Exdetektiv Komárek o Čapím hnízdu ve sněmovně mluvit nesmí, ministr ho nezbavil mlčenlivosti

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 15. 1. 2018 21:42
Na základě informací, které mám k dispozici, jsem pana Komárka mlčenlivosti nezbavil, řekl Deníku ministr vnitra Lubomír Metnar.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbaví mlčenlivosti detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka, který má zítra na žádost SPD a ANO vypovídat před mandátovým a imunitním výborem, který rozhoduje o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka.

Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze Čapí hnízdo. "Poměrně dlouho jsem se tím zabýval a rozhodl jsem až dnes po zralé úvaze. Žádost nebyla konkrétní co do obsahu a rozsahu zbavení mlčenlivosti. Na základě informací, které mám k dispozici, jsem pana Komárka mlčenlivosti nezbavil," řekl ministr Deníku.

Bývalý detektiv Komárek, který by měl vypovídat o údajných vazbách vyšetřovatele kauzy Čapího hnízdo Pavla Nevtípila na podsvětí, si ještě rozmyslí, zda zítra do sněmovny přijde. "Nevím vůbec nic. Volali mi ze sněmovny, já jsem to potvrdil. Jestli to tak je, tak předpokládám, že mě někdo informuje, abych někam nejezdil," řekl Aktuálně Komárek. Na otázku, zda by přesto přijel vypovídat, odpověděl: "V podstatě bych neměl o čem, ještě se rozmyslím, řekl.

Podle Mariky Vitnerové z ministerstva vnitra se Metnar rozhodl nevyhovět žádosti po pečlivém prostudování žádosti a na základě konzultací s odborníky. "Zásadním důvodem tohoto rozhodnutí je zachování objektivity vedených trestních řízení a v rámci nich také zachování nestrannosti ministra vnitra," řekla Vitnerová.

Místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru Taťána Malá (ANO) Aktuálně.cz potvrdila, že jednání výboru začíná v úterý ráno podle plánu. "Pan ministr má ke svému rozhodnutí jistě závažné důvody, a proto jeho rozhodnutí respektuji," napsala v SMS.

Komárek, který je nyní zaměstnancem Generálního finančního ředitelství, v prosinci nepravomocně dostal podmínku kvůli výroku, že je policejní prezident Tomáš Tuhý podezřelý z "brutálního úniku informací". Komárek tehdy před soudem naznačil, že se o Nevtípila zajímali kvůli kauze Čapí hnízdo lidé kolem Ivo Rittiga.

Vyšetřovatele se ale opakovaně zastala pražská policie s tím, že má k němu plnou důvěru.

Předvolání Komárka před mandátový a imunitní výbor minulou středu překvapivě prosadili poslanci ANO a SPD v průběhu jednání o důvěře vládě.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 34 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy