Vojtěch jde do karantény, Babiš to odmítl. Seděl jsem dál a větralo se, tvrdí premiér

Jakub Heller Domácí Jakub Heller, Domácí
Aktualizováno 2. 9. 2020 15:01
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, u které byla ve středu prokázána nákaza covidem-19, setkal v úterý dopoledne. Společně představovali druhou verzi aplikace eRouška. Právě z této akce Rážová vyrazila na schůzku s premiérem, která trvala asi dvě hodiny. Andrej Babiš však tvrdí, že on na rozdíl od Vojtěcha do karantény nemusí, seděl prý dostatečně daleko.
Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: ČTK

"Zaměstnanci ministerstva zdravotnictví, kteří byli v epidemiologicky významném kontaktu s paní hlavní hygieničkou, včetně ministra zdravotnictví, podstoupí testy na covid-19 a následně jim budou nařízena karanténní opatření. Ministr zdravotnictví nastoupí do domácí karantény," uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. 

Rážová podle ní pocítila příznaky onemocnění, proto se nechala otestovat. "Má příznaky chřipky, nemá teplotu," řekl premiér Andrej Babiš. Uvedl, že s Rážovou mluvil kvůli zajištění fungování hygienické služby. Zmínil, že do karantény kvůli kontaktu s hygieničkou nastoupil vedle Vojtěcha i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. 

O tom, že se Babiš se s hlavní hygieničkou setkal, mluvil i v úterním pořadu Českého rozhlasu 20 minut Radiožurnálu. Na otázku, jak je Česko připraveno na případné podzimní zhoršení situace, odpověděl: "Paní hlavní hygienička Rážová - seděli jsme tady dnes asi dvě hodiny, celý tým i ministr zdravotnictví tady byl. Není to tak, jak to bylo interpretováno."

Do karantény ale on, ani další lidé z Úřadu vlády, kteří se účastnili schůzky s Rážovou, nemusí. Babiš řekl, že podle rozhodnutí ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové se jich omezení týkat nebudou, protože při jednání seděli v dostatečné vzdálenosti a dodrželi podle něj také další preventivní opatření. 

"Já nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy," řekl ČTK premiér. Dále uvedl, že je v místnosti až čtyřmetrový rozestup mezi řadou stolů, u kterých sedí zástupci Úřadu vlády a ostatní. "Na základě toho paní Jágrová říká, že nemusíme do karantény jít, nemáme žádné rozhodnutí hygieny, že bychom se měli omezovat," dodal Babiš. Svůj další program premiér nemění, uskuteční se i středeční mimořádné jednání kabinetu prostřednictvím videokonference.

Na tiskové konferenci s Rážovou byl i Dzurilla

Případné testy a karanténa by se mohly týkat i dalších lidí. Hygiena teď provádí běžné epidemiologické šetření a měla by všechny, kdo se setkali s Rážovou, informovat o tom, jaká opatření se jich konkrétně týkají.

Například úterní dopolední tiskové konference k představení aplikace eRouška 2.0 se spolu s Rážovou účastnil i vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla či jeden ze strůjců systému chytré karantény plukovník Petr Šnajdárek. A také asi dvacet až třicet novinářů z různých redakcí. 

Na tiskové konferenci byl i autor tohoto textu. Hygienická stanice však uvedla, že vzhledem k tomu, že seděl od Rážové dostatečně daleko a osobně s ní nemluvil, do karantény a na testy nemusí. Pokud by se však prokázala nákaza i u ministra Vojtěcha, museli by na testy všichni novináři, kteří s ním vedli rozhovor.

Zatím se zdá, že větší opatření přijalo zejména ministerstvo zdravotnictví. "Na ministerstvu byla na základě zjištěné skutečnosti ihned zavedena režimová opatření, jako je povinnost nosit roušky, a část zaměstnanců bude z preventivních důvodů pracovat z domova," dodala mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy