Lídr Topolánek je minulost, křesla předsedy ODS se drží

Martina Machová Kateřina Eliášová, Martina Machová
25. 3. 2010 22:09
ODS vyzvala Topolánka, aby opustil i post předsedy. Řekl jen, že výzvu zváží
Mirek Topolánek se právě vzdává postu lídra voleb, korunu přebírá Petr Nečas
Mirek Topolánek se právě vzdává postu lídra voleb, korunu přebírá Petr Nečas | Foto: Ludvík Hradilek

Praha- Noční tisková konference potvrdila zákulisní informace, které se rozletěly kuloáry ve čtvrtek krátce před devátou večer: ODS už nevěří Mirkovi Topolánkovi coby předsedovi a lídrovi nadcházejících voleb.

Reportéři z místa jednání ohlásili, že výkonná rada ODS po hodinách hádek odhlasovala výzvu, aby Topolánek rezignoval na funkci předsedy a odstoupil z jihomoravské kandidátky pro volby do Sněmovny.

Podle informací Práva na jednání výkonné rady ODS prošel návrh na Topolánkovo odvolání 37 hlasy ze 45.

Postu volebního lídra se šéf ODS skutečně vzdal, jeho místo převzal místopředseda Petr Nečas.

"Nebylo to lehké rozhodnutí, učinil jsem to hlavně proto, aby ODS vyhrála volby a zabránila Paroubkovi a komunistům v návratu před rok 1989. Jde mi o značku, jde mi o ODS, aby výsledek byl co nejlepší," řekl Topolánek.

Výzvu stranického vedení, aby skončil i jako hlava celé ODS, ovšem Topolánek prozatím nevyslyšel.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Topolánek nakonec odchází i neodchází. Co dál?

"Toto rozhodnutí ještě zvážím, jde mi o kontinuitu a výkonná rada to repektuje," uvedl Topolánek. V úterý, kdy ho k odstoupení vyzvalo grémium strany a kdy se navzdory tomu rozhodl ve funkci zůstat, hovořil jednoznačněji. "Toto rozhodnutí zůstat je konečné," uvedl tehdy.

Každopádně, v otázce předsednictví nemá Mirek Topolánek zatím stanoven žádný limit. "Musíme se rozhodnout v době, kterou neumím definovat, nesouvisí to s volbami do Poslanecké sněmovny," uvedl Topolánek, který naznačil, že v ODS bude rozdělena role voelbního lídra a předsedy minimálně dva měsíce: "Dichotomie bude zřejmě až do kongresu ODS."

Nový hlavní lídr strany Petr Nečas odmítl odpovědět na to, zda se bude o post příštího předsedy ODS ucházet. "Takové starosti zatím vůbec nemám," odbyl přímou otázku. "Kongres se uskuteční po vítězných volbách," uvedl pak. Bohužel nedoplnil, které volby má přesně na mysli.

Nečas každopádně vyzdvihl Topolánkovo rozhodutí odstoupit z voleb. "Já si ho za to nesmírně vážím," řekl a ihned zahájil volební agitaci: "Chci, aby zvedli hlavu pravicoví voliči, jsem připraven tvrdě pracovat 24 hodin denně příštích 60 dnů.

Na regionální jihomoravské kandidátce, kde byl Topolánek v čele, se kandidátka posune o jedno místo, větší změnu už ODS udělat nemůže. Do čela se tak posouvá sedmašedesátiletý Václav Mencl, který by llídrem v jihomoravském regionu i v letech 2002 a 2006. V obou letech patřil mezi kandidáty ODS, kteří v kraji dostali nejvíce preferenčních hlasů. "Je to plnohodnotný lídr, nepochybně tu roli zvládne," tvrdí Mirek Topolánek.

Dramatické jednání špiček ODS řešilo krizi kolem svého předsedy kvůli kontroverzním Topolánkovým výrokům na adresu církví a premiéra Fischera.

Hned na začátku se po obvinění předsedy, že "spiknutí kolem Topolánka vyvolal", rezignoval na vedoucí funkce ve straně šéf Senátu Přemysl Sobotka.

Očekávejte další podrobnosti

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražování nových bytů v Praze na konci roku zpomalilo meziročně z 11,4 procenta na 4,4 procenta

Další zprávy