Evropský tisk se loučí s šéfem ODS citacemi jeho výroků

Martin Novák Martin Novák
26. 3. 2010 16:01
Rakouské deníky českého expremiéra nešetří, ale v Rakousku samotném to prý není o moc lepší
Takto Mirka Topolánka s Janem Fischerem už asi neuvidíme.
Takto Mirka Topolánka s Janem Fischerem už asi neuvidíme. | Foto: Jan Langer

Praha - Politický vývoj v České republice a změny v Občanské demokratické straně sledují média především v okolních zemích.

Rakouská tisková agentura APA soudí, že Topolánkova politická kariéra je u konce. Informuje o komiksových postavičkách ODS Marii Slušné a Václavu Dobrákovi, s nimiž má ale podle APA Topolánek jen máloco společného.

Agentura se také vrátila k silným výrokům předsedy ODS na téma Lisabonská smlouva.

"Odmítnutou ústavu EU nazval vulgárním anglickým výrazem shit a Lisabonskou smlouvu, kterou sám podepsal, označil za 'nutné zlo' jako ochranu před 'ruským medvědem'."

Deník Die Presse napsal, že Topolánkovy "obhroublé výrazy" jsou pověstné, ale už to začalo zacházet příliš daleko, a rovněž cituje z expremiérova slovníku.

Foto: Ludvík Hradilek

"Politik, který se omlouvá tvrzením, že má nevymáchanou pusu, by měl být nepřijatelný," napsal už včera deník Der Standard, ale zároveň v komentáři dodává, že kandidátka krajně pravicových svobodných (FPÖ) na rakouskou prezidentku Barbara Rosenkranzová na tom není o mnoho lépe.

Agentura Reuters, jejíchž zpráv využívá drtivá většina hlavních světových médií, označuje výsledek českých voleb za těžko odhadnutelný.

Levice podle Reuters nemá většinu jistou. Agentura dále podotýká, že z problémů ODS bude těžit hlavně TOP 09, zatímco sociálním demokratům kauza Topolánek hlasy navíc nepřinese.

"Po volbách může vládnout sociální demokracie s podporou komunistů, sociální demokracie se středovými stranami anebo velká koalice ČSSD a ODS," popisuje agentura situaci v České republice.

Mirek Topolánek mezi gratulanty Bolka Polívky, srpen 2009
Mirek Topolánek mezi gratulanty Bolka Polívky, srpen 2009 | Foto: Aktuálně.cz

Polské deníky zaujala na aféře Topolánek hlavně kritická slova českého expremiéra o církvích, protože římskokatolická církev má v Polsku silný vliv. V diskusi pod článkem na webové stránce deníku Gazeta Wyborcza však někteří Poláci jeho slova oceňují.

Slovenská tisková agentura SITA zdůrazňuje, že výměna Topolánka souvisí spíše s nízkými preferencemi strany a s obavami před volebním debaklem než přímo s jeho posledními výroky pro časopis LUI.

Dál od českých hranic ale výměna volebního lídra nejsilnější pravicové strany do médií nepronikla. Německé deníky ani velké stanice jako BBC či CNN ji ve zpravodajství opomíjejí.

Ruská tisková agentura RIA Novosti informuje o odstoupení Topolánka jen v krátké zprávičce, v níž také uvádí, že se tak stalo po "kontroverzních vyjádřeních na adresu křesťanů, židů a sexuálních menšin". Za favorita českých voleb RIA Novosti považuje Paroubka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy