Dovolená jako důvod pro odložení druhé dávky nestačí. Kdy posun termínu možný je?

Radek Dragoun Michaela Endrštová Radek Dragoun, Michaela Endrštová
7. 6. 2021 16:53
Dovolená, operace, nemoc nebo těhotenství. To všechno může stát v cestě druhé dávce očkování proti covidu. Zatímco u plánovaných operací nemají zdravotníci problém dávku odložit, u důvodů, jako je dovolená, už tak vstřícní nejsou. Aktuálně.cz shrnuje, co dělat, pokud se vás některý z těchto případů týká.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Po první dávce jsem zjistila, že jsem těhotná. Mám si nechat dát druhou dávku?

Pokud žena zjistí, že je těhotná poté, co dostala první dávku očkování, druhou dávku by měla odložit až po uplynutí 12. týdne těhotenství. "Poté jsou totiž již vyvinuty všechny orgány plodu," píše se ve stanovisku Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Ve společném stanovisku to uvedla také Česká vakcinologická společnost a Česká gynekologická a porodnická společnost.

Pokud neočkovaná žena ví, že je těhotná, měla by si očkování naplánovat až po dokončeném dvanáctém týdnu těhotenství. Je to vůbec první takové prohlášení, podle kterého se zdravotníci mohou řídit u očkování těhotných žen, dosud žádné doporučení v Česku neexistovalo. Podle obou společností je očkování vhodné zejména u žen, které mají vyšší riziko nákazy, u obézních, s cukrovkou, astmatem nebo u žen starších 35 let. 

"Očkování doporučujeme v případě vyšší pravděpodobnosti nákazy - například pracuje-li žena ve zdravotnictví, ve velkém kolektivu nebo v případě rizika, že by u ní onemocnění mohlo mít závažnější průběh. Očkování by měly zvážit zejména ženy s nadváhou, vysokým krevním tlakem a cukrovkou," stojí v prohlášení Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Také přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Vít Weinberger potvrzuje, že těhotným očkování doporučuje, protože rizika plynoucí z nemoci jsou podle něj vyšší než ta plynoucí z očkování. "Snažíme se vyhnout prvnímu trimestru, v něm se obecně očkování nedoporučuje," podotýká Weinberger.

Odborníci upozorňují, že těhotné nejsou proti ženám ve stejném věku více ohroženy nákazou, ale mohou mít horší průběh nemoci. "Vyšší riziko závažného průběhu onemocnění covid-19 mají těhotné ženy ve třetím trimestru těhotenství," uvádí. Je u nich také vyšší riziko předčasného porodu, proto by podle odborníků očkování ani v těhotenství neměli odkládat. "Vakcína je funkční a stimuluje imunitní systém bez ohledu na fázi těhotenství, ve které je podána. Očkování je také možné bezprostředně po porodu," dodávají.

Lékaři prozatím očkování těhotných a kojících žen nedoporučovali zejména proto, že neexistuje dostatek dat. V některých zemích, například v Německu, je těhotenství důvodem k přednostní vakcinaci. V USA už vakcínu dostalo více než 90 tisíc těhotných. V Británii těhotným úřady doporučují, aby volili spíše vakcínu Pfizer/BioNTech nebo Moderna.

Podobné stanovisko zastávají i čeští vakcinologové, podle kterých by se těhotné ženy měly vyhnout vakcínám od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson, které mají ve vzácných případech nežádoucí účinek v podobě tvorby krevních sraženin. Odborníci připomínají, že rozhodnutí, zda se nechat očkovat, je každého osobní volbou. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy