Hon na Rittiga je extrémní, říká obviněná advokátka Babáková

Radek Nohl Radek Nohl
30. 9. 2014 15:55
Karolína Babáková je již třetím partnerem z advokátní kanceláře MSB Legal, kterého stíhá policie. Na chod kanceláře to nemá žádný vliv, tvrdí právnička v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Podnikatel Ivo Rittig.
Podnikatel Ivo Rittig. | Foto: DVTV

Praha - Advokátka podnikatele Ivo Rittiga Karolína Babáková z pražské advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners) strávila víkend na policii.

Detektivové protimafiánského útvaru ji obvinili spolu s dalšími devíti lidmi včetně Rittiga nebo jejího kolegy - právníka Davida Michala - z podílu na údajném vyvádění desítek milionů korun z chemičky Oleo Chemical.

Když v neděli večer liberecký soud nevyhověl státnímu zástupci a neposlal Babákovou do vazby, ulevilo se jí. A hned v pondělí na twitterovém účtu vtipkovala: tři dny v policejní cele přirovnala k zážitkovému víkendu.

"Hon paní Bradáčové (pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové - pozn. red.) na pana Rittiga je extrémní a my jako jeho advokáti musíme s podobnými situacemi počítat, to k naší pozici patří. Vnímám to prostě jako pokus ztěžovat nám práci a omezit mě v hájení mých klientů," uvedla Babáková v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Otázky si vyžádala mailem, redakce tak na ně nemohla zareagovat.

Aktuálně.cz: Na Twitteru jste po propuštění na svobodu napsala: Po zážitkovém víkendu zpět doma. Jaké zážitkové víkendy se vám ještě líbily?

Nejzajímavější byl asi víkend s kurzem tantry.

A.cz: Jaké bylo prožít zatčení z druhé strany, když jste tentokrát nebyla v pozici obhájce?

Hon paní Bradáčové na pana Rittiga je extrémní a my jako jeho advokáti musíme s podobnými situacemi počítat, to k naší pozici patří. Vnímám to prostě jako pokus ztěžovat nám práci a omezit mě v hájení mých klientů. Ani mě nepřekvapuje, že se podobná věc rozběhne chvilku před volbami a dva týdny před hlavním líčením v kauze Čepro, kde obhajuji pana Krejčíře (uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř pravomocně odsouzený v jiné kauze k 10,5 roku vězení za daňové podvody - pozn. red.).

A.cz: Kdy vás policie zadržela?

V pátek ráno.

A.cz: Jak se k vám policisté chovali?

Chování je vždy o konkrétních lidech, já jsem za těch pár dní narazila na mnoho slušných policistů a za jejich přístup jim děkuji.

A.cz: Provedla také u vás doma policie domovní prohlídku? Zabavila nějaký majetek?

Ano provedla, nenašli nic. Zabavili mi nějaké nosiče dat typu paměťové karty z fotoaparátu nebo flashky a počítač. Kromě fotek mé rodiny je nic zajímavého nečeká. Dále zabavili několik zlatých mincí, které dostal můj syn. Ty budeme samozřejmě okamžitě žádat zpět.

A.cz: Kdo vás zastupuje?

JUDr. Lamková (Petra Lamková - pozn. red.), výborná kolegyně, která se mnou spolupracuje i na kauze Radovana Krejčíře. Nemohla jsem si vybrat lépe.

A.cz: Jak si překládáte názor soudu, který vás sice neposlal do vazby, ale současně tvrdí, že vaše stíhání je důvodné?

Soud si nemůže během několika hodin udělat obrázek o věci a není to ani jeho úkolem. Má posoudit oprávněnost návrhu na vazbu, což udělal.

A.cz: Za co konkrétně jste obviněna?

Za porušování povinností při správě cizího majetku, zkrácení daně a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

A.cz: Máte v případu důležitější roli než Ivo Rittig, když pro něj žalobce vazbu nenavrhoval?

To ne. Spíše se domnívám, že třetí ostudu s nepovedenou vazbou Rittiga by už žádný státní zástupce nechtěl zažít.

A.cz: Za co konkrétně policie stíhá Iva Rittiga?

To nechápu. Stejně jako nechápu, co konkrétně jsem podle policie udělala já.

A.cz: Znáte se s pány Jirounkem a Urbánkem z firmy Oleo Chemical?

Neznám ani jednoho z nich.

A.cz: Jakou roli v kauze Oleo Chemical hraje státní podnik Čepro?

Nevím.

A.cz: Jak ovlivní chod vaší advokátní kanceláře obvinění všech tří partnerů, tedy vás, Davida Michala a Marka Stublyeho?

Nijak.

A.cz: Ivo Rittig na Twitteru uvedl, že o svém zatčení věděl dlouho dopředu. Od koho tyto informace získal?

Nebudu mluvit za něho.

A.cz: Vypovídala jste při výslechu?

Vypovídala, nemám co skrývat.

A.cz: Budete žádat nějaké odškodné?

Na odškodné je ještě brzo, ale i na to třeba dojde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy