reklama
 
 

Obviněný promluvil: Rittig podvodem získal 78,6 milionu

1. 10. 2014 12:21
Podnikatel podle bývalého analytika firmy Peskim inkasoval peníze za fiktivní služby.

Praha - Za fiktivní služby přišlo podnikateli Ivu Rittigovi na účet minimálně 78,6 milionu korun, tvrdí bývalý analytik účetní firmy Peskim Jaroslav Kubiska. Napsal to server Lidovky.cz. Kubiska v kauze nyní usiluje o status spolupracujícího obviněného.

Peníze měly proudit z firmy Cokeville Assets ze zahraničí, kterou oficiálně vedl Rittigův obchodní partner Peter Kmeť. Kubiskovu výpověď podpořil i další bývalý pracovník Peskimu. Muži policii sdělili, že firma Cokeville Assets ve skutečnosti fungovala pouze jako sběrné místo provizí pro Rittiga od českých i zahraničních společností.

K transakcím, často milionovým, údajně dávali pokyny Rittigovi právníci David Michal a Karolína Babáková z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners), která je spojena s několika dalšími kauzami.

Svědci: Právníci zakládali v cizině firmy, přes které vyváděli peníze

Michal a Babáková zároveň řídili Peskim a údajně zakládali v zahraničí firmy a účty, přes které vyváděli peníze. Zahraniční firmy podle svědků neměly žádné zaměstnance ani neprovozovaly žádnou obchodní činnost. Pouze měly filtrovat peníze.

V Peskimu, který sídlil na stejné adrese jako MSB Legal, se prý nacházela razítka různých firem a další obviněná, někdejší jednatelka Peskimu, Jana Šádková podepisovala faktury jménem neexistujících lidí.

Rittigova a Kmeťova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová řekla, že Peskim pro lobbistu skutečně pracoval. Podle ní je ale správa osobních účtů klientů, třeba kvůli zařízení plateb nájmu či hypotéky, běžnou praxí.

Daňový únik za 3,7 milionu

Policie minulý pátek obvinila v kauze Oleo Chemical deset lidí z praní špinavých peněz, krácení daní a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle policie vyvedli z Oleo prostřednictvím smluv na fiktivní poradenství téměř 20 milionů korun právě do Cokeville Assets, a stát tak připravili o 3,7 milionu korun na daních.

Kromě již zmíněných Rittiga, Kubisky, Babákové, Michala, Šádkové a Kmetě, jsou mezi obviněnými ještě provozní ředitel Oleo Chemical Radomír Kučera, zakladatelé této firmy Michal Urbánek a Kamil Jirounek a bratr Davida Michala Petr, který je jednatelem Peskimu.

autoři: Domácí, ČTK | 1. 10. 2014 12:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama