Obvinění v kauze Čapí hnízdo žádají zastavení trestního stíhání

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 6. 2019 8:25
Aktéři kauzy Čapí hnízdo se snaží v poslední moment zvrátit běh celého případu, dva ze šesti obviněných požádali o zastavení trestního stíhání. Zbývající žádosti mají dozorujícímu státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi teprve dorazit. Ten nyní rozhoduje, zda podá na šestici obviněných obžalobu, jak v dubnu navrhli vyšetřovatelé.
Čapí hnízdo
Čapí hnízdo | Foto: Ludvík Hradilek

"Část obviněných využila svého práva na obhajobu a vznesla návrh na zastavení trestního stíhání. O všech návrzích bude státním zástupcem rozhodnuto v souvislosti s rozhodnutím týkajícím se podání obžaloby, nebo vyřízením věci jinak," informoval server iROZHLAS.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Aktuálně státní zastupitelství eviduje u dvě žádosti o zastavení trestního stíhání. O koho přesně jde, mluvčí nespecifikoval. Serveru však podání žádosti potvrdil advokát Zdeněk Odehnal, který zastupujeněkdejšího manažera koncernu Agrofert Josefa Nenadála. Podle vyjádření advokáta Michaela Bartončíka je zřejmé, že v blízké době přibudou další žádosti. "Něco jsme už podali a budeme ještě podávat další návrhy na zastavení trestního stíhání," informoval advokát Bartončík.  

Jestli má obhajoba k dispozici nějaké nové důkazy, nechtěl Bartončík komentovat. "To v žádném případě nebudu komentovat. Pouze tu procesní situaci vám mohu potvrdit," řekl.  

Policie řeší údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Babiš, který je od října 2017 obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení. 

Stíhání čelí kromě Babiše a Herodese i premiérova žena Monika a dcera Adriana Bobeková Obviněni jsou také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Stíhání Babiše juniora vyloučila policie k vlastnímu řízení, informovala o tom koncem března, kdy bylo skončeno vyšetřování. 

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. 

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila. 

V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé. Státní zástupce ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil. 

Vím některé skutečnosti, které jsem se dozvěděla v souvislosti s výkonem své profese právničky, říká poslankyně ANO Helena Válková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy