Soud nechal týrané děti zatím v Klokánku

Eliška Bártová Eliška Bártová
4. 9. 2007 17:35
Živý přenos prvního soudu v kauze Mauerová
Klára Mauerová přichází k soudu; rozhodne, kdo bude mít v péči její děti.
Klára Mauerová přichází k soudu; rozhodne, kdo bude mít v péči její děti. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Brno - V nejsledovanější kauze posledních měsíců - aféře Kuřim - v úterý poprvé rozhodoval soud. Reportéři Aktuálně.cz byli na místě a celý den jednání sledovali.

Městský soud v Brně řešil, komu svěřit do péče syny Radka Coufala a Kláry Mauerové, která je (společně se sestrou Kateřinou a kolegyní Hanou Bašovou) obviněna z týrání obou chlapců.

O děti usilují rodiče sester Mauerových a také otec dětí Radek Coufal.

Ondřej i Jakub žijí už několik měsíců v Klokánku.

A tam zatím také zůstanou. Soudkyně odložila verdikt na neurčito, požaduje vypracování psychologických a psychiatrických posudků dětí; chce zjistit, s kým a kde by chtěly žít. "Zpracování posudku bude trvat několik týdnů," uvedl státní zástupce Vladimír Kutnohorský.

Otec, prarodiče nebo ústav?

O posudky požádal právě on. A to s argumentací, že děti byly týrané - i když jde v tuto chvíli jen o podezření policistů, protože ti dosud vyšetřování neuzavřeli. "Tyto děti byly předmětem trestné činnosti. A tento soud může rozhodnout nezávisle na trestním řízení," tvrdí Kutnohorský.

Ten zastával názor, že děti mají zůstat v ústavu: "Do doby, než se vyšetřování uzavře, je vhodnější, aby byly v nestranném prostředí. Aby při výsleších podaly policii nezkreslené informace," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Totéž v průběhu přelíčení doporučila i sociální pracovnice Romana Kubíčková - domnívala se, že by děti měly zůstat v Klokánku. A zástupkyně Klokánku rovnou požádala, aby děti v ústavu zůstaly.

Nejprve vypovídal otec, pak babička

U soudu se nejprve dlouze četlo ze spisu. Pak soudkyně vyslechla Coufala a babičku dětí - Elišku Mauerovou.

"Vyslýchali mě téměř hodinu," řekl Aktuálně.cz Coufal. "Překvapilo mě hlavně, že se ptali pořád na to, proč jsem se o děti nezajímal dříve. Odpovídal jsem soudkyni, že jsem neměl důvod o děti žádat, znal jsem Kláru jako výbornou matku."

Na obdobné dotazy musela odpovídat také babička chlapců. Soudkyně se ptala, zda o týrání věděla. Či jak se o děti otec před rozvodem staral.

Do kauzy vstupuje Motejl

Během soudního líčení se redakci Aktuálně.cz podařilo získat zásadní zprávu ombudsmana Otakara Motejla, jehož úřad se kauzou zabýval. V analýze se píše, že úřady velmi závažně chybovaly, když otci dětí odpíraly možnost se s dětmi v Klokánku vídat.

Paradoxně - během jednání soudu podala ředitelka Klokánku Ditta Pokorná návrh, aby dál trval zákaz návštěv otce a prarodičů.

"Objevily se nové závažné skutečnosti při vyšetřování, budou probíhat další výslechy," řekla Aktuálně.cz Pokorná. "Také psychologové nám doporučili, že do doby, než se vyšetřování ukončí, není vhodné, aby děti byly s příbuznými v kontaktu."

Zda se ony nové skutečnosti týkají otce, neodpověděla.

Svou roli mohlo sehrát i sílící podezření, že chlapci byli sexuálně zneužívání. Více o tomto podezření čtěte ZDE

Po ukončení dopolední části jednání jej ovšem požádala, aby zaplatil na chlapce finanční příspěvek.

Coufalův advokát Stanislav Keršner u soudu kontroval už několikátou žádostí, aby směl jeho klient vídat vlastní děti.

"Pokud budou vznikat odborné posudky, které mají říct, u koho chtějí děti být, pak musí předtím být umožněn kontakt s otcem" argumentoval advokát Keršner. "Děti ho neviděly několik měsíců, jsou izolovány v nejistotě. Není možné, aby tu platil princip kolektivní viny."

Napětí u soudu

Atmosféra byla po celou dobu líčení napjatá.

Rodiče obviněných žen přišli v doprovodu třetí dcery Gabriely Pokorné. Držela je za ruku a podporovala. "To zvládnete," uklidňovala je. "Hlavně zůstaňte sví."

Do soudní síně šli manželé Mauerovi ruku v ruce. Coufal s optimismem: "Jsem nervózní," říkal. "Ale žádnou strategii připravenou nemám. Soudu můžu předložit, že jsem si našel bydlení v místě, kam chlapci začali chodit do školy. Aby nebyli stresováni z bytu, kde dříve s matkou žili."

Soudkyně Zdenka Mádrová dnes poprvé viděla zúčastněné tváří v tvář. Dosud o osudu obou chlapců rozhodovala pouze v rámci předběžného opatření, aniž by viděla či hovořila s jejich otcem nebo prarodiči.

S pouty na rukou

Do jednací síně přivedla vězeňská stráž i matku dětí - Kláru Mauerovou Viditelně rozrušenou, s rukama svázanýma v poutech. Když Klára Mauerová spatřila na lavici své rodiče, rozplakala se.

Setkala se s nimi poprvé od svého zatčení. Ti se však na svoji dceru ani nepodívali, oba jen hleděli do stolu před sebou.

Rodiče Kláry Mauerové a sestra Gabriela u brněnského soudu.
Rodiče Kláry Mauerové a sestra Gabriela u brněnského soudu. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Klára Mauerová se ještě se zoufalým výrazem otočila do lavice za sebou, na sestru Gábinu Pokornou. Stihly si vyměnit pouze letmý pohled, poté soudkyně vykázala veřejnost z jednání.

Stejná scéna tichého mlčení mezi rodiči a dcerou se odehrála i během pauzy, kdy jednání přerušeno. Rodiče Kláry Mauerové ve chvíli, kdy kolem nich dcera procházela v poutech obklopena vězeňskou službou, sklopili oči k zemi.

"Je to pro nás velký psychický nápor ji takhle vidět," řekl Coufal.

Na pokraji zhroucneí byla zjevně i Klára Mauerová. U soudu řekla, že je ochotna vzdát se vazeb s rodinou a s dětmi, jen aby mohly být děti s otcem nebo prarodiči.

"Bylo vidět, že její psychický stav je vážný," řekl po ukončení jednání otec chlapců. "Proto jí soudkyně nekladla žádné stresující otázky."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy