Soud nechal týrané děti zatím v Klokánku

Eliška Bártová Eliška Bártová
4. 9. 2007 17:35
Živý přenos prvního soudu v kauze Mauerová
Klára Mauerová přichází k soudu; rozhodne, kdo bude mít v péči její děti.
Klára Mauerová přichází k soudu; rozhodne, kdo bude mít v péči její děti. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Brno - V nejsledovanější kauze posledních měsíců - aféře Kuřim - v úterý poprvé rozhodoval soud. Reportéři Aktuálně.cz byli na místě a celý den jednání sledovali.

Městský soud v Brně řešil, komu svěřit do péče syny Radka Coufala a Kláry Mauerové, která je (společně se sestrou Kateřinou a kolegyní Hanou Bašovou) obviněna z týrání obou chlapců.

O děti usilují rodiče sester Mauerových a také otec dětí Radek Coufal.

Ondřej i Jakub žijí už několik měsíců v Klokánku.

A tam zatím také zůstanou. Soudkyně odložila verdikt na neurčito, požaduje vypracování psychologických a psychiatrických posudků dětí; chce zjistit, s kým a kde by chtěly žít. "Zpracování posudku bude trvat několik týdnů," uvedl státní zástupce Vladimír Kutnohorský.

Otec, prarodiče nebo ústav?

O posudky požádal právě on. A to s argumentací, že děti byly týrané - i když jde v tuto chvíli jen o podezření policistů, protože ti dosud vyšetřování neuzavřeli. "Tyto děti byly předmětem trestné činnosti. A tento soud může rozhodnout nezávisle na trestním řízení," tvrdí Kutnohorský.

Ten zastával názor, že děti mají zůstat v ústavu: "Do doby, než se vyšetřování uzavře, je vhodnější, aby byly v nestranném prostředí. Aby při výsleších podaly policii nezkreslené informace," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Totéž v průběhu přelíčení doporučila i sociální pracovnice Romana Kubíčková - domnívala se, že by děti měly zůstat v Klokánku. A zástupkyně Klokánku rovnou požádala, aby děti v ústavu zůstaly.

Nejprve vypovídal otec, pak babička

U soudu se nejprve dlouze četlo ze spisu. Pak soudkyně vyslechla Coufala a babičku dětí - Elišku Mauerovou.

"Vyslýchali mě téměř hodinu," řekl Aktuálně.cz Coufal. "Překvapilo mě hlavně, že se ptali pořád na to, proč jsem se o děti nezajímal dříve. Odpovídal jsem soudkyni, že jsem neměl důvod o děti žádat, znal jsem Kláru jako výbornou matku."

Na obdobné dotazy musela odpovídat také babička chlapců. Soudkyně se ptala, zda o týrání věděla. Či jak se o děti otec před rozvodem staral.

Do kauzy vstupuje Motejl

Během soudního líčení se redakci Aktuálně.cz podařilo získat zásadní zprávu ombudsmana Otakara Motejla, jehož úřad se kauzou zabýval. V analýze se píše, že úřady velmi závažně chybovaly, když otci dětí odpíraly možnost se s dětmi v Klokánku vídat.

Paradoxně - během jednání soudu podala ředitelka Klokánku Ditta Pokorná návrh, aby dál trval zákaz návštěv otce a prarodičů.

"Objevily se nové závažné skutečnosti při vyšetřování, budou probíhat další výslechy," řekla Aktuálně.cz Pokorná. "Také psychologové nám doporučili, že do doby, než se vyšetřování ukončí, není vhodné, aby děti byly s příbuznými v kontaktu."

Zda se ony nové skutečnosti týkají otce, neodpověděla.

Svou roli mohlo sehrát i sílící podezření, že chlapci byli sexuálně zneužívání. Více o tomto podezření čtěte ZDE

Po ukončení dopolední části jednání jej ovšem požádala, aby zaplatil na chlapce finanční příspěvek.

Coufalův advokát Stanislav Keršner u soudu kontroval už několikátou žádostí, aby směl jeho klient vídat vlastní děti.

"Pokud budou vznikat odborné posudky, které mají říct, u koho chtějí děti být, pak musí předtím být umožněn kontakt s otcem" argumentoval advokát Keršner. "Děti ho neviděly několik měsíců, jsou izolovány v nejistotě. Není možné, aby tu platil princip kolektivní viny."

Napětí u soudu

Atmosféra byla po celou dobu líčení napjatá.

Rodiče obviněných žen přišli v doprovodu třetí dcery Gabriely Pokorné. Držela je za ruku a podporovala. "To zvládnete," uklidňovala je. "Hlavně zůstaňte sví."

Do soudní síně šli manželé Mauerovi ruku v ruce. Coufal s optimismem: "Jsem nervózní," říkal. "Ale žádnou strategii připravenou nemám. Soudu můžu předložit, že jsem si našel bydlení v místě, kam chlapci začali chodit do školy. Aby nebyli stresováni z bytu, kde dříve s matkou žili."

Soudkyně Zdenka Mádrová dnes poprvé viděla zúčastněné tváří v tvář. Dosud o osudu obou chlapců rozhodovala pouze v rámci předběžného opatření, aniž by viděla či hovořila s jejich otcem nebo prarodiči.

S pouty na rukou

Do jednací síně přivedla vězeňská stráž i matku dětí - Kláru Mauerovou Viditelně rozrušenou, s rukama svázanýma v poutech. Když Klára Mauerová spatřila na lavici své rodiče, rozplakala se.

Setkala se s nimi poprvé od svého zatčení. Ti se však na svoji dceru ani nepodívali, oba jen hleděli do stolu před sebou.

Rodiče Kláry Mauerové a sestra Gabriela u brněnského soudu.
Rodiče Kláry Mauerové a sestra Gabriela u brněnského soudu. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Klára Mauerová se ještě se zoufalým výrazem otočila do lavice za sebou, na sestru Gábinu Pokornou. Stihly si vyměnit pouze letmý pohled, poté soudkyně vykázala veřejnost z jednání.

Stejná scéna tichého mlčení mezi rodiči a dcerou se odehrála i během pauzy, kdy jednání přerušeno. Rodiče Kláry Mauerové ve chvíli, kdy kolem nich dcera procházela v poutech obklopena vězeňskou službou, sklopili oči k zemi.

"Je to pro nás velký psychický nápor ji takhle vidět," řekl Coufal.

Na pokraji zhroucneí byla zjevně i Klára Mauerová. U soudu řekla, že je ochotna vzdát se vazeb s rodinou a s dětmi, jen aby mohly být děti s otcem nebo prarodiči.

"Bylo vidět, že její psychický stav je vážný," řekl po ukončení jednání otec chlapců. "Proto jí soudkyně nekladla žádné stresující otázky."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 5 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy