Novák.

Podle názoru ministerstva navíc není vhodné takto velkou změnu řešit v rámci pozměňovacího návrhu novely zákona o návykových látkách. "Aplikační místnosti bychom brali jako poskytovatele zdravotnických služeb, nebo sociálních služeb? Kdo by nesl odpovědnost v případě, že by někdo v aplikační místnosti zemřel, a to se stává. To se nedá vyřešit, že v zákoně o návykových látkách umožníme jejich držení," řekl Novák.

Sám Vymazal se domnívá, že jeho návrh nemá ve sněmovně příliš šancí na přijetí. Kromě aplikačních místností je jeho součástí i to, že by závislí měli možnost nechat si drogu otestovat, jestli například neobsahuje nebezpečnou příměs, která je může bezprostředně ohrozit na životě. Běžně se totiž stává, že překupníci kvůli tomu, aby ušetřili, drogu naředí levnější, ale škodlivější látkou.

"Závislí jsou za léta užívání zvyklí, kolik si toho mají do těla vpravit, a pak si koupí něco, co si myslí, že je heroin, ale přitom si do těla aplikují například příměs fentanylu, který je v některých ohledech až tisíckrát silnější než heroin, kvůli čemuž se mohou předávkovat a zemřít na zástavu dýchání," dodává Vymazal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Real v generálce na finále LM nedal gól

Mistrovský Real Madrid zakončil španělskou nejvyšší soutěž bezbrankovou remízou s Betisem Sevilla. Zápas byl pro tým kolem jasně nejlepšího ligového střelce Karima Benzemy generálkou na finále Ligy mistrů, ve kterém se příští sobotu utká v Paříži s Liverpoolem.

Benzema nerozšířil počet 27 branek, s kterými vévodí tabulce střelců, největší šanci zápasu promarnil v úvodu druhého poločasu jeho spoluhráč Rodrygo. Real má před víkendovým programem závěrečného 38. kola třináctibodový náskok na Barcelonu, Betis už nemohl vylepšit páté místo, ze kterého se kvalifikoval do Evropské ligy.

V druhé dnešní předehrávce sestupující Levante vyhrálo třetí z posledních čtyř zápasů. I díky dvěma gólům Melera zvítězil předposlední tým tabulky na hřišti Vallecana 4:2.

Španělská fotbalová liga - 38. kolo:

Real Madrid - Betis Sevilla 0:0, Vallecano - Levante 2:4 (18. Álvaro García, 61. Guardiola z pen. - 26. a 45.+1 Melero, 44. Martí, 76. Coke).

Tabulka:

1. Real Madrid 38 26 8 4 80:31 86
2. FC Barcelona 37 21 10 6 68:36 73
3. Atlético Madrid 37 20 8 9 63:42 68
4. FC Sevilla 37 17 16 4 52:30 67
5. Betis Sevilla 38 19 8 11 62:40 65
6. San Sebastian 37 17 11 9 39:35 62
7. Villarreal 37 15 11 11 61:37 56
8. Bilbao 37 14 13 10 43:35 55
9. Pamplona 37 12 11 14 37:49 47
10. Vigo 37 12 10 15 43:41 46
11. Valencie 37 10 15 12 46:53 45
12. Vallecano 38 11 9 18 39:50 42
13. Espaňol Barcelona 37 10 11 16 40:53 41
14. Getafe 37 8 15 14 32:38 39
15. Elche 37 10 9 18 37:51 39
16. Granada 37 8 13 16 44:61 37
17. Cádiz 37 7 15 15 34:51 36
18. Mallorca 37 9 9 19 34:63 36
19. Levante 38 8 11 19 51:76 35
20. Alavés 37 8 7 22 31:64 31
před 7 hodinami

Trump musel zaplatit pokutu 110 tisíc dolarů za pohrdání soudem

Někdejší americký prezident Donald Trump zaplatil pokutu 110 tisíc dolarů (2,57 milionu korun), která se mu nasčítala za pohrdání soudem v kauze vyšetřování jeho financí ve státě New York. Oznámila to v pátek kancelář newyorské generální prokurátorky Letitie Jamesové. Exprezident ovšem podle ní stále nedodal dokumentaci, kterou soud požadoval jako druhou podmínku pro úplné stažení nařízení spojeného s neuposlechnutím obsílky.

Soudce Arthur Engoron konstatoval Trumpovo pohrdání soudem 25. dubna poté, co podnikatel a politik ignoroval výzvu Jamesové, aby předal materiály pro vleklé vyšetřování své firmy Trump Organization. S rozhodnutím se pojila pokuta 10 tisíc dolarů za každý další den, kdy Trump nebude spolupracovat.

Engoron pak minulý týden oznámil, že 6. května byl trest pozastaven, neboť Trumpovi právníci odevzdali soudu přísežná prohlášení, v nichž popisovali kroky, které podnikli ve snaze vyhovět požadavkům prokurátorky. Zároveň dal soudce Trumpovi do dneška čas na to, aby zaplatil vzniklou pokutu a dodal další prohlášení ohledně pátrání po záznamech požadovaných v obsílce. Exprezidentův tým tvrdí, že materiály, kterých se domáhá Jamesová, nejsou jednoduše k dispozici.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Německo, Francie a Nizozemsko oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie, Kanada a Nzozemsko. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy