Odvaha je důležitá jen pro polovinu Čechů. Vzorem statečnosti jsou Havel i Kalousek

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
12. 2. 2023 9:40
Navzdory tomu, že je odvaha důležitá pro každého druhého Čecha, sama sebe jako odvážné vidí jen 19 procent lidí. Statečnost si spojují třeba s bývalým předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem či neúspěšnou kandidátkou na prezidentku Danuší Nerudovou, z historických osobností pak s bývalým prezidentem Václavem Havlem, zjistila společnost Behavio v průzkumu pro Skautský institut.
Statečnost si lidé podle průzkumu spojují třeba s bývalým předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem.
Statečnost si lidé podle průzkumu spojují třeba s bývalým předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. | Foto: Václav Vašků

Více než odvahy si Češi cení například kvalitně vykonané práce, kterou podle dat prosincového průzkumu oceňuje 85 procent z tisíce oslovených respondentů. Ti za důležitou považují i spolehlivost, schopnost postavit se za správnou věc či morální integritu. Jako méně významnou než statečnost dotazovaní označili schopnost nebát se riskovat, když to dává smysl, či zajímavost a výjimečnost.

Podle ředitele výzkumu Vojtěcha Prokeše z průzkumu vyplynulo, že je odvaha klíčová pouze pro polovinu Čechů. Za odvážné se však považuje jen 19 procent lidí. Ty, kterým se daří dělat v životě odvážné kroky v souladu se svým přesvědčením, pak spojuje, že si nadprůměrně cení nezištné pomoci ostatním či otevřenosti vůči různým pohledům na svět.

Třináct procent Čechů se pak za odvážné nepovažuje vůbec, protože se straní konfliktů, bojí se říkat svůj názor nebo dělat velké změny. A 68 procent lidí v průzkumu odpovědělo, že se jejich statečnost odvíjí od situace. Nejčastěji se překonají v případě, že musí chránit vlastní rodinu.

Zkoumat koncept kuráže bylo pro výzkumníky složité, každý člověk totiž považuje za odvážné něco jiného. "Je zajímavé se podívat na konkrétní výpovědi lidí, co pro ně statečnost znamená, a hledat v tom vzájemné souvislosti. Může to být odvaha někomu něco říct, odvaha vzít zbraň a jít bojovat nebo třeba odvaha vychovávat děti. Plejáda je velmi široká," vysvětluje Prokeš.

Jako příklady odvahy dotazovaní nejčastěji uváděli schopnost říct veřejně svůj názor, být sám sebou, pomoct potřebným, postavit se nespravedlnosti, mít děti nebo vzít si hypotéku. Za odvážné část respondentů považuje také některé názory - například být pro či proti válce na Ukrajině nebo být či nebýt očkovaný.

Babiš a Okamura jsou vzor kuráže i zbabělosti

Soukromými vzory odvahy bývají nejčastěji blízcí lidé: rodiče, děti či partneři. U otázky na vzory statečnosti ze současné politiky lidé nejčastěji odpovídali, že nevědí, případně že za odvážného nepovažují nikoho.

"Výzkum ukázal, že ve veřejné sféře neexistuje příliš lidí, které by Češi považovali za vzory kuráže. Nebo tu možná jsou, ale my je nevidíme," uvádí Prokeš. Z konkrétních osobností ale zaznělo kromě jmen Miroslava Kalouska či Danuše Nerudové také jméno senátorky Jany Zwyrtek Hamplové, známé v poslední době zejména šířením dezinformací.

Se zbabělostí si lidé spojují prezidenta Miloše Zemana, předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou nebo premiéra a šéfa ODS Petra Fialu. Předsedové ANO a SPD Andrej Babiš a Tomio Okamura byli zmiňováni v obou souvislostech, tedy jako symbol odvahy i zbabělosti.

Z historických osobností za odvážné lidi označují kromě Václava Havla také Jana Palacha, Jana Žižku, Jana Husa, Karla IV. a Miladu Horákovou. Z fiktivních osobností pak Supermana či Spider-Mana.

Zbabělost si lidé spojují s Adolfem Hitlerem, Klementem Gottwaldem, Jidášem či třeba se spolupracovníkem gestapa Karlem Čurdou, z fiktivních osobností třeba s Dracem Malfoyem z Harryho Pottera.

 

Právě se děje

Další zprávy