Policie propustila Rittiga, žalobce chce vazbu pro pět lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2014 13:48
U tří obviněných je navržena vazba kvůli možnému ovlivňování svědků, u dalších dvou pro možný útěk a pokračování v trestné činnosti.
rittig rozhovor cast druha
rittig rozhovor cast druha | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lobbista Ivo Rittig obviněný v kauze tunelování firmy Oleo Chemical byl propuštěn na svobodu. Domů policie pustila i provozního šéfa firmy Radomíra Kučeru a Rittigova advokáta Davida Michala.

Vazbu žádá státní zástupce pro pět z deseti obviněných v této kauze. Podle informací ČTK jsou mezi nimi třeba Rittigovi advokáti Karolína Babáková a David Michal a zakladatel Oleo Chemical Michal Urbánek.

"Jsem na svobodě," řekl právník Michal. Zároveň potvrdil, že u jeho bratra Petra, který je také v kauze obviněn, byl podán návrh na vazbu.

"Myslím, že to obvinění je zcela nesmyslné. Podle policie šlo o to, že by si pánové z Oleo Chemical měli nechat vykrádat vlastní firmu, a ještě s tím souhlasit. Velmi rychle se ukáže, že ta konstrukce policejního orgánu nemá šanci obstát. A pan Rittig na tom nemohl mít žádný podíl," doplnil.

Advokátka: Pro Rittiga žalobce vazbu nechce

Advokát provozního šéfa Oleo Chemical Kučery oznámil, že podal návrh na propuštění svého klienta, a návrhu bylo vyhověno.

"Můj klient k věci vypovídal, z našeho pohledu se ho obvinění netýká napřímo. Věřím, že postupně vyjde najevo, že v této věci není trestně odpovědnou osobou," řekl. Kučerův advokát doplnil, že proti obvinění podal stížnost. Stejně postupovala i Rittigova obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová.

Rittigova advokátka potvrdila, že pro lobbistu žalobce vazbu nežádá. Sám Rittig nechtěl cokoli komentovat. Skupina, která podle vyšetřovatelů kromě vyvádění peněz prala špinavé peníze a krátila daně, byla zadržena v pátek.

K situaci ani dalšímu postupu se čerstvě propuštěný Rittig nechtěl jakkoli vyjadřovat. "Jdu domů. Teď je večer, nebudu to komentovat," řekl propuštěný lobbista. Jeho advokátka pouze uvedla, že je s rozhodnutím státního zastupitelství spokojená.

Zatím není jasné, kdo další kromě lobbisty a šéfa firmy vazbě unikne. Rittig pouze v reakci na informace o návrhu žalobce na odebrání pasu pro jednoho z propuštěných novinářům řekl, že on pas má. Z pětice, pro kterou zastupitelství požaduje vazbu, zdůvodnil úřad návrh u třech lidí možným ovlivňováním svědků a u dvou hrozbou útěku a pokračování v trestné činnosti, řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Podle informací ČTK bude o návrzích na vazbu rozhodovat soud v Liberci, lhůta pro rozhodnutí uplyne v pondělí ráno.

Policie v pátek v souvislosti s kauzou údajného vytunelování Oleo Chemical zasahovala na různých místech v Praze včetně Rittigovy vinohradské rezidence.

Ve skupině zadržených jsou podle médií kromě Rittiga jeho právníci Karolína Babáková a David Michal či lidé z vedení Oleo Chemical. Jedním z obviněných je také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť zastupující firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Aktuální případ týká dodávek pro společnost Čepro, státního distributora paliv, řekla serveru Lidovky.cz Rittigova právnička.

Kmeť byl už dříve obviněn spolu s Rittigem, Michalem a dalším lobbistovým advokátem Markem Stubleym v případu údajně předražených jízdenek pro pražský Dopravní podnik.

Současná kauza Oleo Chemical podle lobbistovy advokátky už žádnou souvislost s dopravním podnikem nemá, ale obvinění stojí na podobné smlouvě s Cokeville Assets jako v případě jízdenek.

 

Právě se děje

Další zprávy