Praha - Dopravní odbory jsou připraveny protestovat proti vládním škrtům a reformám i formou stávky. Chtějí, aby byl protest masivnější než loňská červnová stávka v dopravě.
Řekl to šéf odborového sdružení železničářů (OS6) Jaroslav Pejša.
Zmínil se o dvouhodinovém zastavení práce. Termín podle něj ale ještě nepadl. Odboroví předáci v pátek opustili zasedání tripartity, která jednala o úsporných opatřeních.
Odboráři uvedli, že kabinet nebyl připraven a všechny jejich návrhy navíc prý odmítá.
"Odborové svazy v dopravě železniční i silniční jsou k této stávce připraveny, ale my chceme, aby tento protest byl opravdu výraznější. Nebude-li odpověď (od vlády), tak taková dvouhodinová stávka ukáže, jaké je rozhořčení obyvatel," řekl Pejša.
Věří, že by se tentokrát zapojili i odboráři z jiných odborů. Školské odbory už minulý týden vyhlásily stávkovou pohotovost.
Odboráři v pátek dopoledne po dvou hodinách odešli z mimořádného zasedání tripartity, která měla v programu debatu o chystaných vládních škrtech pro letošek i další roky či o čerpání evropských peněz.
Předáci postup odborů zdůvodnili tím, že kabinet nebyl na jednání připraven. Stěžovali si také na to, že dostali původní návrhy ministerstva financí, ne podklady s už dohodnutými výsledky.
Odbory budou protestovat v dubnu v Praze
Premiér označil počínání odborů za divadlo, které je součástí "širšího záměru" a má směřovat k protestu.
Ten Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) svolala na 21. dubna na Václavské náměstí. Spojit se chce s dalšími nespokojenými iniciativami.
Podle šéfa ČMKOS Jaroslava Zavadila je nyní na tahu vláda. Odbory vyčkají, jak kabinet zareaguje. Ministři, zaměstnavatelé a předáci by se podle plánu měli znovu sejít 19. dubna. Zástupci podnikatelů požádali ale i o další mimořádné zasedání tripartity.
Odbory žádají nyní třeba stopnutí důchodové reformy, která má umožnit lidem převést část odvodů do státního penzijního systému do vlastního spoření u fondů.
Podle předáků by tak na důchodovém účtu mohlo příští rok chybět 20 a více miliard.