Otec synů Kláry Mauerové si stěžuje u ombudsmana

Eliška Bártová Eliška Bártová
16. 7. 2007 13:04
Zákaz návštěv je podle něj v rozporu se zájmem dětí
Radek Coufal, otec Ondřeje a Jakuba
Radek Coufal, otec Ondřeje a Jakuba | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Otec synů, jejichž matka Klára Mauerová byla zatčena kůvi týrání a kteří jsou umístěni v zařízení Klokánek, se prostřednictvím svého advokáta obrací na Kancelář veřejného ochránce práv, protože už měsíc opět nemůže své děti vídat.

"Děti jsou bezdůvodně izolovány, připomíná to už inkviziční praktiky," řekl dnes Aktuálně.cz advokát otce Radka Coufala Stanislav Keršner. "Dáváme proto stížnost na postup státních orgánů Orgán sociální péče a Klokánek."

Podle Keršnera tyto instituce neplní svoji povinnost chránit zájmy dítěte. "Jednoznačným zájmem je kontakt dětí s rodinou," míní Keršner. "Obě tyto instituce však předložily soudu negativní stanoviska ke kontaktu otce s dětmi na tlak policie."

Čekání na odvolání

Matka chlapců Klára Mauerová je společně se sestrou Kateřinou a Hanou Bašovou obviněna z týrání obou dětí.

Otec Radek Coufal, který byl s Klárou Mauerovou rozveden, v případu týrání obviněn není. Přesto mu vedení Klokánku návštěvy zakázalo. Před měsícem pak o zákazu rozhodl městský soud v Brně.

Advokát otce zvažoval, že se obrátí na soud s novou žádostí o předběžné opatření na umožnění kontaktu.

Nyní ale tuto variantu zavrhl a čeká na to, jak vyřeší okresní soud odvolání proti rozsudku nižší instance.

Středověké postupy

"Vedení Klokánku nám přislíbilo, že pokud by mělo dávat nové stanovisko k soudu, bude už s návštěvami otce souhlasit," řekl Aktuálně.cz advokát Keršner. "Teď ale názor změnili. Údajně je o to požádala policie s odůvodněním, že potřebují dodělat znalecké posudky."

To je ale podle Keršnera nepřípustné. "Jde o nelegální získávání důkazů izolací svědků," říká advokát. "Nejsou žádné relevantní důvody pro zákaz návštěv. Ani po výpovědích chlapců se neukázalo, že by se otec na týrání jakkoliv podílel."

Keršner tvrdí, že ve výpovědích chlapci uvedli, že "ostatní mají rádi a že jim nikdy neublížili." Na otázku, zda jim ublížil někdo jiný, to podle Keršnera vyloučili.

"Sociální odbor a Klokánek předložily negativní stanovisko na základě žádosti policie," říká Keršner. "Policie chtěla, aby byli izolováni, aby z nich mohla vytáhnout, co se dá. Takovéto postupy ale patří do středověku."

Doma je nejlíp

Foto: Ludvík Hradilek

Otec je už ze situace zoufalý. "Připadám si jak páté kolo u vozu," řekl dnes Aktuálně.cz. "Policie mě neinformuje, co se děje, proč potřebují dodatečné posudky. Celou tu situaci nechápu."

Policie pana Coufala dosud neobvinila, ani není mezi podezřelými. "Kdyby mi řekli, že na mě mají to a to, tak to pochopím," říká. "Ale policie mě z ničeho neviní, tak nevím, proč za klukama nemůžu."

Pan Coufal je v kontaktu s dětmi jen přes dopisy. "Píšeme si jednou, dvakrát týdně. Kluci většinou líčí, kde byli nebo co čtou. Naposledy byli na výletě v Macoše," říká. "Ale píšou, že doma je nejlíp."

Hájené zájmy

Vyjádření vedoucí sociálně právní ochrany dětí v městské části Brno-Židenice, která dávala k soudu negativní stanoviska se získat nepodařilo, je na dovolené.

Na kritiku Coufalova advokáta reagoval její nadřízený. "Považuji ji za bezpředmětnou a nepravdivou," řekl Aktuálně.cz vedoucí odboru sociální péče Milan Trávníček. "Hájíme zájmy dítěte."

Vysvětlit však na základě čeho tedy dal jeho odbor k soudu negativní stanovisko, odmítl. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," říká a pokládá telefon.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší státní zástupce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány. "Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy