Ošetřovné po celou dobu výuky na dálku, Maláčová chce změnu kvůli školním karanténám

Živě
Denní nárůst případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl rekordní hodnoty počtvrté v řadě. Přibývá také karantén ve školách. Ministryně práce Jana Maláčová tak plánuje upravit ošetřovné, na nějž by měli rodiče nárok po celou dobu výuky dětí na dálku. Události kolem pandemie v Česku i ve světě pro vás sledujeme v on-line reportáži.
Jana Maláčová.
Jana Maláčová. | Foto: Radek Vebr

Živě
Aktualizovat reportáž

Počty nakažených covidem v Česku dál rostou. Do podvečera dnes přibylo 492 případů, dosud nejvíc. Nemocných je nyní přes 7500 lidí, v nemocnici je 190.

Přehled nových opatření pro Prahu:

 • od 9. září bude platit zákaz přítomnosti veřejnosti v restauracích, barech a nočních klubech od půlnoci do 6:00
 • zároveň se od 9. září rozšiřuje povinnost nosit roušky také ve všech obchodech a obchodních centrech, nadále platí také v hromadné dopravě, na letišti, na úřadech nebo ve zdravotnických zařízeních
 • od 14. září bude platit povinnost nosit roušky ve všech společných prostorách škol, a to základních, středních i vysokých
21:47

Premiér Andrej Babiš na Twitteru zveřejnil závěry hygieniků k úterní schůzce na úřadu vlády podepsané Jágrovou. Dokument je podle něj určen pro všechny, kdo se ptají, proč Babiš není v karanténě.

"Vzhledem ke způsobu kontaktu, kdy schůzka probíhala v místnosti za pracovními stoly ve vzdálenosti cca 3,5 až čtyři metry, všichni účastníci měli roušky či respirátory, nebyl žádný kontakt ve vzdálenosti do dvou metrů, nejedná se o epidemiologicky významný kontakt mezi účastníky schůzky, na který by byla vztahována protiepidemická opatření," píše se v dokumentu. 

19:45

Francouzské úřady dnes ohlásily bezmála 9000 nově nakažených koronavirem za posledních 24 hodin, což je největší nárůst, jaký země zaznamenala od propuknutí pandemie covidu-19. Několikaměsíční rekordy nových denních infekcí dnes ohlásily rovněž Itálie či Británie, kde se za uplynulý den SARS-CoV-2 prokázal u 1733, respektive 1940 lidí.

19:16

Hygienici by měli zavírat školy v případě, že v nich onemocní covidem-19 nebo má povinnou karanténu více než 30 procent učitelů a žáků. Pokud je škola ve více budovách, omezení jejího provozu by mohla být i jen částečná. Vyplývá to metodiky ministerstva zdravotnictví, kterou zpracovalo s ministerstvem školství a která začne platit od pondělí. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

18:34

V Praze přibylo za posledních 24 hodin dalších 163 potvrzených případů koronaviru. Je to jen o pět méně než ve čtvrtek, kdy byl přírůstek dosud nejvyšší. Od začátku epidemie se v metropoli nakazilo 5633 lidí, vyléčilo se jich 3948, obětí je v hlavním městě 113. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od příští středy se v Praze zpřísní opatření, lidé budou muset například nosit roušky v obchodech, děti ve školách a v noci budou zavřené bary.

18:29 Maláčová DVTV

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) očekává brzkou dohodu koalice na úpravě ošetřovného kvůli karanténám ve školách. Navrhuje prodloužit vyplácení dávky z devíti dnů na celou dobu případné výuky na dálku, a to na školáky do 13 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý řekl, že změna ošetřovného není urgentní, není to teď pro vládu téma, musí se sjednotit postup hygieniků a Maláčová by měla o změně nejdřív jednat s vicepremiéry za ANO Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem.

18:10

Zpěvačka Hana Zagorová onemocněla covidem-19, léčí se v nemocnici. Pozitivně byl testován i její manžel, tenorista Štefan Margita. Informace se dnes objevila na zpěvaččině webu. "Oběma nám vyšly pozitivní testy na covid… Štefan je v domácí karanténě s lehkým průběhem a Hanka z důvodu vysokých teplot v nemocnici," stojí na webu.

17:47

Žáci dvou tříd 8. základní školy ve Frýdku-Místku jsou kvůli nákaze covidem-19 v karanténě. Zůstat v ní muselo rovněž několik zaměstnanců. Od pondělí žáky čeká omezení výuky. Město o tom dnes informovalo na svých facebookových stránkách. "Pozitivní testy na covid-19 se prokázaly u tří zaměstnanců 8. ZŠ. V karanténě je dle aktuálního vyjádření ředitelky Ivety Wilczkové dalších 11 osob. V karanténě je také jedna třída prvního stupně a jedna třída druhého stupně," uvedlo město.

17:30

Na Kanárských ostrovech jsou s českými cestovními kancelářemi stovky Čechů, dalších několik set se jich tam v nejbližší době chystá. "Předpokládáme, že se situace na Kanárských ostrovech zlepší. V Las Palmas došlo k něčemu podobnému jako v pražském klubu Techtle Mechtle. Nejvíce zasažený je tak nyní ostrov Gran Canaria," myslí si ředitelka cestovní kanceláře Canaria Travel Lenka Viková. Podle ní zatím není příliš klientů, kteří by chtěli kvůli testu na koronavirus zájezd rušit.

17:13

Zhruba na šest až devět měsíců odhaduje ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch dobu, po kterou se bude společnost nadále potýkat s novým typem koronaviru. Časový horizont odhaduje v souvislosti s novými vakcínami. Podle něj se nárůst počtu onemocnění v České republice, v níž podle poslední denní aktualizace přibylo 680 případů tohoto onemocnění, dal očekávat.

17:07

Zařazení Česka a Rakouska mezi rizikové země, jakož i uzavření hranic Slovenska s Ukrajinou v souvislosti s koronavirem nevyloučil slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Podle platného nařízení hlavního slovenského hygienika osoby, které 14 dnů před vstupem na Slovensko byly v rizikové, takzvané červené zemi, musejí až na výjimky nastoupit do karantény a podstoupit test na koronavirus.

"S oběma zeměmi jsme víceméně spojeni pupeční šňůrou. Je důležité, aby občané do Prahy a Vídně raději necestovali, nebo aby dodržovali epidemiologická opatření. Situaci budeme sledovat. Je možné, že je přehodnotíme jako červené země, byť asi nikdo z nás si to momentálně nepřeje," řekl Krajčí novinářům o postoji Bratislavy k Česku a Rakousku. Situací ohledně koronaviru se zabývala slovenská pandemická komise.

16:50

Do horšího stupně rizika nákazy covidem-19 patří sedm středočeských okresů z dvanácti. Ke Kolínsku a Příbramsku dnes hygienici zařadili dalších pět. Další opatření mimo těch, která platí v celé zemi, v regionu zatím nebudou. Dramaticky nepřibývá hospitalizovaných ani nemocných z rizikových skupin, například seniorů, řekla mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová.

16:48

S účinností od pondělí 14. září budou ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy vyřazeny Kanárské ostrovy. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí na svém webu. Bezprostředně po návratu do Česka tak bude platit povinnost telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem kontaktovat příslušnou krajskou hygienickou stanici na vlastní náklady se podrobit  testu na koronavirus. Výsledek je pak nutné oznámit dané hygienické stanici nejpozději do 72 hodin od vstupu návratu do Česka. Výjimku z testování mají osoby mladší 5 let.

16:26

Více než 75 milionů roušek a dalších ochranných pomůcek míří do státních rezerv, do správy jim je má předat ministerstvo vnitra. 

15:56

Lidé by měli být motivováni k instalaci aplikace eRouška například slevami na nákup ochranných pomůcek, léků a vstupenek nebo na jízdné. Na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se s tímto požadavkem v otevřeném dopisu obrátili Piráti. Strana to uvedla v dnešní tiskové zprávě. Aplikaci využívá zhruba 250 000 lidí, tedy necelých 2,5 procenta obyvatel, což je podle Pirátů o hodně méně než u ekvivalentů například v Německu nebo Singapuru.

15:28

Zákaz přítomnosti veřejnosti od půlnoci do 06:00 se netýká provozů stravovacích služeb, které neslouží pro veřejnost, například poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb, vězení nebo zaměstnaneckého stravování. Možný bude také prodej z okénka bez vstupu zákazníků do provozovny, vyplývá z textu příslušného opatření.

15:08

Šetření nákazy covidem-19 na ministerstvu zdravotnictví se příliš neposunulo, další lidi nakažené koronavirem pražští hygienici zatím neobjevili. Novinářům to dnes řekla šéfka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Hygienici ve čtvrtek informovali, že v souvislosti s pozitivním testem hlavní hygieničky Jarmily Rážové odhalili na ministerstvu další čtyři nakažené.

14:42

"Máme z toho velké trauma, že to nestíháme v takovém čase, v jakém bychom chtěli. Naši zaměstnanci už mají dávno vyčerpané všechny přesčasy a přesto pracují sedm dní v týdnu," objasnila potíže při trasování Jágrová.

14:40

Podle Jágrové se trasování daří jen velmi obtížně. "Chtěla bych požádat občany o shovívavost, na každého občana připadá 20-30 kontaktů a ta čísla jdou do desetitisíců. Každý, kdo dostane pozitivní výsledek, ať prosím zůstane doma v izolaci a připraví si seznam kontaktů, s nimiž byl poslední 2-3 dny, než měl nějaké obtíže, v kontaktu," řekla.

"My se velmi omlouváme, moc nás to mrzí, ale už nejsme schopni to zvládat. Je spousta zemí, které už takovéto trasování ani nedělají a trasují pouze rizikové osoby nad 65 let," doplnila.

14:38

"Praha je z hlediska komunitního přenosu bohužel nejhorší, trasovat se nám daří velmi obtížně. Pomáhá nám už kde kdo - jak pražští medici, tak armáda," prohlásila Jágrová.

14:36

Takto vypadá nový semafor regionů. Praha zůstává na semaforu podle rizika nákazy v oranžové barvě a je nejvýznamnějším lokálním ohniskem koronavirové nákazy v Česku. V hlavním městě se proto přijmou další opatření. Do zeleného stupně se dostalo nově dalších deset okresů.

Zelenou barvu dostaly nově okresy kolem hlavního města ve Středočeském kraji, na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Do desítky patří Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Kolín, Příbram, Třebíč a Blansko.

14:35

Pro všechny cizince, kteří přijíždějí z rizikových zemí, platí povinnost se ohlásit na hygienickou stanici, kde musí do 70 hodin předložit negativní test. Pokud jej nepředloží, musí do 10denní karantény. Pokud jde o cizince, kteří zde vykonávají zaměstnání, tam je navíc povinnost absolvovat po 14 dnech znovu další test. Ten musí předložit také při nástupu do zaměstnání.

14:32

V Praze je mezi nakaženými velký podíl cizinců, šlo o 38 z celkových 168 pacientů. Z části jsou to turisté, z části agenturní zaměstnanci, kteří mají 90denní pracovní vízum.

14:27

Na pražských sportovištích, jako jsou bazény nebo sportovní haly, se roušky nebudou muset nosit.

14:27

"Ve školkách roušky povinné nebudou, a to ani pro pedagogy, ani pro děti," upřesnila hygiena. "Ale je to na osobním přístupu, pokud se někdo cítí být ohroženou osobou, pochopitelně roušku nosit může."

14:26

K zákazu návštěv domova pro seniory hygienici zatím nepřistoupili. Podle Jágrové by se jim ale měli vyhnout lidé s příznaky onemocnění nebo mladí lidé, kteří se vrací z ciziny.

14:20

Největšími přenašeči budou patrně ve společnosti nyní lidé ve věku kolem dvaceti let, řekla Jágrová.

14:20

Podle Jágrové vstoupí pravidla v platnost až ve středu záměrně, hygienici chtěli zohlednit, že provozovatelé stravovacích služeb už mají nakoupené zboží. "Chtěli jsme dát lidem čas, aby se připravili.

"Slíbili jsme školám, že nebudeme vydávat nová opatření každý týden, proto nyní vydáváme nové podmínky po 14 dnech. Stejně tak u provozovatelů nočních podniků, které mají jistě nakoupené zásoby, chtěli jsme se vyvarovat velkých ekonomických ztrát, proto začnou opatření platit od středy," dodala.

14:18

Praha zůstává na semaforu podle rizika nákazy v oranžové barvě, přijímají se další opatření. Do zeleného stupně se dostalo nově dalších deset okresů.

14:17

"Nakonec nedošlo k dohodě, aby děti nosily roušky i ve třídách," řekla Jágrová. Podle ní nedošlo ke shodě, že by opatření mělo nějaký efekt.

Ministerstvo zdravotnictví vydá v nejbližších dnech podrobný metodický návod na postup k nařizování karantény, kam by nemusela po nakažení jednoho žáka celá třída, ale co nejmenší počet dětí. V úvahu se bude brát jak dlouho tam nemocné dítě bylo, jestli mělo potíže, jak dlouho byly děti spolu, jaké je tam technické vybavení apod. Metodický manuál pro školy by měl být vydán začátkem příštího týdne.

14:17

Šíření v Praze je podle Jágrové dáno velikostí metropole, počtem obyvatel i dojíždějících za prací, městskou hromadnou dopravou a dalšími faktory, proto je nadále v oranžovém pásmu. "Není reálné, že by v nejbližších dnech došlo k výraznému snížení počtu nemocných," řekla hygienička.

14:16

"Za zásadní opatření považujeme nošení roušek, které se nyní rozšiřuje na všechny obchody, obchodní centra a veškeré prodejny. Je to jedno z mála opatření, která můžeme činit a nejsou nijak velkým zásahem do života obyvatel. Není to příjemné a ne každý je dobře snáší, ale množství studií dokládá, že má smysl, je efektivní a zabraňuje šíření kapének ve vzduchu," vysvětlila rozhodnutí o rozšíření povinnosti nosit roušky Jágrová.

14:14

"Dochází zde k navyšování počtu hlášených onemocnění. Máme kumulativní nárůst 726 případů za poslední dny. V Praze jde o více než 100 případů denně. Ze včerejších 168 bylo alarmujících 68 nemocných ve věkové skupině 20-29 let, která nejčastěji využívá nejrůznějších barů a restaurací, kde je vysoké riziko onemocnění, proto jsme zavedli toto opatření," řekla Jágrová.

14:12

"Počet hospitalizovaných je stále velmi nízký," doplnila Jágrová. Hospitalizační kapacity stále bohatě stačí, číslo se nicméně zvyšuje.

14:10

Sitauce v Praze se podle pražské hygieničky Zdeňky Jágrové vůbec nezlepšuje. "Praha už není na stupni 6, což je opravdu alarmující. Je to velký problém," řekla.

14:10

Od 14. 9. bude v Praze platit zákaz pohybu osob bez ochrany dýchacích cest ve společných prostorách škol.

14:08

Od 9. 9. bude omezen provoz pražských stravovacích prostor a roušky bude povinné nosit i v obchodech a v obchodních centrech. "První opatření se týká zákazu přítomnosti veřejnosti v restauracích a barech v době od půlnoci do šesté hodiny ranní. Nově přibývá nošení roušek v obchodech," řekla hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová.

13:42

První vlna preventivního testování zaměstnanců OKD po znovuotevření dolů odhalila jen dvě desítky pozitivních z 4830 vzorků. Jde o čtyři promile. Výsledky překvapily i samotné odborníky, podle nich jde o mimořádně nízkou pozitivitu. Svědčí to podle nich o tom, že základní principy chytré karantény fungují velmi dobře. Novinářům to dnes řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Marián Hajdúch

12:50

"Německé ministerstvo zahraničí intenzivně sleduje epidemickou situaci také v České republice. Hodnocení rizikových oblastí se aktualizuje týdně. Okamžité zařazení celé země či regionu na seznam dochází, pokud je to bezprostředně nezbytné," uvedlo německé ministerstvo zahraničí. Německé diplomatické zdroje ČTK nicméně sdělily, že Česko ještě nedosáhlo hranice k zařazení na seznam rizikových oblastí. Činí 50 nakažených za 100 000 obyvatel za sedm dní.

Pokud by se toto číslo naplnilo, není ještě automatické, že je země zařazena do rizikové oblasti, ale je to pravděpodobné. Řada významných evropských oblastí už takto v Německu klasifikována je či byla, sdělil český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. "Doufám, že nebude působit jako šíření zbytečných obav, když řeknu, že toto je třeba mít na paměti při plánování programu pro nejbližší dny a možné cesty do Německa," dodal.

12:43

Provoz na Masarykově univerzitě reguluje semafor zohledňující epidemiologickou situaci. Jeho aktuální barva je zelená, odvozená od míry šíření nákazy v Brně. Studenti mají povinnost přes aplikaci v informačním systému hlásit pozitivní test na covid-19 a nařízenou karanténu. Do univerzitních budov nesmí vstupovat lidé s příznaky virového infekčního onemocnění. Univerzita informovala o opatřeních na svém webu.

"Musíme co nejvíce ochránit naše zaměstnance a studenty a zachovat co nejpřirozenější chod univerzity," uvedl na twitteru rektor Martin Bareš, který je momentálně sám nakažený koronavirem a je v izolaci.

12:36 Roman Prymula.

Česko by mělo mít od října rychlejší testy na koronavirus. Nákaza by se nezjišťovala z výtěru z nosohltanu, ale ze slin. Výsledek by byl zhruba za 45 minut. Na semináři o telemedicíně to dnes řekl vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se nyní upravuje také evidence karantén, a to kvůli říjnovým volbám.

"Určitý zlom by měla znamenat možná změna testování. Pokud dopadne vše z hlediska srovnávacích testů dobře, měli bychom od 1. října mít proteinové testy, které jsou rychlejší. V jednom cyklu umožňují detekovat pozitivitu na změně zabarvení po inkubaci v inkubátoru, kde se nastaví teplota. Po nějakých 45 minutách máme výsledek," uvedl Prymula.

12:33

V příbramské věznici má 21 vězňů koronavirus, hygienici v zařízení zavedli protiepidemická opatření a pokračují v testování vězňů i personálu, řekla mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová.

Dosud otestovali hygienici na sedm desítek vězňů, nyní dohledávají kontakty nakažených, které bude třeba též otestovat. Ve věznici se například dezinfikují prostory, vězni s koronavirem jsou izolováni od ostatních. "Další případná opatření budou zavedena podle výsledků testů," uvedla Šalamunová.

Podle mluvčí zatím není jasné, zda vězni s koronavirem vyjížděli pracovat mimo věznici a zda při práci byli v kontaktu s dalšími lidmi.

12:22

Česko asi zpřísní podmínky pro Kanárské ostrovy, řekl Radiožurnálu Smolek. Ty mají aktuálně výjimku a při příjezdu z nich se na rozdíl od Španělska nevyžaduje negativní test na covid-19 nebo nástup do karantény. Diplomacie také bude varovat před cestami do Francie.

12:20

Madridský region od pondělka zpřísní opatření, která mají zamezit šíření koronaviru. Úřady ale nicméně vyloučily vyhlášení karantény na celou oblast, jak požadovaly okolní regiony. Nová opatření, která budou zatím platit dva týdny, zahrnují zejména omezení skupin na maximálně 10 lidí na veřejnosti i v soukromí. Výjimku mají osoby žijící ve stejné domácnosti.

Sníží se také maximální možný počet účastníků pohřbů, svateb či mší, a to na 60 procent ze současných 75 procent kapacity prostor. Maximálně bude moci na pohřbu být 50 osob venku a 25 uvnitř. Také v restauracích a barech se sníží maximální kapacita podniků, a to ze 75 na 50 procent obvyklé návštěvnosti, a vzdálenost metr a půl bude muset být mezi židlemi, dosud to je mezi stoly. V madridském regionu se také nebude moci veřejnost účastnit býčích zápasů, dosud je účast omezena na maximálně 75 procent kapacity.

Noční život v Barceloně teď kvůli rychlému šíření koronaviru na chvíli ustane.
Noční život v Barceloně teď kvůli rychlému šíření koronaviru na chvíli ustane. | Foto: Reuters
12:17

V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle údajů chytré karantény 230 lidí s covidem-19. Je to více než v uplynulém týdnu, kdy sedmidenní přírůstek činil 178 nakažených. Vyplývá to z informací, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

12:09

Podle náměstka ministra zahraničí Martina Smolka Německo uvažuje o vyřazení Česka ze zeleného seznamu bezpečných zemí. "Máme zatím s ohledem na nárůst v posledních několika málo dnech informaci z Německa, že tam zvažují - to podtrhuji, není to ještě zdaleka rozhodnuto - že by buď celou Českou republiku, nebo Prahu dali do nějakého režimu, kdy by byla potřeba pětidenní karanténa, případně v kombinaci s testem," řekl Radiožurnálu.

11:56

Na Ukrajině za posledních 24 hodin přibylo rekordních 2723 nakažených koronavirem, informovaly dnes podle agentury TASS tamní úřady. Komplikacím provázejícím onemocnění covid-19 podlehlo dalších 51 lidí, o den dříve se jejich počet zvýšil o 54, což bylo nejvíce od začátku současné pandemie.

Zatím rekordní nárůst počtu infikovaných zaznamenala země ve středu s 2495 nově potvrzenými případy, před tím to bylo v sobotu. Na Ukrajině, která má asi 44 milionů obyvatel, se koronavirem doposud nakazilo 130 951 lidí, zemřelo 2761 z nich. 

11:42

Pražské záchranné službě o letošních prázdninách přibylo výjezdů. V červenci a srpnu řešila 21 832 událostí, meziročně o 1500 více. Ovlivnil to mimo jiné nárůst počtu případů bodnutí hmyzem a na rozdíl od loňského roku vyjížděli záchranáři také k pacientům v souvislosti s nákazou koronavirem. 

11:14

Nový Zéland dnes ohlásil první úmrtí v souvislosti s covidem-19 po více než třech měsících. Zhruba padesátiletý muž zemřel v nemocnici v Aucklandu, kde se minulý měsíc objevilo menší ohnisko nákazy.

11:13

Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo rekordních 137 nových případů nákazy koronavirem od propuknutí pandemie covidu-19 v zemi letos v březnu. Země dosud eviduje celkově 37 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Rekordní přírůstky hlásí také Česko a Maďarsko.

11:28 Roman Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví přijme dnes jednotný postup k nařizování karantén ve školách kvůli covidu-19. Vydá nařízení, podle něhož by do karantény šel jen nakažený školák, pokud by se ve třídách nosily masky a respirátory. Nemusely by se tak kvůli koronavirové nákaze zavírat celé třídy či školy. Na semináři o telemedicíně to dnes řekl vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

11:13

V Německu se koronavirem za posledních 24 hodin nově nakazilo 782 lidí, což je méně než předchozí den. Rakousko dnes spustilo takzvaný semaforový systém. Žlutou barvou, značící střední riziko nákazy, jsou na příslušné mapě vyznačena mimo jiné tři největší rakouská města v čele s Vídní.

11:01

Červencové výsledky maloobchodu pozitivně překvapily, když tržby obchodníků očištěné o kalendářní vlivy podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostly o 1,9 procenta, bez očištění se zvýšily o tři procenta. Další obnova poptávky bude s ohledem na vývoj mezd a nezaměstnanosti ale spíše pozvolná. Vyplývá to z reakcí oslovených analytiků pro ČTK. Podle nich by se za celý rok maloobchod mohl propadnout až o tři procenta, někteří ekonomové však předpovídají stagnaci, nebo dokonce mírný růst. Přesto předpokládají nejslabší výsledek za mnoho let.

10:04

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden přes 320 potvrzených případů nemoci covid-19. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Jen za první tři zářijové dny přibylo skoro 200 případů, což je více než za květen nebo březen, kdy už byl nouzový stav. Podle hygieničky je však méně hospitalizací a převažují případy s mírnými příznaky nebo bez příznaků. Od začátku pandemie k dnešku je v kraji 1976 potvrzených případů, vyplývá z webu ministerstva zdravotnictví.

09:51

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi je v nemocnici v Miláně, kde podstoupí další testy poté, co se nakazil koronavirem. Senátorka Licia Ronzulliová podotkla, že Berlusconiho hospitalizace je preventivní opatření. Berlusconi ve čtvrtek spolustraníkům řekl, že se mu daří dobře a nemá horečku ani bolesti.

09:20

Nárůst počtu případů onemocnění covid-19 v Libereckém kraji za poslední týden byl rekordní, potvrzených případů od minulého pátku bylo 93. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví (MZ). Dosavadním maximem bylo 85 potvrzených případů v týdnu na přelomu března a dubna.

09:12

Za uplynulý týden se v Karlovarském kraji nakazilo 66 lidí koronavirem. Předchozí týden přibylo 35 případů a o týden dříve 17. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v kraji od začátku šíření nákazy covidem-19 onemocnělo 635 lidí. 

08:31

V Indii za poslední den přibylo 83.341 lidí nakažených koronavirem na celkových 3,94 milionu, informuje dnes agentura Reuters s odvoláním na statistiky ministerstva zdravotnictví. Počet infikovaných ve druhé nejlidnatější zemi světa se přibližuje Brazílii, druhé nejvíce zasažené zemi světa, která eviduje 4,04 milionu případů nákazy.

08:10

V Jihočeském kraji zůstává podle údajů hygieniků 299 pacientů s koronavirem. Je to o 85 více než před týdnem. Před dvěma měsíci byly přitom v regionu jednotky pacientů. Podle údajů ministerstva zdravotnictví onemocnělo na jihu Čech od začátku šíření nákazy koronavirem 799 lidí.

08:01

Když má člověk příznaky covid-19 či přijde do kontaktu s nakaženým, dostává se do rukou Chytré karantény. Hlavního nástroje, na který vláda spoléhá v ochraně před nemocí, jež sužuje svět. Prohlédněte si v grafice, jak takový člověk od prvního telefonátu postupně podstoupí testy - když je pozitivní, vzpomíná, s kým se poslední dny potkal, a v tom lepším případě skončí "jen" v domácí karanténě.

07:48

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 64 nových případů covidu-19. Víc než pět desítek nakažených 100 000 obyvatel za uplynulý týden evidují okresy Třebíč, Svitavy a Praha.

Za celé trvání epidemie má z krajů nejvíce potvrzených případů hlavní město, kde testy dosud odhalily přes 6100 lidí pozitivních na koronavirus. Následuje Moravskoslezský kraj s víc než 5600 případy a Středočeský kraj se 3226 nakaženými. Ostatní kraje mají méně než dva tisícovky obyvatel, u nichž se covid potvrdil.

06:29

Denní přírůstek potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl potřetí v řadě rekordní hodnoty. Ve čtvrtek přibylo 680 nakažených, nejvíc od vypuknutí epidemie koronaviru na začátku března.

06:28 Vlajka Brazílie - sport

Počet nakažených koronavirem v Brazílii přesáhl čtyři miliony případů. Za uplynulých 24 hodin tamní ministerstvo zdravotnictví hlásí 43.773 nakažených a 834 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. O den dříve to bylo 46.934 případů nákazy a 1184 úmrtí.

23:36

Americké akcie dnešní obchodování uzavřely nejhlubším propadem za několik měsíců. Investoři se zbavovali technologických titulů. Statistiky amerického hospodářství vyvolávají pochybnosti o oživení tamní ekonomiky. Index technologického trhu Nasdaq odepsal bezmála pět procent.

22:25

Americký herec Robert Pattinson měl pozitivní test na koronavirus, a v Londýně se proto zastavilo natáčení hollywoodského velkofilmu The Batman, v němž Pattinson hraje hlavní roli. Informoval o tom dnes server The Hollywood Reporter. Výroba filmu, který má mít premiéru příští rok, se teprve nedávno znovu rozjela po dlouhé přestávce způsobené právě pandemií covidu-19.

19:52

Přehled dnešních událostí ze zahraničí:

 • Ve světě se potvrdilo už 26 milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně. Na 863 000 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo, vyplývá z nejnovějších údajů na stránkách americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU)
 • Nejvyšší denní nárůst za poslední den zaznamenala opět Indie
 • Rakousko hlásí za posledních 24 hodin 403 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od 3. dubna. Přibližně polovina z nich byla zachycena ve Vídni. Dohromady dosud Rakousko zaznamenalo 28 372 případů nákazy
 • V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 46 934 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem se od počátku epidemie v této jihoamerické zemi infikovaly už téměř čtyři miliony lidí
19:28

Počet nových případů opět stoupá i v Itálii, kde za uplynulý den registrovali téměř 1400 nakažených, což je nejvyšší bilance za posledních pět dní.

19:28

Ve Francii za den přibylo přes 7100 nových případů nákazy koronavirem a za poslední týden je to už potřetí, co denní bilance překonala hranici 7000. Informovala o tom agentura Reuters. Tak vysoké číslo infikovaných přitom francouzské úřady předtím naposledy zaznamenaly koncem března. 

19:14

Školy, které musely vyhlásit ředitelské volno kvůli karanténě pedagogického sboru, budou moci požádat ministerstvo školství o změnu organizace školního roku. Úřad jim umožní posunutí jeho začátku, případně jeho přerušení, a tím také zajistí nárok rodičů na ošetřovné. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Vyplývá to i z dopisu, který ministr školství Robert Plaga (za ANO) poslal šéfovi školských odborů Františku Dobšíkovi.

19:14

Přehled dnešních událostí z domova:

 • Česko zaznamenalo nový rekordní přírůstek potvrzených případů nemoci covid-19, který poprvé překonal hranici 600 za jeden den. Ve středu přibylo 649 nakažených, což je nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí epidemie
 • Dnes zatím laboratoře odhalily dalších 355 nakažených. Dosud se tak v zemi nakazilo 26 127 lidí, z nich 426 zemřelo a více než 18 600 se vyléčilo
 • U většiny nakažených má nemoc mírný průběh, s covidem bylo ve středu hospitalizováno 172 pacientů, v těžkém stavu je 40 z nich
 • Nárůst případů covidu-19 v Praze opět překonal rekord. Za posledních 24 hodin přibylo 168 nakažených, což je nejvyšší přírůstek od začátku epidemie.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) chce v pondělí vládě navrhnout, aby stát zhruba třem milionům seniorů rozdal ze svých zásob respirátory a roušky. Ochranné pomůcky by mezi seniory distribuovala Česká pošta
 • Ministryně práce Jana Maláčová i ministr zahraničí Tomáš Petříček (oba ČSSD) ruší svůj program a budou pracovat z domova. Příznaky nového typu koronaviru ale nemají, uvedli na svých twitterech
 • Několik úředníků ministerstva financí včetně náměstkyně Lenky Dupákové skončilo v karanténě, protože byli v kontaktu se zaměstnancem nakaženým novým typem koronaviru
 • Poslanci se sejdou na mimořádné schůzi svolané z podnětu opozičních ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN příští čtvrtek dopoledne, informoval sněmovní web. Návrh programu schůze čítá osm bodů
 • V Královéhradeckém kraji přibylo za posledních 24 hodin 21 potvrzených případů covid-19, jde o nejvyšší denní nárůst v regionu od začátku pandemie koronaviru na jaře letošního roku
 • Hygienici poslali na jedné ze Základních škol v Liberci kvůli koronaviru do karantény jednu celou první třídu i s učitelkou. Na covid-19 byla pozitivní jedna žákyně, uvedl dnes na facebooku náměstek libereckého primátora pro školství Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj)
19:11

Denní nárůst případů nemoci covid-19 v Praze opět překonal rekord. K dnešním 18:00 přibylo za posledních 24 hodin ve městě 168 nakažených, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie v Česku. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od 1. března, kdy se objevily v Česku první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno 5470 nakažených. Zhruba dvě třetiny z nich se už vyléčily a 113 lidí zemřelo.

V Praze byl rekord v nárůst počtu případů nákazy v posledních dnech překonán opakovaně. V pátek přibylo 103 případů, v sobotu 104 a po následujícím poklesu v úterý 142 nakažených.

18:38

Nejstarší česká přehlídka populárně vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO), která se kvůli pandemii koronaviru přesunula z přelomu dubna a května na říjen, se nakonec převážně přesune do on-line prostoru. Důvodem je nejistá situace kolem pandemie koronaviru v souvislosti s nastávajícím podzimem. Přehlídka se v této podobě uskuteční od 1. do 15. října, první čtyři dny nabídne v komornější podobě i promítání filmů v kině Metropol

18:36

Aktuální čísla ke čtvrtečním 18:00: V Česku přibylo 355 nově potvrzených případů nákazy covid-19.Dosud se tak v zemi nakazilo 26 127 lidí, z nich 426 zemřelo a více než 18 600 se vyléčilo. U většiny nakažených má nemoc mírný průběh, s covidem bylo ve středu hospitalizováno 172 pacientů, v těžkém stavu je 40 z nich. Vyplývá to z aktuálních a revidovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

17:47

Ve školách letos zřejmě opět stoupne zájem o obědy zdarma, které chudším rodinám s pomocí státu zajišťuje nezisková organizace Women for Women. Důvodem bude pravděpodobně i koronavirová krize. Podle její ředitelky Ivany Tykač by se počet žáků v projektu Obědy pro děti do konce školního roku mohl dostat k 15 000. To by bylo o zhruba 7000 víc než v předminulém školním roce.

17:44

Lidé, které hygienici dohledají jako kontakty pacientů s covidem-19, by měli zůstávat v desetidenní karanténě a do pěti dnů jít na test. Lhůty se počítají od doby, kdy byli v delším a těsnějším styku s nakaženým. V aktuálních pokynech pro osoby s pozitivním výsledkem a jejich kontakty to uvádí pražská hygiena. Ministerstvo zdravotnictví připravuje novou strategii testování.

Za rizikový považují hygienici takový kontakt, který trvá minimálně 15 minut a vzdálenost je menší než dva metry. Jsou to hlavně členové domácnosti, účastníci oslav a táborů či spolupracovníci.

17:43

Moderátor České televize Václav Moravec je v karanténě. On a několik dalších zaměstnanců se muselo odebrat do izolace poté, co se při natáčení nedělních Otázek Václava Moravce setkalo s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou.

"Zaměstnanci z redakce zpravodajství a publicistiky České televize, s nimiž přišla hlavní hygienička do kontaktu, čekají na výsledky testů a jsou v preventivní karanténě," uvedla pro server iDnes.cz mluvčí České televize Karolína Blinková.

Česká televize tak neodvysílá úterní pořad Fokus. O nedělní Otázky ale diváci s největší pravděpodobností nepřijdou, televize je plánuje vysílat pomocí telemostu.

Moderátor Václav Moravec
Moderátor Václav Moravec | Foto: Repro ČT
17:04

Několik úředníků ministerstva financí včetně náměstkyně Lenky Dupákové skončilo v karanténě, protože byli v kontaktu se zaměstnancem nakaženým novým typem koronaviru. "Všichni budou absolvovat testy," řekla dnes v Olomouci novinářům ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), podle které se zatím další nákaza v řadách úředníků ministerstva financí nepotvrdila.

16:45 Maláčová DVTV

Do dobrovolné domácí karantény nastoupí také další členka vlády, ministryně práce Jana Maláčová. Také ona nemá žádné příznaky.

16:43

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se odebere do preventivní izolace, pracovat bude nadále z domova. Příznaky nemá.

16:14

Stát by měl odpouštět sociální odvody firmám do 50 zaměstnanců i minimální zálohy na sociálním pojištění živnostníkům do konce roku. Shodla se na tom dnes sněmovní komise pro posouzení účinnosti vládní pomoci v době epidemie koronaviru, řekl novinářům její předseda Zbyněk Stanjura (ODS).

15:31

Radní Prahy 3 pro kulturu Pavel Křeček (za STAN) má covid-19. V reakci na to bylo otestováno 12 jeho kolegů, všichni s negativním výsledkem. Čtyři z nich půjdou do karantény, jeden z nich je dalším radním. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie Bukovanská. Křeček je neuvolněným radním, což znamená, že za práci nepobírá plat a věnuje se i jiným věcem, což zřejmě zmírnilo šíření nákazy na úřadě.

"Všichni v karanténě byli ve skupině, která byla testována. Chod úřadu nebude nijak omezen. Na radnici platí zpřísněná hygienická pravidla a úřad je až do odvolání pravidelně dezinfikován," uvedla mluvčí. O pozitivním výsledku testu na covid-19 byl podle ní Křeček informován v pondělí, od té doby úřad řešil další postup s hygieniky.

15:04 Premiér Andrej Babiš

Babiš také řekl, že by stát mohl roušky či respirátory některým lidem zdarma poslat poštou. To sice premiér sliboval již v březnu, nakonec k tomu ale nedošlo. "V pondělí na vládě navrhnu že bychom mohli lidem rozdat respirátory a roušky. Hlavně seniorům. Respirátorů dvojky (FFP2) máme asi 12 milionů objednáno a na skladech máme asi 20 milionů," uvedl. Ochranné prostředky by podle něj mohly být k dispozici také ve volebních místnostech.

15:00 Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš přiznal, že dosud neabsolvoval žádný test na koronavirus. "Nemám (obavy). Já na sebe dávám velký pozor, včera mi bylo 66, jsem ohrožená kategorie," řekl v Rádiu Impuls s tím, že vzhledem ke své opatrnosti je přesvědčený, že je zdravý.

Koronavirus přitom testy ve středu prokázaly u hlavní hygieničky Jarmily Rážové i šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška, s nimiž Babiš jednal. V karanténě proto skončil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Babiše hygienici do karantény neposlali a on sám to odmítl - řekl, že seděl při jednání stranou a v místnosti se větralo.

15:24

Hygienici ve středních Čechách evidují menší ohniska nákazy covidem-19. Nejčastěji mají souvislost se sportovními akcemi, školou nebo třeba svatbami. Většina nakažených má lehký průběh nemoci, řekla dnes mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová. Denní nárůsty počtu případů jsou nyní vyšší než dříve, podle středečních dat hygieniků přibylo za 24 hodin 93 nakažených.

"V této době máme obecně vyšší přírůstky, největší výskyt je na Příbramsku, Kolínsku, v Praze-východ a Praze-západ. Nejedná se o jedno velké ohnisko, ale je to řada menších ohnisek. Nejvíc jsou sportovní akce, školy a třeba svatby. Po celém kraji to stoupá. Jak se dohledávají kontakty, tak to narůstá," uvedla Šalamunová.

14:50

Rakousko hlásí za posledních 24 hodin 403 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od 3. dubna. Přibližně polovina z nich byla zachycena ve Vídni. Dohromady dosud Rakousko zaznamenalo 28 372 případů nákazy.

13:42

Opoziční strany ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN chtějí svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Občanští demokraté se snaží prosadit prodloužení odpuštění odvodů pro živnostníky a malé firmy do konce roku, lidovci se chtějí vrátit ke svému návrhu na zvýšení důchodů o 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. TOP 09 žádá vládu o podporu živé kultury a Starostové a nezávislí (STAN) o snadnější získání ošetřovného. Strany to uvedly v dnešní tiskové zprávě.

12:58

Pražští hygienici při šetření kontaktů kvůli onemocnění covidem-19 na ministerstvu zdravotnictví dosud odhalili další čtyři pozitivní osoby. Uvedl to mluvčí hygienické stanice hlavního města Zbyněk Boublík. Hygienici zatím vyhodnotili 157 kontaktů, kterým se nařizuje karanténa či se odesílají na testování. Koronavirus se ve středu potvrdil u hlavní hygieničky Jarmily Rážové, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) kvůli tomu nastoupil do karantény, ale test měl negativní.

12:18

Růst nezaměstnanosti v Česku teprve přijde, aktuální stagnaci čísel způsobují vládní programy na podporu zaměstnanosti, především program Antivirus. Shodli se na tom analytici z ČSOB, Deloitte, PwC a Generali Investments. Realita se podle nich ukáže na podzim. Nezaměstnanost se v srpnu podle dnešních informací statistiků nezvýšila a zůstala na červencové míře 3,8 procenta. Lidí bez práce meziměsíčně ubylo zhruba o 600 na 279.078, což je nejvyšší srpnová hodnota za poslední tři roky.

12:07

Brno chce nájemníkům nebytových prostor odpustit polovinu nájemného za dobu, kdy museli zavřít nebo omezit provoz působící koronaviru. Týká se 48 subjektů v celkové části dva miliony korun. Schválit to ještě musí zastupitelstvo.

11:31

Hygienici poslali na jedné ze základních škol v Liberci kvůli koronaviru do karantény jednu celou první třídu i s učitelkou. Na covid-19 byla pozitivní jedna žákyně, uvedl dnes na Facebooku náměstek libereckého primátora pro školství Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj). Žádná další opatření na škole hygienici nenařídili, děti i učitelku ale čeká opakované testování, řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

11:30

Ve Zlínském kraji přibylo podle hygieniků od pondělí do dneška 43 potvrzených případů nákazy koronavirem, 36 lidí se uzdravilo. Podle krajské hygienické stanice se v regionu od začátku pandemie prokázalo 833 případů nákazy, v pondělí jich bylo 790. K dnešku je v kraji aktuálně nemocných 232 lidí, řekla dnes Vendula Ševčíková z krajské hygienické stanice. V pondělí bylo aktuálně nemocných 225.

10:45

Devět dobrovolníků, kteří se účastnili první etapy klinických testů ruské vakcíny na koronavirus vyvinuté státním výzkumným střediskem pro virologii a biotechnologii Vektor v Novosibiřské oblasti, dostalo preparát dvakrát a opustilo stacionář. Nikdo z nich si nestěžuje na žádné zdravotní problémy, píše ruská agentura TASS.

Ruský prezident Vladimir Putin 11. srpna informoval, že ministerstvo zdravotnictví jako první na světě schválilo vakcínu Sputnik V vyvinutou moskevským Ústavem epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Přípravek prošel dvěma fázemi klinických zkoušek, rozsah a dostatečnost testů ale zpochybnili západní experti.

10:55

Jihlavský magistrát omezil kvůli pracovníkovi nakaženému koronavirem provoz matriky. Týká se to hlavně vydávání matričních dokladů, především rodných listů pro narozené děti. Úřad zpřísnil hygienická nařízení a dezinfekci. Mluvčí krajského města Radovan Daněk dnes sdělil, že by lidé měli na magistrát chodit jen v nejnutnějších případech. Co nejvíc věcí by se měli snažit vyřídit on-line, prostřednictvím telefonů a internetu.

10:43

Na Ukrajině za poslední den zemřel rekordní počet pacientů s covidem-19, bylo jich 54. Nově se koronavirem nakazilo 2430 lidí, od začátku pandemie jich je 128 228. Celková smrtelná bilance činí 2710.

Ukrajina v posledních dnech zaznamenávala rekordní denní nárůsty infikovaných. Zatím nejvyšší počet oznámila ve středu, kdy jich bylo 2495, před tím to bylo v sobotu. Aby se nepříznivý epidemický vývoj dařilo lépe zvládat, zakázala Ukrajina, která má asi 44 milionů obyvatel, do 28. září vstup cizincům do země a do konce října prodloužila platnost opatření proti šíření nákazy.

10:28

 Reálný pokles mezd ve druhém čtvrtletí způsobila opatřeními proti šířeni koronaviru, kdy řada zaměstnanců pobírala nižší mzdu, zároveň se do mezd nezapočítávalo ošetřovné či náhrada mezd v karanténě. Zatímco za loňský rok mzdy vzrostly o 6,5 procenta, letos očekávají jejich růst zhruba poloviční. Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 0,5 procenta na 34.271 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek ale reálně klesl o 2,5 procenta.

10:28

Pandemie nemoci covid-19 by mohla zvýšit atraktivitu Polska z pohledu zahraničních investorů a posílit pozici země jako regionálního lídra z hlediska přímých zahraničních investic. Agentuře PAP to řekla prozatímní šéfka polské agentury pro investice a obchod (PAIH) Gražyna Ciurzyńská.

Koronavirová krize by podle šéfky agentury mohla zintenzivnit proces přesunu podnikatelských aktivit přes hranice a zvýšit dlouhodobý zájem o investice v Polsku.

09:21

V Královéhradeckém kraji přibylo za posledních 24 hodin 21 potvrzených případů covidu-19, jde o nejvyšší denní nárůst v regionu od začátku pandemie koronaviru na jaře letošního roku. Tzv. komunitní šíření v kraji prokázáno nebylo, jde většinou o nákazy v menších skupinách, průběh onemocnění u drtivé většiny pacientů není vážný. Královéhradecký kraj i přesto patří k nejméně zasaženým regionům v ČR.

08:22

Nad tisíc nakažených denně se dostaneme velmi rychle. Pokud budeme epidemii ignorovat, tak nás zatraceně potrestá. Musíme být chytřejší než virus, míní evoluční biolog Jaroslav Flegr. Nemoc má mírný průběh, protože bylo málo nakažených a virům se vyplatilo být na hostitele hodné. Teď začne smrtnost zase stoupat. Ale když bude nejhůř, šlápneme na brzdu a virus zastavíme. Šancí je i vakcína, dodává.

Flegr: Koronavirus mutuje, teď přijdou zlejší varianty. Na podzim to může být malér

Flegr DVTV
24:48
Nad tisíc nakažených denně se dostaneme velmi rychle. Pokud budeme epidemii ignorovat, tak nás to zatraceně potrestá, míní evoluční biolog. | Video: Daniela Drtinová
08:10 Maláčová DVTV

Nezaměstnanost v Česku se v srpnu nezvýšila a zůstala na červencové míře 3,8 procenta. Lidí bez práce meziměsíčně dokonce mírně ubylo, a to zhruba o 600. Úřady práce evidovaly 279 078 nezaměstnaných. To je nejvyšší srpnová hodnota od roku 2017. Loni na konci srpna bylo bez práce o 74 289 lidí méně než letos. Výsledky dnes na tiskové konferenci oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní je český trh práce v dobré kondici díky vládní podpoře.

Podle ministryně v minulém měsíci bylo v evidenci úřadů 340 823 volných míst. Práci si v srpnu našlo přes 25 000 lidí.

08:01

Česká republika má nejvyšší tempo nákazy koronavirem ze sousedních zemí. Denní přírůstky nových případů nemoci covid-19 na milion obyvatel jsou za minulý týden v Německu či na Slovensku zhruba třetinové.

07:54

V Jihomoravském kraji přibylo za první dva zářijové dny více nemocných covidem-19 než za celý květen, kdy byl nouzový stav. Za jeden den je 80 případů.

07:37

Ve světě se potvrdilo už 26 milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně. Na 863 000 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo, vyplývá z nejnovějších údajů na stránkách americké Univerzity Johnse Hopkinse. Nejvyšší denní nárůst za poslední den zaznamenala opět Indie.

Nejvíce nakažených se od počátku pandemie covidu-19 potvrdilo ve Spojených státech (6,1 milionu). Druhá je Brazílie s téměř čtyřmi miliony dosud evidovaných nakažených a třetí Indie, kde zaznamenali 3,85 milionu případů nákazy.

07:32

Americký herec Dwayne Johnson se spolu s manželkou a dvěma dětmi nakazil koronavirem. Bývalý zápasník wrestlingu přezdívaný The Rock (Skála) to oznámil na Instagramu. Zároveň dodal, že se už všichni viru zbavili a jsou zdraví.

07:14 Vlajka Brazílie - sport

V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 46 934 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem se od počátku epidemie v této jihoamerické zemi infikovaly už téměř čtyři miliony lidí. S odvoláním na místní ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters.

S covidem-19 zemřelo za uplynulých 24 hodin v Brazílii 1184 lidí. Celková bilance mrtvých se tak vyšplhala na 123 780.

06:52

V Německu se ve středu nákaza koronavirem potvrdila u 1311 lidí. S covidem-19 zemřelo dalších osm pacientů. Ve čtvrtek o tom informoval na svých stránkách Institut Roberta Kocha (RKI).

Žena s rouškou na utkání fotbalové Bundesligy v německém městě Sinsheim
Žena s rouškou na utkání fotbalové Bundesligy v německém městě Sinsheim | Foto: Reuters
06:44

Kvůli rostoucímu počtu nových případů bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pravděpodobně nutné přistoupit zejména v Praze k dalším opatřením proti koronaviru, zmínil třeba rozšíření pravidel pro nošení roušek. Vojtěch to řekl ve středu večer v České televizi.

06:24

Člen Centrálního řídícího týmu a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek má koronavirus. Zprávu serveru SeznamZprávy.cz potvrdil ve středu večer v pořadu Události, komentáře na České televizi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

06:18

Česko zaznamenalo nový rekordní přírůstek potvrzených případů nemoci covid-19, který poprvé přesáhl hranici 600 za jeden den. Ve středu přibylo 650 nakažených, což je zatím nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí epidemie před půl rokem. Dosavadní maximum z předchozího prvního zářijového dne bylo 504. Laboratoře od začátku března prokázaly nákazu u 25 773 lidí, z nich 425 zemřelo a víc než 18 300 se už vyléčilo. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

22:10

S hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou se ve svém pořadu setkal i moderátor České televize Václav Moravec, který si karanténu raději naordinoval sám.

21:52

V Itálii přibylo 1326 nových případů nákazy, mezi infikovanými je i expremiér Silvio Berlusconi.

21:51

Ve Francii za poslední den zaznamenali přes 7017 nových případů nákazy koronavirem. Je to potřetí od začátku epidemie v zemi, co denní bilance překročila 7000 infikovaných.

21:15

Podle serveru SeznamZpravy.cz má koronavirus také ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, který se spolu s dalšími členy Centrálního řídícího týmu účastnil úterního jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

20:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nemá koronavirus. Nastoupí do desetidenní karantény.

20:09

Přehled dnešních událostí ze zahraničí:

 • Ve Spojených státech se v posledních dnech stabilizovalo tempo, jakým narůstá bilance známých případů nákazy koronavirem. Průměr za předchozích sedm dní se už déle než týden drží okolo 42 000 nových infekcí denně, ukazují statistiky sestavované deníkem The New York Times
 • Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 1256 nových případů potvrzené nákazy koronavirem, čímž počet nakažených od začátku epidemie vzrostl na 244 855. Počet zemřelých stoupl o 11 na 9313
 • Maďarsko dnes oznámilo, že zaznamenalo 365 nových případů potvrzené nákazy koronavirem, což je nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek. Patrně je tomu tak proto, že se lidé vracejí z prázdnin a začíná nový školní rok, poznamenala agentura Reuters
 • Hongkong v pátek opět otevře posilovny a masážní salony. Od stejného data se také o hodinu prodlouží večerní provozní doba restaurací. K částečnému uvolnění protikoronavirových opatření tamní úřady přistoupily, jelikož se denní přírůstky nakažených nyní pohybují v jednociferných číslech
20:06

Přehled dnešních událostí z domova:

 • K dnešnímu večeru v ČR přibylo 456 případů nemoci covid-19, tedy více, než většinou činí nárůst nakažených za celý den. Nárůst k 18:00 zatím nikdy nebyl tak vysoký
 • Hlavní hygienička Jarmila Rážová se nakazila koronavirem. Potvrdil to u ní výsledek testu. Rážová je nyní v domácí izolaci
 • Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nastoupil do domácí karantény. Do ní šel podle premiéra Andreje Babiše (ANO) i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
 • Několik nemocnic v Česku by se mohlo zapojit do případné studie o využití léku Isoprinosine proti covidu-19. Po jednání s experty to dnes novinářům řekl premiér Babiš
 • Vláda by podle školských odborů měla upřesnit pravidla pro uzavírání škol kvůli výskytu nákazy koronavirem. V současnosti mohou hygienici nechat školu při karanténě pedagogů otevřenou. Podle odborářů je to problém
 • Úprava ošetřovného kvůli případné karanténě ve školách není teď urgentní a téma "není na stole", řekl premiér Babiš. Ministerstvo práce tento týden předložilo návrh novely, podle níž by se mělo při výuce na dálku po celou její dobu vyplácet ošetřovné na školáky do 13 let
 • Zástupci základních uměleckých škol (ZUŠ) se obávají, aby opatření proti koronaviru nevedla k odhlašování dětí z výuky. Řada rodičů zvažuje, za jakých podmínek nyní bude dítě do školy pravidelně posílat
 • Jeden z členů širšího realizačního týmu české fotbalové reprezentace měl pozitivní test na covid-19. Národní celek absolvoval kontrolní odběry a všichni včetně trenérů měli negativní výsledky
19:53

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli kritizoval "chaos" při přijímání opatření proti šíření koronaviru v evropských zemích. Unijní státy by podle něj měly postupovat jednotně, informovala dnes agentura DPA.

"Panuje příliš mnoho zmatků," prohlásil Sassoli s odkazem na samostatný postup většiny členských států v přijímání opatření. "Chaosu se musíme vyhnout," uvedl s tím, že země by svůj postup měly koordinovat s Evropskou komisí.

19:30 Premiér Andrej Babiš

"Respirátor nosím. Měl jsem ho i když jsem nakupoval věci na buchty, které jsme pekli s dcerou. Naopak to nosím a vyzývám všechny nad 60 a nemocné, aby ho nosili. Nemůžu s vámi souhlasit," řekl premiér Andrej Babiš na dotaz, zda nosí respirátor, v Událostech.

19:24

Denní přírůstek případů koronaviru v Praze klesl proti rekordu z úterý zhruba na třetinu. Za posledních 24 hodin jich hygienici odhalili 50, v úterý to bylo 142 potvrzených případů. Z 5302 zjištěných nakažených v hlavním městě se 70 procent uzdravilo, 112 jich zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

18:21

K dnešnímu večeru už v Česku přibylo 456 případů covidu-19, tedy více než většinou za celý den. Nárůst k 18:00 zatím nikdy nebyl tak vysoký.

18:18 Premiér Andrej Babiš

Několik nemocnic v Česku by se mohlo zapojit do případné studie o využití léku Isoprinosine proti covidu-19. Po jednání s experty to dnes novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Znovu by se s odborníky měl kvůli testování tohoto léku k posílení imunity sejít 9. září.

"Měl by být na stole jasný návrh, jakým způsobem se bude u tohoto léku postupovat, aby byla realizována nějaká klinická studie," řekl Babiš. Podle něj by se mělo postupovat rychle a bylo by dobré, aby se do studie zapojily nemocnice, které mají nejvíc pacientů s covidem-19. Zmínil pražskou Nemocnici Na Bulovce, Ústřední vojenskou nemocnici a fakultní nemocnice v Brně a Ostravě.

18:15

Vláda by podle školských odborů měla upřesnit pravidla pro uzavírání škol kvůli výskytu nákazy koronavirem. V současnosti mohou hygienici nechat školu při karanténě pedagogů otevřenou. Podle odborářů je to problém. Například v Praze poslali hygienici do karantény několik pedagogických sborů, ale rozhodnutí o uzavření škol nechali na ředitelích. Podle odborů čelí nyní vedení škol i jejich zaměstnanci negativní odezvě od rodičů, kteří museli zůstat doma s dětmi bez ošetřovného. 

18:00 Premiér Andrej Babiš

Úprava ošetřovného kvůli případné karanténě ve školách není teď urgentní a téma "není na stole", řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo práce tento týden předložilo návrh novely, podle níž by se mělo při výuce na dálku po celou její dobu vyplácet ošetřovné na školáky do 13 let. Babiš uvedl, že nejdřív je potřeba záležitost projednat v koalici.

"Ošetřovné není teď téma. Je potřeba, aby se to v rámci koalice prodiskutovalo,… ale teď to není něco extrémně urgentního," řekl k návrhu změn ošetřovného premiér. Podle něj vláda nemá v plánu školy zavírat a o ošetřovném by nejdřív měli společně jednat ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a financí Alena Schillerová a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (oba za ANO).

Ministerstvo práce navrhuje pro případ uzavření tříd a škol či u dětí v karanténě poskytovat podporu po celou dobu výuky na dálku, a to na žáky do 13 let. Dávka by byla i pro lidi, kteří by se po případném uzavření stacionářů museli starat o své blízké. Ošetřovné by za určitých podmínek mohli získat i takzvaní dohodáři.

14:05

Pražský magistrát letos nebude pořádat ples hlavního města. Důvodem je šíření nemoci covid-19. Na dnešním jednání magistrátního výboru pro kulturu a cestovní ruch to řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Ples pořádá hlavní město obvykle na konci kalendářního roku.

"V koaličních stranách byly názory rozdílné, ale převážil názor zrušit ples, protože situace pro to není úplně ideální," řekla Třeštíková.

14:00

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové Babiš hazarduje se zdravím českých občanů.

13:55

"Všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější," komentuje ODS rozhodnutí pražské hygieny o tom, že premiér Babiš nemusí nastoupit do karantény.

13:43

Podle poslance Pirátů Františka Kopřivy by měl Babiš na pár dní omezit své fungování v rámci předvolební kampaně.

13:37

Podle Babiše nebude karanténa hlavní hygieničky Rážové a ministra Vojtěcha vládě nijak komplikovat práci. "To, že nejsme fyzicky spolu, neznamená, že to nefunguje. Funguje to dobře," řekl s tím, že spolu členové kabinetu a další odborníci komunikují přes videokonference nebo po telefonu.

"S paní Rážovou jsem mluvil, nemá teplotu, má příznaky chřipky," dodal.

13:25 Premiér Andrej Babiš

"Všechny jednání probíhají tak, že úřad vlády sedí na jedné straně a na druhé hosté. Vzdálenost byla minimálně 3 metry," komentoval premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci důvody, proč nemusí nastoupit do karantény.

13:22 Premiér Andrej Babiš

Starobní důchodci i lidé s invalidní či pozůstalostní penzí mají v prosinci dostat příspěvek 5000 Kč, schválila vláda. Návrh projedná parlament.

12:49

Pořadatelům, kteří vinou koronavirové pandemie museli přeložit termín chystaných kulturních akcí v Ostravě, zůstanou dotace města. Zastupitelstvo totiž schválilo poskytnutí dotací a příspěvků všem žadatelům, kteří si pro uskutečnění své akce vybrali náhradní termín. Město podpořilo rovněž organizátory, kteří nakonec své akce museli zrušit. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák (KDU-ČSL).

12:44

Ve Spojených státech se v posledních dnech stabilizovalo tempo, jakým narůstá bilance známých případů nákazy koronavirem. Průměr za předchozích sedm dní se už déle než týden drží okolo 42 tisíc nových infekcí denně, ukazují statistiky sestavované deníkem The New York Times. Průměrný denní počet úmrtí spojovaných s nemocí covid-19 v zemi dál mírně klesá a už se dostal pod 900.

12:29

Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík kritizuje rozhodnutí pražské hygieny, na základě kterého premiér Babiš nemusí nastoupit do karantény.

12:15 Premiér Andrej Babiš

Babiš dnes řekl, že podle rozhodnutí ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové se jich žádná omezení týkat nebudou, protože při jednání seděli v dostatečné vzdálenosti a dodrželi další preventivní opatření. Babiš svůj další program nemění, uskuteční se i dnešní mimořádné jednání kabinetu prostřednictvím videokonference. U Rážové potvrdily testy nákazu koronavirem, nyní je v domácí izolaci.

Babiš uvedl, že ho Jágrová dnes dopoledne kontaktovala. "Já nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy," řekl premiér. V místnosti je podle něj navíc až čtyřmetrový rozestup mezi řadou stolů, u kterých sedí zástupci Strakovy akademie a ostatní hosté. "Na základě toho paní Jágrová říká, že nemusíme do karantény jít, nemáme žádné rozhodnutí hygieny, že bychom se měli omezovat," dodal premiér.

11:50

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, u které byla ve středu prokázaná nákaza covidem-19, setkal v úterý dopoledne. Společně představovali druhou verzi aplikace eRouška. Právě z této akce měla Rážová vyrazit na schůzku s premiérem Andrejem Babišem. Hlavní hygienička kvůli setkání zrušila domluvený rozhovor Hospodářským novinám a schůzku potvrdil později i sám premiér v rádiu.

10:58

Kvůli potvrzení nákazy u hlavní hygieničky Rážové přijme ministerstvo zdravotnictví několik opatření. Testy podstoupí lidé, kteří strávili s Rážovou víc než 15 minut. Zda jsou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a další členové vedení resortu v karanténě, mluvčí resortu nezmínila. Vojtěch dnes zrušil svůj program v Karlovarském kraji právě proto, že byl v kontaktu s člověkem pozitivním na covid-19, sdělil krajský úřad.

12:00

Babiš ani další lidé z úřadu vlády, kteří se účastnili schůzky s Rážovou, do karantény nemusí. Podle hygieny seděli dostatečně daleko, řekl Babiš.

10:46

Test prokázal nemoc covid-19 u hlavní hygieničky Jarmily Rážové. České televizi to sdělil mluvčí pražské hygienické stanice. Rážová je nyní v domácí izolaci a hygienici dohledávají lidi, kteří s ní byli v delším a bližším kontaktu.

10:38

Fakultní nemocnice Brno i se svojí Dětskou nemocnicí odhalila za celou dobu testování na koronavirus 52 dětí s pozitivním výsledkem. První test provedla koncem února. Otestovalo se kolem 1000 dětí, řekl ve středu mluvčí nemocnice Pavel Žára. V Jihomoravském kraji je od počátku pandemie k dnešnímu dni přes 1800 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví.

10:34

Rusko dnes oznámilo 4952 nových případů nákazy koronavirem a 115 úmrtí za uplynulý den. O den dříve to bylo 4729 případů a 123 úmrtí. Celkový počet zaznamenaných případů v zemi dosáhl 1 005 000, z toho 17 414 lidí nákaze podlehlo. Rusko je v počtu nakažených čtvrtou nejpostiženější zemí světa, po USA, Brazílii a Indii. V počtu úmrtí je na 12. příčce.

09:59

Maďarsko dnes oznámilo, že zaznamenalo 365 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek. Patrně je tomu tak proto, že se lidé vracejí z prázdnin a začíná nový školní rok, poznamenala agentura Reuters. Maďarsko s přibližně deseti miliony obyvatel překonalo počátkem letošního roku první vlnu pandemie s menším počtem nakažených než mnoho jiných evropských zemí.

10:30

Firma Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku spouští výrobu nanoroušek na čtvrté výrobní lince. Do konce září se chce firma dostat na kapacitu 10 milionů kusů nanoroušek měsíčně, řekla mluvčí firmy Martina Piskorová. Dosud Batist produkoval na třech výrobních linkách přes pět milionů kusů měsíčně. O dalším případném navyšování produkce se firma bude rozhodovat s ohledem na vývoj epidemiologické situace, sdělili zástupci firmy.

09:58

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales (NSW) eviduje největší denní přírůstek nakažených za poslední dva týdny. Rušit tradiční novoroční ohňostroj v Sydney však tamní úřady neplánují. V celé Austrálii přibylo za poslední den 109 nemocných, zatímco o den dříve tento přírůstek činil 85.

08:14

Australská ekonomika ve druhém čtvrtletí rekordně klesla a poprvé od roku 1991 se propadla do recese, protože koronavirová omezení paralyzovala ekonomickou aktivitu. Nová onemocnění pak ohrožují možné brzké oživení a zvyšují tlak na vládu, aby pokračovala s podporou ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) se za tři měsíce do konce června propadl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o sedm procent po snížení o 0,3 procenta v prvních třech měsících letošního roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil australský statistický úřad.

08:14

Indie v uplynulých 24 hodinách zaznamenala 78 357 nových případů nákazy koronavirem, dalších 1045 infikovaných tam za tu dobu zemřelo. S odvoláním na informace tamního ministerstva zdravotnictví o tom dnes informovala agentura AP. Nákaza koronavirem se v Indii od začátku pandemie potvrdila u více než 3,7 milionu lidí, z nichž 66 333 zemřelo.

06:34

Americký prezident Donald Trump opakovaně prohlašuje, že WHO potřebuje reformu a že je pod vlivem Číny. V červenci Spojené státy oficiálně potvrdily odchod ze Světové zdravotnické organizace.

6:25

Americká vláda v úterý oznámila, že se Spojené státy nezapojí do mezinárodního projektu, který má zajistit přístup k vakcíně proti koronaviru lidem ve většině zemí světa. Washington to podle agentury AP zdůvodnil tím, že nechce být do podobných iniciativ Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a dalšími autoritami nucen.

06:15

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 1256 nových případů nákazy koronavirem, čímž počet nakažených od začátku epidemie vzrostl na 244 855. Počet zemřelých stoupl o 11 na 9313. Vyplývá to z dnešních dat německého Institutu Roberta Kocha (RKI).

06:00

Denní přírůstek případů koronaviru v Česku podruhé od březnového začátku epidemie přesáhl 500. Za úterý přibylo 503 nakažených, což je podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví prakticky stejný počet jako dosavadní rekord z 21. srpna. Celkem už se v zemi nakazilo 25.117 lidí, z toho se víc než 18 000 už vyléčilo a 425 nemocných s nemocí covid-19 zemřelo. Počet aktuálně nemocných vzrostl na 6576. Počet úterních testů zveřejní ministerstvo večer.

19:57

V Praze přibylo od pondělního podvečera 142 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší nárůst za 24 hodin od začátku epidemie. Dosud se v hlavním městě nakazilo celkem 5252 lidí, vyléčených je 3689 a obětí 112. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

19:36

Ve Francii za poslední den přibylo téměř 5000 nových případů nákazy koronavirem, což je podstatně více než v pondělí, kdy úřady hlásily něco přes 3000 nově nakažených. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví. Přibývá i pacientů s vážným průběhem nemoci covid-19, na jednotkách intenzivní péče jich je aktuálně 424.

19:31

Itálie povolila vylodění 353 migrantů, kteří jsou na palubě německé humanitární lodi Sea-Watch 4. Přijme je přístaviště v Palermu, kam mají dorazit ve středu, informovala agentura DPA. Kvůli pandemii covidu-19 čeká zachráněné muže, ženy a děti před vstupem na pevninu čtrnáctidenní pobyt v karanténě na k tomu určeném italském plavidlu.

18:50

Za úterý se zatím zvýšil počet nakažených koronavirem o 214 pacientů. Půl roku od doby, kdy se v zemi objevily první případy nemoci covid-19, se nakazilo dohromady 24 832 lidí. Z nich se téměř 18 100 vyléčilo a 425 zemřelo. Momentálně se s nákazou potýká 6319 lidí, vyplývá z údajů k dnešním 18:00 na webu ministerstva zdravotnictví.

18:16

Všechny školy v Česku zatím nejsou připraveny na výuku na dálku. Ministerstvo školství by mělo rychle stanovit její přesná pravidla a podobu ve vyhlášce. Peníze na potřebnou techniku pro distanční vzdělávání by však školy neměly dostávat na učitele, ale podle počtu znevýhodněných žáků, tvrdí šéfka České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková. Ministr školství Robert Plaga (ANO) řekl, že školy vytvoří "zápůjční fond" a měly by být schopné vybavení pro distanční výuku školákům půjčovat.

18:12

Lidé v Česku jsou nyní ochotnější než před dvěma lety přijmout pracovní místo s nižším platem, s přesčasy nebo dlouhým dojížděním. Vyplývá to z červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Za změnou jsou podle autorů průzkumu obavy o práci vyvolané pandemií koronaviru.

17:59 Karel Havlíček (ANO)

Test na covid-19 ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) byl negativní. Vice premiér zůstane do konce týdne v domácí karanténě, v neděli podstoupí další test.  "Zůstávám do konce týdne v domácí karanténě. Pracuji ale normálně, vše pouze online přes videokonference. Žádná jednání jsem nezrušil, pouze hromadné akce. V neděli jdu ještě na jeden test, pokud bude opět negativní, od pondělí jedu v běžném režimu," uvedl Havlíček.

17:51

Evropská komise chce sjednotit přístup členských zemí Evropské unie k cestování přes hranice. Unijní exekutiva v době opětovného zavádění některých cestovních restrikcí předložila státům návrh, podle něhož by mohly koordinovat svůj postup při hodnocení rizikových oblastí či zavádění karantény, uvedl dnes mluvčí komise. Diplomaté budou o možném sladění části kritérií debatovat ve středu.

17:50

Tuzemské cestovní kanceláře testy na covid-19, jejichž negativní výsledek je ode dneška spolu s potvrzením o zakoupeném zájezdu pro vstup do Maďarska podmínkou, proplácet nebudou. Mnoho lidí je podle nich ochotných si testy uhradit na vlastní náklady, ostatní cesty ruší. V září podle CK začíná sezona wellness pobytů, na které se vypravují tisíce Čechů. CK doufají, že restrikce ze strany Maďarska na konci září skončí.

17:49

Pořadatelé hromadných akcí vítají zmírnění pravidel proti šíření nemoci covid-19, o kterých v pondělí informovalo ministerstvo zdravotnictví. Ode dneška je možné v prostorech s kapacitou nad 1000 lidí využít zbytek míst z poloviny. Akci na venkovním stadionu pro 5000 diváků tak může navštívit až 3000 lidí, nadále ale platí povinnost rozdělovat účastníky hromadných akcí do sektorů. Zachováno je i povinné nošení roušek na vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí.

17:48

Vláda bude ve středu odpoledne mimořádně jednat o příspěvku pro důchodce. Lídři koalice se minulý týden shodli, že senioři a lidé s invalidní a pozůstalostní penzí v prosinci dostanou k důchodu jednorázový příspěvek 5000 korun. Návrh zákona o jednorázovém příspěvku bude jediným bodem programu kabinetu, který se sejde ve 13:00 prostřednictvím videokonference, informovala dnes v tiskové zprávě Strakova akademie.

17:47

V globálním leteckém průmyslu během uplynulých šesti měsíců v důsledku koronavirové krize zaniklo více než 350 tisíc pracovních míst. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Five Aero. Podle spoluzakladatele společnosti Rowlanda Haylera by se počet zrušených míst mohl vyšplhat až k půl milionu, napsala agentura Bloomberg.

17:46

Brno je sice zařazené do prvního, tedy zeleného stupně rizika šířením koronaviru, vedení Jihomoravského kraje ale žádná další opatření k platným celostátním opatřením nepřijme. Rozhodla o tom na svém dnešním zasedání bezpečnostní rada kraje pro zdravotnictví. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

17:46

Ve Fakultní základní škole PedFUK v Praze 13 a v ZŠ profesora Švejcara v Praze 12, které se kvůli karanténě dnes neotevřely, bude v tomto týdnu spuštěna distanční výuka, řekli ředitelé škol Petr Vodsloň a Ondřej Lněnička. Pedagogové jsou v karanténě kvůli potvrzené nákaze covidem-19 u učitelů.

17:44

Občané zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy Češi, Poláci a Slováci, budou moci i po dnešku vstoupit do Maďarska, pokud předloží negativní test na koronavirus, který nebude starší než pět dnů. Uvedl to podle agentury MTI maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Výjimka pro lidi z těchto středoevropských zemí se ale nelíbí Evropské komisi, podle které nelze diskriminovat občany jiných států Evropské unie. Maďarsko zakázalo od 1. září do země vstup cizincům kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem.

17:43

Pražské soudy přistupují k návratu povinnosti nosit roušky nejednotně. Zatímco v budově vrchního soudu nebo u Obvodního soudu pro Prahu 5 si návštěvníci musejí zakrývat dýchací cesty ve všech veřejných prostorách, u městského soudu to není nutné. Všude ale platí, že v jednacích síních si režim podle aktuální situace určují konkrétní soudci.

17:42

První školní den a s ním spojená koronavirová opatření zvládli bez větších problémů podle ředitelky školy Anny Niklové učitelé i žáci základní školy Marjánka v Praze 6. Zařízení je jednou ze škol, ve které se vedení rozhodlo nařídit nošení roušek ve společných prostorech. Ředitelku dnes při zahájení školního roku příjemně překvapilo, jak připravené děti byly a jak pravidla od prvního dne dodržovaly. Fungovalo to naprosto perfektně, řekla.

17:41

Ve Francii se dnes po několikaměsíční přestávce způsobené pandemií covidu-19 vrátilo do škol více než 12 milionů žáků a studentů, ti starší ale budou muset absolvovat vyučování s rouškami. Ačkoli vzdělávací instituce musejí kvůli koronaviru dodržovat i řadu dalších přísných hygienických pravidel, označil premiér Jean Castex dnešek za "skoro normální první školní den", napsala agentura AFP.

16:36

Hromadné testování až pěti milionů obyvatel od úterý zavádí sedmi a půl milionový Hongkong. K bezplatnému testování se zatím přihlásilo 550 tisíc lidí, mnoho dalších se však obává, zda se jejich vzorky DNA nedostanou do Číny. Ta totiž hromadné testování ve městě podporuje, píše Financial Times.

16:14

Po šesti měsících se návštěvníkům 12. září opět otevře Bílý dům, ve kterém sídlí americký prezident. Návštěvníci nad dva roky budou mít nově povinnost nosit roušku a skupinky budou naplněny jen z 18 procent oproti velikosti před uzavřením Bílého domu.

14:32

První očkování proti koronaviru by se v Rakousku mohlo uskutečnit v lednu, pokud to umožní příznivé okolnosti. Řekl to dnes podle agentury APA ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Do konce roku by podle něj mohla mít země k dispozici 600 tisíc dávek očkovacích látek pro 300 tisíc lidí.

"V současnosti to vypadá docela dobře," řekl Anschober. První šarže vakcín mají podle něj dostat pracovníci ve zdravotnictví a v pečovatelských službách. Dohromady by mělo být použito pět očkovacích látek od různých výrobců. Předpokladem pro to ale je, že výrobci přislíbené látky skutečně dodají a že budou také včas schváleny, zdůraznil ministr zdravotnictví v zemi, která do dneška odhalila koronavir u 27 642 lidí, z toho u 204 za poslední den.

13:13

Armáda od příštího pondělí do odvolání dočasně pozastaví cvičení jednotek aktivní zálohy. Na doporučení hlavní hygieničky ministerstva obrany o tom s ohledem na vývoj epidemie covidu-19 v Česku rozhodl náčelník generálního štábu Aleš Opata, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo obrany. Armáda k pozastavení výcviku aktivní zálohy přikročila už v polovině března v souvislosti s tehdejším vyhlášením nouzového stavu v Česku.

13:12 Karel Havlíček (ANO)

Vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) je v karanténě kvůli člověku pozitivnímu na koronavirus, jenž se krátce vyskytoval na ministerstvu průmyslu. Informaci serveru Blesk Zprávy  Havlíček potvrdil a sdělil, že bude mít výsledky testů ještě v úterý.

"V minulém týdnu se na ministerstvu průmyslu krátce mihla návštěva, která byla později trasována jako pozitivní. Vzhledem k tomu, že jsme se krátce, byť na distanc viděli, nastoupil jsem po dohodě s hygieniky do řádné karantény. Jsem v pořádku, ale nenechávám raději nic náhodě, do konce týdne budu úřadovat z domova. Dnes budou výsledky testů," napsal v SMS zprávě Havlíček.

11:47

Celkový globální nárůst počtu zemřelých s covidem-19 v uplynulém týdnu poklesl o tři procenta ve srovnání s předchozím týdnem. Nejvíc nových případů koronavirové nákazy měla Indie - téměř půl milionu. Dohromady ve světě za sedm dní přibylo 1,8 milionu nakažených. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO).

11:36

Do dvou týdnů má být spuštěna nová verze aplikace eRouška 2.0. Nebude již pomáhat s trasováním kontaktů, ale bude sloužit k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem. Aplikace eRouška 2.0 také oproti předchůdci má spolehlivě fungovat i na mobilech od Apple. Novináře o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

11:08

Indie v srpnu zaznamenala téměř dva miliony nových případů nákazy koronavirem. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC, podle něhož jde o největší měsíční přírůstek na světě od začátku pandemie. Zároveň byl srpen v Indii nejtragičtější co do počtu úmrtí s covidem-19, zemřelo tam dalších 28 tisíc infikovaných.

11:15

Olomoucký krajský úřad kvůli pandemii koronaviru zredukoval ode dneška úřední hodiny pro veřejnost, aby snížil riziko přenosu nákazy. Zatímco dosud lidé mohli vyřídit své záležitosti denně, tak nyní pouze v pondělí a ve středu. Zároveň byla pro tyto dva úřední dny zkrácena provozní doba. Sdělila to mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.

11:07

Rusko dnes oznámilo 4729 nových případů nákazy koronavirem a 123 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 4993 případů a 83 úmrtí. Celkový počet infikovaných od začátku pandemie překročil milion, přesněji dosáhl 1 000 048, uvedla agentura TASS.

11:05

Obyvatelé Prahy ve většině případů dodržují rozšířenou povinnost nosit roušky, která se nově vztahuje například na tramvaje a autobusy MHD nebo veřejné budovy. Někteří je v úterý dopoledne předčasně odkládali ve vestibulech veřejné dopravy. Problémy zatím nezaznamenaly ani oslovené radnice. Dopravní podnik (DPP) rozšířil hlášení o povinnosti mít roušku do tramvají a autobusů a nadále má rozmístěny v prostorách MHD informační cedule. Dodržování povinnosti nadále sledují strážníci.

10:01

Německo potvrdilo 1218 nových případů koronavirové nákazy, dohromady už jich eviduje 243 599. Počet zemřelých za pondělí stoupl o čtyři na 9302.

Celkově se vývoj epidemie v Německu poměrně stabilizoval, ale Institut Roberta Kocha varuje, že přes pokles počtů nových případů v některých spolkových zemích je vývoj z posledních týdnů nadále znepokojivý a jde o to zabránit přenosu na starší lidi.

09:08

V Česku začal nový školní rok, kvůli koronavirové nákaze ho doprovázejí hygienická opatření. V podzimních a jarních měsících budou omezení nezbytná, řekl při zahájení v Masarykově základní škole v Újezdu nad Lesy ministr školství Robert Plaga (za ANO). Věří, že je školství na "covidový rok" tentokrát víc připraveno. Dvě desítky škol podle spolku Pedagogická komora kvůli karanténě dnes neotevřely.

09:07

Na Základní škole Vojanova v Děčíně přivítali v úterý zhruba 320 školáků pedagogové v čele s ředitelem Karlem Rajchlem v rouškách. Ústenky museli mít nasazeny také rodiče, kteří vedli do školy prvňáky. Rodiče dětí vyšších ročníků kvůli epidemii koronaviru do školy v úterý doprovodit děti nemohli. Zhruba každý pátý žák měl nasazenou roušku.

08:37

Občané zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy Češi, Poláci a Slováci, budou moci i po úterku vstoupit do Maďarska, pokud předloží negativní test na koronavirus, který nebude starší než pět dnů. Uvedl to v úterý podle agentury MTI maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko zakázalo od 1. září do země vstup cizincům kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem.

06:16

Za pondělí laboratoře v Česku potvrdily 257 nových případů koronaviru, což je nejmenší denní nárůst za posledních osm dní.

Půl roku od doby, kdy se v zemi objevily první případy nemoci covid-19, se nakazilo dohromady 24 618 lidí. Z nich se už víc než 17 800 vyléčilo a 424 zemřelo. Momentálně se s nákazou potýká 6387 lidí, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:00

Poptávka po ubytování na brněnských vysokoškolských kolejích stejně jako v minulých letech výrazně převyšuje nabídku. Před začátkem podzimního semestru jsou kapacity kolejí vyčerpané, místa se ale mohou dodatečně uvolnit.

Chod kolejí bude navíc v letošním školním roce přizpůsoben koronavirové situaci, povinné bude například nošení roušek ve společných prostorách, řekli zástupci brněnských vysokých škol.

05:45

Navzdory rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem se dnes v řadě evropských zemí vrátí školáci do lavic. Kromě penálu a svačiny si budou muset ale tentokrát přibalit i roušku. Nové omezení čeká ode dneška i cestovatele. Své hranice uzavírá Maďarsko, Egypt bude vyžadovat negativní test na koronavirus.

05:30

Povinné nošení roušek dnes opět začíná v Česku platit pro cesty hromadnou dopravou nebo návštěvy úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení. Ve školách roušky sice povinné nejsou, ale v Praze jejich nošení hygienici doporučují. Také se zkracuje izolace a karanténa pro nakažené koronavirem a lidi, kteří s nimi byli v kontaktu, ze 14 na deset dní. Zmírňují se pravidla pro hromadné akce.

00:26

Ve školách dnes po dvouměsíčních prázdninách začíná nový školní rok. Budou v něm platit přísnější hygienická pravidla proti šíření koronaviru. Do prvních tříd nastoupí asi 107 800 dětí. Celkem bude do základních škol chodit zhruba 961 200 dětí, tedy přibližně o 8300 víc než loni. Do středních škol by mělo přijít kolem 408 500 žáků, meziročně zhruba o 9900 víc.

21:28

Několik škol v Praze v úterý nový školní rok nezahájí kvůli epidemii koronaviru a s ní související karanténou. Týká se to například Základní školy profesora Švejcara v Praze 12, Základní školy waldorfské v Praze 5 - Jinonicích nebo Fakultní základní školy PedF UK v Praze 13. Všechny tři školy předběžně počítají se začátkem školního roku v pondělí 14. září. Uvedly to na svých webových stránkách.

21:05

Na hromadných akcích v Česku bude od 1. září možné v prostorech s kapacitou nad 1000 lidí využít zbytek míst z poloviny. Akci na venkovním stadionu pro 5000 diváků tak může navštívit až 3000 lidí, nadále ale platí povinnost rozdělovat účastníky hromadných akcí do sektorů. Zachováno je i povinné nošení roušek na vnitřních hromadných akcích nad 100 lidí. 

20:57

Bude velmi těžké zabránit dalšímu nárůstu případů, říká ve speciálu DVTV k začátku školního roku a půl roku s koronavirem Roman Prymula. Ptejte se i vy.

20:54

Španělské úřady za posledních 24 hodin zaregistrovaly pět úmrtí s covidem-19 a 2489 nových infekcí, čímž celkový počet nakažených od propuknutí epidemie vzrostl na 462 858. Bezmála 30 000 lidí v souvislosti s covidem-19 v zemi s 46 miliony obyvatel zemřelo. Dnešní bilance může ještě vzrůst, jelikož španělské úřady zpětně své denní přírůstky nakažených i mrtvých upravují v závislosti na nových datech.

20:53

Francouzské úřady za posledních 24 hodin oznámily 3082 nových případů nákazy koronavirem, což je podstatně méně, než kolik jich bylo o víkendu.

19:15

Denní přírůstek případů nákazy koronavirem v Praze se mírně zvýšil. Hygienici za posledních 24 hodin odhalili v hlavním městě 80 nemocných, v neděli to bylo 56 nově potvrzených případů. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Zveřejněné nařízení hygieniků od úterý stanovuje povinnost nosit roušky také ve vnitřních prostorách nádražních budov a vestibulech metra.

18:55

V neděli přibylo v Česku 274 potvrzených případů koronaviru, méně než v předchozích pěti dnech. Současně to je nejvyšší nedělení přírůstek od konce června, kdy ovšem čísla zvyšovalo cílené testování v dolech OKD na Karvinsku. Dnes zatím laboratoře odhalily 112 nových případů. Od začátku epidemie se dosud v zemi nakazilo 24 473 lidí, z toho se téměř 17 800 uzdravilo a 424 nakažených zemřelo. Z aktuálních a revidovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že momentálně je nemocných 6277 lidí.

18:54

V Praze budou od úterý roušky povinné i ve vnitřních prostorách nádražních budov, oznámili hygienici. Jejich nařízení potvrdilo povinnost i pro letiště.

18:45

Účastníci pondělní demonstrace NE diktatuře roušek! v Ostravě opět vyzvali k demisi ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Koronavirová krize je podle organizátorů zpolitizovaná a roušky, které od úterý budou lidé muset opět povinně nosit například ve veřejné dopravě, jsou podle nich symbolem nesvobody. Na náměstí přišlo proti rouškám demonstrovat okolo 150 lidí.

18:13

Vlaky Českých drah budou i v září do Maďarska jezdit dál, dopravce pouze omezí některé služby ve vlacích. RegioJet naopak vlakové a autobusové spojení s Budapeští na měsíc zcela přeruší.

18:04

Teplické náměstí Svobody v pondělí zaplnily desítky lidí, kteří přišli demonstrovat proti plošným mimořádným nařízením vlády v souvislosti s koronavirem. Kritizovali hlavně chaos, který podle nich nařízení doprovází. Lidé podepisovali také petici, za necelou půlhodinu od začátku demonstrace svůj podpis připojily nejméně tři desítky občanů.

"Nevadí nám nosit roušky, nevadí nám, když nás někdo omezí v našich právech, ale vadí nám, když to někdo dělá nesystematicky, chaoticky, když se nařízení mění ze dne na den," řekla organizátorka demonstrace Veronika Vajnerová.

18:02

Podnikatelé z programu COVID nájemné zatím získali 762,6 milionu korun. Schváleno bylo 5652 žádostí Ministerstvo průmyslu a obchodu, pod který program spadá, k dnešku eviduje 12 784 žádostí za zhruba 1,8 miliardy korun. O dotaci na komerční nájem mohou podnikatelé zasažení v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru žádat do 30. září.

17:20
16:02

Čeští občané, kteří si rezervovali pobyt v Maďarsku před 1. zářím, budou smět do země vycestovat, pokud budou mít k dispozici aktuální negativní test na covid-19.

Po jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem to řekl novinářům předseda české vlády Andrej Babiš. Maďarsko od 1. září nejméně na měsíc uzavře hranice pro cizince, aby zabránilo šíření koronaviru. Výjimku budou mít vojenské konvoje, humanitární tranzit či obchodní nebo diplomatické cesty.

Babiš s Orbánem hovořil ve Slovinsku, kde se oba účastnili Bledského strategického fóra. "Slíbil mi, že zítra (v úterý) Maďarsko potvrdí, že všichni naši občané, kteří si zaplatili nebo rezervovali pobyt v Maďarsku před 1. zářím, budou moci do Maďarska odcestovat, pokud budou mít test na koronavirus ne starší než pět dní," uvedl Babiš.

15:55 Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) při dnešní návštěvě Slovinska apeloval na maďarského premiéra Viktora Orbána, aby zmírnil rozhodnutí o uzavření hranic pro cizince alespoň vůči turistům se zaplacenými pobyty. Řekl to novinářům před odletem na Bledské strategické fórum. 

"My využijeme to setkání na to, abychom se hlavně dozvěděli (informace) od maďarského premiéra ohledně toho opatření, které nás teda překvapilo. Budeme na něj apelovat, aby aspoň zmírnil rozhodnutí vůči našim turistům, kteří tam mají již zaplacené pobyty," uvedl Babiš, se kterým na fórum odletěl také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Také on chtěl záležitost řešit se svým maďarským protějškem.

15:54

Množství poštovních zásilek z Číny letos v červenci kleslo meziročně o 84 procent na 130 tun. Za poklesem stojí koronavirová epidemie a s ní spojená omezení letecké přepravy. Vyplývá to z informací České pošty.

15:23

Přehled projektu Chytrá karanténa pro svou podobnost s dřívější analýzou texaské univerzity zatím schytává spíše kritiku.

15:22

Roušky budou žáci povinně nosit jen na některých základních školách v Praze. Většina ředitelů nošení roušek v uzavřených prostorách nařizovat nebude. Plošné nařízení nyní neplánují ani oslovené pražské radnice. Hygienici v pátek zařadili Prahu do oranžového, tedy druhého stupně rizika nákazy koronavirem, nezavedli ale pro hlavní město žádná přísnější opatření, než platí ve zbytku republiky.

Radnice pražských městských částí nechávají kompetence v rozhodování o zavádění opatření v rukou ředitelů škol. "Ředitelé nejlépe znají své složení pedagogického sboru, uspořádání tříd a společných prostor v budově a naplněnost jednotlivých tříd," uvedla radní pro školství v Praze 6 Marie Kubíková (ODS).

14:38

V Moskvě 1. září začíná nový školní rok v bezmála šesti stovkách škol. Roušky budou povinny nosit pracovnice jídelen, školníci, uklízečky, administrativní personál či rodiče. Učitelé mají roušky nosit mimo třídu. Pedagogové je smějí sejmout při výuce, ale mají si udržovat odstup od žáků. Žáci mohou roušky používat podle svého přání. Podle radnice je roušek na každé škole dostatečná zásoba.

Každá třída má až na výjimky zůstávat ve vlastní učebně, začátek vyučování má být rozdílný. Úřady se za pomoci "pružného rozvrhu" chtějí vyvarovat velké koncentrace dětí v jednu chvíli na jednom místě, napsal dnes list Kommersant. V ruském tisku ale nechybějí skeptické předpovědi, že po víceméně tradičním začátku školního roku, do kterého se má zapojit i prezident Vladimir Putin, přejdou školy během dvou týdnů k výuce na dálku.

14:36

Na Slovensku, kde začíná školní rok ve středu, budou muset nosit roušky ve vnitřních prostorách školy učitelé a starší žáci a studenti. Výjimku dostali žáci prvního stupně základních škol a žáci s postižením sluchu nebo se středním a těžkým mentálním postižením.

14:36

V Itálii by se děti do školních lavic měly vrátit po půl roce ve většině země 14. září. Pravidla pro školy budou v úterý předmětem videokonference zástupců italských regionů a dnes by měl vládní expertní výbor upřesnit pravidla pro nošení roušek. Výuku budou moci školy mimo jiné rozdělit na dopolední a odpolední, aby zamezily většímu počtu žáků ve školách.

14:35

V Německu, kde už ve většině země školní rok začal, zavedla povinnost nošení roušek i ve třídách při vyučování jako jediná spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Tato nejlidnatější země Německa ale opatření zavedla jen do konce srpna a nově ho už neprodloužila.

Dnes tuto povinnost oznámilo druhé nejlidnatější Bavorsko, které bylo v rámci Německa po Severním Porýní-Vestfálsku nejvíce zasaženo koronavirem. Roušky tam budou platit ve třídách od začátku školního roku 8. září pro starší žáky.

14:31

I přes vyšší nárůsty denně odhalovaných případů v řadě evropských zemí vlády rozhodly, že školní rok začnou děti v lavicích. Nevrátí se tak k distanční výuce, kterou mnohé státy zavedly na jaře. V řadě zemí ale budou muset děti nosit roušky, některé jen cestou do školy a na chodbách, jiné ovšem také ve třídách. Nošení roušek se navíc často liší podle věku žáků. Školy rovněž mnohde rozdělí výuku do menších skupin a některé proto najmou i tisíce nových učitelů.

Školy zavřené na jaře kvůli pandemii covidu-19 některé evropské země otevřely už koncem předchozího školního roku, rodiče se ale mohli rozhodnout mezi distanční a prezenční výukou, což udělala například Francie či Česká republika. Jako první v Evropě otevřelo školy už v polovině dubna po měsíční uzavírce Dánsko, v polovině května ho následovaly mimo jiné Finsko či Švýcarsko.

Někteří studenti za návrat do školních lavic uspořádali i demonstrace, například tento měsíc v dánském městě Aarhus. Ve Španělsku pohrozily na polovinu září studentské odbory stávkou kvůli nejasným jednotným pravidlům, také učitelé v madridském regionu hrozí stávkou.

14:44

Laboratoře v Moravskoslezském kraji jsou na covid-19 schopny otestovat denně až 3000 vzorků. Ve srovnání s ostatními regiony je na tom kraj velmi dobře. Problémem ale může být zajištění dostatečného přísunu vzorků. 

13:55

Evropská komise se zapojí do společného projektu Světové zdravotnické organizace (WHO), který má zajistit přístup k vakcíně proti koronaviru lidem ve většině zemí světa. Exekutiva Evropské unie poskytne do iniciativy COVAX 400 milionů eur (10,6 miliardy korun) formou záruk. Cílem snahy je zajistit do konce příštího roku na dvě miliardy dávek vakcíny od několika potenciálních výrobců.

Podle šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse by měl COVAX v první fázi zajistit distribuci vakcín především pro nejohroženější lidi po celém světě, mezi něž patří například zdravotníci. Do projektu se již zapojilo přes 170 zemí světa.

Sama komise přitom již v létě spustila společný unijní projekt nákupů dosud testovaných očkovacích látek, který má zajistit dostatek dávek především pro občany členských států. V rámci předběžných dohod s několika výrobci Brusel zajistil již více než půl miliardy dávek.

13:38

Ministerstvo zdravotnictví připomíná zítřejší návrat přísnějších opatření.

13:36

Plánované turné Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) do Japonska, které se mělo konat 4. až 21. listopadu 2020, se neuskuteční kvůli nestabilní situaci způsobené pandemií koronaviru. Pořadatelům se aktuálně zdá situace složitá a provázená rizikem náhlých změn. Odložené turné by se mělo uskutečnit v nejbližším možném termínu, kterým je červen 2022. 

Foto: Ivan Malý
13:35

Práce umělců z více než 60 zemí představí výstava Helpful Art in Covid. Bude se konat od 8. do 28. září na Výstavišti Praha Holešovice jako součást festivalu Praha Září - Jdu ven. Mezinárodní putovní výstavu, která mapuje umění vzniklé v době pandemie covidu-19 ve světě, dnes organizátoři představili u pražské Lennonovy zdi.

13:10

Kvůli zachycení nákazy koronavirem u zaměstnanců nezačne v Plzeňském kraji nový školní rok na plzeňském Masarykově gymnáziu a na odloučeném pracovišti Základní školy Podmostní v Tachovské ulici. Obě zařízení budou až do odvolání uzavřena

11:16

"Počítáme s tím, že se ve školách vyskytne onemocnění. Byl by neskutečný zázrak, kdyby tomu tak nebylo," řekl pražská hygienička Zdeňka Jágrová. "Nepočítáme ale s tím, že bychom zavírali školy nebo pavilony. Vždycky to bude na tom konkrétním kolektivu," dodala.

11:10

"Každý prvňáček dostane od Prahy balíček. Standardně obsahuje pastelky a tak dále, letos obsahuje také roušku," oznámil na tiskové konferenci pražský radní Petr Hlubuček. "Je dětské velikosti, látková," dodal.

10:19

Rusko dnes oznámilo 4993 nových případů nákazy koronavirem a 83 úmrtí za uplynulých 24 hodin. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel od začátku pandemie nakazilo 995 319 lidí, z toho 17 176 lidí nákaze podlehlo. 

Rusko je z hlediska počtu nakažených podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně, čtvrtou nejpostiženější zemí světa po Spojených státech, Brazílii a Indii. Z hlediska počtu úmrtí je na 12. příčce.

10:17

Počet potvrzených nákaz koronavirem od počátku pandemie v jihoamerické Kolumbii překročil v neděli hranici 600 tisíc. Kolumbie, kde se dnes po více než pěti měsících uvolňuje všeobecné omezení pohybu, dosud eviduje 607 938 potvrzených případů koronavirózy, což je sedmý největší počet na světě, a 19 364 souvisejících úmrtí. 

Více než třetina kolumbijských případů covidu-19 připadá na hlavní město Bogotá. Tamní jednotky intenzivní péče jsou podle místních úřadů naplněny ze 73 procent.

10:15

Pařížská místní samospráva oznámila, že obyvatelům ve všech 20 pařížských obvodech umožní bezplatné testování na přítomnost koronaviru. Úřady tak reagují na narůstající počet nakažených v zemi, uvedla agentura Reuters.

Francouzský premiér Jean Castex před pár dny informoval, že kvůli šíření koronaviru bude v celé metropoli povinné nošení roušek. Prezident Emmanuel Macron v této souvislosti uvedl, že se chce vyhnout opětovnému omezení pohybu obyvatel v celé zemi, tento scénář však nevylučuje.

09:42

Situace v Moravskoslezském kraji je nadále klidná.

09:30

Šéfové parlamentů Rakouska, Česka a Slovenska se shodli, že i přes vyšší počty odhalených případů nákaz koronavirem z posledních dnů by hranice mezi jejich zeměmi měly zůstat otevřené. Informovala o tom agentura APA po nedělním jednání předsedů parlamentů těchto zemí na zámku Grafenegg na severu Rakouska.

"Shodli jsme se na tom, že by se už zavírat hranice neměly plošně, pokud se nestane opravdu něco mimořádného a že minimálně by se to mělo nějakým způsobem s větším předstihem komunikovat," řekl dnes předseda české Sněmovny Radek Vondráček. "Všechny ty tři státy na to máme stejný názor. Že už by se měla řešit jen lokální ohniska, že by se to mělo řešit nějakou chytrou aplikací a že už bychom neměli ohrožovat ekonomiky," podotkl.

"Vzájemně jsme se ujistili, že zavření hranic by mělo být až tím posledním řešením," uvedl podle slovenské tiskové agentury TASR předseda slovenského parlamentu Boris Kollár. Dodal, že jeho země neomezí cestování takzvaných pendlerů, kteří ze Slovenska jezdí do Rakouska pracovat.

08:59

Moravská vodárenská od úterý kvůli pandemii nového typu koronaviru omezí provoz svých zákaznických center v Olomouci, Prostějově a Zlíně. "Otevřena budou výhradně pro předem zaregistrované zákazníky," řekla dnes mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

"Vstup do budov Moravské vodárenské bude registrovaným zákazníkům umožněn pouze s ochranou obličeje a po použití dezinfekce u vstupu. Bez předchozí rezervace nebudou zákazníci do zákaznických center vpuštěni," upozornila Bártová.

08:03

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu vzrostl za poslední den o 610. S covidem-19 zemřeli tři pacienti. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje z Institutu Roberta Kocha (RKI). O den dříve hygienici zaznamenali 785 nových případů nákazy a zemřelo šest lidí.

07:47

Počet nakažených s koronavirem v jihoamerické Kolumbii překročil v neděli hranici 600 tisíc a počet zemřelých se blíží 19 400. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters. V Brazílii za den oficiálně zemřelo 566 lidí s covidem-19. Nově se nakazilo 16 158 lidí, což je méně než v předchozích dnech, ale nedělní statistiky vykazují nižší čísla kvůli menšímu počtu provedených testů.

07:46

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Praha a Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 45 nových případů covidu-19. Následují okres Beroun s téměř 39 případy na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden a Mělnicko s více než 37 případy.

07:46

S nákazou je podle současných údajů v Česku hospitalizováno 153 infikovaných, z toho 33 bylo podle posledních údajů v těžkém stavu.

07:45

V neděli přibylo v Česku 274 potvrzených případů koronaviru, méně než v předchozích pěti dnech. Současně je to nejvyšší nedělní přírůstek od konce června, kdy ovšem čísla zvyšovalo cílené testování v dolech OKD na Karvinsku. Od začátku epidemie se dosud v zemi nakazilo 24 367 lidí, z toho víc než 17 500 se uzdravilo a 423 nakažených zemřelo. Z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že momentálně je nemocných rekordních 6397 lidí.

07:42

Indie eviduje za 24 hodin dalších 78 512 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, je to o něco méně než o den dříve, kdy tato země zaznamenala 78 761 případů nákazy, což byl světový denní rekord. Celkem se ve druhé nejlidnatější zemi světa potvrdilo už 3,62 milionu infikovaných, z toho 64 469 zemřelo. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví.

21:46

Kvůli nákaze novým koronavirem mezi členy sboru Opery Národního divadla (ND) půjde po dohodě s pražskými hygieniky celý dvaašedesátičlenný sbor od pondělí do karantény. Bude to znamenat změny programu, zruší se představení opery Libuše, místo toho divadlo uvede výběr známých árií z českých oper. Další opery se budou hrát v upravené verzi. Vstupenky na představení podle mluvčího zůstávají v platnosti.

"V souvislosti se zvýšenou nemocností v hlavním městě v posledních dnech došlo také k výskytu onemocnění i mezi zaměstnanci Národního divadla," uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Dodal, že opery Její pastorkyňa a Rusalka zůstanou v programu i v době karantény a budou uvedeny v mírně upravené verzi.

20:31

O případném nošení roušek v prostorách škol v Praze mohou rozhodnout sami jejich ředitelé a ředitelky. Pražští hygienici ho nyní nenařizují. Na takzvaném semaforu s barvami podle rizika nákazy je metropole oranžová. Epidemiologická situace je tu nejhorší v republice. V oranžovém stupni by se roušky nosit měly. Asociace ředitelů základních škol si stěžovala na to, že pražské školy od hygieniků žádné pokyny nedostaly.

"Hygienická stanice hlavního města Prahy aktuálně nenařizuje nošení roušek ve společných prostorech škol a školských zařízení. Je plně v kompetenci ředitelů škol, zda dané doporučené opatření ve škole nařídí, či nikoliv," uvedla v tiskové zprávě pražská hygienička Zdeňka Jágrová.

19:25

Nárůst případů nemoci covid-19 v Praze dnes po rekordech v předchozích dvou dnech klesl skoro o polovinu. K dnešním 18:00 za posledních 24 hodin přibylo ve městě 56 nově potvrzených případů nemoci na celkových 5030 od začátku epidemie v Česku. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Zhruba tři čtvrtiny nakažených z Prahy se již z nemoci vyléčily. Zemřelo 111 lidí s covidem-19, od sobotního večera se počet úmrtí nezměnil.

18:51

Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku sice v sobotu zpomalil z pátečních skoro pěti stovek na 319, ale podíl případů na množství provedených testů byl nejvyšší za měsíc. Stoupl z pátečních 4,71 procenta na 5,81 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Dnes zatím do 18:00 přibylo 104 nakažených.

16:21

Hygienici stíhají trasovat do 400 nových případů koronavirové nákazy za den. Po posílení hygienických stanic a zapojení mediků a díky provozu informační linky 1221, která má fungovat od 1. září, by se mělo pak zvládat trasování u 750 nových nakažených denně. V pořadu otázky Václava Moravce to dnes řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Podle hlavního epidemiologa pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Petra Smejkala bude podstatné hlavně testování. Měl by se při něm dát odlišit druh nákazy i to, jak moc je pacient infekční.

15:43

Egypt bude usilovat o zařazení na seznam bezpečných destinací z hlediska výskytu nemoci covid-19. Na dnešní tiskové konferenci po setkání s českými organizátory zájezdů, cestovními kancelářemi a agenturami to uvedl egyptský ministr cestovního ruchu Chálid Ananí. Kvůli tomu také bude mít ministr v pondělí schůzku s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO).

15:15

Chorvatsko by se nejspíš nemuselo ani po 7. září po aktuálním vyhodnocení zařadit na seznam nebezpečných zemí s vysokým rizikem koronavirové nákazy. Situace v přímořském státu je obdobná jako v Česku. V pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. V Chorvatsku je nyní podle odhadů nejméně 60 000 turistů z ČR. Testy na koronavirus po návratu mít nemusí.

"Nemám křišťálovou kouli. Ale jak sleduji data, tak si myslím, že spíše ne," řekla k případnému zařazení Chorvatska na seznam nebezpečných států Rážová. Řekla, že by se k tomuto kroku úplně nepřikláněla. Dodala, že situace v Česku a Chorvatsku je podobná. "Je vidět, že máme vyšší výskyt, ale trend je srovnatelný… To riziko nákazy je prakticky obdobné tady a v Chorvatsku," uvedla hlavní hygienička.

13:45

Rektor brněnské Masarykovy univerzity Martin Bareš se nakazil covidem-19. Uvedla to mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Rektora kontaktovali hygienici v sobotu večer, že se setkal s nakaženým. Rektor se sám obratem nechal testovat s pozitivním výsledkem.

Nyní bude v izolaci do 12. září a přeorganizovává svůj program. Chod univerzity není jeho nemocí nijak dotčený. "Průběh nemoci je u rektora bez příznaků," řekla Fojtová.

12:48

Praha se dostala podle epidemiologů na semaforu do oranžové barvy, při níž by se měly roušky nosit. Hygienici to ale zatím nenařídili. Podle Plagy je hlavní město "v přechodové fázi mezi zelenou a oranžovou" a situace ještě není taková, aby se roušky plošně zavedly.

To ale kritizuje místopředseda opoziční ODS a expert strany na školství Martin Baxa. "Zbývají desítky hodin do otevření škol a páni ředitelé a paní ředitelky nevědí," řekl. Podle něj je v nejistotě vedení škol, žáci i jejich rodiče.

Ani podle šéfa Asociace ředitelů základních škol Michala Černého vedení pražských škol od hygieniků zatím nedostala žádné informace k tomu, zda a jak by se měly ve školních prostorách používat roušky. Asociace žádá o jasné pokyny, a to v pondělí. Černý podotkl, že ne všichni mají čas sledovat "kdejakou tiskovou konferenci".

 

12:45

Začátek školního roku mají provázet přísná hygienická pravidla. Případná opatření proti koronaviru se budou řídit takzvaným semaforem pro oblasti s různým rizikem nákazy. Školy by se už neměly zavírat plošně. Některé už oznámily, že kvůli karanténě 1. září neotevřou.

"Stále se pohybujeme do deseti škol (které se neotevřou)," uvedl v pořadu Partie ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle něj je cílem, aby karanténní opatření ve školách byla co nejmenší.

 

10:06

Indie dnes ohlásila přírůstek 78 761 nově nakažených koronavirem za 24 hodin. Jedná se o světový rekord, napsala agentura AFP. Ten podle agentury předtím držely Spojené státy, které 17. července vykázaly 77 638 nových případů nákazy.

Indie je po Spojených státech a Brazílii třetí pandemií nejvíce postiženou zemí. Koronavirem se zde dosud infikovalo přes 3,5 milionu lidí. Bezmála 63 500 pacientů s nemocí covid-19 v Indii zemřelo, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse.

08:07

Tento týden také postupně rostl podíl nově potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů. V pondělí činil zhruba 3,5 procenta, v úterý 4,2 procenta a ve středu 4,5 procenta. Ve čtvrtek podíl pozitivních testů klesl pod čtyři procenta, ale v pátek znovu vzrostl až na zhruba 4,8 procenta, což byl zatím nejvyšší podíl za tento týden. Jaký byl podíl nakažených na počtu testů za sobotu, uvede ministerstvo až dnes po 18:00.

Nejvýraznější nárůsty počtu nakažených zaznamenávaly v předchozích dnech Praha a okres Příbram. Nyní je však překonalo Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel přes 43 nových případů covidu-19. V Praze i na Příbramsku bylo nových případů za uplynulý týden v přepočtu na obyvatele shodně zhruba 41.

07:39

Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku v sobotu zpomalil z pátečních skoro pěti stovek na 319. Od 1. března, kdy se v republice objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už 24 094 případů covidu-19.

Z lidí, u nichž byla od začátku epidemie v Česku potvrzena nákaza koronavirem, se už zhruba tři čtvrtiny vyléčily a 421 nemocných zemřelo. Počet úmrtí v sobotu stoupl o dvě.

V uplynulém týdnu přibývalo lidí, kteří skončili kvůli covidu-19 v nemocnici. Podle posledních údajů na webu ministerstva k pátku 28. srpna se počet hospitalizovaných od předchozího pátku zvýšil téměř o třetinu na 156 a počet nemocných ve vážném stavu o dvě pětiny na 32.

 

07:22

Koronavirem se na celém světě nakazilo už více než 25 milionů lidí. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnily agentury Reuters a AFP. Nejvíce lidí se infikovalo ve Spojených státech, Brazílii a Indii. S covidem-19, který virus způsobuje, na světě zemřelo přes 840 000 lidí.

Hranice 24 milionů zaznamenaných nakažených padla teprve ve středu, milion lidí se tedy nakazil za čtyři dny.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), podle jejíž statistiky zatím svět hranici 25 milionů těsně nepřekonal, se v USA nakazilo virem SARS-CoV-2 přes 5,96 milionu lidí, v Brazílii 3,8 milionu a v Indii 3,5 milionu. Na čtvrtém místě žebříčku nejpostiženějších zemí je Rusko (přes 980 000 infikovaných), na pátém Peru (téměř 630 000).

Spojené státy jsou první i pokud jde o celkový počet mrtvých. S covidem-19 v zemi zemřelo podle JHU přes 182 000 lidí. Brazílie hlásí přes 120 000 mrtvých a třetí Mexiko přes 63 000.

22:00

Nejenom v Berlíně, ale i ve švýcarském Curychu dnes lidé demonstrovali proti vládním opatřením, které mají zpomalit šíření koronaviru. 

Demonstrace proti vládním opatřením v Curychu
Demonstrace proti vládním opatřením v Curychu | Foto: Reuters
19:16

V Praze opět rekordně přibylo nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin k dnešním 18:00 zaznamenala pražská hygienická stanice 104 případů nemoci covid-19. To mírně překonalo původní rekord z pátku, který činil 103 případů. Celkem hygienici v Praze od březnového začátku epidemie covidu-19 zaznamenali 4974 nakažených, z nichž zhruba tři čtvrtiny se již z nemoci vyléčily. Zemřelo 111 lidí s covidem-19, od pátečního večera přibylo v Praze jedno úmrtí.

19:03

Británie ve čtvrtek oznámila, že od 29. srpna budou muset do čtrnáctidenní karantény lidé, kteří do Británie přicestují z České republiky, Švýcarska a Jamajky. Toto rozhodnutí pokazilo britsko-českému páru svatbu v Praze. Tři desítky svatebních hostů z Británie se kvůli hrozící karanténě ještě před obřadem z Česka vrátili domů, informovala stanice Sky News. 

18:33

Za dnešek zatím do 18:00 bylo u nás potvrzeno 187 nových případů. Od 1. března, kdy se v republice objevily první případy nákazy koronavirem, tak bylo zaznamenáno už celkem 23 963 případů covidu-19. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. 

Nejvyšší denní nárůst nakažených byl zaznamenán minulý pátek 21. srpna, kdy testy potvrdily 503 případů covidu-19. Čtyři z pěti nejvýraznějších denních přírůstků případů nemoci připadají právě na období posledních několika dní od 21. srpna. Jen od počátku tohoto týdne už přibylo v Česku přes 2000 nově nakažených.

 

18:13

Rekordní nárůst nakažených novým typem koronaviru už druhý den v řadě zaznamenala Ukrajina, kde je 2481 nových případů, zatímco o den dříve jich bylo 2438. V zemi, která má asi 44 milionů obyvatel, covidem-19 zatím onemocnělo asi 116 980 lidí, téměř 2500 pacientů zemřelo. Také Ukrajina uzavřela pro turisty hranice. 

17:31

Agentura AFP zveřejnila fotky krajiny jižně od argentinského Buenos Aires, kterou postupně obsazují bezdomovci. Zemi ničí ekonomické krize umocněná navíc pandemií covid-19. 

Přestože v Argentině už od konce jejich zimy platí přísná karanténní opatření, hlásí tato jihoamerická země za uplynulý den rekordní počet nakažených novým typem koronaviru - podle úřadů jich tam přibylo 11 717. 

17:14

Skupina ekonomicky silných zemí G20 zvažuje kvůli dopadům šíření nového koronaviru prodloužit rozvojovým zemím platnost úlev při splácení dluhů nejméně do konce příštího roku. Uvedla to agentura Kjódó.

Země v dubnu schválily návrh pozastavit splácení dluhů do konce letošního roku. Toto období ale mohou prodloužit, protože pandemie zatím nevykazuje známky zmírnění. Výše pozastavené platby dluhů od letošního května do konce příštího roku by podle odhadů měla přesáhnout deset miliard USD (219,4 miliardy Kč).

Rozhodnutí by podle zdrojů mělo být dokončeno na setkání ministrů financí a centrálních bankéřů G20 v říjnu. Odklad splátek dluhů by měl zmírnit fiskální zátěž zemí s nízkými příjmy a umožnit jim upřednostnit boj proti šíření viru. Úlevy se týkají 73 chudých zemí, jako je Afghánistán či Etiopie. Dosud si o ně požádalo 43 zemí.

14:57

V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 35 lidí s covidem-19. Bylo to o 20 více než ve čtvrtek. Nejvíce nemocných (15) přibylo na Frýdecko-Místecku. Celkem se v kraji od začátku epidemie nakazilo 5424 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19. "V celé republice přibylo 486 nových případů. V našem kraji, nebýt nových 15 nakažených v okrese Frýdek-Místek, by zůstala situace skoro stejná jako včera. Bohužel, tahle koronavirová houpačka tady zůstává stále s námi," řekl hejtman Ivo Vondrák. Podíl Moravskoslezského kraje na celkovém přírůstku v zemi tak představuje 7,2 procenta. 

14:15

Policie v Berlíně rozpustila demonstraci odpůrců opatření proti šíření nového koronaviru, účastníci totiž nedodržovali dostatečné rozestupy a většina z nich neměla roušku. Informuje o tom agentura DPA. Podle policie se v centru Berlína sešlo zhruba 18 000 lidí, jejich naplánovaný průvod ale musel skončit dříve, než se dal do pohybu.

Policie na Twitteru uvedla, že neměla jinou možnost než shromáždění rozpustit, protože "žádná z dosavadních opatření nevedla k dodržování (hygienických) nařízení". Na protest dohlíželo asi 3000 strážců pořádku.

Demonstraci svolala pravicově populistická uskupení, podle DPA k účasti na něm vyzývali i politici strany Alternativa pro Německo (AfD), někteří demonstranti měli trička nebo vlajky se symboly typickými pro německou krajní pravici.

14:11

V současné době vzniká obrovský počet studií, které jsou všechny publikovány bez omezení. Bylo by krásné a solidární, kdyby se toto svobodné sdílení rozšířilo na nejčastější nemoci, především pro lékaře ze zemí, které mají méně zdrojů. Napsal to italský deník La Repubblica.

Snad pro útěchu, nebo abychom viděli světlo na konci tunelu, se mnozí ptají, zda nám to všechno, co jsme byli schopni udělat proti pandemii covidu-19, umožňuje přemýšlet o bohatší společnosti, která je solidárnější a rovnější. Objevili jsme smysl a hodnotu společného postupu ke společným cílům a hodnotám, na který si vzpomeneme jen ve chvílích mimořádným problémů - jako jsou ty, které způsobuje zemětřesní, nedostatek či zmíněná epidemie, píše italský deník.

12:28

Uzavření hranic, které ohlásilo od 1. září Maďarsko, se dotkne tisíců českých turistů. Podzimní měsíce představují vrchol turistické sezony, kdy do Maďarska směřuje nejvíce českých turistů. Případné uzavření hranic navíc může také opětovně postihnout turisty, kteří plánovali pobyt v Maďarsku na jaře a přeložili jej na podzim. Uvedla to Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podle ní postoje maďarské vlády k případnému uzavření hranic nebyly předem avizovány a stávající situaci považuje za šokující.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová sdělila, že uzavření hranic se zřejmě nebude týkat průjezdu přes Maďarsko. Česko se také snaží vyjednat řešení pro už zaplacené zájezdy do Maďarska po 1. září. "Bohužel zatím neznáme přesné znění maďarského vládního opatření, čekáme na jeho oficiální vydání," uvedla Štíchová. "Naše ambasáda se od včerejšího dne (pátku) snaží opakovaně apelovat na maďarské orgány, aby našly řešení pro již zakoupené zájezdy startující po 1. září," doplnila.

Uzavřením hranic od 1. září nejméně na měsíc chce Maďarsko zabránit šíření koronaviru. Výjimku budou mít vojenské konvoje, humanitární tranzit či obchodní nebo diplomatické cesty.

11:52

Se zpožděním začne letos výuka na základních školách ve Frýdlantu na Liberecku. U jednoho z tamních pracovníků potvrdil test nový koronavirus. Na základě doporučení Krajské hygienické stanice v Liberci rozhodlo vedení města o uzavření základních škol. Hygienici budou testovat kontakty nakaženého pracovníka, výuka nezačne dřív než ve středu 9. září.

11:38

Česká republika zaznamenala za uplynulý týden asi 20,8 případu na 100 000 obyvatel. Podobně je na tom ze sousedních zemí Rakousko, Německo má o polovinu případů na 100 000 obyvatel méně. Ze sousedních zemí je na tom nejlépe Slovensko, které zaznamenalo za uplynulý týden celkem 9,2 nových případu na 100 000 obyvatel.

Srovnání celkového počtu případů nakažených novým typem koronaviru za uplynulý týden v ČR, sousedních zemích a v Chorvatsku (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel):

ZeměCelkový počet případů za uplynulý týden na 100 000 obyvatelCelkový počet případů za uplynulý týden
Chorvatsko48,21955
ČR20,82225
Rakousko20,51828
Polsko13,75199
Německo10,99086
Slovensko9,2503
10:37

Krajské hygienické stanice by měly neprodleně informovat kraje, obce, města nebo například městské části o tom, zda se na jejich území hromadně vyskytla infekční onemocnění. Měly by jim také sdělit, kolika lidí se to týká, případně kolik lidí musí do karantény. Počítá s tím novela zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou ve Sněmovně předložili poslanci Starostů a nezávislých (STAN). Novelu nejprve dostane k projednání vláda.

10:18

Ukrajina druhý den po době hlásí rekordní nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem. S odvoláním na ukrajinské úřady o tom dnes informoval ruský portál Lenta.ru. Za uplynulý den přibylo na Ukrajině 2481 infikovaných, o den dříve jich bylo 2438. Jedenačtyřicet lidí s nemocí covid-19 zemřelo. Rusko podle agentury Reuters hlásí dalších 4941 případů a 111 úmrtí.

10:03

Turisté z Francie by se mohli do Česka vracet od listopadu, pokud se bude epidemiologická situace vyvíjet příznivě. Francouzští turisté tradičně tuzemsko navštěvují nejvíce na jaře a na podzim. Léto tráví u moře nebo na horách. Státní agentura CzechTourism proto ve Francii propagovala pěší turistiku v českých národních parcích, aby Francouze přilákala i na prázdniny. Na dotaz ČTK to uvedla ředitelka zahraničního zastoupení CzechTourism Marie Muchová.

09:35 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podzimní a zimní souběh covidu-19 s nemocemi dýchacích cest se stejnými příznaky, jako jsou kašel, dušnost a horečka, bude podle ministra znamenat vyšší potřebu testování. Pokud by byly kapacity naplněné, přednostně se budou testovat rizikové skupiny. "Už dnes neplatí, že každý nad 65 let je rizikový. Primárně jsou to lidé, kteří mají oslabenou imunitu, chronické dekompenzované onemocnění, například cukrovku, kardiovaskulární, plicní chorobu, lidé po onkologické léčbě," řekl Vojtěch.

Tito vážně nemocní, pro něž může mít covid-19 závažnější následky, budou také mít možnost nechat se mezi prvními očkovat vakcínou proti novému koronaviru. "V první fázi by měli být očkováni také pracovníci ve zdravotnictví, v sociálních službách, hasiči a policisté tak, abychom zajistili fungování základních institucí státu," řekl. Očkování by mohlo být podle ministra dostupné v prvním pololetí příštího roku.

09:35 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr připustil komunikační přešlapy. "Je třeba si uvědomit, že do dneška řešíme covid od rána do večera. Je jasné, že nikdo není úplně dokonalý, a v tomto tlaku se zkrátka chyby stávají. To je něco, co mohu brát jako určité ponaučení," doplnil.

09:34 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Letošní rok, kdy se ministerstvo zdravotnictví podle Vojtěchových slov stalo "ministerstvem covidu", ministr považuje za obrovskou zkušenost, kterou by ale nechtěl opakovat. "Udělaly se věci dobré a udělaly se věci špatné. Chtěl bych říci, že si myslím, že opatření, která se udělala na jaře, vedla k tomu, že jsme neskončili jako jiné země, které měly přeplněné nemocnice a jednotky intenzivní péče. To jsme tady nezažili. To je přes všechny možné problémy to nejdůležitější," řekl.

09:20 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Nikdo nedokáže říci, jestli se virus bude nějakým způsobem měnit, jestli bude nebezpečnější, jestli bude více zasahovat rizikové skupiny a povede k tomu, že lidé budou muset být hospitalizováni. Toho se jako ministerstvo obáváme nejvíce," řekl Vojtěch.

09:20 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Počty nových případů jsou stejně vysoké a v některých dnech i vyšší než v březnu či dubnu. Podle ministra je ale situace přesto jiná. "Zdá se, že virus není tak nebezpečný a nezpůsobuje vážné stavy," dodal.

Na podzim bude podle Vojtěcha nových případů dál přibývat. Virus je zřejmě více infekční, proto se více lidí nakazí. "Nechceme už život v Česku nějak omezovat, zavírat restaurace nebo něco podobného. Chceme, aby fungoval plus mínus normálně. Je tak jasné, že bude docházet k mnohem větší interakci mezi lidmi," sdělil ministr.

09:19 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) očekává, že počty nakažených novým typem koronaviru na podzim zákonitě dál porostou, řekl v rozhovoru pro ČTK. Důležité podle něj bude to, aby nepřibývalo vážných případů. Za "světlo na konci tunelu" považuje vakcínu na covid-19. Dostupná by měla být v první polovině příštího roku pro asi 3,5 milionu Čechů, řekl.

Žádnou druhou vlnu nemoci ministr na podzim nečeká. Podle něj neskončila ani ta první. "Původně jsme si mysleli, dnes už mohu říct - naivně, že přes léto virus poleví, že se nebude tak šířit, možná se změnou počasí. Ale vidíme reálně na datech, že žádná pauza nebyla. Jen pokles daný protiepidemickými opatřeními, byť poměrně krátký," uvedl pro ČTK.

09:17

Nemoc covid-19 neznamená podle lékaře Martina Balíka, který se staral v pražské Všeobecné fakultní nemocnici o nejvážnější případy, automaticky cytokinovou bouři. Tato nepřiměřená reakce imunitního člověka na nákazu podle něj není tak častá, aby bylo nutné pacientům preventivně podávat léky potlačující imunitu.

"Od začátku jsme podávali remdesivir, který dáváme dál. To je asi to hlavní, co máme," řekl Balík. Ve VFN byl koncem dubna experimentální americký lék podán prvnímu českému pacientovi, pražskému taxikáři.

08:54

V Mnichově platí od pátku zákaz nočního prodeje alkoholu. Místní úřady ho zavedly kvůli narůstajícímu počtu lidí nakažených novým typem koronaviru. Opatření se nevztahuje na gastronomická zařízení a povolené akce, uvedla agentura DPA.

Obchodníci v bavorské metropoli nesmějí lidem alkoholické nápoje prodávat mezi devátou hodinou večer a šestou hodinou ráno. Na veřejnosti je zakázáno pít mezi jedenáctou hodinou večer a šestou hodinou ranní.

08:25

Mexiko, které je druhou největší zemí Latinské Ameriky, nově oznámilo 5824 nakažených. Celkem se tam nákaza potvrdila u 585 738 lidí, z nichž 63 146 zemřelo. Za poslední den je mrtvých 552.

08:24 Vlajka Brazílie - sport

Brazílie oznámila za uplynulý den 43 412 případů nákazy novým koronavirem a 855 úmrtí. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters. Rekordní denní nárůst počtu infikovaných pak ohlásila Argentina, kde vláda částečně uvolnila karanténu. Nově tam přibylo 11 717 nakažených.

07:08

I provozovatelé pražských koupališť, kempů, památek či muzeí zaznamenali v letošním létě pokles počtu zákazníků. Mnohá z turisticky oblíbených míst navštívila v porovnání s loňskem asi jen třetina lidí. Důvodem propadu návštěvnosti je úbytek zahraničních turistů v metropoli způsobený koronavirovou pandemií.

Úbytek hostů z ciziny se odrazilo na nižší návštěvnosti například Pražského hradu nebo Petřínské rozhledny, kterou má ve správě Muzeum hlavního města. V srpnu na těchto místech podle mluvčí muzea Olgy Šámalové a mluvčího Správy Pražského hradu Jana Pastora zaznamenali zhruba čtvrtinovou návštěvnost oproti loňskému roku.

Foto: Jakub Plíhal
07:01

Jako podprůměrnou hodnotí letošní sezonu provozovatelé letních koupališť v Moravskoslezském kraji. Nižší návštěvnost byla podle nich důsledkem deštivého počasí, ale i hygienických omezení kvůli koronavirové pandemii. ČTK to řekli provozovatelé plováren.

"Sezona nedopadla tragicky, ale byla podprůměrná oproti těm, které jsme tady za 30 let prožili. Ani těch 14 teplých dnů v srpnu nedohnalo ztráty, které začaly už v květnu, červnu a pokračovaly v červenci," řekl vedoucí autokempu Ricco s koupalištěm v Příboru na Novojičínsku Rudolf Korčák.

Foto: Iveta Drábová/ Wikimedia Commons
06:59 Vlajka Brazílie - sport

Brazilský ostrov Fernando de Noronha, uzavřený návštěvníkům před pěti měsíci, se kvůli bezpečnosti rozhodl povolit přístup pouze turistům, kteří se již nakazili koronavirem a prodělali onemocnění covid-19. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na místní úřady. "Zpočátku bude dovoleno se na ostrově vylodit pouze turistům, kteří už měli covid-19," varovaly úřady na sociálních sítích.

Fernando de Noronha
Fernando de Noronha | Foto: Shutterstock
06:58

I počet lidí, kteří musí být kvůli covidu-19 léčeni v nemocnici, se v současnosti postupně zvyšuje. Jen od minulého pátku se podle nejnovějších údajů ke čtvrtku 27. srpna počet hospitalizovaných zvýšil téměř o pětinu na 139 a počet nemocných ve vážném stavu o dvě pětiny na 32.

06:58

V pátek byl zaznamenán druhý nejvyšší denní nárůst potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku od začátku epidemie. Přibylo 486 nově nakažených. Od 1. března, kdy se v republice objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už celkem 23.777 případů covidu-19. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nejvyšší denní nárůst nakažených byl zaznamenán minulý pátek 21. srpna, kdy testy potvrdily 503 případů covidu-19. Čtyři z pěti nejvýraznějších denních přírůstků případů nemoci připadají právě na období posledních několika dní od 21. srpna. Jen od počátku tohoto týdne už přibylo v Česku přes 1800 nově nakažených.

06:57

Vážení čtenáři, vítejte u online reportáže, ve které vám přinášíme nejčerstvější informace o epidemii koronaviru. Dosud jste mohli zpravodajství sledovat na této adrese: 

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 4. 9. 2020 18:28
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy