ODS nabídla Starostům předvolební koalici. Hnutí se zeptá svých členů i příznivců

Domácí Domácí
7. 7. 2020 13:44
ODS předložila Starostům a nezávislým nabídku na koalici, se kterou chce příští rok ve volbách porazit Babišovo hnutí. STAN si nyní kvůli zájmu o spojenectví dělá anketu mezi svými členy, s kým by do voleb šli nejraději. Zadali si také průzkum veřejného mínění, aby zjistili, jak se k možné koalici staví jejich příznivci. O spojenectví se Starosty projevili zájem také Piráti.
Předseda ODS Petr Fiala a předseda STAN Vít Rakušan při podpisu memoranda o spolupráci v Královéhradeckém kraji
Předseda ODS Petr Fiala a předseda STAN Vít Rakušan při podpisu memoranda o spolupráci v Královéhradeckém kraji | Foto: Archív: STAN

O nabídce ODS na utvoření koalice se Starosty informoval web Seznam Zprávy. "Společný postup je nezbytný a my jsme rádi, že se naše hnutí osvědčilo jako spojovatel a hybatel. Prubířským kamenem budou krajské volby, kde se ukáže, jak to funguje a hlavně zda jsme opravdu schopni v regionech poslat hnutí ANO do opozice," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

"Dohromady jsme velmi efektivní, pokud jde o zisky hlasů, protože se vzájemně vykrýváme. Starostové jsou silní právě v oblastech, kde my naopak ztrácíme," vysvětluje předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Jako příklad uvádí Liberecký kraj, kde už dvoje krajské volby vyhrál jediný hejtman STAN Martin Půta.

"Všichni cítíme ohromnou zodpovědnost té části veřejnosti, která si přeje konec Babišovy vlády. A musíme pro to udělat všechno. Předvolební koalice je nejlepší cestou, jak Andreje Babiše porazit a sestavovat vládu," dodal Stanjura.

STAN, který má ve sněmovně nejmenší poslanecký klub o šesti lidech a při posledních sněmovních volbách v říjnu 2017 pronikl do sněmovny se ziskem 5,2 procenta, se v posledních týdnech stává velmi žádaným spojencem.

Jak uvedl minulý týden Deník N, o společný postup ve volbách s ním mají zájem i Piráti, kteří ale zatím žádný konkrétní plán nenabídli. "Tak daleko jednání ještě nejsou," říká místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy