Žalobce Zeman: Odebrat opilým řidičům auto není řešení

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2014 16:29
Nejvyšší státní zástupce tvrdí, že by pomohly spíše tvrdší tresty za opakovanou jízdu pod vlivem omamných látek.
Pavel Zeman.
Pavel Zeman. | Foto: Jan Langer

Brno/Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se domnívá, že plošné zabavování aut řidičům přistiženým při řízení pod vlivem alkoholu a drog problémy s těmito motoristy nevyřeší.

Dává přednost ukládání přísnějších postihů při opakovaném přistižení při jízdě pod vlivem návykových látek. Spojeno by mělo být s trestem vězení, v němž řidič povinně absolvuje léčbu své závislosti. 

Zeman tak zareagoval na pondělní zprávu deníku Aktuálně.cz, který informoval o nápadu ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Ti chtějí, aby soudy zabavovaly vozidla zdrogovaným řidičům častěji. Zemana proto vyzvali, aby vydal pokyn ostatním žalobcům, aby v odůvodněných případech důsledně navrhovali soudům propadnutí vozidel ve prospěch státu.

Zeman ale tento pokyn obecné povahy pro žalobce nevydá. Podle něj totiž situaci nevyřeší. "Já se té možnosti (zabavení auta policií a následného soudního rozhodnutí o jeho propadnutí ve prospěch státu) nezříkám, není to ale všelék. Tento postup lze aplikovat jen ve vybraných případech, ne plošně," uvedl.

Rezervy tu jsou, brání se Válková

Ministryně Válková v reakci na Zemanovo vyjádření řekla, že s ním souhlasí v tom, že zabavování aut není všelék. "Jde o to důsledně uplatňovat všechny možnosti trestního zákoníku a jednou z nich je trest propadnutí věci," vysvětlila.

"Jestliže je pan nejvyšší státní zástupce přesvědčen o tom, že jeho státní zástupci postupují důsledně a striktně ve všech obdobných případech, nebudu ho samozřejmě nutit k vydání obecného pokynu. Osobně si ale myslím, že rezervy tu jsou, a to nejen u státních zástupců, ale i u soudů a policie," doplnila ministryně.

Policie by podle ní měla být častěji vidět v ulicích a předcházet tak nehodám zdrogovaných řidičů, soudy by se zase při svém rozhodování měly ptát na minulost řidiče a důsledně zkoumat, zda o něm mají k dispozici všechny podklady.

Závislí musí z aut ven

Zeman zdůraznil, že zabavování aut zdrogovaným řidičům sebou přináší četná úskalí. Pokud by se dělo plošně, policie by brzy začala řešit, kde má tato vozidla uskladnit, protože by se rychle plnila její odstavná parkoviště. Zdrogovaní řidiči navíc jezdí ve starých vozidlech nízké ceny. Pokud takové auto propadne státu, je pak na něm, aby se postaral o jeho ekologickou likvidaci. Řidič si záhy pořídí jiný levný vůz, doplnil Zeman.

Zdůraznil, že trest propadnutí auta je jen na soudním uvážení. Musí být přitom podle něj vždy přiměřený. "Měli jsme případy, kdy řidič přišel kvůli jízdě pod vlivem alkoholu o vůz, kterým se ale denně přepravoval z domova na vesnici do města do práce. Tady vzniká otázka o přiměřenosti trestu," dodal Zeman.

Vedení ministerstev vnitra i spravedlnosti chtějí věnovat větší pozornost boji se zdrogovanými a opilými řidiči. Vytvoří proto pracovní skupinu, která se tímto tématem bude zabývat.

Odborníci se sejdou v září

Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky se odborníci obou resortů poprvé sejdou v polovině září, na jednání budou přizváni i zástupci soudů nebo žalobců. "Jsme připraveni, že bude probíhat diskuse. Nicméně stále platí, že naším hlavním cílem je dostat řidiče, kteří opakovaně řídí pod vlivem alkoholu a drog, z aut, aby je nemohli používat jako zbraň," doplnil Řepka.

Zeman zdůraznil, že na tyto motoristy je nutné pohlížet jako na "nemocné lidi", u nichž by měl být trest spojen s léčbou jejich závislosti. Jinak se podle něj jakýkoli trest může minout účinkem.

 

Právě se děje

Další zprávy