Exdetektiv Komárek o Čapím hnízdu ve sněmovně mluvit nesmí, ministr ho nezbavil mlčenlivosti

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 15. 1. 2018 21:42
Na základě informací, které mám k dispozici, jsem pana Komárka mlčenlivosti nezbavil, řekl Deníku ministr vnitra Lubomír Metnar.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbaví mlčenlivosti detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka, který má zítra na žádost SPD a ANO vypovídat před mandátovým a imunitním výborem, který rozhoduje o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze Čapí hnízdo. "Poměrně dlouho jsem se tím zabýval a rozhodl jsem až dnes po zralé úvaze. Žádost nebyla konkrétní co do obsahu a rozsahu zbavení mlčenlivosti. Na základě informací, které mám k dispozici, jsem pana Komárka mlčenlivosti nezbavil," řekl ministr Deníku.

Bývalý detektiv Komárek, který by měl vypovídat o údajných vazbách vyšetřovatele kauzy Čapího hnízdo Pavla Nevtípila na podsvětí, si ještě rozmyslí, zda zítra do sněmovny přijde. "Nevím vůbec nic. Volali mi ze sněmovny, já jsem to potvrdil. Jestli to tak je, tak předpokládám, že mě někdo informuje, abych někam nejezdil," řekl Aktuálně Komárek. Na otázku, zda by přesto přijel vypovídat, odpověděl: "V podstatě bych neměl o čem, ještě se rozmyslím, řekl.

Podle Mariky Vitnerové z ministerstva vnitra se Metnar rozhodl nevyhovět žádosti po pečlivém prostudování žádosti a na základě konzultací s odborníky. "Zásadním důvodem tohoto rozhodnutí je zachování objektivity vedených trestních řízení a v rámci nich také zachování nestrannosti ministra vnitra," řekla Vitnerová.

Místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru Taťána Malá (ANO) Aktuálně.cz potvrdila, že jednání výboru začíná v úterý ráno podle plánu. "Pan ministr má ke svému rozhodnutí jistě závažné důvody, a proto jeho rozhodnutí respektuji," napsala v SMS.

Komárek, který je nyní zaměstnancem Generálního finančního ředitelství, v prosinci nepravomocně dostal podmínku kvůli výroku, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z "brutálního úniku informací". Komárek tehdy před soudem naznačil, že se o Nevtípila zajímali kvůli kauze Čapí hnízdo lidé kolem Ivo Rittiga.

Vyšetřovatele se ale opakovaně zastala pražská policie s tím, že má k němu plnou důvěru.

Předvolání Komárka před mandátový a imunitní výbor minulou středu překvapivě prosadili poslanci ANO a SPD v průběhu jednání o důvěře vládě.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy