Odsouzení bývalí manažeři Čepra Kadlec a Houška nesplácejí škodu, jsou v exekuci

ČTK ČTK
24. 10. 2019 15:23
Odsouzení bývalí manažeři Čepra Tomáš Kadlec a Alexandr Houška doposud nezačali splácet státnímu podniku škodu ve výši 260 milionů korun. Od léta jsou proto oba v exekuci. Kadlec s Houškou byli na jaře pravomocně potrestání čtyřmi lety vězení za porušení povinností při správě majetku státního distributora paliv, oba podali dovolání.
Alexandr Houška.
Alexandr Houška. | Foto: ČTK

"Odsouzení k dnešnímu dni společnosti Čepro způsobenou škodu neuhradili, a to ani v jakémkoliv minimálním rozsahu," uvedl Milan Kučera z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný, která Čepro v trestní kauze manažerů zastupovala u soudu. "Vzhledem k tomu, že nesplnili svůj dluh dobrovolně, bylo proti nim na začátku srpna 2019 zahájeno exekuční řízení," doplnil.

Kadlec a jeho exmanželka podle právníka navrhli částečné zastavení exekuce, a to ohledně prodeje jejich nemovitostí. O návrzích bude rozhodovat soud. "Do doby pravomocného rozhodnutí soudu nemůže soudní exekutor přistoupit ke zpeněžení tohoto majetku," vysvětlil advokát.

Zaplatit to není v mých silách, tvrdí Kadlec

Někdejší generální ředitel Čepra Kadlec a bývalý obchodní ředitel Houška byli odsouzeni za nevýhodné obchody. Čepro podle soudů od listopadu 2003 do září 2005 levně prodávalo pohonné hmoty firmě Czech Energospace a obratem je draze kupovalo zpátky, přičemž se vzdávalo marží a zisků. Zmíněná firma přitom v té době neměla žádnou historii ani majetek.

Muži mají Čepru uhradit "společně a nerozdílně" 260 milionů korun s úroky, Houška má pak sám zaplatit ještě dalšího 1,4 milionu. Kadlec už dříve novinářům řekl, že uhradit stanovenou částku není v jeho silách.

Oba manažeři vinu odmítali. Tvrdili, že prostřednictvím transakcí plnili strategický úkol, který Česku přinesl vstup do EU - tedy obměnu paliv. Podle soudů však obchody s Czech Energospace k plnění tohoto úkolu nesměřovaly. Obchodovaná hmota totiž vůbec neopustila zásobníky, takže do nich nemohla být dodána hmota vyšší kvality.

Kadlec byl předsedou představenstva a generálním ředitelem Čepra od května 2003 do srpna 2005. Dříve vedl Národní bezpečnostní úřad a předtím působil v Bezpečnostní informační službě, kde řídil odbor řešící závažnou ekonomickou kriminalitu. Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že žádal o odklad nástupu do vězení, soudy však minulý měsíc jeho žádost zamítly.

Po uzavření kauzy Čepra uznal soud Kadlece vinným i z daňového úniku a uložil mu celkový souhrnný trest sedmi let vězení. Tento verdikt není pravomocný, Kadlec se odvolal. Částka 35 milionů korun, jež mu v době jeho šéfování Čepru přišla na švýcarský účet, podle něj nebyla zdanitelným příjmem, ale půjčkou, kterou později vrátil.

 

Právě se děje

Další zprávy