Praha – Jeden z největších zásahů protikorupční policie, jejíž detektivové minulý týden operovali na čtyřiceti místech po celém Česku včetně radnic, se dotkl také lídra tuzemských telekomunikací - operátora O2.
Až dosud na veřejnost pronikly informace pouze o zásazích na moravských magistrátech nebo na olomouckém a zlínském krajském hejtmanství a také v soukromé IT firmě Tesco SW, která v minulosti získala mnoho veřejných zakázek za stovky milionů korun.
Že ale kromě toho policisté navštívili i centrálu společnosti ovládané finanční skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, potvrdil deníku Insider informovaný zdroj. A nepřímo i mluvčí operátora Martin Žabka. Když se ho Insider zeptal, zda může návštěvu detektivů potvrdit, nepopřel ji. A odkázal na policii.
“S vašimi dotazy se prosím obraťte na policii, ta jediná je oprávněna poskytovat informace,” napsal Martin Žabka.
Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej však odmítl místo určení potvrdit s tím, že nikdy nekomentuje přesnou lokalitu zásahu. A konkrétnější nebyl ani návladní Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které na případ dohlíží. “Bez komentáře,” uvedl Šereda.
Policie se na obří návštěvy na úřadech a v soukromých firmách vydala kvůli evropským dotacím a zakázkám na informační systémy. Dosud ale neřekla, kterých čtyřicet míst měla prohledat a kde tedy všude vlastně byla. Navíc ani podle dostupných informací nikoho neobvinila.
Pro záznamy, nebo dokumentaci?
Není tak ani jasné, proč šla i do centrály O2. Jako jedna z reálných možností je snaha získat dokumenty důležité pro vyšetřování. Že by totiž detektivové šli například pro materiály, které se týkají výpisů hovorů, není podle bývalých detektivů příliš pravděpodobné.
“Neznám pochopitelně detaily této konkrétní kauzy, ale pokud by si policie musela chodit pro komunikační záznamy, které si jinak může vyžádat soudní cestou, zřejmě by O2 mělo velký problém kvůli tomu, že odmítá spolupráci nebo něco tají. To se ale podle mého názoru neděje. Spíše se přikláním k variantě, že došlo k vydání některých dokumentů ve spojitosti s veřejnými zakázkami, které bude policie dál zkoumat,” míní bývalý důstojník protikorupční policie.
V rámci monstrakce policisté minulý týden prohledali mimo jiné radnici v Olomouci, Zlíně a Přerově nebo olomoucký a zlínský krajský úřad. Pro dokumentaci a data si přišli také do firmy Tesco SW a provedli domovní prohlídku u spolumajitelů společnosti. Podle obchodního rejstříku firmu kontrolují Josef Tesařík a jeho dva synové. Josef Tesařík je bratrem senátora a bývalého olomouckého hejtmana Martina Tesaříka (ČSSD).
Primátorům dotčených moravských měst se zásah nelíbil a odsoudili ho. Policie podle nich záměrně načasovala akci do předvolebního období a jednala na zakázku.
„Sílí ve mně přesvědčení, že policie zasahovala pár dnů před volbami na zlínském magistrátu na základě politické objednávky. A to od těch, kteří se nyní valí na radnice po celé zemi. Ve vedení našeho města jsou teď menší strany, které netíží žádný skandál. Bylo proto nutné ho vyrobit. Máme se stát kořistí,“ řekl minulou středu rozčílený zlínský primátor Miroslav Adámek (STAN).
Policie i vrchní státní zastupitelství politický motiv zásahu na úřadech již dříve kategoricky odmítly.
Článek vyšel v úterý 7. října 2014 v sesterském deníku Insider.