Ministr neuspěl: soudkyně za Kuřim trest nedostane

čtk, Red Dom
4. 8. 2007 18:30
Jiří Pospíšil podal na soudkyni kárnou žalobu

Infobox

Brněnský Klokánek

 

Praha - Předsedkyně Městského soudu v Brně Marcela Komárková nedostane trest za pochybení v kauze domnělé třináctileté Anny, za kterou se pak vydávala Barbora Škrlová. Vrchní soud v Olomouci zastavil kárnou žalobu, kterou podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Informaci přinesla sobotní Mladá fronta Dnes.

Komárková přidělila svěření dívky do péče jiné soudkyni než uváděl rozvrh práce. Kárný senát ale tvrdí, že soudní funkcionář nemůže být potrestán za ojedinělé pochybení. Ministr Pospíšil zatím netuší, jestli se proti rozhodnutí vrchního soudu odvolá.

"Paní předsedkyně tuto konkrétní kauzu odňala zákonnému soudci a přidělila ji jinému soudci. My toto považujeme za jednání, které by mohlo být velmi nebezpečné do budoucna," uvedl už dříve Pospíšil.

Existovala dívka Anna?

Žádostí Kláry Mauerové, která je nyní ve vazbě kvůli údajnému týrání svých dvou synů, se měla zabývat soudkyně Lidmila Malá. Komárková ale případ bez vysvětlení předala její kolegyni Jaroslavě Rezové.

Podle Listiny základních práv a svobod má přitom na zákonného soudce, v tomto případě Malou, nárok každý. A to přesto, že stále není jasné, zda Anna někdy žila nebo se za ni celou dobu vydávala o mnoho starší Barbora Škrlová. Rezová svěřila dívku beze jména letos v březnu zatím nepravomocně do péče Kláry Mauerové.

O několik týdnů později našla policie v komoře domu Mauerové v Kuřimi nahého a svázaného sedmiletého Ondřeje. Z týrání jeho i jeho staršího bratra Jakuba jsou obviněny Klára Mauerová a její sestra Kateřina. Barbora Škrlová je nyní pravděpodobně v zahraničí a o návratu do Česka podle dřívějších informací neuvažuje. Policie na ni dostala několik trestních oznámení.

 

Právě se děje

Další zprávy