Po půl roce od očkování nemá většina seniorů skoro žádné protilátky, zjistila analýza

ČTK ČTK
3. 8. 2021 16:58
Po půl roce očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné protilátky. Uvedla to organizace Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 seniorech. Podle organizace bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou u zranitelných skupin a bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů sociálních služeb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Společnost otestovala od 30. června do 2. července 627 seniorů. Zájemci se mohli přihlásit přes zveřejněný rezervační systém. Poté odevzdali vzorek krve na protilátky.

"Používáme dva různé typy testů tak, aby se maximálně podařilo zachytit protilátkovou odpověď, jednak po prodělané infekci a po vakcinaci. U vybrané skupiny účastníků projektu se testování hladiny protilátek doplní ještě vyšetřením buněčné imunity. Předpokládá se, že tímto přístupem se získají poznatky, které budou komplexně hodnotit stav imunity k původci onemocnění covid-19 a budou akceptovatelné v široké populaci," uvedl Petr Husa, přednosta kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno.

Ze seniorů, kteří se do měření zapojili, jich bylo 396 mladších 75 let, 231 starších. Nejčastěji byli očkováni vakcínou Pfizer, do šetření jsou ale zahrnuty všechny druhy vakcín, a to dvoudávkové i jednodávkové.

Z výsledků analýzy vyplývá, že hladina protilátek klesá s časem od očkování a s věkem. Podle společnosti je pokles protilátek razantní, a to tak, že až 60 procent očkovaných má po čtyřech a více měsících od očkování negativní hodnoty. Dále vyplývá, že senioři, kteří měli covid-19, dosahují vyšších hodnot protilátek než ti, kteří nemoc neprodělali.

Stupeň závislosti se podle Podaných rukou liší i v závislosti na druhu vakcíny, přičemž zatím nejhůře vychází AstraZeneca. Lidem, kteří jsou touto látkou očkovaní a covid neprodělali, vychází nejnižší hodnoty.

"V Izraeli nabízí lidem nad šedesát let třetí dávku vakcíny už nyní. A předběžné výsledky našeho šetření rovněž naznačují, že posilující dávka by měla být pro zranitelné skupiny k dispozici již na podzim. Vláda by měla mít preventivní plán především v zařízeních sociálních služeb, kde byl největší počet úmrtí," uvedl ředitel Podaných rukou Jindřich Vobořil.

Nyní chystají Podané ruce ve spolupráci s Diecézní charitou Brno a městem Brno další fázi šetření, v ní se zaměří na laboratorní šetření především buněčné imunity. Podané ruce se zároveň pokoušejí vyvinout vlastní systém mobilního trasování, tedy ne přes telefon, ale pomocí mobilních týmů přímo na místě a za pomoci speciálně vycvičených týmů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

Další zprávy