Případů odolné tuberkulózy přibývá. V tramvaji ji chytit nemůžete, uklidňují lékaři

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
16. 3. 2023 18:20
V Česku přibývá lidí, kteří trpí odolnou formou tuberkulózy. Běžné léky proti ní nezabírají a trvá i dva roky, než se pacient z nemoci dostane. V roce 2021 tuto formu mělo deset lidí, loni jich už bylo 19. Jediné zařízení, které se o tyto pacienty stará, už naráží na svou kapacitu. Lékaři proto žádají budování dalších center. Zároveň ale uklidňují, že běžný člověk se téměř nemůže nakazit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Běžný Čech se s tuberkulózou setká obvykle jen v hodinách dějepisu jako s nemocí, která zabila třeba krále Václava II., spisovatele Franze Kafku nebo básníka Jiřího Wolkera.

Celosvětově je však tuberkulóza stále jednou z nejrozšířenějších nemocí. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že nakaženy jsou jí až dvě miliardy lidí, tedy skoro čtvrtina světové populace, a to zejména v chudších oblastech Afriky nebo Asie. Každý rok zabije zhruba 1,5 milionu lidí - více než třeba AIDS nebo rakovina prsu.

A každoročně se s ní stovky lidí léčí i v Česku, kde je situace dlouhodobě jedna z nejlepších na světě. Loňský rok však přinesl mírné znepokojení - případů tuberkulózy po dvou letech opět přibylo. Loni jich podle předběžných údajů bylo 374. "Není potřeba vysílat poplašné zprávy, ale musíme být obezřetní," říká Martina Koziar Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti. 

Počet nakažených přibližně odpovídá letům před covidovou pandemií, razantně ovšem stoupl počet lidí, kteří trpí vzácnou formou odolné tuberkulózy. Loni jich bylo 19. Jde o nejvyšší počet hlášených případů takzvané multirezistentní tuberkulózy v historii Česka. V předchozích letech se pohyboval kolem deseti, například v roce 2013 ale nepřibyl v zemi ani jeden případ. 

Zatímco pacient s běžnou neboli citlivou tuberkulózou se léčí asi šest měsíců, člověk s odolnou variantou se může z nemoci dostávat i dva roky. Běžné léky proti ní nezabírají, ty speciální jsou zase velice drahé a pojišťovny je často odmítají platit.

V Česku je navíc jen jedno místo, kde se o takové pacienty starají, a to speciální centrum v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici. "Loni u nás postupně leželo 18 pacientů, což je kapacitně na hraně - máme 15 lůžek," uvádí vedoucí lékařka centra Ivana Hricíková. Pro srovnání - v roce 2020 zde za celý rok leželo pět pacientů, v roce 2013 jen jeden. 

Některé země příchozí testovaly

Tento přírůstek dávají odborníci do souvislosti zejména s příchodem lidí prchajících před válkou, kterou na Ukrajině rozpoutalo Rusko. Ukrajina patří mezi země Evropy s nejvyšším výskytem tuberkulózy, podobně jako další státy s nižším životním standardem, než je v Česku.

"Když jste ve stresu, máte hlad, bydlíte hůře, tak je vaše imunita horší. Stejně je to i u dalších onemocnění a u tuberkulózy to platí dvojnásob," vysvětluje Jiří Wallenfels, vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou. "Někteří už přijeli nemocní, byli diagnostikovaní už na Ukrajině. Budou i případy, že se nakazili tady," dodává. 

Upozorňuje ale, že roční přírůstek nově nakažených tuberkulózou byl o mnoho menší, než jaký odborníci očekávali na začátku války v únoru 2022. "Čekali jsme, že bude až trojnásobně vyšší. Jedno vysvětlení může být, že nám sem proudí spíše lépe situovaní Ukrajinci, mezi kterými je případů méně," říká Wallenfels.

Druhé vysvětlení může být, že část případů zůstává neodhalená. Do Česka dorazilo v přepočtu na obyvatele vůbec nejvíc uprchlíků z Ukrajiny a nebylo tak možné, aby úřady vytipovávaly nakažené. Jiné země Evropy si mohly dovolit opatrnější přístup. Třeba Slovinsko nebo Nizozemsko prováděly rentgen všem příchozím s příznaky tuberkulózy. Island a Norsko byly ještě přísnější, testem na tuberkulózu museli projít všichni dospělí. 

S nakaženým by člověk musel být hodiny až dny

Cizinci loni tvořili mezi nakaženými tuberkulózou 43 procent. V případě Čechů se podle Koziar Vašákové ohniska vyskytují zejména mezi bezdomovci, squattery nebo sociálně slabými, kteří užívají alkohol či drogy. Tuberkulózou se někdy nakazí i lidé, kteří s těmito skupinami přicházejí do kontaktu, jako jsou zdravotníci, policisté nebo učitelé. 

Podle odborníků se ale pro běžné lidi riziko nákazy tuberkulózou nezvýšilo a čísla pro letošek zatím nenaznačují, že by mělo dojít k výraznému zhoršení. Nehrozí například, že by se člověk nakazil během cesty hromadnou dopravou.

"Není to chřipka. Pokud lidé mají dobrou imunitu, ani po vdechnutí tuberkulózních bacilů se nemusí vůbec nakazit, jejich organismus se s bacilem vypořádá. Riziko infekce vzrůstá ve chvíli, kdy stráví s vykašlávajícím nemocným několik hodin či spíše dnů v uzavřené místnosti," říká vědecký sekretář odborné společnosti Vladimír Koblížek. I tak je jen málo pravděpodobné, že by nemoc u běžného zdravého člověka propukla.

Spíše než nekontrolovaný přenos nemoci může situaci v Česku zhoršit nepříznivý vývoj války na Ukrajině. "Pokud bude ve zvýšené míře pokračovat, mohou k nám přicestovat další nemocní," upozorňuje Wallenfels. Výhled do budoucnosti komplikuje také fakt, že se tuberkulóza u nakaženého nemusí projevit hned, ale klidně i po několika letech, například při biologické léčbě nebo onemocnění cukrovkou.

I proto jednají lékaři s ministerstvem zdravotnictví o vzniku dvou dalších specializovaných center pro péči o pacienty s odolnou tuberkulózou. Vzniknout by mohla v Brně a Hradci Králové. "Vznik těchto pracovišť bohužel není levnou záležitostí, což situaci komplikuje. Počet pacientů nadále poroste a my na to musíme být připraveni," říká Koziar Vašáková.

Lékaři o stavu tuberkulózy v Česku informují v době, kdy se její šíření stává objektem dezinformací. Například v únoru začaly lidem na sociální sítě a e-maily chodit falešné pozvánky olomoucké hygieny k mimořádnému vyšetření na tuberkulózu, kterou měli údajně šířit cvičící ukrajinští vojáci. Dezinformaci na svém Facebooku sdílela i senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Později se za šíření lží omluvila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy