Odbory plánují obří protest. Václavák zaplníme, tvrdí

Domácí Domácí
19. 3. 2012 19:40
Mohutná demonstrace namířená vůči vládním škrtům se má uskutečnit 21. dubna. UVNITŘ ANKETA
Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS.
Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS. | Foto: Jan Langer

Praha - S ambiciózním plánem, jak se postavit vládě Petra Nečase, přišli představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů.

Odboráři se pokusí sjednotit všechny dosud roztříštěné protivládní iniciativy a společně uspořádat v sobotu 21. dubna na Václavském náměstí v Praze mohutnou demonstraci. "Věřím, že Václavák jsme schopní zaplnit," prohlásil předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Nevyloučil ani možnost stávek, v plánu jsou i akce v dalších městech.

Pokus o spojení se týká například iniciativ typu ProAlt či Holešovská výzva, která dokázala minulý týden dostat do ulic českých měst tisíce lidí. ProAlt plánuje další protest už dnes od 17:00 na pražském Klárově.

"Chceme se postavit do čela všech těchto iniciativ, které protestují proti vládním reformám," řekl Zavadil při odpolední tiskové konferenci.

Odboráři požadují,  aby vláda okamžitě zastavila reformy a podala demisi. "Reformy jsou nutné, ale ne v takové podobě, jako je připravuje tento kabinet," podotkl Zavadil.

"Už je neúnosné, aby se nadále vláda neustále zabývala těmito reformami, aby se mezi sebou neustále štěkala o podobě rozpočtu na rok 2013 a 2014. Jedna část koalice přichází s nějakými návrhy, druhá to neguje. Vždyť to je přece švajneraj," řekl Zavadil.

Podle Zavadila centrála v pondělí zřídila koordinační výbor, který osloví předáky další odborové centrály - Asociace samostatných odborů - i aktivisty z protestujících iniciativ. Domluvit se s nimi chce na společném postupu.

Odboráři kritizují hlavně vládou navrhovaná opatření jako zvýšení daně z přidané hodnoty, zpomalení růstu penzí či propouštění zaměstnanců ve veřejných službách. Podle nich by to Česku neprospělo.

Do stávkové pohotovosti už v pátek vstoupily školské odbory.

Ekonomičtí ministři se shodli na tom, že kabinet by měl plánované schodky rozpočtu dodržet a zemi dál nezadlužovat.

Pondělní protest na pražském Klárově

  • Akci pořádá iniciativa ProAlt ve spolupráci s Akčním spolkem nezaměstnaných, Alternativou zdola, Ne základnám a dalšími organizacemi občanské společnosti.
  • Na demonstraci promluví mimo jiné Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, František Dobšík, předseda školských odborů, Zdeněk Juřík, 1. místopředseda Odborového svazu hasičů, či Stanislav Štech, prorektor Karlovy univerzity.

Kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky budou tak potřeba větší škrty. Vláda o jejich podobě nyní jedná.

Odbory se zamýšlenými kroky nesouhlasí. Navrhují přestat schodek rozpočtu snižovat a stabilizovat ho na nynější úrovni, aby razantní škrtání nebylo potřeba.

Současně největší odborová centrála žádá stopnutí reformy penzí, která by od příštího roku umožnila přesměrovat část odvodů ze státního důchodového systému do vlastního spoření u fondů. Penzijní účet by tak mohl podle odhadů přijít o 20 miliard korun.
Třetím požadavkem odborů je přijetí opatření, která by podpořila ekonomický růst.

O úsporách by zástupci odborů, vlády a zaměstnavatelů spolu měli debatovat v pátek 23. března na tripartitě.

Podle šéfa opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky kabinet ve schopnosti vést sociální dialog selhal a nemá odvahu přiznat, že jeho reformy míří chybným směrem.

Podle místopředsedy strany Zdeňka Škromacha vytváří koalice "sociální nesmír". Sociální demokraté se chtějí v úterý pokusit ve sněmovně vládu svrhnout. Vedení strany v pondělí uvedlo, že pokud se to nepodaří, podpoří demonstraci 21. dubna.

Poslední velký protest na Václavském náměstí uspořádaly odbory loni v květnu. Tehdy na demonstraci proti vládním reformám dorazilo na 40 000 lidí. O tři týdny později se pak konala stávka v dopravě.

Podívejte se, jak vypadala loňská stávka a pochod odborářů Prahou:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy