ODS sestřelila svého lídra. Co s ní(m) bude dál?

Kateřina Eliášová
27. 3. 2010 20:00
7 otázek a odpovědí, které se týkají odchodu Mirka Topolánka z pozice lídra ODS
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Občanská demokratická strana je dva měsíce před volbami v složité situaci.

Přišla o volebního lídra, předsedu Mirka Topolánka kvůli jeho neuvážlivým výrokům vyměnil Petr Nečas.

Úplná kapitulace předsedy ODS může přijít do několika dní či týdnů.

Strana se pro tak radikální krok, který v minulosti nikdy neudělala, rozhodla ve snaze zachránit se před totální prohrou. Mnozí občanští demokraté totiž věří, že výměna prostořekého Topolánka za uvážlivého Nečase straně a jejím preferencím jedině prospěje.

Jediným důkazem toho, že se to povedlo, mohou být až květnové volby. Ale napoví už dubnové průzkumy.

Aktuálně.cz sestavilo sedm základních otázek a odpovědí, které takto pohromadě mohou říct to hlavní: co bude dál s Topolánkem a co s ODS.

1. Kdo držel Topolánka na jednání výkonné rady?

Jediný, kdo stál Topolánkovi celou dobu po boku, byl šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Na jednání výkonné rady se k němu přidal i exministr zdravotnictví Tomáš Julínek a taky Ivan Langer, který alespoň nenavrhoval radikální řešení "zaříznout" šéfa strany úplně, ale dát mu prostor, aby odešel sám. Názor, že by měl Topolánek zlstat předsedou až do voleb, měla i jižní Morava, kde měl být Topolánek lídrem.

2. Čekají se další změny na kandidátkách?

Po nelehkém rozhodnutí o lídrovi lidé z vedení ODS oznámili, že změnám je konec. Zcela jistě si oddychne Pavel Bém, pod kterým se židle kývala asi nejvíc. Jeho konec žádal sám Topolánek, dokonce tím podmiňoval svůj odchod, na což grémium ani výkonná rada nepřistoupila. Odvolání Béma mělo pomoct odvrátit možnou volební katastrofu v největším volebním kraji, kde rapidně klesají preference. Bém kandiduje z pozice dvojky za Davidem Vodrážkou a tak to pravděpodobně zůstane.

3. Co teď bude s Mirkem Topolánkem?

Výkonná rada ODS hlasovala pro odchod svého předsedy z jihomoravské kandiátky a vyzvala jej, aby zvážil své setrvání ve funkci šéfa strany. Topolánek si vzal čas na přemýšlenou a omezil komunikaci s médii. Některé regiony jej vyzvaly, aby odešel z čela strany neprodleně, mandát má nicméně do řádného podzimního kongresu. Topolánek nebude v květnových volbách kandidovat vůbec. Může se zcela stáhnout z politiky.

4. Co bude s ODS, kdo stranu povede po případném odstoupení Mirka Topolánka?

ODS teď stále pravomocně řídí Topolánek, Petr Nečas je celostátním lídrem a tedy kandidátem na premiéra.

Pokud se Topolánek rozhodne rezignovat na funkci předsedy (může to udělat jen on sám, odvolat ho smí pouze kongres), zastoupí jej statutární zástupce, tedy 1. místopředseda, kterým je David Vodrážka. Strana, respektive grémium, se může rozhodnout i jinak, nicméně členové vedení zatím jiný vývoj nepřipustili.

5. Zabere výměna lídra 60 dní před volbami na voliče?

Byl to jeden z argumentů, kterým ODS výměnu zdůvodnila, nikdy předtím tak razantní krok neudělala. Že odchod Mirka Topolánka šanci vyhrát jen posílí, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf Senátu Přemysl Sobotka. Právě on byl první, který Topolánka k odchodu veřejně přiznal. Zda to na voliče zabralo, naznačí už dubnové preference, vycházející zpravidla v půlce měsíce.

6. Kdy si ODS zvolí nové vedení?

Velmi bude záležet na výsledku voleb, každopádně do jejich konání se se svoláním kongresu nepočítá. Pokud ODS volby prohraje, vedení strany rezignuje prakticky okamžitě, kongres by se tak pravděpodobně konal v dřívějším, než v předpokládaném listopadovém termínu. V případě výhry se názory různí: mezníkem jsou podzimní komunální volby: kongres může být jak před nimi, tak po nich.

7. Kdo bude novým předsedou?

Na to teď neexistuje odpověď, spíše se ví, kdo to určitě nebude. Kandidovat odmítl už dřív šéf Senátu Přemysl Sobotka, stejně jako poslední Topolánkův vyzyvatel Pavel Bém. Nejistý pokus o kandidaturu předvedl loni Petr Gandalovič, nakonec Topolánka oficiálně nevyzval. Nabízí se i Petr Nečas, tady bude záležet na výsledku voleb. Sám Topolánek označil tři možné nástupce - Radima Ziku z Libereckého, Pavla Blažka z Jihomoravského a Pavla Drobila z Moravskoslezského kraje. Tím jim ovšem dal pověstný polibek smrti, což teď platí dvojnásob.

 

Právě se děje

Další zprávy