Dovolená jako důvod pro odložení druhé dávky nestačí. Kdy posun termínu možný je?

Radek Dragoun Michaela Endrštová Radek Dragoun, Michaela Endrštová
7. 6. 2021 16:53
Dovolená, operace, nemoc nebo těhotenství. To všechno může stát v cestě druhé dávce očkování proti covidu. Zatímco u plánovaných operací nemají zdravotníci problém dávku odložit, u důvodů, jako je dovolená, už tak vstřícní nejsou. Aktuálně.cz shrnuje, co dělat, pokud se vás některý z těchto případů týká.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

V termínu, kdy mám dostat druhou dávku, jedu na dovolenou. Mohu si termín posunout?

"Setkáváme se s tím, že někteří lidé chtějí odložit druhou dávku očkování, protože mají naplánovanou dovolenou, nebo si dopředu neuvědomili, že jim zarezervovaný termín nevyhovuje," říká hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. Takoví lidé však často mají smůlu. 

Odložit očkování totiž v takovém případě většinou není možné, protože se nejedná o závažný důvod. Zdravotníci upozorňují, že by si lidé měli termín prvního očkování vybírat s tím, že se pak budou moct dostavit i na druhý termín.

U vakcín od společnosti Pfizer/BioNTech a Moderna je interval mezi první a druhou dávkou 38 až 42 dnů, u AstraZenecy je to 84 až 91 dnů. "Jediným důvodem pro změnu druhého termínu očkování může být zdravotní indikace," upozorňuje mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmánková.

Přesuny ze zdravotních důvodů nejsou podle radního pro zdravotnictví Libereckého kraje Vladimíra Richtera (ODS) obvykle problém, důležité je, aby to dotyčný nahlásil a domluvil se s předstihem. "Jiná odkládání, třeba z důvodu dovolené, nejsou povolená. Ideální stav je, že si termín svého prvního očkování přizpůsobíte tak, aby dovolená nespadla do druhé vakcinace. Tedy počítat šest týdnů u Pfizeru a Moderny a dvanáct týdnů u AstraZenecy. Johnson & Johnson se nepřeočkovává," vysvětluje Richter.

Jsou však některá očkovací místa, která lidem vyhoví i v případě, že odjíždí na dovolenou. "V takovém případě pacienty zařadíme do systému náhradníků s tím, že musí být na telefonu a přijet na naše zavolání. V případě, že nám některý den zbydou očkovací dávky z důvodu, že se jiný, objednaný klient na očkování nedostavil, voláme těmto pacientům," popisuje mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě Petra Černo. "Snažíme se tedy vyjít vstříc, ale vždy na základě množství vakcín a s tím, že prioritou jsou vždy první dávky očkování," dodává. 

Ve většině očkovacích míst však lidem s přesunem druhé dávky kvůli dovolené nevyhoví. Mluvčí Středočeského kraje Martina Kemrová uvedla, že masové překládání druhých termínů by velmi zkomplikovalo plánování očkování.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy