Obviněný promluvil: Rittig podvodem získal 78,6 milionu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 10. 2014 12:21
Podnikatel podle bývalého analytika firmy Peskim inkasoval peníze za fiktivní služby.
Ivo Rittig.
Ivo Rittig. | Foto: ČTK

Praha - Za fiktivní služby přišlo podnikateli Ivu Rittigovi na účet minimálně 78,6 milionu korun, tvrdí bývalý analytik účetní firmy Peskim Jaroslav Kubiska. Napsal to server Lidovky.cz. Kubiska v kauze nyní usiluje o status spolupracujícího obviněného.

Peníze měly proudit z firmy Cokeville Assets ze zahraničí, kterou oficiálně vedl Rittigův obchodní partner Peter Kmeť. Kubiskovu výpověď podpořil i další bývalý pracovník Peskimu. Muži policii sdělili, že firma Cokeville Assets ve skutečnosti fungovala pouze jako sběrné místo provizí pro Rittiga od českých i zahraničních společností.

K transakcím, často milionovým, údajně dávali pokyny Rittigovi právníci David Michal a Karolína Babáková z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners), která je spojena s několika dalšími kauzami.

Svědci: Právníci zakládali v cizině firmy, přes které vyváděli peníze

Michal a Babáková zároveň řídili Peskim a údajně zakládali v zahraničí firmy a účty, přes které vyváděli peníze. Zahraniční firmy podle svědků neměly žádné zaměstnance ani neprovozovaly žádnou obchodní činnost. Pouze měly filtrovat peníze.

V Peskimu, který sídlil na stejné adrese jako MSB Legal, se prý nacházela razítka různých firem a další obviněná, někdejší jednatelka Peskimu, Jana Šádková podepisovala faktury jménem neexistujících lidí.

Rittigova a Kmeťova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová řekla, že Peskim pro lobbistu skutečně pracoval. Podle ní je ale správa osobních účtů klientů, třeba kvůli zařízení plateb nájmu či hypotéky, běžnou praxí.

Daňový únik za 3,7 milionu

Policie minulý pátek obvinila v kauze Oleo Chemical deset lidí z praní špinavých peněz, krácení daní a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle policie vyvedli z Oleo prostřednictvím smluv na fiktivní poradenství téměř 20 milionů korun právě do Cokeville Assets, a stát tak připravili o 3,7 milionu korun na daních.

Kromě již zmíněných Rittiga, Kubisky, Babákové, Michala, Šádkové a Kmetě, jsou mezi obviněnými ještě provozní ředitel Oleo Chemical Radomír Kučera, zakladatelé této firmy Michal Urbánek a Kamil Jirounek a bratr Davida Michala Petr, který je jednatelem Peskimu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy