Hon na Rittiga je extrémní, říká obviněná advokátka Babáková

Radek Nohl Radek Nohl
30. 9. 2014 15:55
Karolína Babáková je již třetím partnerem z advokátní kanceláře MSB Legal, kterého stíhá policie. Na chod kanceláře to nemá žádný vliv, tvrdí právnička v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Podnikatel Ivo Rittig.
Podnikatel Ivo Rittig. | Foto: DVTV

Praha - Advokátka podnikatele Ivo Rittiga Karolína Babáková z pražské advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners) strávila víkend na policii.

Detektivové protimafiánského útvaru ji obvinili spolu s dalšími devíti lidmi včetně Rittiga nebo jejího kolegy - právníka Davida Michala - z podílu na údajném vyvádění desítek milionů korun z chemičky Oleo Chemical.

Když v neděli večer liberecký soud nevyhověl státnímu zástupci a neposlal Babákovou do vazby, ulevilo se jí. A hned v pondělí na twitterovém účtu vtipkovala: tři dny v policejní cele přirovnala k zážitkovému víkendu.

"Hon paní Bradáčové (pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové - pozn. red.) na pana Rittiga je extrémní a my jako jeho advokáti musíme s podobnými situacemi počítat, to k naší pozici patří. Vnímám to prostě jako pokus ztěžovat nám práci a omezit mě v hájení mých klientů," uvedla Babáková v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Otázky si vyžádala mailem, redakce tak na ně nemohla zareagovat.

Aktuálně.cz: Na Twitteru jste po propuštění na svobodu napsala: Po zážitkovém víkendu zpět doma. Jaké zážitkové víkendy se vám ještě líbily?

Nejzajímavější byl asi víkend s kurzem tantry.

A.cz: Jaké bylo prožít zatčení z druhé strany, když jste tentokrát nebyla v pozici obhájce?

Hon paní Bradáčové na pana Rittiga je extrémní a my jako jeho advokáti musíme s podobnými situacemi počítat, to k naší pozici patří. Vnímám to prostě jako pokus ztěžovat nám práci a omezit mě v hájení mých klientů. Ani mě nepřekvapuje, že se podobná věc rozběhne chvilku před volbami a dva týdny před hlavním líčením v kauze Čepro, kde obhajuji pana Krejčíře (uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř pravomocně odsouzený v jiné kauze k 10,5 roku vězení za daňové podvody - pozn. red.).

A.cz: Kdy vás policie zadržela?

V pátek ráno.

A.cz: Jak se k vám policisté chovali?

Chování je vždy o konkrétních lidech, já jsem za těch pár dní narazila na mnoho slušných policistů a za jejich přístup jim děkuji.

A.cz: Provedla také u vás doma policie domovní prohlídku? Zabavila nějaký majetek?

Ano provedla, nenašli nic. Zabavili mi nějaké nosiče dat typu paměťové karty z fotoaparátu nebo flashky a počítač. Kromě fotek mé rodiny je nic zajímavého nečeká. Dále zabavili několik zlatých mincí, které dostal můj syn. Ty budeme samozřejmě okamžitě žádat zpět.

A.cz: Kdo vás zastupuje?

JUDr. Lamková (Petra Lamková - pozn. red.), výborná kolegyně, která se mnou spolupracuje i na kauze Radovana Krejčíře. Nemohla jsem si vybrat lépe.

A.cz: Jak si překládáte názor soudu, který vás sice neposlal do vazby, ale současně tvrdí, že vaše stíhání je důvodné?

Soud si nemůže během několika hodin udělat obrázek o věci a není to ani jeho úkolem. Má posoudit oprávněnost návrhu na vazbu, což udělal.

A.cz: Za co konkrétně jste obviněna?

Za porušování povinností při správě cizího majetku, zkrácení daně a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

A.cz: Máte v případu důležitější roli než Ivo Rittig, když pro něj žalobce vazbu nenavrhoval?

To ne. Spíše se domnívám, že třetí ostudu s nepovedenou vazbou Rittiga by už žádný státní zástupce nechtěl zažít.

A.cz: Za co konkrétně policie stíhá Iva Rittiga?

To nechápu. Stejně jako nechápu, co konkrétně jsem podle policie udělala já.

A.cz: Znáte se s pány Jirounkem a Urbánkem z firmy Oleo Chemical?

Neznám ani jednoho z nich.

A.cz: Jakou roli v kauze Oleo Chemical hraje státní podnik Čepro?

Nevím.

A.cz: Jak ovlivní chod vaší advokátní kanceláře obvinění všech tří partnerů, tedy vás, Davida Michala a Marka Stublyeho?

Nijak.

A.cz: Ivo Rittig na Twitteru uvedl, že o svém zatčení věděl dlouho dopředu. Od koho tyto informace získal?

Nebudu mluvit za něho.

A.cz: Vypovídala jste při výslechu?

Vypovídala, nemám co skrývat.

A.cz: Budete žádat nějaké odškodné?

Na odškodné je ještě brzo, ale i na to třeba dojde.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Výbor americké Sněmovny reprezentantů doporučil ústavní žalobu na Trumpa

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy