reklama
 
 

Soud nechal týrané děti zatím v Klokánku

4. 9. 2007 17:35
Živý přenos prvního soudu v kauze Mauerová

Brno - V nejsledovanější kauze posledních měsíců - aféře Kuřim - v úterý poprvé rozhodoval soud. Reportéři Aktuálně.cz byli na místě a celý den jednání sledovali.

Městský soud v Brně řešil, komu svěřit do péče syny Radka Coufala a Kláry Mauerové, která je (společně se sestrou Kateřinou a kolegyní Hanou Bašovou) obviněna z týrání obou chlapců.

O děti usilují rodiče sester Mauerových a také otec dětí Radek Coufal.

Ondřej i Jakub žijí už několik měsíců v Klokánku.

A tam zatím také zůstanou. Soudkyně odložila verdikt na neurčito, požaduje vypracování psychologických a psychiatrických posudků dětí; chce zjistit, s kým a kde by chtěly žít. "Zpracování posudku bude trvat několik týdnů," uvedl státní zástupce Vladimír Kutnohorský.

Otec, prarodiče nebo ústav?

O posudky požádal právě on. A to s argumentací, že děti byly týrané - i když jde v tuto chvíli jen o podezření policistů, protože ti dosud vyšetřování neuzavřeli. "Tyto děti byly předmětem trestné činnosti. A tento soud může rozhodnout nezávisle na trestním řízení," tvrdí Kutnohorský.

Ten zastával názor, že děti mají zůstat v ústavu: "Do doby, než se vyšetřování uzavře, je vhodnější, aby byly v nestranném prostředí. Aby při výsleších podaly policii nezkreslené informace," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Totéž v průběhu přelíčení doporučila i sociální pracovnice Romana Kubíčková - domnívala se, že by děti měly zůstat v Klokánku. A zástupkyně Klokánku rovnou požádala, aby děti v ústavu zůstaly.

Nejprve vypovídal otec, pak babička

U soudu se nejprve dlouze četlo ze spisu. Pak soudkyně vyslechla Coufala a babičku dětí - Elišku Mauerovou.

"Vyslýchali mě téměř hodinu," řekl Aktuálně.cz Coufal. "Překvapilo mě hlavně, že se ptali pořád na to, proč jsem se o děti nezajímal dříve. Odpovídal jsem soudkyni, že jsem neměl důvod o děti žádat, znal jsem Kláru jako výbornou matku."

Na obdobné dotazy musela odpovídat také babička chlapců. Soudkyně se ptala, zda o týrání věděla. Či jak se o děti otec před rozvodem staral.

Do kauzy vstupuje Motejl

Během soudního líčení se redakci Aktuálně.cz podařilo získat zásadní zprávu ombudsmana Otakara Motejla, jehož úřad se kauzou zabýval. V analýze se píše, že úřady velmi závažně chybovaly, když otci dětí odpíraly možnost se s dětmi v Klokánku vídat.

Paradoxně - během jednání soudu podala ředitelka Klokánku Ditta Pokorná návrh, aby dál trval zákaz návštěv otce a prarodičů.

"Objevily se nové závažné skutečnosti při vyšetřování, budou probíhat další výslechy," řekla Aktuálně.cz Pokorná. "Také psychologové nám doporučili, že do doby, než se vyšetřování ukončí, není vhodné, aby děti byly s příbuznými v kontaktu."

Zda se ony nové skutečnosti týkají otce, neodpověděla.

Svou roli mohlo sehrát i sílící podezření, že chlapci byli sexuálně zneužívání. Více o tomto podezření čtěte ZDE

Po ukončení dopolední části jednání jej ovšem požádala, aby zaplatil na chlapce finanční příspěvek.

Coufalův advokát Stanislav Keršner u soudu kontroval už několikátou žádostí, aby směl jeho klient vídat vlastní děti.

"Pokud budou vznikat odborné posudky, které mají říct, u koho chtějí děti být, pak musí předtím být umožněn kontakt s otcem" argumentoval advokát Keršner. "Děti ho neviděly několik měsíců, jsou izolovány v nejistotě. Není možné, aby tu platil princip kolektivní viny."

Napětí u soudu

Atmosféra byla po celou dobu líčení napjatá.

Rodiče obviněných žen přišli v doprovodu třetí dcery Gabriely Pokorné. Držela je za ruku a podporovala. "To zvládnete," uklidňovala je. "Hlavně zůstaňte sví."

Do soudní síně šli manželé Mauerovi ruku v ruce. Coufal s optimismem: "Jsem nervózní," říkal. "Ale žádnou strategii připravenou nemám. Soudu můžu předložit, že jsem si našel bydlení v místě, kam chlapci začali chodit do školy. Aby nebyli stresováni z bytu, kde dříve s matkou žili."

Soudkyně Zdenka Mádrová dnes poprvé viděla zúčastněné tváří v tvář. Dosud o osudu obou chlapců rozhodovala pouze v rámci předběžného opatření, aniž by viděla či hovořila s jejich otcem nebo prarodiči.

S pouty na rukou

Do jednací síně přivedla vězeňská stráž i matku dětí - Kláru Mauerovou Viditelně rozrušenou, s rukama svázanýma v poutech. Když Klára Mauerová spatřila na lavici své rodiče, rozplakala se.

Setkala se s nimi poprvé od svého zatčení. Ti se však na svoji dceru ani nepodívali, oba jen hleděli do stolu před sebou.

Klára Mauerová se ještě se zoufalým výrazem otočila do lavice za sebou, na sestru Gábinu Pokornou. Stihly si vyměnit pouze letmý pohled, poté soudkyně vykázala veřejnost z jednání.

Stejná scéna tichého mlčení mezi rodiči a dcerou se odehrála i během pauzy, kdy jednání přerušeno. Rodiče Kláry Mauerové ve chvíli, kdy kolem nich dcera procházela v poutech obklopena vězeňskou službou, sklopili oči k zemi.

"Je to pro nás velký psychický nápor ji takhle vidět," řekl Coufal.

Na pokraji zhroucneí byla zjevně i Klára Mauerová. U soudu řekla, že je ochotna vzdát se vazeb s rodinou a s dětmi, jen aby mohly být děti s otcem nebo prarodiči.

"Bylo vidět, že její psychický stav je vážný," řekl po ukončení jednání otec chlapců. "Proto jí soudkyně nekladla žádné stresující otázky."

autor: Eliška Bártová | 4. 9. 2007 17:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama