Odposlechy popisují, jak dal Havlín úplatek žalobci. Bradáčová začala nové vyšetřování

Radek Nohl Radek Nohl
7. 4. 2016 20:18
V kauze odsouzeného bývalého soudce Ondřeje Havlína začne nové vyšetřování. Poté, co byl sepsán pravomocný rozsudek, se vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová rozhodla, že dá prošetřit, zda Havlín předal úplatek státnímu zástupci Pavlu Suchánkovi. Předání peněz podle soudců zachytily odposlechy. Suchánek přijetí úplatku ale odmítá.
Ondřej Havlín (vpravo) a Boris Štefl u soudu. Po jejich schůzce měl podle rozsudku dát Havlín žalobci Pavlu Suchánkovi úplatek.
Ondřej Havlín (vpravo) a Boris Štefl u soudu. Po jejich schůzce měl podle rozsudku dát Havlín žalobci Pavlu Suchánkovi úplatek. | Foto: ČTK

Praha - I když v korupční kauze bývalého soudce Ondřeje Havlína padl již pravomocný rozsudek, vyšetřování případu ještě nekončí. Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, která tento případ dozorovala, dá prošetřit, zda odsouzený Havlín předal úplatek státnímu zástupci Pavlu Suchánkovi. Ten odmítá, že by nějaké peníze dostal.

"V těchto dnech předám případ k vyhodnocení Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 2, aby posoudilo informace, které se objevily v rozsudku Okresního soudu v Kladně i odvolacího soudu," potvrdila Aktuálně.cz vrchní státní zástupkyně.

Je pravděpodobné, že žalobci z Prahy 2 předají kauzu z důvodu podjatosti na jiné státní zastupitelství. Důvodem je, že právě u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 v současné době Pavel Suchánek pracuje.  

V rozhodnutí Okresního soudu v Kladně i Krajského soudu v Praze, které Bradáčová zmiňuje, se detailně popisuje, že úplatek měl za cíl ovlivnit vyšetřování nehody opilého řidiče Vojtěcha Kocúra na začátku roku 2013. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu tehdy monitorovali schůzku mezi Havlínem a dalším odsouzeným, Borisem Šteflem.   

Žádné důkazy o úplatku nejsou, říká žalobce

Odposlechy zaznamenaly Šteflova slova, kdy Havlínovi řekl, že "to pro něj má". Oba se poté setkali na parkovišti u Obvodního soudu pro Prahu 2. Krátce nato volal Havlín žalobci Suchánkovi. "Pavlíčku, kdy půjdeš ke mně na soud, mám pro tebe ty prospekty na to suzuki," ptal se Havlín po telefonu. Suchánek potvrdil, že se mohou sejít ihned.

Slovo "prospekty" podle rozsudku odsouzení používali při debatách o úplatcích. Suchánek se poté s Havlínem setkal na parkovišti. Kladenský soudce Petr Sedlařík má za to, že tu došlo i k předání peněz. "Důkazní situace je takové síly, že dovoluje závěr o tom, že Havlín Suchánkovi nejen nabídl, ale ze svého pohledu i poskytl úplatek," napsal Sedlařík v rozsudku.

Suchánek však debaty na téma, že si úplatek převzal, odmítá. "V žalobě se o nějakém předání peněz nepíše, žádné důkazy k tomu nebyly. Přišel s tím až Okresní soud v Kladně," řekl Aktuálně.cz Suchánek. Žalobce připustil, že komunikuje se soudci běžně třeba i na parkovišti mimo budovu soudu. Na to, že by se ale s Havlínem sešel v ten den, kdy mělo k předání úplatku dojít, si už Suchánek nepamatuje. "Úplatek jsem ale nevzal," dodal.

Kdo je žalobce Pavel Suchánek?
Autor fotografie: ČTK

Kdo je žalobce Pavel Suchánek?

  • Pavel Suchánek není neznámý státní zástupce – v minulosti pracoval na Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 1, kdy dozoroval nejzávažnější kauzy. Pravda je, že ne u všech se mu podařilo dosáhnout odsuzujícího rozsudku. A občas se dostal do střetu s nadřízenými.
  • Suchánek například obžaloval devět šéfů Komerční banky za mnohamiliardové ztrátové úvěry Baraku Alonovi – i když auditoři bankéře varovali, ti stále navyšovali sumu, kterou mu banka půjčovala.
  • Suchánek chtěl také podat obžalobu na tehdejšího správce zkrachovalé Agrobanky Jiřího Klumpara za její nevýhodný prodej – nadřízení ale jeho rozhodnutí o stíhání zrušili.
  • Rovněž dohlížel na vyšetření jedné z nejpodezřelejších zakázek Zemanovy vlády – stavbu dálnice D47, kterou kabinet zadal bez soutěže neprůhlednému konsorciu Housing and Construction. Případ posléze převzalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, které jej vzápětí odložilo. Poté Suchánek požádal o přeložení na "klidnější" zastupitelství pro Prahu 2, které neřeší tak závažné kauzy.

Dostal ode mě pade jako pozdrav

V rozsudku se také píše, že odposlechy neukazují, jak žalobce Pavel Suchánek s penězi naložil. Soudce nevylučuje, že je mohl také vrátit. Následně ale soud popsal i detaily schůzky, která se uskutečnila týden poté.

"Suchánek byl můj komplic, dostal ode mě minulý týden pade jako pozdrav," chlubil se Havlín na schůzce s mužem, jehož identita je v rozsudku utajena. "Pade" by měla být částka 50 tisíc korun.
 
Krajský soud v Praze letos v únoru poslal Havlína za přijetí úplatků na pět let a tři měsíce do vězení. Navíc má zaplatit 350 tisíc korun. Pokud tak neučiní, trest se mu o deset měsíců protáhne. Také mu propadne nelegálně držená zbraň.

Trest ve výši tří roků a deseti měsíců dostal žalobce František Fiala, který také pracoval u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2. Mírnější verdikt dostal Ludvík Sýkora, který má podmínku na tři a půl roku, a také Jaroslav Kříž, který od soudu odešel s podmínkou na 30 měsíců. Havlín proti verdiktu podal dovolání k Nejvyššímu soudu. 

Umím si představit, že by mi šíbr nabídl, že za peníze dokáže zařídít záchranu Baníku v lize, nedokázal by to, říká Petr Šafarčík | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy