Brno - Úřady velmi závažně chybovaly, když otci dětí, které byly kvůli kauze Kuřim umístěné v zařízení Klokánek, odpíraly možnost se s dětmi vídat. Konstatuje to veřejný ochránce práv (ombudsman) v rozhodnutí, které zaslal otci dětí.
"OSPOD (sociální odbor - pozn. red.) se dopustil závažného překročení svých pravomocí, když opakovaně vydával rozhodnutí o zákazu styku dětí s otcem i dalšími členy rodiny," uvádí se ve zprávě ombudsmana.
Úřad také vyjádřil své pochybnosti nad návrhem sociálních pracovníků, se kterým opakovaně přišli i na dnešní jednání soudu - tedy návrh na svěření dětí do péče Klokánku.
|
Nesměl poslat dárky
Otec chlapců se na ombudsmana obrátil se stížností na postup odboru sociálních věcí v Brně-Židenicích v polovině července. V době, kdy mu byly znemožněny nejen návštěvy, ale kdy mu bylo zakázáno posílat chlapcům dárky i dopisy.
>Ombudsman nyní konstatoval, že orgán péče o dítě i Klokánek postupovaly chybně a neměl k takovýmto kroků žádné zákonné zmocnění. Zpochybňuje také samotné svěření dětí do péče Klokánka.
Veřejný ochránce práv kritizuje rozhodnutí odboru sociálních věcí, který několikrát rozhodl o zákazu návštěv otce a příbuzných u chlapců v Klokánku, kde skončili na základě návrhu toho samého odboru.
"Opatření, kterým se omezuje rodičovská zodpovědnost, může podle zákona o rodině učinit pouze soud," uvádí ve své zprávě ombudsman. "Nepochybně je v zájmu dětí, aby byly udržovány jeho kontakty i s širší rodinou."
Zpochybňuje také fakt, že sociální odbor odůvodňoval svá rozhodnutí doporučením policie.
"Překročení pravomocí nelze ospravedlnit ani tím, že tak (sociální odbor - pozn. red.) učinil na základě doporučení orgánů činných v trestním řízení," uvádí dále zpráva. "Navíc mám značné pochybnosti, zda zájem orgánu činných v trestním řízení zcela koresponduje se zájmem dětí."
Ombudsman poukazuje na to, že je-li vyslýcháno dítě v tak závažném případě, jehož oživování by mu mohlo způsobovat další trauma, mělo by být vyslýcháno pouze jednou.
Advokát otce již dříve upozorňoval a kritizoval, že chlapci jsou de facto drženi ve "vazbě."
Právo na děti
Kromě zákazu návštěv Ombudsman kritizuje i skutečnost, která tomu předcházela tedy samotné svěření dětí do péče Klokánka.
"Dále mám pochybnosti i o postupu OSPOD co do podání návrhu na svěření dětí do péče zařízení FOD, když zde byl otec, který je chtěl převzít do své péče," uvádí se ve zprávě. "OSPOD se však touto otázkou relevantně nezabýval a neprošetřil možnost svěření dětí do péče otce."
Podle zákona totiž mají sociální pracovníci nejprve prověřit možnost, zda děti nelze svěřit někomu z příbuzných. Teprve pak mají volit zařízení ústavní výchovy. Sociální pracovnice však v tomto případě zvolily hned druhou možnost.
"Zcela automaticky podal (OSPOD) návrh na svěření dětí do péče Klokánku," uvádí zpráva. "Nebyly přitom vzneseny pochybnosti o výchovné způsobilosti otce ani proti němu nebylo vzneseno podezření v dané trestní kauze."
Podle závěrů ombudsmana má "otec právo na péči a styk s dětmi ze zákona bez jakýchkoliv podmínek, dokud se neprokáže, že existují závažné důvody, které by tomu bránily."
Do Klokánka
Vyjádření příslušné sociální pracovnice Romany Kubíčkové, která návrh na svěření dětí do Klokánka, se zatím nepodařilo sehnat. Účastní se dnes líčení u soudu, který má rozhodnout, komu budou chlapci svěřeni do péče. Stejně tak i ředitelka Klokánka Ditta Pokorná.
Ještě před zveřejněním zprávy ombudsmana ale Aktuálně.cz řekla, že bude vstupovat proti svěření dětí do péče otci i prarodičů. "Podám návrh na svěření do Klokánka," řekla Kubíčková.
Ředitelka Klokánka dnes také uvedla, že bude dál trvat na zákazu návštěv do té doby, než skončí vyšetřování.