Praha - Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek stál za koncem poslance ODS Pavla Drobila v čele ministerstva životního prostředí a teď, po dvou letech od aféry, usedne do křesla senátora.
Jeho vítězství bylo na Praze 2 rekordní. Dostal 74,3 procenta hlasů, což je ze všech kandidátů, kteří se druhého kola senátních voleb zúčastnili, absolutně nejvíce.
Michálek (kandidoval s podporou České pirátské strany, KDU-ČSL a Strany zelených) s nadsázkou říká, že mu do funkce pomohl právě i volební manažer ODS Pavel Drobil.
"Kdyby udělal to, co by standardně ten ministr ve funkci udělat měl, že by vyhodil pana Knetiga (Drobilův poradce, který údajně sháněl 'černé' peníze pro ODS - pozn. red.), společně podal trestní oznámení a mně dal pochvalu, tak by dneska nemusela ODS vypadat jako ta, která kryje korupčníky," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Michálek.
Aktuálně.cz: Vaše vítězství je rekordní, už slavíte?
Mám velkou radost. Nečekal jsem, že podpora bude tak výrazná.
A.cz: Čím to podle vás je, že jste získal přes 74 procent hlasů?
Domnívám se, že voliči vycházeli z toho, co člověk dělal v minulosti, a ne z toho, co slibuje do budoucna.
A.cz: Takže vám hodně pomohla kauza na Státním fondu životního prostředí?
Kampaň byla tak prezentována a my jsme se i snažili ukázat, že ta historie je delší než jen od roku 2010. A teď v poslední době jsem se zabýval protikorupčními audity s neziskovou organizací Oživení. Myslím si, že voliči uvěřili tomu, že když člověk něco dělá, tak tomu tak skutečně je.
A.cz: Exministr Pavel Drobil už po prvním kole řekl, že vaše dvouletá kampaň se vyplatila. Souhlasíte?
Já jsem mu s nadsázkou poděkoval. Kdyby pan Drobil udělal to, co by standardně ten ministr ve funkci udělat měl, že by vyhodil pana Knetiga, společně podal trestní oznámení a mně dal pochvalu, tak by dneska nemusela ODS vypadat jako ta, která kryje korupčníky.
Sice pan Drobil z funkce ministra odstoupil, ale dál působil jako volební manažer ODS. Kdyby on tím volebním manažerem nebyl, byl někde v ústraní, tak by mi to možná tolik nepomohlo.
A.cz: Na vašich webových stránkách uvádíte, že budete chtít omezit korupci v Česku. Jak to budete chtít z pozice senátora udělat?
Někdy to není o síle jednoho hlasu, ale o síle argumentů. I když jsem nebyl senátorem, tak jsem už v roce 2004 upozornil zákonodárný sbor na určité díry v zákoně o kolektivním investování. To mohli investoři přijít o několik miliard korun.
Když se na to upozorní, může se stát, že lobbisti, kteří ty různé výjimky protlačit chtějí, tak rezignují. Něco podobného bylo letos na jaře v zákoně o ochraně ovzduší. Tehdy také prošla verze, pokud to hodně zjednoduším, poplatky zrušit.
Ze statistik vyplývá, že až 60 procent pozměňovacích návrhů, které ze Senátu přijdou, tak je nakonec Poslanecká sněmovna vezme. Nedělám si iluze, že mi všechno projde.
Druhé kolo senátních voleb, podívejte se na fotky:
A.cz: Na jakou stranu v Senátu se dáte? Vstoupíte do lidoveckého senátorského klubu?
Kandidoval jsem s podporou tří stran - lidovci, zelení, piráti. Nominační smlouva říká, že můžu vytvořit nebo udržet jeden z těch klubů. Nabízí se hned několik variant.
Já na to nemám vyhraněný názor, jsem ochoten spolupracovat s každým, kdo bude vstřícný mým návrhům naslouchat.
A.cz: Co budete chtít v Senátu jako první věc změnit?
Nabízí se změna jednacího řádu, aby ve vyšetřovacích komisích byli občané. Je to iniciativa Veřejnosti proti korupci v souvislosti s odposlechy Romana Janouška a Pavla Béma. Drobnou kosmetickou úpravou by se ten proces mohl otevřít.
Jaký bude Libor Michálek senátorem? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.