Dovolená jako důvod pro odložení druhé dávky nestačí. Kdy posun termínu možný je?

Radek Dragoun Michaela Endrštová Radek Dragoun, Michaela Endrštová
7. 6. 2021 16:53
Dovolená, operace, nemoc nebo těhotenství. To všechno může stát v cestě druhé dávce očkování proti covidu. Zatímco u plánovaných operací nemají zdravotníci problém dávku odložit, u důvodů, jako je dovolená, už tak vstřícní nejsou. Aktuálně.cz shrnuje, co dělat, pokud se vás některý z těchto případů týká.
Foto: FN Motol

Zjistil/a jsem, že musím na operaci. Mohu jít na druhou dávku?

Po každém očkování je organismus na nějakou dobu mírně oslaben, proto se doporučuje, aby mezi očkováním a operací byla časová prodleva několika dnů, aby tělo bylo v co nejlepší kondici. 

"Není dobré se očkovat dva dny před operací. Víme, že po vakcínách bývají nežádoucí účinky. Někdo může mít teplotu, někdo může být unavený, někoho bolí hlava. Není to sice kontraindikace, ale jít dva dny před operací na očkování nedává úplně smysl právě kvůli tomu, že se mohou objevit nežádoucí účinky," objasňuje člen České vakcinologické společnosti a praktický lékař Daniel Dražan.

Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá vysvětluje, že jinak by očkování před operací nemělo představovat zásadní problém. "V každém případě záleží na závažnosti operace a celkovém stavu pacienta," říká Plachá. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy