Evropský tisk se loučí s šéfem ODS citacemi jeho výroků

Martin Novák Martin Novák
26. 3. 2010 16:01
Rakouské deníky českého expremiéra nešetří, ale v Rakousku samotném to prý není o moc lepší
Takto Mirka Topolánka s Janem Fischerem už asi neuvidíme.
Takto Mirka Topolánka s Janem Fischerem už asi neuvidíme. | Foto: Jan Langer

Praha - Politický vývoj v České republice a změny v Občanské demokratické straně sledují média především v okolních zemích.

Rakouská tisková agentura APA soudí, že Topolánkova politická kariéra je u konce. Informuje o komiksových postavičkách ODS Marii Slušné a Václavu Dobrákovi, s nimiž má ale podle APA Topolánek jen máloco společného.

Agentura se také vrátila k silným výrokům předsedy ODS na téma Lisabonská smlouva.

"Odmítnutou ústavu EU nazval vulgárním anglickým výrazem shit a Lisabonskou smlouvu, kterou sám podepsal, označil za 'nutné zlo' jako ochranu před 'ruským medvědem'."

Deník Die Presse napsal, že Topolánkovy "obhroublé výrazy" jsou pověstné, ale už to začalo zacházet příliš daleko, a rovněž cituje z expremiérova slovníku.

Foto: Ludvík Hradilek

"Politik, který se omlouvá tvrzením, že má nevymáchanou pusu, by měl být nepřijatelný," napsal už včera deník Der Standard, ale zároveň v komentáři dodává, že kandidátka krajně pravicových svobodných (FPÖ) na rakouskou prezidentku Barbara Rosenkranzová na tom není o mnoho lépe.

Agentura Reuters, jejíchž zpráv využívá drtivá většina hlavních světových médií, označuje výsledek českých voleb za těžko odhadnutelný.

Levice podle Reuters nemá většinu jistou. Agentura dále podotýká, že z problémů ODS bude těžit hlavně TOP 09, zatímco sociálním demokratům kauza Topolánek hlasy navíc nepřinese.

"Po volbách může vládnout sociální demokracie s podporou komunistů, sociální demokracie se středovými stranami anebo velká koalice ČSSD a ODS," popisuje agentura situaci v České republice.

Mirek Topolánek mezi gratulanty Bolka Polívky, srpen 2009
Mirek Topolánek mezi gratulanty Bolka Polívky, srpen 2009 | Foto: Aktuálně.cz

Polské deníky zaujala na aféře Topolánek hlavně kritická slova českého expremiéra o církvích, protože římskokatolická církev má v Polsku silný vliv. V diskusi pod článkem na webové stránce deníku Gazeta Wyborcza však někteří Poláci jeho slova oceňují.

Slovenská tisková agentura SITA zdůrazňuje, že výměna Topolánka souvisí spíše s nízkými preferencemi strany a s obavami před volebním debaklem než přímo s jeho posledními výroky pro časopis LUI.

Dál od českých hranic ale výměna volebního lídra nejsilnější pravicové strany do médií nepronikla. Německé deníky ani velké stanice jako BBC či CNN ji ve zpravodajství opomíjejí.

Ruská tisková agentura RIA Novosti informuje o odstoupení Topolánka jen v krátké zprávičce, v níž také uvádí, že se tak stalo po "kontroverzních vyjádřeních na adresu křesťanů, židů a sexuálních menšin". Za favorita českých voleb RIA Novosti považuje Paroubka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy