Policie stále nevyslechla Babiše juniora. Mluví s ním pouze přes advokáta

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 2. 2019 18:04
Kriminalistům, kteří vyšetřují kauzu Čapí hnízdo, se stále nepodařilo spojit s jedním z klíčových obviněných a vyslechnout ho. Premiérův syn je totiž nadále ve Švýcarsku, kde se podle informací Aktuálně.cz léčí na nejmenované klinice. "Přímý kontakt s Andrejem Babišem mladším se navázat nepodařilo, ale s orgány činnými v trestním řízení komunikuje jeho obhájce," uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
Čapí hnízdo.
Čapí hnízdo. | Foto: Ludvík Hradilek

To, že je se svým klientem v kontaktu a spolupracuje s policií, potvrdil Babišův obhájce Lukáš Topinka. "Ale nemám od klienta svolení dávat jakékoliv informace," poukázal právník na advokátní tajemství.

Topinka hájí Babiše mladšího od počátku prosince. Jeho předchůdce Michael Bartončík se obhajoby Babiše juniora vzdal poté, co Hospodářské noviny upozornily na to, že může být ve střetu zájmů - hájí totiž současně i jeho otce.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch zejména kvůli tomu, že se policii za více než rok a půl vyšetřování Babiše juniora nepodařilo vyslechnout, již třikrát prodloužil termín na ukončení vyšetřování. Ten poslední určil na konec dubna. Babiš mladší byl nejdříve několik měsíců na Krymu a poté odjel do Švýcarska.

Policie i žalobce přitom již na podzim zvažovali, že kvůli urychlení vyšetřování případ rozdělí. Případ Babiše mladšího vyčlení do samostatného řízení a u zbylých vyšetřování ukončí a policie podá návrh na podání obžaloby. To se zatím nestalo.

"V současné době není žádné rozhodnutí, že by mělo dojít k vyloučení nějakého obviněného k samostatnému řízení," konstatoval mluvčí Cimbala.

Případ komplikuje i to, že vyšetřovatel případu Pavel Nevtípil je nyní sám vyšetřován Generální inspekcí bezpečnostních sborů kvůli jiné kauze. Není proto vyloučeno, že Nevtípil bude muset kauzu předat jinému vyšetřovateli. "To je zatím ryzí spekulace a státní zástupce s touto informací nepracuje," konstatoval Cimbala.

Kde je Babiš?

Neschopnost policie vyslechnout Babiše mladšího v rámci vyšetřování kauzy Čapí hnízdo vzbudila pozornost loni v listopadu, kdy ho ve Švýcarsku vypátrali novináři Seznam zpráv, jimž syn premiéra tvrdil, že byl proti své vůli zavlečen na Krym. Premiér Andrej Babiš pak uvedl, že je jeho syn psychicky nemocný a že odjel do Ruska a na Krym dobrovolně, což dokládal fotografiemi z této cesty.

Investigativci ze skupiny Bellingcat ve spolupráci s českými novináři z redakce Houpací osel pak provedli analýzu všech dvanácti snímků, aby určili, kdy a kde byly fotografie pořízeny. V únoru uzavřeli pátrání s tím, že se jedná o autentické snímky, které prokazují, že se Babiš junior v dané době skutečně nacházel v Rusku a na Krymu.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Němečtí sociální demokraté mají nové vedení, předsedy se stali Eskenová a Walter-Borjans

Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se v pátek stali členka Spolkového sněmu z Bádenska-Württemberska Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans. Rozhodl o tom sjezd SPD v Berlíně, který tak potvrdil výsledky celostranického hlasování z konce listopadu. Oba politici, kteří mají stranu vyvést z hluboké krize, jsou vnímáni jako kritici vlády velké koalice SPD a CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy