Nejzajímavější výroky, které zazněly během bouřlivého dne ve sněmovně, si prohlédněte v sestřihu.
Studium dokumentů se vyplatilo. "Hlasování dopadlo, jak mělo," oddechli se piráti.
Ať se pravda ukáže, řekl Bělobrádek:
Poslanec za ČSSD Jan Birke se na rozdíl od ostatních opozičních poslanců zastal Andreje Babiše. Hlasoval však pro vydání Babiše.
"Premiér už nebrání jím nebo jeho lidmi ovládané instituce, ale je s nimi v osudovém konfliktu. To je zdrcující, Česku nebezpečný střet zájmů," píše ve svém článku komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych.
"Ztráta důvěry ve spravedlnost je hodnota, která se dá těžko vyčíslit," říká Jan Farský.
Petr Gazdík se podivuje nad slovy premiéra Andreje Babiše, který dnes prohlásil, že v Česku si lze objednat trestní stíhání.
V situaci, kdy ANO už 4 roky obsazuje ministerstvo spravedlnosti, jsou zarážející slova jeho šéfa, že trestní stíhání si lze objednat.
— Petr Gazdík (@petrgazdik) January 19, 2018
Opoziční poslanci kritizují výroky premiéra Andreje Babiše o tom, že je možné si v Česku objednat trestní stíhání. Policie to odmítá. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán nevidí důvod výroky premiéra komentovat.
"Nevidím důvod odpovídat na zavádějící otázky," reagoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán na dotaz redakce, aby vysvětlil slova premiéra Andreje Babiše, který prohlásil, že v Česku je možné objednat si trestní stíhání.
Šéf lidovců Pavel Bělobrádek k hlasování o vydání poslanců Babiše a Faltýnka:
Hlasovali jsme pro vydání obou poslanců 😉 Také odmítáme napadání základních principů právního státu. Ministr spravedlnosti měl během jednání vystoupit a vysvětlit výroky premiéra, toto byla ukázka zbabělosti.
Zveřejnil(a) Pavel Bělobrádek dne 19. Leden 2018
Mladí sociální demokraté upozorňují na změnu názoru prezidenta Miloše Zemana, který dnes prostřednictvím svého mluvčího informoval, že "ctí presumpci neviny".
Zase samé lži. Případ Věry Jourové skončil v roce 2008. O pět let později Miloš Zeman řekl: „Platí presumpce neviny. Pro běžného občana je posvátná a nedotknutelná. U politika ale platí presumpce viny proto, že politik má být prost jakýchkoliv podezření.“ (Blesk.cz, 21. 6. 2013)"
— MSD (@Mladi_SocDem) January 19, 2018
Prezident Miloš Zeman se po vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka vyjádřil prostřednictví svého mluvčího tak, že "ctí presumpci neviny".
Pan prezident po případu Věry Jourové ctí princip presumpce neviny.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) January 19, 2018
"Bez nich se tady nedá dát 101," odpověděl Tomio Okamura na dotaz, jestli bude hnutí SPD nadále vyjednávat o spolupráci s hnutím ANO.
Že mi sahají na rodinu, na děti, na manželku, to je neuvěřitelné, řekl v pátečním projevu premiér Andrej Babiš:
Proti vydání Babiše a Faltýnka byli jen poslanci hnutí ANO.
Proti vydání Babiše a Faltýnka byli jen poslanci hnutí ANO. Osm jich dnes ve sněmovně vůbec nebylo. pic.twitter.com/qHD50Lp6KQ
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 19, 2018
Státní zástupci si počkají na vyrozumění sněmovny o vydání premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a předsedu poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Jakmile vyrozumění zástupci dostanou, policie oběma poslancům zašle rozhodnutí o obnovení jejich stíhání.
Policie trestní stíhání zastavila vloni v říjnu, když oba poslanci ve volbách znovu získali poslanecké mandáty a tedy i imunitu.
"Oznámil celé české veřejnosti a zahraničním spojencům, že podle jeho názoru je možné si v České republice objednat trestní stíhání, popřel tím rovnost občanů před zákonem," řekl Kalousek na Babišova slova a zároveň vytkl ministru spravedlnosti, že na premiérovo prohlášení nezareagoval. "Pan ministr Pelikán zbaběle mlčel," doplnil Kalousek.
"Hlasovali jsme jako klub TOP 09 pro vydání obou poslanců," potvrdila Markéta Pekarová Adamová. "Teď musí konat orgány činné v trestním řízení," dodala.
"Nemůžou to řešit tím, že rozmetají český právní stát," poznamenal Jan Farský k Babišovi a Faltýnkovi a jejich způsobu obhajoby.
"O vině a trestu mají rozhodovat nezávislé soudy, ne poslanci," zdůrazňuje předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
O vině a trestu mají rozhodovat nezávislé soudy, ne poslanci. Je správné, že Sněmovna A. Babiše a J. Faltýnka vydala k trestnímu stíhání, mají teď šanci prokázat svou nevinu. Kdyby vydáni nebyli, zůstala by jen pachuť, že premiér a jeho pravá ruka jsou něco víc než jiní občané.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) January 19, 2018
"Věřím, že státní zástupci u nás postupují podle práva," reagovala na výrok Babiše Kateřina Valachová (ČSSD).
"Teď si sněmovna konečně oddechla a my můžeme konečně začít pracovat na zákonech," řekl předseda pirátů Ivan Bartoš a dodal, že institut imunity by neměl být zneužíván a poslanci by se za něj neměli skrývat.
Andrej Babiš hlasoval pro to, aby byl zbaven poslanecké imunity.
Pro sve vydani hlasoval Andrej Babis.Cesko ma odted stihaneho premiera pic.twitter.com/8IQ1ohh2Sa
— Veronika Neprašová (@VeronikaNepras) January 19, 2018
Podle Andreje Babiše hnutí ANO přišlo ve volbách kvůli kauze Čapí hnízdo o 10 procent hlasů.
Podle Andreje Babiše vzala kauza Čapí hnízdo ANO 10% hlasů. Jen bych dodala, že hnutí v průzkumech nikdy nemělo 40% preferencí.
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 19, 2018
Jaroslav Faltýnek hlasoval pro své vydání.
I Jaroslav Faltynek byl pro sve vydani.V lavivich hnuti ANO byl jediny. pic.twitter.com/Te4PcXP8df
— Veronika Neprašová (@VeronikaNepras) January 19, 2018
Jan Bartošek potvrdil, že všichni lidovci hlasovali pro zbavení imunity poslanců Babiše i Faltýnka.
Pro vydání Babiše i Faltýnka hlasovalo shodně 111 poslanců proti 69 poslancům.
Jednání Poslanecké sněmovny končí. Poslanci se znovu sejdou příští úterý.
Poslanci vydali Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.
Poslanci vydali Andreje Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.
Premiér Andrej Babiš při odchodu ze sálu žertoval s novináři a působil, že má dobrou náladu.
Rozprava poslanců byla ukončena. Poslanci nyní přistoupí k hlasování o vydání Andreje Babiše a poté Jaroslava Faltýnka.
"Opravdu na to nebudete reagovat pan ministře Pelikáne?" vyzval znovu Kalousek ministra spravedlnosti, aby navázal na slova Babiše, který řekl, že v Česku si lze objednat trestní stíhání. "Zkuste být aspoň na chvilku muž a něco nám k tomu řekněte," dodal Kalousek.
"Žádné pikle jsme nekuli. Celý klub SPD bude hlasovat pro vydání poslanců Babiše a Faltýnka," potvrdil postoj hnutí poslanec Radim Fiala a ujistil, že hnutí SPD názory nemění a jejich politika je transparentní.
"Poslanecká imunita je mrtvá. Budeme hlasovat jestli Česká republika je, či není právní stát," řekla Kateřina Valachová s tím, že bude hlasovat pro vydání Babiše a Faltýnka, i když není přesvědčena o jejich vině.
"Ta debata, kterou jsme absolvovali celé dopoledne, nepřinesla nic nového," řekl Miroslav Kalousek a poznamenal, že nikdo díky ní pravděpodobně ani na vydání poslanců nezměnil názor.
Kalousek zároveň vyzval ministra spravedlnosti Pelikána, aby dementoval, že žijeme v zemi, kde je možné objednat si trestní stíhání, nebo aby z toho sám vyvodil politickou odpovědnost.
"Ve sněmovně se nemá hledat spravedlnost, ani se v ní skrývat," řekl Jan Farský a připomněl výrok Babiše, který řekl, že poslanci nejsou žádní nadlidi, aby byli chráněni imunitou. Farský zároveň vyzval poslance, aby Babišovi a Faltýnkovi dali možnost očistit se před soudem.
"Čtyřhodinové kydání špíny," zhodnotil dnešní jednání Jan Farský.
"Byl bych rád, kdyby poslanci hnutí ANO, až jejich šéf bude označovat některé lidi za zloděje (a jmenoval jich tady několik), tak jsem zvědav na to, jak tady plamenně vystoupíte a budete požadovat presumpci neviny. Nebuďte pokrytci," vyzval své kolegy ve sněmovně Pavel Bělobrádek.
"Myslím si, že naopak, když tady zazněl odkaz na to že to zorganizovala nebo se na tom podílela Bakalova média, tak jediná dezinformace a politická manipulace, která tady byla naprosto prokazatelně - a každý si to může ověřit v médiích - zveřejněna, tak se na ní podílely Lidové noviny, které jsou ve vlastnictví trustu pana Babiše," řekl Jakub Michálek a dodal, že zprávu OLAF si přečetl na Aktuálně.cz.
"To, jak je do kauzy zabroušen pan kolega Kalousek, politizaci kauzy pouze nahrává," řekl Miloslav Rozner, sklidil potlesk a dodal," že stejně jako celý klub SPD bude hlasovat pro vydání poslanců Babiše a Faltýnka.
"Je to pro společnost ničivé a devastující," reagoval Jan Chvojka ČSSD na slova premiéra Babiše, který řekl, že si lze v Česku objednat trestní stíhání. "Kde je odpovědnost ministra spravedlnosti," ptá se Chvojka.
Helena Válková (ANO) řekla, že bude hlasovat proti vydání Babiše. "Institut imunity je jediný, který nás může ochránit před zneužitím trestního práva na oslabení politického soupeře," uzavřela.
Lidovec Marek Výborný reaguje na vystoupení Taťány Malé (ANO):
Odmítám skandální útoky T. Malé (ANO) na mandátový a imunitní výbor. Neseme odpovědnost podloženou prácí, seznámením se spisem. Je to nehoráznost.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) January 19, 2018
Kateřina Valachová reaguje na prohlášení premiéra Babiše, který řekl, že v Česku si lze objednat stíhání.
Poslanecká sněmovna lidem nemůže vyslat signál, že nevěří v právní stát, že nevěří v kontrolu státního zastupitelství, že nevěří v soudy. Před zákonem jsou si všichni občané rovni. Bez výjimek.
— Kateřina Valachová (@katavalachova) January 19, 2018
Opravdu si nejsem jistá, že policejní vyšetřování je dlážděné čistými úmysly, řekla poslankyně ANO Taťána Malá:
"Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek mají mít právo vykonávat mandát, který dostali od občanů," postavila se za oba kolegy poslankyně Monika Oborná. Upozornila na to, že Babiš dostal od voličů nejsilnější mandát ze všech poslanců. Současně je podle ní kauza Čapího hnízda politicky motivovaná.
Zákulisí Poslanecké sněmovny.
Šéf pirátů Ivan Bartoš je originál i při poskytování rozhovorů - aneb zeď jako pracovní pomůcka :) Zákulisí Poslanecké sněmovny 19/1 2018 ... pic.twitter.com/r99r8pkilF
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 19, 2018
Vít Rakušan komentuje průběh dnešního jednání:
Než se nechá duo Faltýnek & Babiš vydat, musíme být svědky sprostoty a konstatování, že v naší zemi je možné si objednat trestní stíhání. Proč s tím tedy ministr za ANO nic nedělal?
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) January 19, 2018
"Nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podrývají důvěryhodnost justice. Ta se nemůže bránit," reagoval na Babišovy výroky nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Jaroslav Faltýnek po svém projevu zopakoval, že bude hlasovat pro své vydání. V rámci své řeči obsáhle citoval z vystoupení jiných poslanců k obvinění jiných zákonodárců a poukázal také na to, že v Česku je ročně odškodněna tisícovka lidí za nespravedlivé stíhání, státem vyplacená suma se pohybuje kolem 80 milionů korun.
Martin Kupka (ODS) reaguje na projevy Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.
Při poslechu poslanců Babiše a Faltýnka začínám chápat, co měli na mysli, když hovořili o Parlamentu jako o žvanírně. Přece nemůže premiér vážně říct, že žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání. Zvlášť když už čtyři roky nese vládní odpovědnost.
— Martin Kupka (@makupka) January 19, 2018
Faltýnek připomíná i nedávný případ vydávání poslankyně Zuzany Kailové (ČSSD), která imunity zbavena nebyla.
Jaroslav Faltýnek pokračuje ve čtení projevů Miroslava Kalouska z roku 2012.
"Neberte to jako zdržování. Doufám, že hlasování stihneme," ujistil své kolegy ve sněmovně Faltýnek.
"Je to vymyšlená kauza jednoho policisty s cílem mě poškodit, dehonestovat a udělat ze mě zločince," má jasno předseda poslaneckého klubu hnutí ANO.
Jaroslav Faltýnek připomíná staré kauzy, kdy se hlasovalo o vydávání poslanců.
"Jsem toho názoru, že jsem bezprecedentně vystaven útoku policejního komisaře, který chce trestně stíhat moji osobu, aniž by k tomu měl jakékoliv důkazy," řekl Faltýnek a připomněl stejně jako Babiš Věru Jourovou.
"Policejní komisař má věštecké schopnosti," pokračoval v kritice vyšetřování Faltýnek.
Poslanec Dominik Feri (TOP 09) reagoval na vulgární výroky Jaroslava Faltýnka.
Nemáte někdo číslo na instalatéra? V jednacím sálu nám začal vytejkat kanál. #Faltýnek
— Dominik Feri (@DominikFeri) January 19, 2018
"Jediné, co jsem spáchal - a to jsem spáchal - je naprosto legální prodej akcií obchodní společnosti za cenu dokonce vyšší, kterou stanovil ne námi objednaný znalecký posudek, ale policií objednaný znalecký posudek!" hájí se Faltýnek.
"Já zvednu ruku pro své vydání," řekl Faltýnek a odůvodnil to tím, že nic nezákonného neudělal a nechce se skrývat za poslaneckou imunitu. "Nejsem prostě nadčlověk," řekl. Druhým důvodem, proč bude hlasovat pro své vydání, je jeho loajalita k bývalým spolupracovníkům. "Tito slušní chlapi jsou také nesmyslně obvinění a žádnou imunitu nemají," dodal.
"Nazývám to prostě sra*kou a velkou sra*kou," dodal Faltýnek ke kauze Čapí hnízdo. Poslanci ANO jeho slova odměnili potleskem.
Faltýnek poslance vyzval, aby jednali konstruktivně a zbytečně hlasování neprodlužovali, protože jde ve 13:30 do nemocnice.
"Jestliže se neomluvíte Tomáši Zdechovskému, tak jste u mě zbabělec," řekl Jan Bartošek směrem k Babišovi, který Zdechovského označil za udavače.
"Dá se v České republice objednat politické stíhání? Pokud ano, tak mi řekněte, kdo za to nese odpovědnost," vyzval Zbyněk Stanjura ministra spravedlnosti Roberta Pelikána k reakci. Stanjura tak reagoval na slova Babiše, který řekl, že v Česku si lze objednat trestní stíhání.
"Protestuji proti útokům na státní zástupce a doufám, že v tom nebudete pokračovat," vzkázala Babišovi Kateřina Valachová.
Pavel Blažek (ODS) reagoval na slova Babiše, který prohlásil, že v Česku si lze objednat stíhání. Blažek Babišovi vyčetl, že s tím za čtyři roky ve vládě nic neudělal.
"Přeju vám, aby si nikdo neobjednal vaše stíhání a stíhání vaší rodiny," vzkázal Babiš poslancům a zopakoval, že bude hlasovat pro své vydání. Nakonec Babiš poslance vyzval, aby o jeho slovech, která ve sněmovně pronesl, přemýšleli.
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová k projevu premiéra Babiše:
Premiér Babiš ve svém projevu opět kope kolem sebe a bez důkazů tvrdí o kde kom, že je součástí mafie. Té mafie, která po něm urputně jde. Jmenován např. @WagenknechtLuk - nemyslíte, že je na čase na něj podat trestní oznámení pro pomluvu, pane Wagenknechte?
— Markéta Adamová (@market_a) January 19, 2018
"V Evropě máme tisíce Čapích hnízd," poukazuje Babiš na čerpání evropských dotací v Česku i v Evropě.
Od roku 1993 dodnes sněmovna vydala k trestnímu stíhání 28 poslanců.
Od roku 1993 dodnes sněmovna vydala k trestnímu stíhání 28 poslanců. Sedmnácti zákonodárcům imunita zůstala. pic.twitter.com/ELXeBgLCaT
— Kateřina Frouzová (@KaterinaFrouz) January 19, 2018
"Ten OLAF, to je zaklínadlo," začal Babiš kritiku evropského úřadu.
Premiér Andrej Babiš:
"Solární mafie si objednala stíhání paní Vitáskové," právě ve sněmovně prohlásil premiér země. Jakože u nás teda policie a soudy pracují na něčí objednávku a premiér o tom ví a nic s tím nedělá?
— Veronika Neprašová (@VeronikaNepras) January 19, 2018
"Je to výsměch, nejen vám, vážené poslankyně a vážení poslanci, ale všem občanům této země. Z této kauzy se stala megakauza, vylhaná!"
"Žádná korupce nebyla a žádný podvod nebyl," opakuje Babiš.
"Padesát milionů je zainvestováno na farmě a občané, kteří tam ještě nebyli, tak se tam jeďte podívat," vyzval Babiš.
"Ve spisu není jediný přímý ani nepřímý důkaz o tom, že bych páchal nějakou trestnou činnost," řekl Babiš a spis označil za blábol.
"Já jsem podle policie měl vlastnit 20 kusů akcií farmy. To je úplný nesmysl. A podle stejného usnesení policie žádné akcie neexistují! Policie říká, že prodej akcií byl fiktivní, ale má originál smlouvy, originál předávacích protokolů, potvrzení od notáře…" obhajuje se premiér.
"Absolutně absurdní sprosťárna je obvinění mojí ženy," hřímal Babiš.
"Žádné důkazy v náš neprospěch nemají," tvrdí Babiš.
"Já jsem vstoupil do politiky proto, protože jsem chtěl nějakým způsobem vrátit naší zemi to, že jsem tady uspěl, že jsem tady vybudoval firmu, a šel jsem do politiky proto, protože si myslím, že v politice by měli být lidi, kteří se politikou neživí, a kteří naopak chtějí zásadním způsobem změnit naši zemi a dostat ji tam, kam patří, a vrátit ji do období první republiky. Období Masaryka," řekl Babiš.
"Je to hlavně objednávka mafie, mafie, která tady kradla miliardy!" věří premiér.
"Problém celé této vylhané politické kauzy je v tom, že jsem vstoupil do politiky," řekl Babiš ke kauze Čapí hnízdo.
Andrej Babiš zopakoval, že bude hlasovat pro své vydání: "Dobře vím, že budete hlasovat politicky. Protože když si vyslechnete všechny argumenty a použijete zdravý rozum, tak byste určitě nehlasovali pro. Ale já jsem jasně řekl, že budu hlasovat pro vydání, hlasoval jsem tak i poprvé, a nechápu vůbec ty spekulace, že jsme se snažili něco dělat naopak."
Hlasování o vydání Babiše a Faltýnka bude předcházet dlouhá diskuse.
Sněmovna začala projednávat žádost policie o vydáni Babiše a Faltýnka. Vystoupit v diskuzi se chystá velká část poslanců ANO. pic.twitter.com/Icqfzho78I
— Veronika Neprašová (@VeronikaNepras) January 19, 2018
Lidovci budou hlasovat pro vydání poslanců Babiše a Faltýnka.
Začalo jednání sněmovny k vydání @AndrejBabis a Jaroslava Faltýnka. My budeme hlasovat pro vydání. O ne/vině musí rozhodnout soud, nikoli poslanci 😉
— KDU-ČSL (@kducsl) January 19, 2018
Poslanci rozhodují o vydání poslanců Babiše a Faltýnka.
Jdeme vydat Babiše a Faltýnka. Nebudeme k tomu vystupovat, protože stačilo, že to prodlužovali poslanci ANO. pic.twitter.com/Mra1BCUV2r
— Dominik Feri (@DominikFeri) January 19, 2018
Předseda sněmovny Radek Vondráček otevřel bod o projednávání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.
"Budeme hlasovat pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, tuto záležitost má rozhodnout soud," řekl Jakub Michálek.
"Všichni poslanci KDU-ČSL budou hlasovat pro vydání obou poslanců," řekl Jan Bartošek a dodal, že lidovci se zdrží velkých projevů ve sněmovně, aby se jednání zbytečně neprodlužovalo.
"Nejsme na půdě soudu, členové mandátového a imunitního výboru nejsou vyšetřovatelé. O vině a trestu musí rozhodnout nezávislý soud," řekl poslanec, který je členem mandátového a imunitního výboru, Marek Výborný. Odmítl také tvrzení některých poslanců ANO, že je případ politicky motivovaný.
"Andrej Babiš blokuje sestavení demokratické vlády," řekl předseda STAN Jan Farský.
"Starostové a nezávislí budou hlasovat pro vydání poslanců Babiše a Faltýnka," řekl místopředseda STAN Vít Rakušan a zdůvodnil to tím, že už jednou vydán byl a jeho opětovné vydání doporučil mandátový a imunitní výbor. Rakušan dodal, že poslanecká imunita má nesmyslně velký rozsah.
"Určitě to není ideální pozice, není to dobrý obraz České republiky," odpověděl Okamura na dotaz, jestli si myslí, že vydání premiéra může oslabit pozici Česka na mezinárodní scéně.
"My máme fyzicky problém být ve vládě, kde je trestně stíhaný premiér," řekl Okamura a zdůraznil, že pro SPD je prioritou prosazování jejich programu.
"Nejsme soud ani policie, a proto celý náš poslanecký klubu bude hlasovat pro vydání poslanců Babiše a Faltýnka," řekl místopředseda SPD Radim Fiala.
"Mě až tak netrápí, že to oslabuje pozici Andreje Babiše, ale docela nás všechny trápí, že to oslabuje pozici České republiky na mezinárodní scéně," odpověděl Kalousek na dotaz, jestli si myslí, že případné vydání ještě oslabí pozici premiéra v demisi.
Miroslav Kalousek i Markéta Pekarová Adamová řekli, že ve sněmovně nebudou vystupovat, aby se celý proces zbytečně neprodlužoval. "Vystoupíme jenom, pokud bychom museli reagovat na nějaký laciný výpad," dodal Kalousek.
"Všichni poslanci TOP 09 budou dnes hlasovat pro vydání poslanců Babiše a Faltýnka," řekl Jiří Pospíšil s tím, že jediný, kdo může rozhodnout o jejich vině, je nezávislý soud.
Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line zpravodajství z dění ve sněmovně.
Prezident Zeman se dnes v TV Barrandov vyjádřil k doporučením od premiéra Andreje Babiše (ANO) pro druhé kolo prezidentských voleb. Podle prezidenta není nenormální, že usiluje o dobré ekonomické vztahy s Čínou a Ruskem, a novinářské klišé, že Zeman táhne ČR na Východ, je absurdní. Hradního kancléře Vratislava Mynáře a prezidentova poradce Martina Nejedlého nestíhá policie, poukázal taky. Babiš po prvním kole Zemanovi doporučil, aby jasně deklaroval, že nechce orientaci země na Východ a že do Ruska a Číny jezdí jen proto, aby podpořil české podnikatele. Prezident by se měl podle Babiše také zbavit Mynáře a Nejedlého.
"Kdybych chtěl být ironický, ale já v životě ironický nebyl, tak bych řekl, že ani jeden z těchto dvou lidí není trestně stíhaný," řekl Zeman o Mynářovi a Nejedlém. "Tak proč bych se jich zbavoval," dodal k výtce Babiše, kterého policie obvinila v dotační kauze farmy Čapí hnízdo. Člověk má být loajální vůči svým přátelům, podotkl prezident.
Podle Zemana by byla nuda, kdyby se s Babišem ve všem shodl.
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura po čtvrteční schůzce s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem a dalšími představiteli ANO uvedl, že mezi nimi lze nalézt programové kompromisy a že by ANO mohlo prosazovat politické priority SPD.
Okamurovo hnutí podle něho se zástupci ANO nejednalo o tom, jestli vstoupí do vlády nebo případně nový kabinet podpoří. Babiš řekl, že jednotlivé požadavky SPD zanalyzují jeho experti a poté bude ANO iniciovat případnou další schůzku, uvedl Okamura po jednání novinářům.
"Mám pocit, že by ANO mohlo prosazovat naše politické body a že je ochotno se bavit o prosazování našeho volebního programu," řekl novinářům Okamura. Atmosféru setkání ve sněmovně zhodnotil kladně, diskuse prý byla "široká a věcná".
"Panu prezidentovi Zemanovi se dává nějaká nálepka, že je proruský a pročínsky. On jen dělá vše pro naše podnikatele. Já jsem jen radil panu prezidentovi, aby vyhrál to druhé kolo," reaguje během interpelace Andrej Babiš na dotaz, proč doporučil prezidentovi zbavit se svých spolupracovníků Mynáře a Nejedlého až po prvním kole prezidentských voleb.
"Pokud by byl chtěl současný hradní pán překvapit, mohl to aspoň dva týdny dělat slušně, jenže to on a jeho tým nedokážou," píše Martin Fendrych ve svém komentáři.
Dominik Feri (TOP 09) dostal o ministerstva financí zprávu OLAF. Celou si ji můžete přečíst na Aktuálně.cz.
Ministerstvo vyhovělo mé žádosti a poslalo mi dárek. Jen vám teda nemůžu říct, co v tý zprávě je. Což vy víte, protože už jste ji dávno četli. pic.twitter.com/eqwCKA7H1i
— Dominik Feri (@DominikFeri) January 18, 2018
SPD jde na večerní jednání s hnutím ANO s 25 programovými body, rozdělenými do dvou okruhů podle priorit. Podle šéfa hnutí Tomia Okamury dál trvají na tom, že nebudou ve vládě s trestně obviněným člověkem. Podporu vládě, ve které by zůstal Andrej Babiš, ale nevylučují."Pakliže mi někdo odsouhlasí náš celý volební program a já ho budu moci splnit, tak určitě o takové podpoře uvažovat budeme," řekl Okamura během čtvrtečního jednání sněmovny.
"Nikam nespěcháme, termín určitě dostanu. Pan prezident se asi připravuje na televizní debatu nebo odpočívá," odmítl premiér Andrej Babiš spekulace o tom, že odložené přijetí demise jeho vlády, které prezident přesunul na příští týden, souvisí s jeho slovy po prvním kole prezidentské volby. Babiš prezidentovi poradil, aby se zbavil kontroverzních lidí ve svém okolí.
Dnešní večerní schůzka hnutí ANO s SPD podle Babiše nebude o vládě, ale o programu. "Vláda už dala neutrální stanovisko k návrhu zákona obecném referendu. SPD má i návrh přímé volby a odvolatelnosti starostů, to je model, který funguje na Slovensku. To jsou věci, které mají naši podporu a chceme diskutovat o detailech. Oni chtěli mluvit o celém jejich programu, tak uvidíme, o čem jsme schopní debatovat, a o čem ne," řekl Babiš.
Premiér Andrej Babiš mírní svůj výrok o tom, že nemusí být premiérem. Dnes po jednání výboru pro evropské záležitosti prohlásil, že nejde o nabídku, která by byla na stole. "Není, já jsem se jenom vyjádřil, aby lidi neměli pocit, že je mým snem celý život být premiérem. Mě ty debaty ve sněmovně, neustálé útoky otravují a znechucují. Nic to neznamená, byl to můj návrh. V pondělí to budeme projednávat na klubu. Trvám na tom, že jsme vyhráli volby, lidi nás zvolili s tím, že já budu premiér. A uvidíme, jestli ostatní strany změní názor nebo ne," prohlásil Babiš na otázku médií, jestli už jednají uvnitř hnutí o případném jiném kandidátovi na premiéra.
Miloš Zeman přijme demisi vlády ve středu 24. ledna. Prezident se na tom telefonicky domluvil s premiérem Andrejem Babišem, potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby novou vládu jmenoval prezident Miloš Zeman, a to i v případě, že ve druhém kole prezidentských voleb v souboji s Jiřím Drahošem neuspěje. Vládu by měl Babiš rád sestavenou do konce února. Řekl to v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu Dnes (MfD).
V rozhovoru zopakoval, že to, zda dostane druhý pokus, je na prezidentovi. "Ale když ho dostaneme, nemůžeme zase čekat, musíme to mít nějak vyjasněno předem," řekl deníku. Další jmenování Babiše však před týdnem podmínil Zeman tím, že premiér bude mít ve Sněmovně zaručených 101 hlasů, tedy dostatečnou většinu pro získání důvěry.
Poslanci o azylové reformě jednali celý den. "Sněmovna důrazně odmítá návrh Evropské komise na zavedení takzvaného korekčního přidělovacího mechanismu a na něj navázané finanční sankce," shodli se poslanci SPD, ODS, KSČM či KDU-ČSL. Hlasování bylo téměř jednomyslné a tento postoj schválilo 163 ze 165 poslanců.
Poslanecká sněmovna doporučila vládě, aby při projednávání unijní reformy azylové politiky nazvané "Dublin IV" zablokovala zavedení mechanismu pro přerozdělování uchazečů o azyl v rámci států EU. O udělování azylu by podle poslanců měly rozhodovat pouze členské státy.
Proti zvolení Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS hlasoval i poslanec ANO Martin Kolovratník: "Nezpochybňuji primárně odbornost. Ale politika je o symbolech. U pana Ondráčka mi chyběla zpětná vazba, sebereflexe a vysvětlení historických událostí. Proto jsem od začátku jeho nominaci nemohl podpořit," vysvětlil Aktuálně.cz.
Obě strany, hnutí ANO a ČSSD, by se však mohly sejít ještě do konce ledna. Hnutí ANO se podle místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka dále plánuje ve čtvrtek sejít u jednacího stolu se zástupci SPD.
Hnutí ANO by také do 18. února, kdy se koná sjezd ČSSD, mělo zpracovat návrh případné spolupráce, tak aby o něm členové sociální demokracie mohli hlasovat. "Je nám jasné, že do toho sjezdu zpětnou vazbu nedostaneme," uzavřel Brabec.
"Nebavili jsme se o personálních věcech. Kolegové nám zopakovali své podmínky, tedy za jakých podmínek by byli ochotni případně spolupracovat. Konkrétně jsme se bavili o záležitosti programového průniku" popsal jednání ministr životní prostředí v demisi Richard Brabec s tím, že hlavními tématy byly programové průniky stran.Těmi jsou podle Brabce například důchodová reforma či podpora rodin s dětmi.
Na otázku, jaký program Zemanovi v přijetí Babiše zabránil, Ovčáček uvedl, že se "pan prezident v Lánech pečlivě připravuje na názorové televizní duely s protikandidátem". Zároveň poznamenal, že přijetí demise proběhne v ústavně komfortní době. "Pouze se nepodařilo naplnit původní termínový předpoklad. Nic více za tím není třeba hledat," dodal.
Kampaň - nekampaň, prezident má své povinnosti, myslí si Petr Fiala:
Na rozdíl od jeho takzvané ne-kampaně je ústavní povinností prezidenta přijmout demisi vlády. Jsme republika a prezident se nemá chovat jako svéhlavý monarcha.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 17, 2018
"My se do vlády netlačíme, dáváme jasné podmínky k debatě o případné spolupráci," řekl místopředseda Milan Chovanec. Potenciální vládní projekt podle Chovance musí akcentovat priority ČSSD.
"Hnutí ANO vzalo na vědomí, že nechceme ve vládě nikoho, kdo je stíhaný policií," připomněl postoj ČSSD Chovanec.
Video: Podívejte se, jak proběhla neúspěšná volba komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS.
Avizované přijetí demise vlády na Hradě tento týden neplatí, podle Ovčáčka se nepodařilo najít v programu prezidenta volný čas. Termín nebyl stanoven.
Informace, že prezident příjme demisi vlády tento týden, podle mluvčího Ovčáčka neplatí.
Pan prezident se setká s panem premiérem a přijme demisi vlády. Termín není zatím stanoven a neplatí tak původní předpoklad do konce týdne.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) January 17, 2018
"Nerozumím stanovisku Andreje Babiše, že sociální demokracie má přijít s nějakými návrhy. Ty jsou na stole už několik dní," uvedl Chovanec. ČSSD trvá například na tom, aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba a ANO se s ohledem na kauzu Čapí hnízdo vzdalo ministerstev spravedlnosti, financí a vnitra, než bude případ dořešen.
ČSSD jedná s hnutí ANO o možné spolupráci ve vládě.
Po selhání uspěchaného pokusu sestavit menšinovou vládu máme nyní prostor na seriózní jednání. Pokud ANO záleží na stabilitě a prosperitě naší země, @CSSD je připravena. Zásadní prioritou je program, zejména pak oblast školství, zdravotnictví a péče o seniory.
— Jan Hamáček (@jhamacek) January 17, 2018
Předseda KSČM Vojtěch Filip mluvil v souvislosti s nezvolením Zdeňka Ondráčka o chybách volební komise i o porušení dohod. KSČM podle něj zváží, zda nebude chtít získat předsednictví v jiné stálé kontrolní komisi ve sněmovně.
"Projednáme to na poslaneckém klubu, možná to zařadíme i na jednání výkonného výboru naší strany, abychom z toho vyvodili politické důsledky vůči partnerům ve sněmovně," řekl. Pochybila podle něj i volební komise, když v prosinci špatně spočítala vydané hlasy.
Zástupci většiny opozičních stran uvítali, že komunistický poslanec Zdeněk Ondráček nebyl zvolen do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ondráčkovi dlouhodobě vyčítali jeho minulost předlistopadového policisty, který se v roce 1989 zapojil do násilného potlačování protirežimních demonstrací.
O případné nabídce hnutí ANO na vládní spolupráci se sociálními demokraty bude rozhodovat sjezd ČSSD.
Jan Outlý, který dohlíží na financování kampaně, souhlasí s senátorem Velebou, že je třeba zpřesnit zákon.
— Jan Outlý (@JanOutly) January 17, 2018
"Ve vládě nesmí být žádná trestně stíhaná osoba. Je jedno, jestli je to premiér, nebo jakýkoliv řadový ministr. Toto prosazujeme dlouhodobě a není důvod naše stanovisko měnit," řekl Jan Chvojka.
"Hnutí ANO nám musí říct, co po nás chce. Míček je na jejich straně a Andrej Babiš je ten, který má hledat 101 podpisů," řekl Milan Chovanec k vyjednávání o podpoře vlády.
"Rozhodnu se 31. ledna na moje narozeniny," řekl Milan Chovanec na dotaz, jestli bude kandidovat na předsedu ČSSD.
Lidovec Jan Bartošek je rád, že v čele komise pro kontrolu GIBS nebude komunista Zdeněk Ondráček.
Jsem rád, že nebyl zvolen poslanec Ondráček jako předseda komise pro kontrolu GIBS. Lístky jsme si vyzvedli, ale neodevzdali na protest proti tomu, koho komunisté navrhli. Nepodpoříme člověka, který v roce 1989 v “Palachově týdnu” mlátil naše lidi. pic.twitter.com/jroCLsi7Rg
— Jan Bartošek (@honzabartosek) January 17, 2018
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro Českou televizi připustil debatu o osobě příštího premiéra. "To není nikde jako zákon, že já tam musím být, to si musí rozhodnout hnutí ANO," řekl Babiš.
Lidovci Marek Výborný a Jan Bartošek ukazují volební lístky se jménem Zdeňka Ondráčka, aby ukázali, že pro něj nehlasovali.
Jsem rád, že nebyl zvolen poslanec Ondráček jako předseda komise pro kontrolu GIBS. Lístky jsme si vyzvedli, ale neodevzdali na protest proti tomu, koho komunisté navrhli. Nepodpoříme člověka, který v roce 1989 v “Palachově týdnu” mlátil naše lidi. pic.twitter.com/jroCLsi7Rg
— Jan Bartošek (@honzabartosek) January 17, 2018
Vít Rakušan (STAN) do čela komise pro kontrolu GIBS komunistu Zdeňka Ondráčka nepodpořil.
Ne, Zdeněk Ondráček v čele komise pro kontrolu #GIBS nebude! pic.twitter.com/jjYKj5wM8X
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) January 17, 2018
Také Mladí sociální demokraté ocenili, že Zdeněk Ondráček ve volbě neuspěl.
Dvěma novými členy širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu dnes poslanci zvolili bývalého zástupce ČR v Evropském účetním dvoře Jana Kinšta a bývalého poslance ANO Romana Procházku. Oznámil to předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník.
Vít Rakušan (STAN) na Twitteru oznámil, že Babiš a Faltýnek byli zbaveni imunity. O jejich vydání ale bude sněmovna jednat až v pátek.
"Asi chyba asistenta," řekl Rakušan po telefonickém dotazu redakce. Poté tweet z jeho profilu zmizel,
Ve sněmovně je to dneska fofr. pic.twitter.com/GZUkPJYkT4
— Michael Švec (@Swecu) January 17, 2018
Neúspěšný prezidentský kandidát proti Ondráčkově nominaci do čela komise pro kontrolu GIBS protestoval, jeho nezvolení teď uvítal.
Komunistickou mlátičku Zdeňka Ondráčka šéfem Komise pro kontrolu GIBS nezvolili.
— Michal Horáček (@m_horacek) January 17, 2018
Díky všem, co symbolickou hodnotu takové volby nerelativizovali.
Díky všem, co nemlčeli.#kdomlcisouhlasi
Výsledek oceňují lidovci.
Pozitivní zpráva dne, Sněmovna nezvolila ani na podruhé posl. Ondráčka do čela komise kontrola GIBS. V Palachově týdnu zvítězil rozum a úcta ke svobodě a demokracii.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) January 17, 2018
Zdeněk Ondráček, který nebyl zvolen do čela komise pro GIBS, svou předrevoluční minulost odmítá komentovat.
"Nebudu nic vysvetlovat,at rozhodnou poslanci",odmitl v rozhovoru pro @Aktualnecz komentovat svou predlistopadovou minulost Zdenek Ondracek.Poslanci se s tim nastesti nakonec nesmirili a sefem komise pro GIBS ho nezvolili..
— Veronika Neprašová (@VeronikaNepras) January 17, 2018
Poslanci se vrátili k projednávání změn azylové politiky EU.
"Měli bychom jednat, ne chovat se jako dítě na nočníku, co řve na maminku 'Ne, ne, ne!'," řekl Karel Schwarzenberg z TOP 09. "Měli bychom si brát příklad u Slováku. Pustili na Slovensko 1200 uprchlíků, nikdo je tam ani nezaznamenal a vyhnuli se problémům s Evropskou unií. Ale my se musíme předvádět. Jsme součástí Evropské unie a řídit se pravidly spolku, který jsme přijali," dodal.
Naopak Lubomír Španěl z SPD řekl, že se Evropská unie "návrhem Dublin IV definitivně odkopala".
Ondráček potřeboval 94 hlasů, dostal jich 83. Hlasovací lístky si vyzvedlo 186 poslanců, volby se zúčastnilo 128 z nich.
Zdeněk Ondráček (KSČM) nebyl zvolen do čela komise pro Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Když Martin Kolovratník výsledek volby oznámil, poslanci začali tleskat.
Martin Kupka (ODS) pro Ondráčka také nehlasoval.
Stejně jako ostatní kolegové z ODS jsem pro pana poslance Ondráčka nehlasoval, nicméně ten hlasovací lístek nazmar nepřišel... pic.twitter.com/VONwd7sfr6
— Martin Kupka (@makupka) January 17, 2018
Předsedou vyšetřovací komise k OKD se stal Lukáš Černohorský za piráty. Zvolením předsedy může komise zahájit činnost.
Martin Kolovratník oznámí výsledky voleb.
Makáme, ale občas na něco zapomeneme.
Nestačím se divit... předseda volební komise z ANO nám opomněl předložit volbu kandidátů do Národní rozpočtové rady. Jelikož uplynula 60 denní lhůta, tak se nominanti stali členy automaticky ze zákona. Ehm...#psp
— Ondřej Profant (@ondrej_profant) January 17, 2018
Piráti mají ve volbě šéfa komise pro kontrolu GIBS jasno.
Premiér Andrej Babiš je pro referendum. V referenedu by se ale podle něj nemělo rozhodovat o zahraničních závazcích a daních.
Zákon o referendu určitě chceme. Kvórum, tedy počet lidí, kteří můžou referendum, svolat, by mělo být podstatně větší. Navrhujeme 10 % z oprávněných voličů, to je asi 800 000 obyvatel, a rozhodnout musí VĚTŠINA oprávněných voličů.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) January 17, 2018
Poslanci v tajné volbě hlasují, jestli v čele komise GIBS bude komunista Zdeněk Ondráček. Výsledky hlasování by měly být známy ve 14:30.
Je výročí Palachova týdne a my hlasujeme o tom, jestli ten, který mlátil lidi pendrekem, má být předsedou komise, která bude kontrolovat činnost policie. Vidím v tom jediné pozitivum. Po 28 letech od revoluce se ukáže, kdo je s kým.
— Markéta Adamová (@market_a) January 17, 2018
"Oni si ten boj proti kvótám nedokážou ani odsedět v lavici," komentuje poslanec Mikuláš Ferjenčík vzdálení poslanců Okamury a Fialy z jednání k Dublinu 4.
Tomio Okamura a Radim Fiala se jako navrhovatel a zpravodaj usnesení k Dublinu 4 vzdálili ze schůze pléna... https://t.co/MElMrRke9w
— Mikulas Ferjencik (@Mikiferjencik) January 17, 2018
Premiér Andrej Babiš řekl, že azylová politika je pro vládu v demisi prioritní. Vláda podle Babiše udělá vše proti povinným kvótám na uprchlíky nebo proti přerozdělování žadatelů o azyl, které plánuje EU.
"Je ale zbytečné, aby pan kolega Okamura strašil občany. Nejsme v trvalém ohrožení," reagoval Babiš na vystoupení Okamury, který opakovaně varuje před migrační vlnou.
Tématem je Dublin IV, mechanismus řešící migrační krizi. "Z návrhu usnesení jsem zklamán, navazuje na předchozí tradici, kterou měla ČR v uplynulých letech. V případě, že chceme nějaké rozhodnutí blokovat, musíme postavit blokační menšinu. Musíme hledat konstruktivní řešení, které by bylo přijatelné i pro ostatní evropské státy," řekl pirát Mikuláš Peksa. Chce, aby EU podporovala možnost návratu do zemí původu a posílila vnější ochranu hranic.
Jednání sněmovny po hodinové pauze pokračuje.
Vláda Andreje Babiše (ANO) dnes navzdory doporučení svých legislativců neodmítla návrh ústavního zákona poslanců hnutí Svoboda a přímá demokracie, který má zavést obecné referendum. Podle výsledků jednání kabinetu, které poskytl tiskový odbor úřadu vlády, zaujali ministři k návrhu neutrální postoj. Legislativci přitom v doporučení psali, že referendum v podobě SPD je v rozporu s principy zastupitelské demokracie.
Na pořadu je projednávání Dublinu 4, ale lidovci požádali o hodinovou přestávku, aby se na klubu o bodu poradili. Jednání Poslanecké sněmovny bude pokračovat v 10:55.
Poslanci rozhodnou o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka v pátek.
Poslanci rozhodnou o vydání dvojice Babis - Faltynek v pátek... Nyní o tom hlasovali poslanci na návrh J. Faltynka. Předcházelo tomu hlasování, aby rozhodnuti o vydání proběhlo dnes - navrh predsedy pirátů Ivana Bartoše ale neprošel... pic.twitter.com/fSIawGOQai
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 17, 2018
Prezident Miloš Zeman přijme demisi vlády Andreje Babiše (ANO) do konce pracovního týdne. Podrobnosti nyní Hrad domlouvá, sdělil ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Vicepremiér Richard Brabec (ANO) předpokládá, že schůzka se uskuteční dnes nebo ve čtvrtek.
Poslanci budou hlasovat o vydání poslanců Babiše a Faltýnka v pátek ráno.
Poslanci schválili, že Dublin 4 bude druhým bodem dnešního jednání.
Vláda schválila nový jednací řád pro své fungování a zasedání. Premiér Andrej Babiš označil předchozí kritiku změn za bublinu a dezinformace.
"Máme spoustu problémů, ale jiný problém není premiér země," řekl Karel Schwarzenberg.
Lidovec Ondřej Benešík navrhuje, aby poslanci Dublin 4 zařadili na program, až na pátek. Zákonodárci tak podle něj budou mít čas probrat téma s experty.
SPD chce do programu na čtvrtek prosadit debatu o Dublinu 4, tedy zavedení permanentních kvót na přerozdělování uprchlíků. Podle místopředsedy hnutí Radima Fialy má toto téma dostat přednost před hlasováním o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.
Jaroslav Faltýnek navrhl, aby se o jeho vydání a vydání Andreje Babiše hlasovalo v pátek.
Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek si rýpl do SPD. "Ve čtvrtek má ANO jednat s SPD a v pátek se má hlasovat o vydání," poukázal s tím, že se mu tyto dvě informace spojily. Kalousek narážel na to, že SPD a ANO v minulých měsících často hlasovaly společně. Kalousek naznačil, že by se součástí jejich čtvrteční schůzy mohla stát licitace o to, zda Okamurovo hnutí poslance ANO vydá či nikoli. "Jediný způsob, jak tomu předejít je hlasovat ještě dnes," dodal Kalousek.
Předseda pirátů Ivan Bartoš navrhl, aby na jednání Poslanecké sněmovny byl dnes zařazen i bod o hlasování vydání poslanců Babiše a Faltýnka.
Začala šestá schůze jednání Poslanecké sněmovny.
Česká republika se nepřidá k žalobě Polska proti limitům znečištění ovzduší, které schválila Evropská unie v loňském roce, rozhodla na dnešním zasedání vláda.
Premiér Andrej Babiš potvrdil, že vláda odhlasovala svou demisi. Premiér dodal, že požádá o termín u prezidenta Miloše Zemana, aby mu demisi odevzdal.
Menšinový kabinet Andreje Babiše si na dnešní schůzi odhlasoval demisi. Informovala o tom Česká televize s odkazem na ministryni Karlu Šlechtovou.
Dnes v 16 hodin se sejde vedení ČSSD s vedením ANO, aby jednali o případném podpoření vlády. "Dnes se ale nic nestane, ani nerozhodne," zdůraznil Jan Chvojka (ČSSD).
Pokud by nebyl dnes zvolen do čela GIBS Zdeněk Ondráček, KSČM by do druhé volby musela navrhnout někoho jiného.
"Jsme proto aby se o vydání poslanců Babiše a Faltýnka hlasovalo dnes a ne za týden, jak navrhuje hnutí ANO," řekl za ČSSD Jan Chvojka. Chvojka také znovu zopakoval, že poslanci ČSSD nepodpoří Zdeňka Ondráčka do čela komise GIBS.
Jan Bartošek řekl, že zvolení předsedy pro kontrolu GIBS, které bude sněmovna řešit, je velmi symbolické, protože je právě Palachův týden. "Připomínáme si jeho statečný čin a volání po svobodě a Poslanecká sněmovna má před sebou docela zásadní dilema, zda do čela této komise zvolí policajta, který mlátil české lidi, naše občany, a myslím si, že zvolení pana Ondráčka do čela této komise by bylo poplivání památky Jana Palacha," řekl. Do čela komise je navržen komunista Zdeněk Ondráček.
Návrh lidovců, kteří o vydání Babiše a Faltýnka chtějí hlasovat už dnes, by podle Bartoška mohli podpořit poslanci pirátů, případně ODS, TOP 09 nebo STAN. "Čekám, jakým způsobem se zachovají poslanci SPD," dodal Bartošek.
"Usnesení máme na stole, není co odkládat. Pojďme hlasovat co nejdříve" komentoval hlasování o vydání Babiše a Faltýnka Jan Bartošek před jednáním sněmovny, které začne v devět hodin.
Vítáme vás u dalšího dne volebního jednání.
"Akce byla původně svolána na protest proti volbě pana Ondráčka jako předsedy kontrolního výboru GIBS, ale tím, jak se mění situace v Parlamentu. přerostla v demonstraci nespokojenosti občanů s děním v Parlamentu," uvedli organizátoři v prohlášení. Lidé měli vlajky Česka a Evropské unie, jiní transparenty s hesly proti Babišovi.
Protestovat proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti nominaci poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) na předsedu komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů přišly na pražské Malostranské náměstí více než dvě stovky lidí. Organizátorům demonstrace, která se konala v sousedství Poslanecké sněmovny, vadí, že se dnes o důvěru pro svou vládu ucházel politik, který byl kvůli dotacím pro farmu Čapí hnízdo obviněn z podvodu. S Ondráčkovou nominací nesouhlasí, protože se jako policista v roce 1989 podílel na potlačování demonstrací kritiků tehdejšího režimu.
Video: Je to debakl, komentuje hlasování o důvěře vládě Zbyněk Stanjura z ODS.
Vinu podle první místopředsedkyně TOP 09 nese jak premiér Andrej Babiš, tak prezident Miloš Zeman.
Tak jsme promarnili tři měsíce. Poděkujme prezidentovi Zemanovi, že od samého počátku dal A. Babišovi bianco šek a nechtěl po něm vyjednanou důvěru poslanecké sněmovny. Babiš se ani nesnažil si jakoukoliv podporu pro menšinovou vládu vyjednat. A tak se jede nanovo a budeme další týdny bez vlády s důvěrou.
Zveřejnil(a) Markéta Pekarová Adamová dne 16. Leden 2018
Evropský Trump, který vládne v Praze, píší o Babišovi v Německu.
Sousedi si všimli a poslali zprávu o @AndrejBabis do světa s hezkým titulkem. @HandelsblattGE cílí hlavně na americké publikum @Hospodarky https://t.co/MHKdgQsTFt
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) January 16, 2018
"Jsme připraveni na programové kompromisy, je nás tu jen 22 z dvou set. Jsme na tu debatu připraveni," odpověděl Okamura na otázku případných programových ústupků vůči ANO.
"Jsme pro to, aby se o vydání hlasovalo v pátek," upřesnil předseda hnutí Tomio Okamura.
"Orgány v činném řízení to budou vyšetřovat několik let. A jestli je vydáme dnes nebo zítra nebo pozítří, v tom není žádný rozdíl," okomentoval hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka Fiala.
"Měli jsme k této vládě personální i obsahové výhrady, a tak jsme dnes hlasovali proti návrhu," řekl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a zopakoval, že hnutí je připraveno jednat o účasti ve vládě.
"Těžko můžete čekat, že prezident republiky svůj mandát nevyužije do osmého března. Jeden tlak vytváří protitlak, a pokud se mu (Zemanovi) vždycky vyčítalo, že něco zdržuje či neudělal, tak se nedivte, že své pravomoci využije do posledního puntíku. Výsledek té volby na to přece nemůže mít vliv, pokud prezidentu republiky předloží Andrej Babiš 101 podpisů, řekněte mi jeden důvod, proč by neměl tu možnost (sestavit vládu) dostat," dodal Filip.
"KSČM pro velký programový rozpor v zahraniční politice členem vlády nebude," upřesnil Filip a dodal, že ctí presumpci neviny.
"Klasická hysterie TOP 09, my jednáme věcně a říkáme ty věci tak, jak dopadnou. Kdybychom si ušetřili zbytečných návrhů o předřazování bodů… Proč to nemůže jít normálním způsobem? Jestli to bude ve středu, ve čtvrtek nebo v pátek není podstatné," řekl předseda KSČM na možnost dřívějšího hlasování o vydání politiků Vojtěch Filip.
"Ať to přijde kdy to přijde, poslanecký klub KSČM bude hlasovat pro vydání," doplnil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
"Je určitě zbytečné, abychom to protahovali," okomentovala Pekarová Adamová hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.
"Předem jsme deklarovali, že vládu Andreje Babiše nepodpoříme. Politické strany si připravují půdu pro další jednání, nicméně TOP 09 vládu člověka, který chce vládnout podle jistých korporátních modelů, rozhodně nepodpoří," řekl poslanec TOP 09 František Vácha.
"Hlasování dopadlo tak, jak všichni předpokládali, Andrej Babiš utrpěl fiasko. Do této situace nás dostalo i rozhodnutí prezidenta Zemana. Česká republika úplně zbytečně nemá vládu s důvěrou a dá se říci, že kroky, které vláda učiní, nebudou legitimní. Andrej Babiš a jeho ministři i přesto udělali na ministerstvech velké změny, proto by co nejdříve měla začít jednání o skutečné, nejlépe koaliční vládě," řekla 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
"Budeme ve střehu, budeme hrát roli hlídacích psů," zopakoval Bartoš a ukončil tak tiskovou konferenci.
"Tento souběh (prezidentských voleb a současných okolností) nás mrzí, ale věci se mají řešit tak, jak přijdou za sebou. Žádoucí je, aby bylo jasno, a pak budeme moci všichni řešit legislativu," řekl Bartoš k hlasování o vydání Babiše a Faltýnka policii.
"Zítra má pokračovat jednání Poslanecké sněmovny a my se opět pokusíme předřadit bod, kdy by sněmovna měla rozhodnout o imunitě pana Babiše a Faltýnka," řekl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. "Andrej Babiš nezískal důvěru pro svoji jednobarevnou vládu a díváme se tedy na druhé kolo a zde velkou roli hraje i prezident republiky. Doufám, že do probíhajících prezidentských voleb nebude prezident konat žádné kroky a bude trvat na té 'stojedničce'," dodal Bartoš.
"Do sjezdu, který je až za měsíc, by ten vyjednávací tým měl být stejný, tedy Milan Chovanec jako úřadující místopředseda, já jako předseda klubu, Jan Hamáček a Lubomír Zaorálek," doplnil Chvojka. "Prezidentská volba může ještě spoustu věcí změnit," dodal.
"Pokud nás hnutí ANO osloví a pokud se poučí z toho tříměsíčního martyria, které bylo k ničemu, jsme připraveni jednat. Čekáme, že hnutí ANO vyvine nějakou aktivitu a že se v rámci toho bude s ČSSD bavit," řekl Chvojka a zopakoval podmínky, za kterých by se sociální demokraté byli ochotni podílet na vládě: bez stíhaných politiků, bez obsazení ministerstev spravedlnosti, vnitra a financí ministry ANO a s programovou shodou. "Není důvod čekat," říká o hlasování o vydání politiků.
"Je to velmi nestandardní, aby takto vznikala vláda. Andrej Babiš si udělal jednobarevnou vládu se svými lidmi, nejednal o tom s nikým a očekávaně žádnou důvěru nedostal," dodal Chvojka.
"Neřeknu nic moc nového, já ty tři měsíce považuji za přehlídku ztraceného času. K žádnému jednání - mluvím o jednání s ČSSD - nedošlo, bavili jsme se jenom o těch věcech, které se týkají obsazení sněmovny," řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
Miroslav Kalousek vidí dnešní výsledek jako selhání prezidenta:
Drtivá nedůvěra vládě ( 117 proti, 78 pro) je především důsledkem neschopnosti a nezodpovědnosti prezidenta republiky. Jmenoval vládu bez šance důvěru získat. M. Zeman opět prokázal, že na svůj úřad už nestačí.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) January 16, 2018
"Teď je na řadě hnutí ANO," odpověděl na dotaz ohledně momentální role občanských demokratů Fiala.
"Pokud budeme vycházet z toho, co tu všechny politické strany dosud tvrdily, pak z toho musí hnutí ANO vycházet a vybrat jinou osobu ze svých řad, aby došlo k sestavení vlády," řekl předseda ODS Petr Fiala.
"Jde o jasný debakl Andreje Babiše. Je to teprve potřetí, kdy vláda přišla do Poslanecké sněmovny pro podporu a nedostala ji," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
"Jsme připraveni vládu s věcnou důvěrou podporovat. Náš počet šest poslanců neumožňuje, abychom šli do vlády, nicméně chceme být konstruktivní opozicí," řekl Jan Farský.
"Vláda nemá důvěru a proto by neměla činit na ministerstvech žádné - ani personální - kroky činit," řekl Gazdík.
"Skončila sranda, začíná vážná situace. Není možné, aby země žila v nestabilitě. Důrazně vyzýváme hnutí ANO, aby usilovně začalo vyjednávat o nové vládě," řekl šéf STAN Petr Gazdík.
Babiš ukázal, že si neváží voličů, píše Jan Skopeček z ODS.
A. Babiš prohrál, nedokázal totiž jako premiér a předseda vítězného politického subjektu vyjednat pro svoji vládu důvěru. To je na jasného vítěze voleb obrovské selhání. Neodmakal si to, vážně s nikým nevyjednával. Ukázal svojí nečinností, jak si neváží voličů. #duveravlady
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) January 16, 2018
Radek Vondráček ukončil pátou schůzi Poslanecké sněmovny. Šestá schůze začne ve středu v 9:00.
Miroslav Kalousek (TOP 09) jako ověřovatel potvrdil výsledky hlasování. "Poslanecká sněmovna České republiky důvěru vládě nevyslovila," řekl Kalousek.
Nevyslovení důvěry vládě je prohrou Andreje Babiše, říká Petr Fiala.
Nevyslovení důvěry vládě je politickým selháním a velkou prohrou @AndrejBabis. Ztratili jsme téměř tři měsíce od voleb. Premiér by měl nyní co nejdříve podat demisi. Od prezidenta očekávám, že se zdrží politických rozhodnutí do doby, než bude jasno o jeho dalším mandátu.
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 16, 2018
Pro kabinet hlasovalo všech 78 poslanců za hnutí ANO, proti bylo 117 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Zbývajících pět poslanců nebylo přítomných.
Poslanec Dominik Feri komentuje dnešní hlasování.
"Nedůvěra pro vládu je první velká politická porážka premiéra Babiše," píše Alexandra Udženija.
Nedůvěra pro vládu je první velká politická porážka premiéra Babiše. Druhá politická prohra se už rýsuje. Není to otázka, jestli bude nebo nebude vydán policii. Ale naivní důvěra, se kterou spojil politický osud s prezidentem Zemanem.
— Alexandra Udzenija (@UdzenijaAlex) January 16, 2018
Podle Aleny Gajdůškové hlasování o důvěře vlády ukázalo, že stát nelze řídit jako firmu.
Hlasování o důvěře vládě. První ukázka, že stát nejde řídit jako firmu. Firmy a stát stojí na opačných principech odpovídajících jejich poslání v civilizovaných demokratických zemích.
— Gajdůšková Alena (@GajduskovaAlena) January 16, 2018
Vondráček schůzi sněmovny přerušil do 16:10.
Babišova menšinová vláda důvěru nedostala.
Jako poslední měla hlasovat poslankyně Jana Krutáková ze STAN, která byla ale z jednání omluvena.
Společnost Imoba, která vlastní farmu Čapí hnízdo, vyzvala ředitele Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) Nicolase Iletta, aby se vyjádřil k jejím výhradám vůči vyšetřování dotace na farmu. Vyplývá to z otevřeného dopisu, který řediteli zaslala. Podle Imoby OLAF například nemohl společnost podle tehdy platného práva vyšetřovat, nebyl k vyšetřování kompetentní a porušil právo společnosti na obhajobu.
Imoba si v dopise stěžuje na to, že v době spáchání údajného podvodu nebyla v České republice zavedena trestní odpovědnost právnických osob. "Protože evropské právo neobsahuje žádnou bezprostředně účinnou právní úpravu těchto trestných činů a způsobu jejich trestání, může se podezření opírat pouze o vnitrostátní české právo, které však před 1. lednem 2012 trestní odpovědnost právnických osob neznalo," uvádí v otevřeném dopise předseda představenstva firmy Václav Knotek.
Skončilo hlasování po jménech. Ověřovatelé teď budou mít 15 minut na to, aby zkontrolovali hlasovací listinu.
Žádný český premiér ještě nepřistoupil k úkolu sestavit vládu tak laxně jako Babiš, píše Marian Jurečka.
Myslím, že v historii ČR žádný premiér tak laxně nepřistoupil k úkolu sestavit stabilní vládu, či se snažit získat podporu pro svoji menšinovou vládu. Když vidíme intenzitu jednání a snahu kancléřky Merkelové a A. Babiše, tak je to nepopsatelný rozdíl v přístupu a zodpovědnosti.
— Marian Jurečka (@MJureka) January 16, 2018
Začíná poslanec ANO Roman Kubíček, který vládu podpořil.
Nezačíná se hlasovat od písmene A, ale až od slabiky "ku", jak bylo vylosováno.
"Pro návrh" znamená, že poslanec vládě vyjadřuje důvěru, "proti návrhu", že nikoliv.
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček zahájil hlasování o důvěře Babišovy menšinové vlády.
Poslanci budou své rozhodnutí říkat jednotlivě po jménech.
Hamáček ukončil rozpravu.
Diskuze skončila, začíná hlasování o důvěře vlády.
"Proč tady já jsem? No protože Mečiar a Klaus se rozhodli, že rozdělí Československo bez referenda. A víte pane Michálku, já jsem vždycky měl nějaké vize a vy neříkáte pravdu to nebyla státní firma, to byla akciová společnost," reagoval Babiš na vystoupení poslance Michálka, který kritizoval způsob, jaký se Babiš dostal k vlastnictví Agrofertu.
"Já jsem vymyslel Agrofert, já jsem ho založil a ten stál a padal se mnou, stejně jak ten Petrimex. Nečtěte ty fejky a pomluvy," hřímal Babiš.
Video: V případné vládě nemusí být ani jeden z předsedů koaličních stran, říká lidovec Bartošek.
"Proč tady jsem? Protože Mečiar s Klausem rozdělili republiku bez referenda," reagoval ve sněmovně premiér Andrej Babiš na otázku šéfa klubu Pirátů Jakuba Michálka, jak zprivatizoval Agrofert.
Pavel Kováčik poslance vyzval, aby začalo hlasování o důvěře Babišovy menšinové vlády.
Tomio Okamura zopakoval, že poslanci SPD nepodpoří menšinovou vládu Andreje Babiše.
Na novinářskou galerii se přišel podívat bývalý novinář a do podzimu poslanec ANO Martin Komárek. S kolegy dole v lavicích, kteří poslanecký mandát obhájili, si mávají.
"Andrej Babiš si jde dnes pro debakl," řekl Zbyněk Stanjura (ODS).
Vláda a hnutí ANO podle premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše podpoří rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerský předseda to dnes ve sněmovně slíbil Pirátům v rámci pokračující schůze k vyjádření důvěry vládě. Přislíbil také úpravy registru smluv. Nevysvětlil ale, proč se z finální verze vládního programu ztratily závazky týkající se zveřejňování smluv Českou poštou a společností ČEZ.
Ve středu také budou poslanci na druhý pokus volit šéfa sněmovní komise pro kontrolu GIBS. První hlasování před Vánocemi poznamenaly zmatky, když si někteří poslanci vyzvedli jen část lístků a hlasování bylo po námitce ODS prohlášeno za zmatečné. Na post nominovali komunisté bývalého vyšetřovatele a příslušníka předlistopadových pohotovostních pluků Zdeňka Ondráčka.
Lidovci se snaží, aby se hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka zařadilo hned jako první bod na zítřejší jednání sněmovny. Hnutí ANO ale prosazuje, aby se rozhodování odložilo o týden.
Opoziční poslanci opakují, proč nevysloví důvěru Babišově menšinové vládě.
Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek řekl, že lidovci podporu menšinové vládě nevysloví.
Miroslav Kalousek před poslanci znovu zopakoval, že se Babiš k podvodu na Čapím hnízdě na ranní tiskové konferenci přiznal. "Otevřenost nade vše," vzkázal Kalousek premiérovi.
Poslanci zamítli, že by se přednostně jednalo o vydání poslanců Babiše a Faltýnka. Sněmovna bude dnes hlasovat o důvěře menšinové vlády, tak jak bylo naplánováno.
ODS k vydání poslanců Babiše a Faltýnka.
Andrej Babiš má opravdu smůlu: chce se nechat vydat ke stíhání, ale jeho poslanci ne a ne poslechnout.
— ODS (@ODScz) January 16, 2018
Začalo pokračování páté schůze Poslanecké sněmovny.
Pokud dnes vláda nezíská důvěru, hnutí ANO začne neprodleně jednat s dalšími subjekty tak, aby získalo potřebných 101 hlasů.
Poslanci hnutí ANO chtějí, aby se o důvěře vlády hlasovalo ještě před hlasováním o vydání poslanců Babiše a Faltýnka.
"Stojím si zatím, že nevydáme Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání," dodala Malá.
"Klub se drtivou většinou rozhodl, že na plénu bude hlasovat proti vydání poslanců Babiše a Faltýnka," řekla Taťána Malá.
"Nebudu zastírat, že hlavní debata klubu byla o hlasování na mandátovém a imunitním výboru o vydání mě a pana předsedy Babiše," připustil Faltýnek, o vydání by podle něj měla sněmovna hlasovat příští úterý.
ODS očekává, že se prezident Miloš Zeman po případném neúspěchu vlády při hlasování o důvěře ve Sněmovně a následné demisi kabinetu zdrží zásadních rozhodnutí, než bude jasné, jakým mandátem bude disponovat. Novinářům to dnes řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.
Poslechněte si vyjádření pirátů.
Poslanci ODS podpoří, aby se o vydání Babiše a Faltýnka rozhodlo ještě před hlasováním o důvěře vlády.
Poslanci ODS vítají, že poslanci Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek vyzvali ke svému vydání k trestnímu stíhání. Předseda ODS Petr Fiala zároveň dodal, že strana Babišovu menšinovou vládu nepodpoří.
Miláček štěstěny Babiš v koutě. Přečtěte si komentář Martina Fendrycha.
Piráti věří, že požadavek prezidenta Miloše Zemana na 101 hlasů při druhém pokusu o sestavení vlády, platí a platit bude.
Piráti nepodpoří ani nebudou tolerovat menšinovou vládu Andreje Babiše.
Piráti navrhují, aby se projednání vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka projednalo dnes nebo zítra. Nesouhlasí s návrhem ANO, aby k projednání došlo až příští týden.
Ministerstvo financí velmi pravděpodobně rozhodne i přes nesouhlas výboru regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy o vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování. Podle úřadu je to z hlediska rozpočtu nejlepší řešení.
Ministerstvo zároveň dodalo, že obdobně bude postupovat i v dalších operačních programech. Zároveň úřad odmítl kritiku, že se kauzu snaží "zamést pod koberec". "Proces případného vymáhání poskytnuté dotace od příjemce probíhá na národní úrovni bez ohledu na potenciální vyjmutí nebo nevyjmutí z evropského financování," uvedl úřad.
Poslanci SPD návrh, aby se o vydání nehlasovalo před hlasování o důvěře menšinové vlády. "Nechceme, aby tady vládla vláda bez důvěry," řekl Tomio Okamura.
Budeme hlasovat pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, potvrdil předseda SPD Tomio Okamura.
"Budeme respektovat doporučení mandátového a imunitního výboru. Poslanci KSČM tedy budou hlasovat pro vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka," řekl předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik.
"My dál budeme jednat o toleranci vlády, která vznikne po dnešním neúspěšném pokusu," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.
Novináři v Poslanecké sněmovně.
Tak se mi zdá, ze den ode dne je tady ve sněmovně víc a víc novinářů... Za chvilku nás tady bude víc, než králíků, které tak rádi chováme u nás na Slovácku :) :) Jen si říkám, jestli nás bude přibývat, nebo ubývat :) pic.twitter.com/J1ITZXCHwR
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 16, 2018
Podle Miroslava Kalouska (TOP 09 se Babiš svými výroky v úterý ráno z podvodu v kauze Čapí hnízdo sám usvědčil. "Na dnešní tiskové konferenci premiér Babiš tvrdil, že v roce 2012 po jeho nástupu do politiky ministr financí Miroslav Kalousek nařídil na Čapí hnízdo speciální audit s cílem: 'Musíte něco najít na Babiše, na farmě'. Kdybych měl tento motiv, musel bych být vševědoucí. V roce 2012 nikdo netušil, komu farma Čapí hnízdo patří, a Andrej Babiš nás dlouho obelhával, že mu v té době nepatřila a že neví, komu patřila. Dnes ráno nám však řekl, že je přesvědčen, že já jsem to věděl, a proto jsem na něj ten audit poslal. Já to opravdu nevěděl. On však zcela jistě ano. Svým dnešním prohlášením se tak usvědčil sám," napsal Kalousek na svůj Facebook.
Poslankyně ANO Taťána Malá uvedla, že se všichni zástupci hnutí při hlasování na výboru zdrželi. "Kvůli okolnostem, které se kolem kauzy dějí a informace, které jsme měli možnost načerpat ze spisu a z výpovědí účastníků řízení, z výpovědi vyšetřovatele a státního zástupce, jsme nemohli hlasovat pro vydání, protože opravdu nebylo vyloučeno podezření, že by se mohlo jednat o politicky motivovanou kauzu," dodala Malá.
Předseda mandátového a imunitního výboru Grospič: "Výbor zvažoval všechny okolnosti. Jsme si vědomi toho, že to bylo jednání poměrně složité a náročné. Jsme si vědomi toho, že v trestním spisu i ve výpovědích, které jsme měli možnost slyšet, jsou věci, které možná navozují řadu otázek. Ale zároveň jsme si vědomi toho, že mandátový a imunitní výbor nerozhoduje o vině a trestu."
"Pro mne bylo velmi podstatné, že sám pan Babiš a pan Faltýnek o vydání požádali," komentovala rozhodnutí členka výboru za ČSSD Kateřina Valachová.
Tisková konference ČSSD.
Ve sněmovně se začalo hrát o to, kdy budou poslanci hlasovat o vydání dvojice Babis - Faltynek... Jeiich ANO chce hlasování pristi týden - CSSD i další jsou proti... Je možné, ze se bude hlasovat zitra... Uvidíme ve 14.00, kdy začne schůze... pic.twitter.com/LgXXPBFaQ7
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 16, 2018
"Projednávání mne přesvědčuje o tom, že kauza má významný politický rozměr, ale v situaci, v jaké se nachází, není v možnostech výboru ani sněmovny ji rozhodnout a je třeba, aby ji rozhodly orgány činné v trestním řízení a nezávislý soud," dodal Grospič.
"Chceme, aby se o žádosti o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka hlasovalo, co nejdříve, nejlépe zítra, a ne až za týden jak navrhuje hnutí ANO," řekl za ČSSD Jan Chvojka.
Poslanci ČSSD preferují, aby se nejprve hlasovalo o důvěře menšinové vlády Andreje Babiše, a až poté o vydání Babiše a Faltýnka. "Budeme hlasovat pro jejich vydání," zdůraznil Milan Chovanec.
Záznam tiskové konference TOP 09.
TOP zopakovala, ze nepodpoří vládu Andreje Babise při hlasování o důvěře... Je to člověk, který opakovaně a prokazatelně lhal, tvrdí první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová... pic.twitter.com/izZkLeyqvW
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 16, 2018
Pro vydání Babiše a Faltýnka hlasovalo v mandátovém a imunitním výboru 11 poslanců, osm se hlasování zdrželo.
Klíčová pasáž z oznámení predsedy mandatoveho a imunitního výboru... Vydat Babise a Faltynka? 11 poslanců pro, 8 se zdrželo... Definitivní rozhodnuti bude odpoledne na 200 poslancích... pic.twitter.com/aCFWEwjtH9
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 16, 2018
"Nikdy bychom nenominovali člověka, který by měl oplétačky s policií, do vlády," zopakoval Bělobrádek.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek zopakoval podmínky, za kterých by šli lidovci do vlády. Nutná by podle něj byla absence stíhaných politiků, programová shoda a vláda, ve které by lidovci nebyli pouhým "fíkovým listem".
Poslechněte si nejdůležitější vyjádření Andreje Babiše k Čapímu hnízdu a zprávě OLAF.
"Prosazujeme, aby jsme o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka hlasovali ještě před hlasováním o důvěře vlády," řekl Bartošek.
"Od začátku je jasno, že hnutí ANO nechce koalici a chce menšinovou vládu. Považujeme to za chybu a domníváme se, že jde o manažerské selhání prezidenta republiky Miloše Zemana a předsedy vítězného hnutí ANO Andreje Babiše. My neustále říkáme, ať tady vznikne většinová vláda - ty možnosti vyčerpány nebyly," řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
Sledujte živě vyjádření lidovců.
"Jsme přesvědčeni, že je to fér, protože je důležité vědět, zda budoucí premiér této země bude vydán policii k trestnímu stíhání, nebo ne. Lidovci budou hlasovat pro vydání obou poslanců, zároveň KDU-ČSL nepodpoří tuto vládu, protože jsme přesvědčeni, že hnutí ANO nevyužilo všechny možnosti pro sestavení většinové vlády," řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.
Výbor ROP Střední Čechy neschválil vynětí Čapího hnízda z financování EU. Opozice se obávala, že kauza bude na národní úrovni zametena pod koberec.
Lidovci chtějí navrhnout, aby sněmovna rozhodla o vydání Babiše a Faltýnka ještě před hlasováním o důvěře menšinové vládě ANO.
Miroslav Kalousek hlasoval na mandátovém a imunitním výboru pro vydání Babiše a Faltýnka.
Kdy se bude policejní žádostí o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka zabývat dolní komora jako celek, zatím není jasné.
"V roce 2012 nikdo netušil, komu farma Čapí hnízdo patří," komentoval Miroslav Kalousek Babišovo prohlášení, který řekl, že už v roce 2012 ho chtěl Kalousek usvědčit z podvodu v kauze Čapí hnízdo a něco na něj "najít". Svým prohlášením se tak Babiš podle Kalouska sám usvědčil.
Mandátový a imunitní výbor doporučil vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.
Markéta Pekarová Adamová také zopakovala, že poslanci TOP 09 budou hlasovat pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.
"Nemůže hlasovat pro důvěru menšinové vládě Andreje Babiše," zopakovala stanovisko TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Podle vedení STAN by prezident Zeman měl ještě zvážit, zda pověří druhým pokusem sestavit vládu Andreje Babiše.
Tisková konference STAN.
Ve sněmovně začaly tiskové konference stran před odpolední schůzi poslanců. Začíná STAN, jeho zástupci vyslovili podporu Jiřímu Drahosovi v druhem kole voleb. Zároveň STAN trvá na tom, ze by A. Babiš neměl byt předsedou vlády... pic.twitter.com/Ca5UN3RVFt
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 16, 2018
Důvodem patové situace po volbách je podle Rakušana premiér Babiš. "To je ten špunt v tom povolebním vyjednávání, pokud bude tento špunt panem prezidentem odstraněn, začne vyjednávání nanovo," doplnil Rakušan.
"My se budeme s dalšími kluby snažit, aby se jednalo o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka před tím, než se bude hlasovat o důvěře vlády," řekl Farský.
Podle předsedy STAN Jana Farského je Babiš nedůvěryhodný v Česku i v Evropě.
Brífinky parlamentních stran před jednáním Poslanecké sněmovny.
Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek označil svoje stíhání v kauze Čapí hnízdo za nesmysl. Řekl to po svém dnešním výslechu před mandátovým a imunitním výborem. Poslanci si potom vzali přestávku, po které by měli začít rozpravu, zda doporučí vydat Faltýnka a premiéra a předsudu hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání.
Zpravodajka výboru Kateřina Valachová řekla, že by se mohli poslanci o vydání obou politiků k trestnímu stíhání bavit zhruba hodinu. Marek Benda (ODS) mínil, že by do hodiny mohlo být rozhodnuto i o doporučení výboru, zda Babiše s Faltýnkem stíhat či nestíhat.
Premiér Andrej Babiš byl rozhodnutý, že požádá mandátový a imunitní výbor o vydání k trestnímu stíháni již dříve. Čekal na to, až se advokáti budou moct seznámit s vyšetřovací zprávou OLAF k Čapímu hnízdu. Babiš to řekl novinářům po výslechu před mandátovým a imunitním výborem, který zabral zhruba půl hodiny.
Andrej Babiš už má po "výslechu" na mandátovém a imunitním výboru.
AB už má po “výslechu” na mandatovem a imunitním výboru...Nic nového na výboru nezaznelo... Na dotaz, zda přece jen nezvazuje, ze by nebyl premiérem či členem příští vlády, odpověděl, ze to nevylučuje.Neznelo to ale tak, ze by se k tomu chystal. Záleží na dalším jednání o vládě. pic.twitter.com/MgaHSIm6Fa
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 16, 2018
"Jednání proběhlo normálně, bylo několik dotazů, žádný důkaz neexistuje, žádný podvod nebyl," řekl Babiš po jednání mandátového a imunitního výboru a dodal: "Já jsem se neptal poslanců na nic, nebyl jsem tam od toho, oni se ptali."
Dnešní tisková konference Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.
Klíčová slova premiéra Babise z dnešního rána, ze se nechá vydat k trestnímu stíhání... pic.twitter.com/NF4vZWIx1i
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 16, 2018
Premiér odešel z jednání mandátového a imunitního výboru, platí, že se nechá vydat.
Poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) později novinářům řekl, že se mandátový a imunitní výbor rozhodl, že Komárka dnes nebude vyslýchat. "Když nebyl zbaven mlčenlivosti, tak by nám nemohl nic říct," vysvětlil Kalousek.
"Myslím, že to je správný postup ve špatný čas. Žádost přišla v listopadu, tak nevím, proč jsme museli čekat dva měsíce," řekl novinářům člen výboru a místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Myslí si, že pokud sněmovna dnes o vydání politiků ANO rozhodne, může přistoupit k hlasování o důvěře v Babišův menšinový kabinet.
Předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM) novinářům řekl, že Babišův krok odpovídá tomu, jak se zachoval při hlasování o vydání ke stíhání v září, kdy rozhodovala předchozí sněmovna. Výbor Babiše vyslýchá od 8:15 a Faltýnka pozval na 8:40.
"Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek si pravděpodobně spočítali, že je víc poslanců pro jejich vydání než nevydání, dělají z nouze ctnost," reagoval Miroslav Kalousek (TOP 09) na to, že oba poslanci dnes ráno oznámili, že se nechají vydat k trestnímu stíhání.
"Na vyjádření premiéra mě šokovalo, že napadl nezávislost soudů, to je velmi nebezpečné pro Českou republiku a politickou kulturu," řekl Marek Výborný (KDU-ČSL) k dnešnímu vystoupení Andreje Babiše.
Babiš s ochrankou čeká před dveřmi mandátového a imunitního výboru.
Premiér s ochrankou čeká před dveřmi mandatoveho a imunitního výboru ... Za chvíli začne mluvit o tom, ze všechno to je komplot, mafie a účelový útok médií, politiků a policie... pic.twitter.com/G2iPetnX3c
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 16, 2018
"Když jsem sledoval ranní vyjádření premiéra, působil zjevně nervózně," komentoval Babišovo dnešní vystoupení lidovec Marek Výborný.
"Předpokládám, že výbor dnes doporučí, aby oba poslanci byli vydáni k trestnímu stíhání," řekl poslanec Marek Výborný (KDU.ČSL). Zároveň předpokládá, že rozhodnuto bude do 13:59. Ve 14:00 začne schůze sněmovny.
Krátce po osmé hodině začalo jednání mandátové a imunitního výboru.
Jednání mandatoveho a imunitního výboru právě začalo... Rozjíždí se den, v jehož průběhu bude patrně premiér této země zbaven imunity a vydán do rukou spravedlnosti - ta rozhodne o jeho vině či nevině... pic.twitter.com/c5RFCHIxzj
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 16, 2018
Andrej Babiš před příchodem na tiskovou konferenci.
Premiér Babis přichází na dnešní ranní tiskovou konferenci, na které oznámil, ze se i s Jaroslavem Faltynkem nechají vydat k trestnímu stíhání... Za chvíli i video klíčových slov... Premiér zopakoval, ze se cítí naprosto nevinný... pic.twitter.com/qloSGWyKt9
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) January 16, 2018
"Pozdě, ale přece," zareagovala Miroslava Němcová (ODS) na Babišova slova o vydání, když šla na jednání výboru.
Babiš lituje, že ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) nezbavil mlčenlivosti bývalého detektiva Jiřího Komárka, kterého výbor pozval na jednání.
"Nenechám v tom moji rodinu, ta je pro mě důležitější než politika. Je to prasárna a svinstvo," hřímal Babiš.
"Vymyšlená, účelová," komentoval předseda poslanecké klubu Jaroslav Faltýnek kauzu Čapí hnízdo. Faltýnek potvrdil, že požádá o své vydání.
"My požádáme o vydání a nemá to žádnou souvislost se schůzí o hlasování důvěře vlády," zdůraznil Babiš.
Babiš řekl, že zpráva OLAF o Čapím hnízdě se jeho ani Jaroslava Faltýnka netýká. "Děláte ze mě lidskou zrůdu, která v tom nechá svoji rodinu a děti," obvinil premiér média.
"Důkaz o podvodu neexistuje, protože žádný podvod nebyl," vysvětluje Babiš. "Samozřejmě, že se s kolegou Faltýnkem necháme vydat," řekl premiér.
"Kdybych nebyl v politice, tak byste nikdy o Čapím hnízdě neslyšeli," řekl Babiš a vyzval všechny, aby se na jeho farmu jeli podívat. "Nikdo nic neukrad, nebyla žádná korupce," řekl Babiš a dodal, že podobných projektů jako Čapí hnízdo jsou v celé Evropě tisíce.
"Občané nejsou hloupí a ví, že to je politická kauza," řekl Babiš ke kauze Čapí hnízdo. Premiér kauzu opět označil za komplot mafie.
Vystoupit měl i bývalý detektiv protimafiánského úřadu Jiří Komárek, který měl zpochybnit vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila. Ministr vnitra Lubomír Metnar ale nakonec Komárka odmítl zbavit mlčenlivosti.
Už v úterý v půl osmé se premiér Andrej Babiš vyjádří ke zprávě OLAF ke kauze Čapí hnízdo, v osm pak zasedne mandátový a imunitní výbor, před nímž bude mít jak Babiš, tak i šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek možnost se vyjádřit. Členové výboru by pak měli doporučit poslancům, jak o vydání Babiše s Faltýnkem hlasovat.
Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line zpravodajství z dění ve sněmovně.