Rittigova skupina okradla stát o 3,7 milionu, tvrdí policie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 9. 2014 11:22
Lobbista a jeho lidé měli údajně vyvést 20 milionů ze společnosti Oleo Chemical a způsobit tím daňový únik.
Ivo Rittig.
Ivo Rittig. | Foto: ČTK

Praha - Zhruba 20 milionů korun podle obvinění vyvedli z firmy Oleo Chemical lobbista Ivo Rittig a další obvinění. Uvedl to server Lidovky.cz. Peníze údajně skončily na Rittigově účtu. Skupina tím také připravila stát o 3,7 milionu korun na daních.

Skupina kolem lobbisty měla prostřednictvím firmy Cokeville Assets zastoupené Rittigovým právníkem Davidem Michalem či tehdejším majitelem a lobbistovým obchodním partnerem Peterem Kmetěm vyvádět peníze z Oleo Chemical. Za něj dokumenty podepisovali zakladatelé podniku Michal Urbánek a Radomír Kučera.

Peníze měly být vyplaceny na základě čtyř smluv z let 2007, 2008, 2009 a 2010 na fiktivní poradenství. Cokeville Assets měla také pomoci získat Oleu výhodné kontrakty na dodávku paliva. Odměny pro poradce v dokumentech odsouhlasil přímo Rittig, a to přestože k žádnému skutečnému poradenství nikdy nedošlo.

Šéf dozorčí rady Oleo Jiří Kreysa policii řekl, že požadoval vypovězení smlouvy s Cokeville, ale Urbánek prý sdělil, že za firmami stojí Rittig a Oleo by přišlo o zakázky.

Faktury za neexistující práci

Právník David Michal s bratrem Petrem a další Rittigovou advokátkou Karolínou Babákovou, kteří jsou také mezi obviněnými, pak jako jednatelé firmy Peskim, která pro Cokeville Assets spravovala účetnictví, prý nechali vystavit faktury za nikdy nevykonanou práci.

Snížili tak daňový základ firmy a připravili stát o další miliony. Urbánek s Jirounkem následně z Oleo Chemical na účet Cokeville Assets převáděli milionové částky z peněz od státního distributora paliv Čepro.

Ve vazbě není nikdo

Policie celkem obvinila deset lidí včetně Rittiga. Kromě již zmíněných Michala, Kmetě, Urbánka, Kučery, Babákové a Michalova bratra Petra, jsou mezi obviněnými také někdejší účetní Peskimu Jana Šádková, konsolidační specialista Jaroslav Kubiska a jednatel společnosti Oleo Chemical Kamil Jirounek.

Pražské vrchní státní zastupitelství u okresního libereckého soudu žádalo o uvalení vazby na čtyři z deseti obviněných, ale soud nakonec vazbu na nikoho neuvalil.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy