Hnutí STAN chce navrhnout novelu ústavy, která by dala Ústavnímu soudu možnost závazně vykládat sporné ústavní normy. Podle STAN by změna ústavy do budoucna předešla dalším ústavním žalobám a ústavním stížnostem.
Navrhneme změnit Ústavu tak, aby v případě sporných otázek měli ústavní činitelé možnost požádat o závazný výklad Ústavní soud. To vnese do našeho systému možnost jasně a zároveň poměrně rychle definovat, co je a co není v souladu s naším ústavním pořádkemhttps://t.co/vQ1kWxlbQh
— Hnutí STAN (@STANcz) September 26, 2019
Senátor Pavel Fischer dnešní rozhodnutí odmítá.
Odmítám dnešní rozhodnutí poslanců, kteří smetli ze stolu ústavní žalobu na prezidenta. Porušování zákonů má posoudit soud, ne poslanci. Stali se tak spolupachateli destrukce ústavního systému naší země.
— Pavel Fischer (@PavelFischer) September 26, 2019
"I když jsme neuspěli, stále považujeme za důležité, že se ta alternativa ozvala," říká pirát Jakub Michálek. "Je záhodno zahájit odbornou debatu o revizi pravomocí a odpovědnosti prezidenta a případné změny jejich definice v Ústavě, která je stále více napínána," napsal na Twitter předseda pirátů Ivan Bartoš.
2/2 My budeme dál prosazovat náš program, pracovat na zákonech, kontrolovat mocné a hájit pravdu.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) September 26, 2019
Je záhodno zahájit odbornou debatu o revizi pravomocí a odpovědnosti prezidenta a případné změny jejich definice v Ústavě, která je stále více napínána. #drzimekurz
"Dočkali jsme se nebývalé arogance moci. Velká část projevů byla neuctivá k parlamentní demokracii," řekla poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Dnešek nebyl zbytečný," uvedl Dominik Feri.
Kdokoliv je demokraticky zvolen, měl by se také demokraticky zodpovídat ze svých činů. Většina v PS představována SPD, ANO, KSČM a ČSSD tohle odmítla a nenechá posoudit skutky prezidenta institucí, která je k tomu určena. Děkuji poslancům, kteří jednali v souladu se svým slibem.
— Markéta Adamová (@market_a) September 26, 2019
"Co ještě se musí stát, aby poslanci těchto stran začali naši Ústavu bránit?" ptá se předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Poslanci ANO, ČSSD, KSČM a SPD zabili šanci, aby Ústavní soud nezávisle posoudil, zda prezident porušil Ústavu. Miloš Zeman tak může dál bourat parlamentní demokracii a vytvářet prezidentský systém v ČR. Co ještě se musí stát, aby poslanci těchto stran začali naši Ústavu bránit?
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) September 26, 2019
STAN přichází s návrhem novelizace ústavy, kde by bylo Ústavnímu soudu umožněno rozhodovat sporné ústavní normy. Právo by měl prezident, vláda, Senát a sněmovna.
"My jsme neprohráli. Prohrála parlamentní demokracie," řekl na tiskové konferenci místopředseda hnutí STAN Jan Farský.
Předseda lidovců Marek Výborný si z výsledku hlasování nic nedělá.
Dnešní zamítnutí ústavní žaloby na prezidenta republiky nic neřeší. Principy parlamentní demokracie a respekt k ústavě nejen ze strany prezidenta budeme my jako @kducsl hájit se vší rozhodností i nadále.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) September 26, 2019
Pro žalobu hlasovalo 16 poslanců ODS, 22 pirátů, 7 lidovců, 7 zákonodárců TOP 09 a 6 členů hnutí STAN. Proti bylo 29 členů hnutí ANO, 18 poslanců SPD, 1 sociální demokrat a 11 komunistů. Zdrželo se 6 poslanců hnutí ANO a 4 členové ČSSD.
Místopředseda sněmovny Petr Fiala ukončil schůzi.
Žaloba na prezidenta Miloše Zemana k Ústavnímu soudu nepoputuje. Pro bylo 58 poslanců, proti 62.
Čas určený na přestávku skončil. Sněmovna se vrací k hlasování.
Lidovecký poslanecký klub si vzal osmiminutovou přestávku. O žalobě se bude hlasovat po ní.
Návrh na hlasování po jménech také neprošel. Pro bylo 18 členů sněmovny, proti 93. Hlasování proběhne veřejně.
Návrh na tajné hlasování neprošel, pro byli jen dva poslanci.
Do podrobné rozpravy se nikdo nepřihlásil. Poslanci budou hlasovat o způsobu hlasování.
"Žaloba není vedena na Miloše Zemana jako osobu. Je směřována na to, jak vede svůj úřad," říká senátor Tomáš Goláň.
Zbyněk Stanjura za ODS říká, že s tajným hlasováním ani hlasováním po jménech strana nesouhlasí.
Poslanec Dominik Feri navrhuje hlasovat podle jmen.
"Za 23 let existence Senátu se žádnému poslanci nestalo v horní komoře, aby byl vystaven takové spršce urážek, jako se stalo dnes našim kolegům z horní komory, kteří přišli svůj návrh podpořit," řekl poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek.
Trikolóra se k ústavní žalobě nepřipojí. "Ať už prezident Zeman dělá něco dobrého, nebo špatného, je tady od toho lid, aby rozhodl v demokratických volbách, ne soudci," řekl její lídr Václav Klaus mladší.
"Vážení kolegové, ukradli jste mi moje dětství, moje sny, a teď jste mi ukradli i celý odpoledne," vypůjčil si slova Grety Thunbergové poslanec Trikolóry Václav Klaus mladší.
Senátor Láska děkuje všem poslancům, kteří žalobu podpořili.
"Senát udělal dobrou práci. Byla bych velmi ráda, kdyby žaloba dospěla k Ústavnímu soudu. Byla by to logická tečka. Jestliže k tomu nedojde, tak cennost zůstane v tom, že bude existovat popis toho, jak v jedné historické etapě existovala hlava státu, která účelně destruovala ústavu," řekla Miroslava Němcová.
Němcová připomíná také tzv. lánskou schůzku. "Hodnotím ji jako snahu prezidenta ovlivnit a upozadit Poslaneckou sněmovnu," řekla.
Miroslava Němcová připomíná situaci z roku 2013, kdy prezident Zeman odmítl jmenovat vládu pod jejím vedením, ačkoli sehnala 101 poslanců. Vznikla poté úřednická vláda složená ze "Zemanových přátel", uvedla Němcová.
Miroslava Němcová z ODS se postavila proti dřívějšímu vyjádření místopředsedy sněmovny Tomia Okamury, který označil senátora Lásku za "obskurního raketýra".
"Pokud by ústavní soud o žalobě rozhodoval, tak nelze očekávat, že by stanovil mantinely, jak očekávají mí kolegové ve sněmovně," říká komunista Stanislav Grospič s tím, že zákon o Ústavním soudu podle něj nekoresponduje s ústavou.
Podle Jana Farského ze STAN každý hlas proti žalobě oslabí pozici sněmovny. "To ale opravdu není pravda," reaguje v komentářích Alena Gajdůšková.
Každý poslanec, který bude hlasovat PROTI žalobě, hlasuje PRO oslabení pozice poslanecké sněmovny. https://t.co/bdFw2L7IpD
— Jan Farský (@JanFar_sky) September 26, 2019
"Ti, kteří nám zabránili, abychom se bavili o novičoku, dnes hlasují proti návrhu ústavní žaloby," řekl pirát Jan Lipavský.
Návrh senátorů podpořila platforma Hlas bývalého europoslance Pavla Teličky.
Stojíme za iniciativou senátorů a apelujeme na poslance všech politických stran v poslanecké sněmovně, aby PODPOŘILI ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana a přispěli tak k udržení ústavního pořádku v České republice. Zákon musí platit pro všechny stejně.
— HLAS (@hnutihlas) September 26, 2019
"Musím slyšet, co mi říkají občané. Zrušení mandátu přímo voleného prezidenta není odpovídající reakcí na současný stav, jakkoli se prezident pohybuje na hraně ústavy," řekla Alena Gajdůšková. Uvedla, že se při hlasování zdrží.
Poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková se zastala senátorů. "Otázka ale je, zda je odpovídající reakcí ústavní žaloba," připustila.
"Každý z nás, včetně mě, pracujeme pro někoho. Ale určité principy musíme ctít. Nemáme definici," řekla Helena Válková.
Komunistu Jiřího Dolejše dnešní debata příliš nebaví.
Celodenní poměřování sněmovny a senátu ve věci ústavní žaloby na hlavu státu je to dost nuda. Ani "Faltýnek potřísněný Láskou" to nezlepšil 😆
— Jiri Dolejs (@DolejsJiri) September 26, 2019
Helena Válková z ANO žalobu nepodpoří. "Ústavnímu soudu bychom svěřili pravomoc, která náleží pouze nám," řekla.
"Našim úkolem je zdokonalit ústavu v této oblasti," řekla poslankyně ANO Helena Válková.
"I přes veškeré výhrady k prezidentu Zemanovi považuji snahu senátorů spíše za pokus vyřizovat si účty a natřásat si politická peří," řekl poslanec KSČM Miroslav Grebeníček.
"Jsem hrdý na svého prezidenta, nestydím se za to. Tuto žalobu požaduji za okopávání kotníků pana prezidenta. Ještě když má pan prezident neuropatii, jak je mi známo," řekl poslanec SPD Zdeněk Podal.
"Kladu si otázku: Porušil prezident ústavu? Já to nevím. Ale právě proto chci, aby to posoudil Ústavní soud, který je k tomu kompetentní," řekl lidovec Marian Jurečka.
"Máme prezidenta, který zkouší, kam až může Ústavu prohnout. Musíme okolíkovat hřiště a říct, co je tady, a co není," řekl Jurečka.
Jurečka cituje několik výroků předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, ve kterých označil jednání prezidenta Zemana za neústavní.
Lidovec Marian Jurečka vytýká sněmovně nízkou účast. Přítomno je nyní 140 z 200 poslanců.
"Našim úkolem není prezidenta odsoudit, ale umožnit, aby senátní žalobu posoudil ústavní soud," oponoval Foldynovi poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek.
Lidovecký poslanec Jan Čižinský navrhl hlasovat tajnou volbou. "Tajná volba umožní těm poslancům, kteří by se veřejně báli hlasovat jinak, než jak jim nařídil jejich šéf či klub, aby hlasovali podle svého svědomí," řekl Čižinský.
"Lidé, kteří prohráli volby, protože umí dělat dřepy, stahovat králíky, točit se dokola a určitě mají hezčí tělo, než současný prezident, se snaží zvrátit výsledky voleb," řekl poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna v narážce na poražené prezidentského kandidáta a senátora Jiřího Drahoše. "Veřejnost dala prostor selskému rozumu a zdravé politice, kterou dělá Miloš Zeman," uvedl.
Poslanec Jiří Brázdil se nyní obořil proti výrokům europoslance STAN Stanislava Polčáka, který na Twitter napsal, že doufá, že spor prezidenta Zemana se státním zástupce "rozhodne příroda", což mnozí pochopili tak, že si přeje prezidentovu smrt.
Poslanci se vrátili k otevřené rozpravě k ústavní žalobě na prezidenta Zemana. Jako první dostává slovo poslanec ANO Patrik Nacher. Ten zkritizoval piráta Jana Lipavského za jeho ostrá slova vůči právníku Aleši Gerlochovi.
Projednávání interpelací je u konce. Poslanci se po desetiminutové přestávce vrátí k řešení ústavní žaloby na Miloše Zemana.
Během interpelací také ministryně financí Aleny Schillerové uvedla, že Mezinárodní investiční banka, kterou založily někdejší socialistické státy, už podle fakticky přenesla své sídlo z Moskvy do Budapešti. Případné odmítnutí tohoto kroku českým parlamentem by představovalo zbytečný problém, uvedla dnes ministryně ve Sněmovně v rámci interpelací. Reagovala tak na dotaz poslance Pirátů Jana Lipavského.
Nejvíce interpelacím zatím čelí ministr dopravy Vladimír Kremlík. Tomu například pirát Jakub Michálek vyčítá nejasnosti v nedávném výběrovém řízení na šéfa Českých drah.
Odpoved ministra Kremlika k vyberu sefa CD je nedostatecna. V kvetnu jeho namestek rika, ze sefem CD bude Bc. Nebesky. Pak se snizuji pozadavky vyberoveho rizeni, aby v zari Bc. Nebesky porazil 31 kandidatu a vyslo to, jak predtim rekli. To nema s nemoci manzelky nic spolecneho.
— Jakub Michálek (@JakubMichalek19) September 26, 2019
Schůze sněmovny pokračuje. Než se poslanci vrátí k ústavní žalobě na prezidenta Miloše Zemana, budou řešit ústní interpelace.
Podle poslankyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by měl Senát brát ostrá slova ministryně Schillerové jako pochvalu.
Senát je dlouhodobě trnem v oku:
— Markéta Adamová (@market_a) September 26, 2019
•Tomio Okamurovi
•KSČM
•Andreji Babišovi
•všem, kterým demokracie překáží
Citace paní Schillerové o „opoziční a senátorské špíně“ proto vlastně nepřekvapuje a měla by být pro @SenatCZ pochvalou, že práci dělá dobře.
Kontroverzní slova ministryně financí Aleny Schillerové.
Podle senátora Tomáše Goláně (SEN 21) se debata přenesla do politické roviny a odbornost šla do pozadí.
Senátor Tomáš GOLÁŇ hodnotí pro @Aktualnecz první část dnešní debaty o ústavní žalobě na prezidenta ve sněmovně... Druhá část debaty bude pokračovat po skončení ústních interpelaci na ministry - ty začínají 14.30... Díky, ze sledujete web @Aktualnecz, kde najdete mnoho inform. pic.twitter.com/85mclLkum6
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) September 26, 2019
Senátoři Goláň a Láska
"Nehorázné vystoupení paní Schillerové spustilo neuvěřitelnou řadu moc hezkých zpráv a některé neoznačují úplně hezkým jménem samotnou paní ministryni," vrátil se ještě urážce opozice a senátu předseda STAN Vít Rakušan.
Je na poslancích, zda prezidenta nechají si do Ústavy utírat ruce mastné od ruských pirohů, píše senátor TOP 09 Tomáš Czernin.
@SenatCZ se vyslovil jasně.
— Tomáš Czernin (@TomasCzernin) September 26, 2019
Je na poslancích, zda prezidenta nechají si do Ústavy utírat ruce mastné od ruských pirohů.
Sněmovna má přestávku do 14:30, kdy začnou interpelace.
Lidovec Marian Jurečka bere projevy ministryně financí Aleny Schillerové s humorem.
Prosím vás neklepejte na dveře paní ministryně Schillerové a neposílejte ji ty desítky zpráv, je z toho celá vyděšená. 🙉
— Marian Jurečka (@MJureka) September 26, 2019
Rozruch ve sněmovně vyvolala ministryně financí Alena Schillerová, která citovala jednu ze zpráv, která jí dorazila během projednávání žaloby na prezidenta. "Není tam jediný vzkaz na podporu žaloby. Nepoužívám tvrdé výrazy, ale dovolím si jeden odcitovat. Je to opoziční a senátorská špína," řekla ministryně Schilerová.
Reakce předsedy pirátů Ivana Bartoše
Neodvolání ministra Staňka, který tak stihl rozhodnout ve prospěch sponzora, co podpořil prezidentskou kampaň 3 miliony, a prezidentův tlak na soudce včetně nabízení vysoké funkce jako odměnu za manipulaci rozsudku. To jsou skutky, které má dle nás projednat Ústavní soud.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) September 26, 2019
KDU-ČSL podpoří žalobu na prezidenta.
"Máme tu vládu bez důvěry drženou u moci prezidentem, máme prezidenta, kteří činí v rozporu se zahraniční politikou naší vlády. A teď čekáme, že to za nás někdo vyřeší? Nevyřeší. Musíme to udělat sami. Proto podporuji ústavní žalobu," říká předseda KDU-ČSL Marek Výborný.
"Já a náš poslanecký klub bude hlasovat pro to, aby ústavní žaloba byla postoupena k Ústavnímu soudu k posouzení," informoval Michálek.
"My bychom se měli snažit o maximální objektivitu, nikoliv o politiku. Neměli bychom si především měřit hlasy v různých typech voleb. To je nedůstojné, a pro projednání ústavní žalobě irelevantní," říká předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.
"Tuto žalobu bych jeho advokát před Ústavním soudem nechtěl zastupovat, protože bych se za její obsah musel stydět," uzavřel své vystopení Filip
"Prezident není automat na podpisy. Nechtějme od ústavních činitelů automat. To není politika," pokračuje Filip
"Nemám žádný důvod, aby za mě rozhodoval Ústavní soud," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.
Postoj Jana Farského
.@JanFar_sky: “Když dnes ústavní žalobu na prezidenta nepodpoříte, rozhodujete za Ústavní soud.”
— Hnutí STAN (@STANcz) September 26, 2019
"Musím a chci chránit ústavu. Proto budu hlasovat s naším poslaneckým klubem, abychom to ústavnímu soudu umožnili," řekl Fiala.
Postoj ODS tlumočil ve sněmovně Petr Fiala.
Poslancům jsem dnes připomněl, že nerozhodujeme o tom, zda prezident porušil, nebo neporušil Ústavu, ale o tom, zda se těmito podezřeními smí zabývat Ústavní soud. Budu hlasovat pro to, abychom to umožnili.
— Petr Fiala (@P_Fiala) September 26, 2019
Podle pirátů je postoj ČSSD "čistý masochismus"
Klub ČSSD nepodpoří ústavní žalobu Senátu PČR na prezidenta Miloše Zemana. Čistý masochismus.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) September 26, 2019
Klub sociální demokracie nepodpoří ústavní žalobu na prezidenta republiky.
Žaloba je neprojednatelná a žalovanými skutečnostmi nedošlo k hrubému porušení ústavy. Srovnání s velezradou neobstojí," uzavřel Faltýnek.
"Já hloupý zemědělec nejsem schopen diskuze s ústavními právníky," řekl Faltýnek. Reakce jiného zemědělce ve sněmovně na sebe nenechala dlouho čekat.
Narozdíl od kolegy Faltynka i jako zemědělec jsem schopen naslouchat ústavním právníkům a diskutovat s nimi. Myslím, že by to zvládla drtivá většina sedláků v naší zemi. 😉
— Marian Jurečka (@MJureka) September 26, 2019
Podle komentátora HN Petra Honzejka nemá Faltýnek pravdu, když říká, že neexistuje definice hrubého porušení ústavy.
Pan Jaroslav Faltýnek tvrdí, že definice hrubého porušení ústavy neexistuje. Houbeles. Je to "Jednorázové porušení pravidla či principu zásadní důležitosti, ale také opakované porušování ústavy, které v důsledku podvrací ústavní systém." (ústavní právníci Kysela a Wintr, 2017)
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) September 26, 2019
"Žalované skutky nedosahují podle mého názoru intenzity hrubého porušení Ústavy," říká Faltýnek.
Podle Faltýnka nemá senátní žaloba správné náležitosti.
Faltýnek přirovnal snahu o odvolání přímo voleného prezidenta k pokusům změnit výsledek fotbalového utkání, které už dávno skončilo.
"Nenávist z pana senátora Lásky úplně stříkala a já jsem úplně mokrej", postěžoval si předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.
"Nevidím důvod tady marnit čas nad právním nesmyslem," řekl dále Okamura.
"Je to boj proti demokracii a boj proti lidu," říká Okamura k ústavní žalobě na prezidenta.
"Prezident Zeman neděla nic jiného, co před ním dělal prezident Havel a Klaus," říká ve sněmovně předseda SPD Tomio Okamura.
SPD nepodpoří žalobu na prezidenta Zemana
"Každý poslenec se dnes musí rozhodnout, jak chce obstát před dějinami", řekl předseda sněmovny Vondráček.
"Je to poprvé v dějinách, kdy ve sněmovně projednáváme žalobu na prezidenta," řekl předseda sněmovny Radek Vondráček.
Goláň dále řekl, že veří, že Ústavní soud by rozhodoval nestranně. Nic na tom podle něj nemění ani to, že to byl prezident, kdo navrhuje ústavní soudce.
"Nikdo z vás tady neumí říct, zda ta žaloba je dobrá či špatná, tak jak by to dokázal posoudit Ústavní soud," řekl senátor.
"Žaloba má primárně chránit sociální demokracii, která nejvíce utrpěla útoky prezidenta," řekl Goláň.
Nyní promluví senátor Tomáš Goláň
"Musím odmítnout tezi, že senát je něco jako vyšetřovatel a sněmovna státní zástupce. Tak to opravdu není. Senát je žalobce a vyšetřovatel v jednom. Senát se nemůže ohlížet na to, co si sněmovna přeje," říká Láska.
"Bylo to chození se špendlíkem na hrocha", popsal bonmotem účinnost těchto senátních usnesení senátor.
"Senát přistoupil k schválení podání žaloby, jako poslednímu možnému řešení. Již dříve se snažil prezidenta korigovat za pomoci přijatých usnesení. Prezident je ignoroval," říká Láska.
Ústavní žaloba je v celém znění k přečtení zde
"Touto žalobou se neřeší excesy prezidenta republiky, ale řeší se jeho systematické porušování ústavy s motivem realizovat své osobní zájmy," říká Láska.
"Buď můžeme mlčet, že prezident zavádí v Česku prezidentský systém nebo nemlčet a nechat přezkoumat chování prezidenta Ústavním soudem," řekl Láska
Senátor avizoval, že jeho řeč nebude stručná.
Jako první mluví senátor Václav Láska
Schůze poslanecké sněmovny začíná