Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.
"Bez dalších podrobností můžeme potvrdit, že konzulární návštěva u něj (Krejčíře) proběhla 9. října, tedy v polovině minulého týdne," cituje deník mluvčí ministerstva zahraničí Zuzanu Štíchovou.
Krejčíř je v JAR vězněn od roku 2013, v roce 2016 zde byl odsouzen k 35 letům vězení za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami.
O Krejčířových stížnostech na podmínky v jihoafrickém vězení loni informovala tamní média. Krejčíř uvedl, že se ho takto jihoafrické úřady snaží zabít, nebo vytvořit takové podmínky, aby se zabil sám. Tvrdil mimo jiné, že žije v cele o ploše 3,9 metru čtverečních, což neodpovídá mezinárodně uznávanému minimu 5,5 metru čtverečních.
Stěžoval si na nekvalitní matraci, z níž ho bolí záda, na vězeňskou stravu a na to, že mu byl zabaven počítač a nemůže se tak přes komunikační program Skype spojit s rodinou.
Letos Krejčířovi příbuzní v tisku varovali před tím, že Čech bude brzy zavražděn, pokud nebude z johannesburgské věznice Leeuwkop přeložen do jiného zařízení. Jihoafrická vězeňská správa podle místních médií následně ujistila, že Krejčířův život v této věznici s maximální mírou ostrahy není ohrožen.
Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005, v JAR žije od roku 2007. Pražský vrchní soud mu loni v březnu pravomocně potvrdil za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů souhrnný trest 15 let vězení. Krejčíř v kauze podal dovolání k Nejvyššímu soudu. V JAR čelí podezření také z několika pokusů o útěk a ze spiknutí s cílem zavraždit policistu a právního konzultanta.