Nečas: Skončí-li Topolánek úplně, povede nás Vodrážka

Kateřina Eliášová
26. 3. 2010 1:10
Odstranili jsme největší překážky. Teď chce ODS vyhrát volby, tvrdí nový lídr ODS
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odstranili jsme problém, jedeme dál. Místopředseda Petr Nečas si na novou funkci superlídra zvykl rychle, byť mu s prvními rozhovory pomáhal šéf kampaně Ivan Langer.

Za kamerou ukazoval, jak má v živém vstupu gestikulovat, naznačoval, co říct, kdy se usmát.

Oba místopředsedové se postavili svému předsedovi, když mu navrhli, aby odešel jak z pozice volebního lídra, tak z postu šéfa ODS. To druhé si musí Mirek Topolánek ještě promyslet, deadline mu jeho bývalí spojenci nedali.

"Mirek Topolánek řekl, že rozdělení funkce celostátního lídra a předsedy ODS může přinášet problémy a že není dlouhodobě udržitelné. Zda setrvá až do voleb, bude otázkou dalších jednání. Teď nechci zaujímat kategorické stanovisko," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz nový lídr modrých Petr Nečas.

Aktuálně.cz: Co teď bude přesně dělat Mirek Topolánek?

Mirek Topolánek je předsedou strany, kde je celá řada provozních a administrativních záležitostí, které je třeba řešit.

A.cz: A co se vlastně nyní mění pro Vás - v rámci předvolební agitace?

Tak, mění se minimálně plošný rozsah kampaně. Teď budu muset přeplánovat celý harmonogram.

A.cz: Na rovinu - jak čtvrteční výsledek Vašich jednání podle Vás zapůsobí na voliče?

Bylo by iluzí domnívat se, že to voliče uklidnilo. Je to cesta nastoupená k uklidnění voličů a k tomu, aby si spojovali ODS s návrhy konkrétních řešení klíčových problémů této zečmě a ne s nějakými aférami.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Pehe na Aktuálně.cz:
Topolánek nakonec odchází i neodchází. Co dál?

Papinův hrnec povolil

A.cz: Je rošáda s Topolánkem jedinou změnou na kandidátkách, která se do voleb stane? Topolánek svůj odchod podmiňoval širšími změnami...

Dnes nebyla debata o širších změnách, já je nepředpokládám s výjimkou změn, které by navrhly ještě regiony.

A.cz: Čekáte, že by se tak stalo?

Popravdě řečeno nečekám.

A.cz: Máte tedy po dnešním jednání pocit, že jsou regiony o něco klidnější?

Dnešní rozhodnutí Mirka Topolánka byl zodpovědný a politicky vyzrálý krok a svým způsobem to uvolnilo napětí v onom pomyslném papinově hrnci, který do značné míry vřel a byl natlakovaný.

A.cz: Myslíte si, že coby celostátní lídr povedete do voleb stranu, která je spíš rozklížená, anebo se teď alespoň trochu stmelila?

Odstranili jsme největší překážky a problémy. Teď bude zájmem ODS uspět ve volbách.

Kdo po Topolánkovi? Do kongresu Vodrážka

A.cz: Měl by Mirek Topolánek odejít pozice šéfa strany ještě do sněmovních voleb, nebo až po nich?

To bude otázka dalších jednání. Teď nechci zaujímat kategorické stanovisko. Sám Mirek Topolánek řekl, že rozdělení funkce celostátního lídra a předsedy ODS může přinášet problémy a že není dlouhodobě udržitelné.

A.cz: Pokud se Topolánek rozhodne odejít, povedete tu stranu Vy?

V takovém případě budeme pokračovat v souladu se stanovami a ty jednoznačně říkají, že pravomoce přecházejí na statutátního zástupce, což je David Vodrážka. Po volbách bude kongres, který zhodnotí výsledek voleb a vyřeší i toto.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Trump zrušil veškeré sankce proti Turecku uvalené kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy